Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Ktoré vzťahy naozaj fungujú?

13.jún 2019
Ktoré vzťahy naozaj fungujú?

Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, že existuje niekoľko druhov vzťahov? A viete ako by mal vyzerať funkčný vzťah? Spísali sme pre vás niekoľko typov vzťahov.

Čo je to vzťah?

Vzťah je spojovací zväzok medzi dvoma alebo viacerými ľuďmi, ktorí spolu trávia spoločný čas, záľuby, záujmy a tiež problémy. Pár je najmenšia sociálna skupina považovaná za medziľudský vzťah. Čo však v tomto type vzťahu vyniká, je skutočnosť, že ide o romantickú lásku. A samotná láska môže byť rozdelená na sexuálny impulz, romantickú lásku a pripútanosť k dlhodobému vzťahu. Psychológia stále bojuje s otázkou, ako definovať lásku, a po desaťročiach výzkumu nie je bližšie konečnej odpovede.

Môže existovať veľa typov vzťahov a všetky sú veľmi dôležité pre vaše zdravie a šťastie. Je to ľahké hráť sa, nikdy nič nebráť vážne, ale nič nemôže byť dôležitejšie než práve vzťahy. Robia totiž svet okolo vás a nikdy nie sú ľahké. Nič nie je dôležitejšie pre osobné šťastie než vzťahy. Pokiaľ ich ovládate, budete mať kľúč nie len ku šťastiu, ale aj k úspechu a v neposlednej rade vraj tiež k dlhovekosti. Váš život bude zmysluplný a všetky typy vzťahov radostnejšie a odmeňujúce. Vzťahy, zmysluplná práca a voľný čas činí váš život šťastnejším. Nikdy nie je neskoro staviať alebo zlepšovať veľké vzťahové zručnosti. Všetky vzťahy sa v čase menia a s ním aj partneri. Zmena je viditeľná vo všetkých typoch.

Čo všetko môžete rozvíjať:

  • Ako zvládnuť zmeny vo vzťahoch.
  • Čo robiť a čo nerobiť v obtiažných situáciách.
  • Ako každý deň pracovať vo všetkých smeroch.
  • Objavte, ako byť šťastnejší a zdravší a ako si zlepšovať vzťahy.
  • Ako reagovať a prekonávať prolémy vo vzťahoch.
  • Ako sa vysporiadať s menej bežnými a rôznými typmi vzťahov.
  • Ako sa vyhnúť toxickým vzťahom.
  • Naučte sa komunikovať.

Veľké vzťahy vás robia šťastnejšími a zdravšími

Najlepší spôsob, ako zničiť dobrý vzťah, je ignorovať toho druhého. Len keď si myslíte, že je všetko v poriadku, a vy ste zaneprázdnení so všetkým ostatným, váš vzťah sa môže veľmi rýchlo dostať do nebezpečia. Vzťahy sa môžu zmeniť nežiaducími spsobmi a priniesť vám veľké prekvapenie, najmä pokiaľ si zrovna myslíte, že je všetko v poriadku. Vyplatí sa udržať vaše milované vzťahy naladené a nikdy ich nenechať ísť. Vyplatí sa naučiť sa efektívnym vzťahovým zručnostiam a vyvinúť tiež nejakú snahu.

Manuál na vzťahy neexistuje a keby existoval, boli by oveľa jednoduchšie. Vzťahy sú prepletené a rastú v bohatú trapisériu krásnych nití. Keď udržujeme silné, zdravé vzťahy vo všetkých sférach našich životov, dosiahneme kľud. Úspešné vzťahy dávajú našim životom zmysel a radosť. Ak chcete žiť njšťastnejší život, budete najskôr musieť identifikovať slabé oblasti a pracovať na ich náprave. Sebazdokonaľovanie by pre vás malo predstavovať vysokú prioritu. Prečo? Pretože váš vzťah je ovplyvnený tiež vašou sebadôverou a vašim sebavedomím.

S akými druhmi vzťahov sa môžete stretnúť a ako má vyzerať funkčný vzťah?

Vzťahov je niekoľko druhov a každému vyhovuje niečo iné. Ako ste na tom vy? Čo vlastne hľadáte? Chcete vzťah funkčný alebo len zábavu? Poďte sa s nami pozrieť ako určité vzťahy fungujú a aké sú druhy partnerských vzťahov.

Závislý

V tomto vzťahu nemôžete vy alebo váš partner bez tej druhej osoby fungovať. Cítite úzkosť a depresiu, keď nie ste spolu. Ostatné oblasti vášho života trpia. Často robíte z obyčajných vecí tragédiu, aby ste si udržali lásku, ste schopní zrušiť akúkoľvek naplánovanú cestu s priateľmi iba preto, aby ste boli so svojim partnerom a trávili spolu čo najviac času.

Existuje několik typů vztahů, ne všechny fungují

Nezávislý

Vzťah dvoch silných osobností. Väčšinou ste dvaja ľudia, ktorí vedia, ako sú ochotní kompromisu a obetujú sa za tento vzťah. Obaja ste veľmi zameraní na svoju kariéru alebo na svoj vlastný sociálny život. V podstate sa iba stretávate, keď je to pre vás oboch vhodné. Láska v tomto vzťahu nie je prioritou.

Otvorené vzťahy

Otvorené manželstvo alebo vzťah sa skladá z dvoch ľudí, ktorí súhlasia s dôvernými vzťahmi s ľuďmi, okrem svojho primárneho partnera, bez toho aby to považovali za neveru. Toto je považované za akýsi prelomový bod medzi tradičnými vzťahom a polygamiou. V tomto vzťahu neexistujú žiadne pravidlá ani stanovené hranice. V tomto prípade sú poctivosť a komunikácia primárnym kľúčom k úspechu. Všetci v určitom okamihu dostaneme trochu nový pohľad a skúsime tento vzťah. V tomto vzťahu sú obaja jednotlivci navzájom emocionálne oddanie, alebo obaja môžu intímne žiť s inými ľuďmi. Väčšinou funguje iba vtedy, keď obe strany emocionálne investujú do seba. A z toho dôvodu to potom obvykle tiež končí.

Vzťahy na veľké vzdialenosti

Vzťahy na veľké vzdialenosti, či už monogamné alebo otvorené, znamenajú dvaja ľudia, ktorí nikdy alebo takmer nikdy nemajú fyzický kontakt, pretože žijú na oddelených a vzdialených miestach. Patria medzi ne virtuálne vzťahy, kde sa osoby, ktorých sa to týka, nikdy predtým osobne nestretli a možno ani nestretnú. Niektoré štúie naznačujú, že tieto páry by mohli byť v skutočnosti stabilnejšie a mali by mať silnejšie väzby, než by sa mohlo zdáť. Obzvlášť pokiaľ sa spolu po nejakej dobe nasťahujú k sebe a ich vzťah má za sebou pevnejšie a pomalšie základy.

Monogamný vzťah

Monogamia alebo monogamný vzťah odkazuje na tradičný vzťah, kde láska, intimita a sex sú zdieľané iba s jednou osobou počas nedefinovaného obdobia. To môže, ale tiež nemusí zahrňovať manželstvo.

Tzv. domáce partnerstvo

Domáce partnerstvo môže vzniknúť z finanných dôvodov, kvôli deťom alebo spoločným záujmom. Tento druh vzťahu tak trochu medzi ostatnými vyčnieva, pretože zahrňuje dvoch ľudí, ktorí žijú spoločne alebo sú vo vzťahu, ale majú takmer oddelené životy, obzvlášť potom emocionálne a sexuálne.

Dominantní vzťah

Na prvom mieste budete mať niekoho, kto vás ovláda. Nastaví všetky pravidlá pre vzťah a vy budete nasledovať iba jeho. Neuvidíte ani, ako smiešné sú tieto pravidlá, ktoré sa týkajú chodenia von s priateľmi, že prestanete hovoriť so svojimi priateľmi, že všetky dovolenky budete tráviť s rodinou. Budete potom kúzlom, ktoré bude pre vašich priateľov nepochopiteľné a celkom viditeľné, ale z nejakého dôvodu nebude viditeľné pre vás. A budete pociťovať veľkú úzkosť, keď budete od takého svojho partnera niečo požadovať.

Dočasné partnerstvo

Teraz j to sranda, ale do budúcna nechcete robiť žiadne spoločné plpány. Trávite spolu čas aj intímne chvíle. Ale spoločná budúcnosť a funkčný vzťah tam nie je. Je to jednoduché a na chvíľu je to dobre rozptýlené. Ale iba na chvíľu, pretože budúcnosť tu žiadna nie je.

V podstate priatelia

Všetko je skvelé, až na jednú vec: vy a on sa necítite, že by ste mali mať medzi sebou akékoľvek intímnosti. Pripadá vám to ako bozkávať nejakého príbuzného. Môžete mať zábavný deň, môžete spolu tráviť čas skoro neustále, ale keď prídete do izby, vaša krv bude studená. Výnimkou by mohol byť iba alkohol, ktorý by ste si dali na posilnenie.

Dobrá partia

Partner, ktorého milujú všetci - vaši priatelia, vaša rodina a všetci si myslia, že je dokonalý. Je pekný, má skvelú prácu, má dobrý zmysel pre humor, je láskavý, je úplne manželský a otcovský a zachádza s vami ako s kráľovnou. Ale opäť mu môže tiež niečo chýbať, niečo, čo vás proste rozruší. Môžete mať skvelú konverzáciu, ale to požadované, určité nevysvetlitľné spojenie sa proste diať nebude. Môžete s ním potom byť iba kvôli svojmu okoliu.

Aký bol alebo je váš vzťah? Je možné, že nevojdete ani do jedného druhu vzťahu, ktoré sme vám spísali, pretože môže ísť o extrém. Niekomu pomôže aby zistil, ako je na tom jeho vzťah, niekto sa po tomto zistení zase rozhodne radšej nájsť vzťah nový. Online zoznamovanievedecký zoznamovací dotazník sú pre to ideálne.

[kač]

Zdieľajte tento článok na: