Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Zavrite dvere bývalým partnerom

2.júl 2019
Zavrite dvere bývalým partnerom

Spísali sme pre vás niekoľko dôležitých maličkostí, ktoré by ste mali urobiť ihneď po vašom rozchode, a ako sa s ním vyrovnať. Rozchod bolí a je výdy plný emócií. Nebojte sa ísť ďalej!

Myslite pozitívne

Nahraďte iracionálne myšlienky racionálnymi. Pokiaľ chcete byť dobrým človekom po rozchode a skoro si niekoho nájsť, aby váš nasledujúci vzťah naozaj už vydržal, musíte pár veci zmeniť. POkiaľ sa cítite jedovito alebo nejak inak negatívne, budete tak pôsobiť aj na vaše okolie. Snažte sa byť si vedomí akýchkoľvek negatívnych iracionálnych myšlienok, ktoré zažívate, ale nechcete sa nimi ovládať. Pracujte na vedomej zmene vášho myslenia. Veľa ľudí má počas rozchodu horúce a tiež prehnané myšienky. Môžete si napríklad myslieť, že váš život neznamená bez vášho partnera nič pekné a že už nikdy nebudete šťastní. Lenže opak je pravdou.

Váš vzťah skončil, pretože bolo niečo zlé a je len otázkou času, než nájdete niekoho, kto bude chcieť to isté, čo vy. Nahraďte vaše negatívne myšlienkové vzory tými lskavejšími, aby ste dokázali ustať rozchod s partnerom.

Nevyužívajte vaše okolie veľmi dlho

Každý rozchod, obzvlášť pokiaľ sa niekto rozišiel s vami, ale neobťažujte vašimi myšlienkovými pochodmi a konšpiračnými teóriami, prečo k tomu došlo, veľmi dlho. Po prvých týždňoch po vašom rozchode vám priatelia a rodinní príšlušníci radi ponúknu podporu. Po chvíli sa však títo ľudia budú musieť vrátiť do svojich vlastných životov. Pokiaľ sa budete o týchto ľudí zaujímať príliš dlho, budú frustrovaní a začne ich vaša prítomnosť skôr obťažovať. Vyhľadajte terapeuta, pokiaľ zistíte, že stále ešte potrebujete výraznú emocionálnu podporu potom, čo to trvá niekoľko týždňov.

Nesnažte sa príliš dlho žiadať o príliš veľa laskavostí Po prvých týždňoch po rozchode je priateľné požiadať ľudí, aby s vami trávili dlhé hovory vo dne aj v noci a počúvali vás. Po niekoľkých mesiacov by ste mali dať ľuďom tiež svoj priestor. Pracujte na svojom vlastnom pocite a neočakávajte, že to tí ostatní urobia za vás.

Obmedzte príspevky na sociálnych sieťach

Pokúste sa obmedziť vaše príspevky. Rozhodne nedávajte žiadne srdcervúce citáty ani vaše spoločné fotky. Mali by ste si zakázať akúkoľvek komunikáciu. Nesmúťte nad stretou vášho vzťau verejne a nechcite aby vás ľutovali. Neztrapňujte sa verejne, určite nebudete vášho partnera ihneď vyhadzovať z priateľov, a preto je potrebné zamyslieť sa nad svojimi statusmi trochu dôkladnejšie. V žiadnom prípade by ste tiež nemali zdieľať svoj rozchod cez sociálne siete.

Nebojte se za sebou zavřít dveře a jít dál!

Vysvetlite, prečo to skončilo

Pokiaľ ste sa s niekym rozišli, môžete ponúknuť vysvetlenie. Pokiaľ k vám niekto príde so žiadosťou o rozchod, požiadajte ho, aby vám vysvetlil, prečo váš vzťah skončil. Pomôže vám to ísť dopredu a pre budúci vzťah sa prípadne aj poučiť. Ak budete niekomu vysvetľovať vy, prečo sa chcete rozísť, nebuďte krutí. Nezabudnite tiež trochu toho taktu a empatie. Môžete tiež povedať iba čiastočnú pravdu, pokiaľ viete, že to pre toho druhého bude lepšie.

Keď ste napríklad zistili, že je to trochu nudné, a preto s ním nechcete dlhodobý vzťah, nehovorte hneď, že je to preto, že ste sa nudili, a preto chcete byť s niekym iným. Miesto toho radšej povedzte, že ste spolu neboli dlhodobo kompatibilní. Bude to pravda, bez toho aby ste boli krutí. Alebo vašu odpoveď môžete povedať jednoducho tak, že hľadáte niečo dlhodobejšie. Tiež sa dá použiť tá otrepaná veta, že bol skvelý, ale mali ste pocit, že to nebude fungovať dlhodobo. Skuste si pripraviť svoju odpoveď tak, aby bola pravdivá, ale aspoň trochu empatická.

