Zrazu už to nejde ďalej a vás čaká neľahká úloha: vzťah ukončiť. Nie je dobré to robiť tak v hnevu alebo z pomsty, pretože nezvládnuté negatívne emócie dokážu narobiť peknú paseku nielen v srdci človeka, s ktorým sa rozchádzame, ale môžu sa ľahko obrátiť aj proti vám.
Ošemetné na rozchode je, že len zriedka v rovnakej chvíli dôjdu obe strany k záveru, že už spolu nechcú alebo nemôžu ďalej byť. Ten, kto sa rozchádza, ak nie je vedený vyššie uvedenou zlosťou alebo mstivosťou, vyjde z rozchodu s pocitom viny a možno aj so zlým svedomím, ešte stále milujúca, dúfajúca a často šokovaná protistrana má zlomené srdce a otras, z ktorého sa môže spamätávať ako mesiace, tak roky.
Akokoľvek je rozchod oprávnený a ospravedlniteľný, v každom prípade zmanená pre človeka, ktorý vás mal rád, búrka sklamania, hnevu, smútku, prázdnoty, zúfalstva, smútku, ľútosti... Dať niekomu "kopačky", prípadne ich dostať, nie je zase tak výnimočná udalosť, ale dá sa to urobiť aj takým spôsobom, aby sa nezničilo všetko, čo ste obaja budovali, a miesto horkosladkých spomienok neostal len nekonečný pocit zmaru a nenávisti.
Ak má ísť o kultivovaný rozchod, pri ktorom nie je cieľom druhú stranu čo najviac zdeptať, vysvetleniu, prečo sa chcete rozísť, sa nevyhnite. Je dobré mať nachystanú odpoveď, pretože to bude pravdepodobne prvá otázka, ktorú vám teraz už bývalý partner položí. Ak sa utrpením druhého v kútiku duše nekocháte, vyhnite sa dlhým analýzam vášho vzťahu a hlbokým rozborom duševných a citových pochodov.
Jednak bývalého nepresvedčíte, jednak mu dáte široké pole pôsobnosti na manévrovania, presviedčania o opaku, vyhovárania... Krátke oznámenie: "Rozchádzam sa s tebou, lebo si mi bol neverný a ja už ti nedokážem veriť" je úplne veľavravné. S rovnakou výrečnosťou sa vám najskôr dostane veľa sľubov, že už to nikdy neurobí, že pre neho ten druhý nič neznamenal, že bez vás nedokáže žiť ani minútu.
Nachystajte si tiež odpoveď: "Vidíš, a v tom je práve ten problém - ja už ti to neverím," a hrdo odkráčejte.
Neunáhlite sa a ako kedysi drahému náprotivku onú zdrvujúcu novinku oznámte, všetko si v pokoji pripravte a premyslite. Vhodné načasovanie prospeje obom a rozchod môže prekvapivo uľahčiť. Ak sa v živote vášho partnera vyskytol problém týkajúci sa rodiny, práce alebo zdravia, je pochopiteľne dobré počkať, ale byť v strehu: partner môže mať tiché podozrenie, že ho chcete opustiť - a tú sa vynorí prekvapivý sled nepríjemných udalostí, znížením platu počínajúc a štvormesačnou chrípkou končiac.
Každopádne ak na vás partner neskúša taktiku "teraz ma predsa nemôžeš opustiť", ale skutočne prechádza ťažkým obdobím, doprajte mu s trochou sebazaprenia čas: Snažte sa vyrovnať s jednou nepríjemnou udalosťou, ako keď sa na neho pohrnú zo všetkých strán.
Dobre mienenou radou často býva, že k rozchodu je najvhodnejším miestom kaviareň alebo reštaurácia plná ľudí, a teda sa vzhľadom k okoliu bude opúšťaná strana musieť krotiť vo vášnivých prejavoch nesúhlasu alebo hnevu.
Záleží samozrejme na povahe: pre niekoho je tak dôležité zachovať za každú cenu dekórum, že keď mu po dvoch rokoch oznámite, že je koniec, možno maximálne praští vidličkou a odíde, ale môžete sa tiež rozchádzať s človekom, ktorý na ostatných kašle a pohltený emóciami na vás vyskočí, prevráti stôl, nafackuje čašníkovi a vy budete mať z hanby kabát o to väčší, o čo viac ľudí vás videlo.
Opačný extrém je oznámiť rozchod medzi štyrmi očami u neho alebo u vás doma: aj tie najposlušnejší, najpokojnejší ľudia môžu v kríze zareagovať nevyspytateľne a došlo by možno k nečakanej scéne, pri ktorej by mohlo utrpieť jednak zariadenie bytu, jednak nedajbože vy. Vhodnými sa javia voľné priestranstvá typu park za denného svetla, odkiaľ môžete v prípade rozbesnenej protistrany voľne odísť.
Z očí do očí
Zdá sa, že je zbytočné pripomínať, že tak delikátna záležitosť, ako je ukončenie vzťahu, a teda odvrhnutie niekoho citov, by sa mala samozrejme odohrať osobne. Lenže žijeme v dobe pokročilých technológií, bežne denne komunikujeme cez telefóny, e-maily alebo sociálne siete a otvárajú sa nám možnosti skôr netušené, totiž rozísť sa smskou alebo zmenou statusu na Facebooku - a je to ohavný, ponižujúci spôsob rozchodu, pri ktorom však neponížíte ani tak človeka, s ktorým sa rozchádzate, ale hlavne seba.
Akokoľvek je lákavé vyhnúť sa nepredvídateľnej reakcii svojho náprotivku, nerobte to. Dokážte jemu aj sebe, že aj v čase pokročilých technológií máte toľko odvahy a hlavne charakteru, že si rozchod vydiskutujete z očí do očí.
Pretože v medziľudských vzťahoch hrajú city tak dôležitú úlohu, neradno sa s nimi zahrávať a činiť bezhlavé rozhodnutia, ktoré môžete neskôr ľutovať, a to veľmi. Rozchádzajte sa po zrelej úvahe, keď to myslíte vážne. Buďte k sebe maximálne úprimní: naozaj už s partnerom nechcete byť, alebo ho chcete rozchodom iba vytrestať? Nie je to len spôsob, ako mu povedať, že ste vo vzťahu nespokojní, alebo vyhrážka, že či sa miláčik nebude správať podľa vašich predstáv, opustíte ho?
Ak si nie ste naozaj istí, že s ním chcete skončiť definitívne, prípadne ste ochotní s ním občas zabehnúť na kávu, ak bude ochotný on, je všetko v poriadku. Ak rozchod viacmenej "predstierate", ale v kútiku duše ho chcete vidieť na kolenách, sľubujúceho a prosiaceho, je vo vašom vzťahu niečo zle. Keby nič iné, tak minimálne komunikácia. Porozprávať druhému, že vás to niečo ono štve, ide aj inak ako ho zdeptať vidinou života bez vás a potom ho vziať na milosť.
Ak chcete hrať na túto nôtu aj do budúcnosti a váš partner nemá vyložene masochistické sklony, vytvárate si patologický vzťah plný hysterických rozchodov a búrlivých zmierení. Ale je dôležite dodať, že sú páry, ktorým to vyhovuje.
Všetko ste si rozmysleli, starostlivo zvážili pre a proti rozchodu a s partnerom ste sa po zrelej úvahe dôstojne a v pokoji rozišli neochvejne presvedčenie, že je to tak pre oboch najlepšie a že je to navždy. Uplynulo pár dní, možno týždňov, možno dokonca len pár hodín - a dostavili sa pochybnosti. Vaše opodstatnené námietky voči náprotivku obrúsil smútok a pocit osamelosti, máte hroznú chuť zavolať, porozprávať sa, rozoberať, počúvať, ako veľmi sa trápi a ako mu chýbate.
Spomínate na to pekné a začínate sa utápať v sentimente, stačilo by zdvihnúť telefón... Ak ste sa naozaj rozchádzali s odhodlaním "nikdy viac", nepodliehajte pocitom, vymažte číslo, zdržte sa akéhokoľvek kontaktu, ignorujte smsky - oddeľte sa od neho a vydržte to najmenej mesiac. Po rozchode z vás vyprchá plameň nadšenia a odhodlania, k slovu môže prísť smútok a smútok. Doprajte si čas, ono to prebolí.
Je fajn nezostávať sami, vyrozprávaj sa na ramene kamarátom, trochu si povyrazte a uistite sa, že až sa táto rana zahojí, budete silnejší, skúsenejší a že tam vonku už je niekto, s kým sa máte stretnúť. A pretože ste silnejší a skúsenejší, môže byť aj váš vzťah o to lepší. Pozerajte sa dopredu, nie späť.
Po rozchode sa môžete cítiť osamelo, nechcete tráviť večery sami, potrebujete sa vyspovedať alebo aj vyplakať, čo sú chvíle, kedy sa volá kamarátom. Partner, s ktorým ste večery trávili a mohli sa s ním porozprávať, už tu nie je a vám je mizerne. Ak ste po rozchode uzavreli "priateľstvá" a váš ex je teraz teda váš kamarát, môže dôjsť k situácii, že vo chvíli osamelosti a smútku zavoláte práve jemu, veď už je "len kamarát/ka".
Ale nezabudnite, že hráte "v oslabení" a pôvodne nevinné kamarátske posedenie a podebatovanie v priateľskom duchu sa môže nenápadne zmeniť v posedenie a podebatovanie v akomsi romantickom duchu, hlboko vnútri tlejúce city môžu vzplanúť a zrazu... Čože bol ten dôvod, kvôli ktorému ste sa rozišli? Aha, zahýbanie, sklony k agresivite, gamblerstvo? Nekamarátiť!
Zvládnuť silné emócie spojené s rozchodom, ako je zlosť, sklamanie, bezmocnosť, zlosť alebo bezbrehá túžba po pomste, by sa vám malo skôr alebo neskôr podariť, pretože čas dokáže zázraky, a žiť vo večnom naštvaní a hnevu sa nedá. Lenže nech sa snažíte a hneváte, ako chcete, je možné, že hlboko vo vás pretrvávajú aj pocity náklonnosti a pekné spomienky, ktoré nemôžete a najskôr nechcete vymazať.
Ak sa chcete s bývalým partnerom naozaj kamarátiť, doprajte si čas na utriedenie pocitov, upokojenie emócií do doby, kedy si budete istí, že takéto priateľstvo zvládnete.
A ak ste sa rozišli alebo sa niekto rozišiel s vami, nesmúťte. Lepšie skôr ako neskôr. Na nič nečakajte a zoznámte sa, pomôcť vám môže aj vedecký dotazník, ktorý vám pomôže vybrať vášho ideálneho partnera.
[ivi]