Nebojte sa otázok

Nechajte druhú osobu klásť otázky. Osoba, s ktorou sa chcete rozísť, môže mať pre vás nejaké otázky. Rovnako ako ich budete mať vy, pokiaľ sa niekto bude chcieť rozísť s vami. Je to v poriadku, aby sa človek spýtal na niektoré veci, ktoré ho trápia a ktoré ho zaujímajú. Opakované zodpovedanie rovnakých otázok však neurobí nič dobrého, nepátajte sa teda vždy dokola na to isté. Nie je to dobré pre vás, ani pre toho druhého, pokiaľ sa práve pohybujete v rozchodovom kruhu. Obaja potrebujete priestor a čas na uzdravenie. Snažte sa dať odpovede, ktoré nevyžadajú ďalšie otázky a zbytočné diskusie.

Nebojte sa povedať, že ste mali rozdielné názory na to, či chcete deti alebo nie. A rovnako tak sa nebojte vyjadriť svoj názor na to, že chcete dať prednosť kariére. Môžete sa tiež toho druhého spýtať. či rozumie tomu, prečo je lepšie sa rozísť.

Nekomunikujte

Obmedzte akúkoľvek komunikáciu. Či ste sa už rozisli vy, alebo sa niekto rozišiel s vami, nemali by ste príliš komunikovať ihneď po rozchode. Obaja potrebujete priestor. Byť neustále príliš zapletení do komunikácie aj po rozchode, môže viesť k horúcim pocitom a nepravdivým argumentom. Po týždni môžete prestať hovoriť úplne. Samozrejme pokiaľ spolu nemáte nejaké záväzky, tam je bohužiaľ komunikácia nevyhnutná. Pokiaľ chcete zostať priateľmi, uistite sa, že sú vaše hranice priateľstva úplne jasné pre oboch. Môžete sa napríklad dohodnúť, že spolu nebudete napríklad mesiac a potom sa znovu ozvete, keď sa obaja budete cítiť pripravení znovu nadviazať priateľstvo.

Jeden vztah sice skončil, ale neztrácejte naději. Najdete si lepší

Nájdite si nejakú novú záľubu

Skúste nejaký nový koníček. Je dobrý nápad udržať si prácu v každodennom kolotoči aj po rozchode. Pokiaľ sa budete rýpať vo svojich zlých pocitoch príliš dlho, nebude to dobré pre nikoho. Ak chcete aspoň trochu regulovať svoje emócie, porozhliadnite sa po nejakom novom koníčku alebo znovu objavte tie staré, ktoré ste vďaka vášmu vzťahu prestali z nejakého dôvodu vykonávať. To vám môže pomôcť byť lepším človekom, pretože sa zameráte skôr na nové, pozitívne veci než na ti enegatívne. Stretnete tiež nových ľudí a nových priateľov. A ktovie, možno aj nejaký nový vzťah.

Pokúste sa to brať s kľudom

Zvlášť v dňoch ihneď po rozchode je v poriadku, keď si vezmete čas iba sami pre seba. Pripravte si plány s ostatnými. Je to ten najlepší nápad, ako zostať sociálne aktívny aj po rozchode. To vám môže pomôcť spomenúť si, že stále existujú ľudia, ktorí si vás vážia, aj keď nie ste zrovna v nejakom romantickom vzťahu. Pripravte si plány s priateľmi z práce alebo zo školy. Pozvite starého kamaráta na kávu. Zostať spoločenský aktívny po rozchode vám veľmi pomôže k tomu, aby ste toto obdobie lepšie prekonali. Pokúste sa zostať v kľude, pretože toto rozchodové obdobie raz skončí a potom to už bude zase iba lepšie.

Pamätajte, že nie všetky vzťahy sú určené k tomu, aby vydržali. Musíme sa naučiť umenie odlúčenia, opustenia a rozpoznávania, že je to všetko v záujme nášho rastu a vývoja. Počas svojho života stretávate veľa ľudí, a nie všetci majú spokojné vzťahy. Rozchody k vzťahom patria a niekedy je to naozaj to najlepšie riešenie. Dôvodov k nemu môže byť mnoho, od nevery až po to, že chcete dať prednosť kariére. Dôležité je o tom spolu komunikovať a neblokovať sa navzájom, keď viete, že máte každý iné predstavy a vašom vzťahu do budúcna. Nie ste jediní, kto sa rozišiel alebo sa rozchádza.

Nezúfajte, že budete dlho sami, nemusí to tak byť, stačí keď skúsite náš vedecký zoznamovací dotazník a hneď sa dozviete, kto je pre vás ten ideálny partner. A jeho veľká výhoda je tá, že sa môžete zoznamovať online a bývať v akomkoľvek meste - v BratislaveKošiciach alebo v Trenčíne.

[kač]

Zdieľajte tento článok na: