Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Máte strach z nového vzťahu? Vieme prečo a ako ho prekonať

21.jún 2019
Máte strach z nového vzťahu? Vieme prečo a ako ho prekonať

Nová láska dokáže človeku rozbúšiť srdce nie len vďaka pocitu zamilovanosti. Zoznamovanie totiž niekedy sprevádza strach zo vzťahu, s ktorými sa ľudia musia pobiť, aby s niekym mohli zdieľať svoje radosti a strasti. Patríte medzi nich? V dnešnom článku sa dozviete, čoho sa ľudia boja a ako prekonať strach zo vzťahu.

Strach je prirodzená reakcia na nebezpečie či ohrozenie, ktorá človeka pripravuje na útek alebo obranu. Motivuje k vyhnutiu sa tomu, čo človeka ohrozuje. Strach zo vzťahu predstavuje teda obranu pred mnohými faktormi. Nikto nechce mať zlomené srdce, preto je táto sebobrana na jednu stranu dobrá, avšak na druhú stranu si človek vďaka strachu odopiera šťastie a ten krásny pocit z vedomím, že ho niekto miluje. Prečo sa ľudia vôbec boja vzťahu a ako môžu svoje obavy prekonať?

Strach z odmietnutia

Pri zoznamovaní a hľadaní novej lásky majú ľudia najčastejšie strach z odmietnutia. Ten vašu myseľ zaplní negatívnymi myšlienkami o tom, čo si o vás ostatní myslia a cez to nejde vlak. Bojíte sa, že vám niekto zase zlomí srdce, a preto sa silou mocou vyhýbate vzťahom. Je to ale riešenie? Nebolo by lepšie si nájsť niekoho, s kým si rozumiete, a byť v milujúcom a šťastnom vzťahu? Samozrejme, vzťahy sú náročné  môžu byť bolestivé, nikdy však neviete, o čo prichádzate. Tým, že sa budete vyhýbať vzťahom, môžete uzavrieť dvere niekomu, kto by mohol byť vašim partnerom na celý život. Je dôležité sa naučiť, ako zvládnuť osamelosť, žiaľ a bolesť, aby ste priťahovali nového partnera. Veľmi vám v tom pomôže zákon príťažlivosti, o ktorom si môžete prečítať v tomto článku.

Strach z intimity

Väčšina ľudí má strach z intimity vzhľadom k predchádzajúcom traumám, ktoré zažili (predovšetkým obete znásilnenia, manipulácie, a pod.), niektorí však majú strach zo samotného pohlavného styku alebo tehotenstva vzhľadom k svoju osobnému presvedčeniu. Keď máte strach z intimity, bojíte sa sexuálnych aktivít a randenia. Je úplne v poriadku vyhľadať odbornú pomoc, pokiaľ vás desí intímny život. Ženy môžu prebrať so svojim lekárom antikoncepciu v prípade, že nie sú prepravené na tehotenstvo. Viacmenej pokiaľ máte silné presvedčenie o pohlavnom styku a váš partner ich nerešpektuje, možno by nebolo od veci na nejakú dobu abstinovať, aby ste sa mohli viac zblížiť a odstrániť emocionálne bariéry, ktoré ste si vybudovali.

Strach zo záväzku

Každý vzťah vyžaduje nejaké obete. Keď sa rozhodnete pre vzťah, obetujete svoj čas, energiu a čiastočne aj svoju slobodu. Už nemôžete plánovať sami, ako budete tráviť svoj čas, musíte do toho zahrnúť aj partnera. Veľa ľudí nie je pripravených sa k niekomu viazať, niektorí z toho majú dokonca strach. Vzťahom sa vyhýbajú, pretože sa boja zodpovednosti za potreby svojho partnera. Neveria svojmu vlastnému úsudku ohľadne druhej osoby. Patríte medzi týchto ľudí? Svoj strach prekonajte tým, že otvoríte svoje srdce a s partnerom o svojich problémoch. Je potrebné si uvedomiť, že pokiaľ nedáte láke šancu, môžete skončiť sami. Len tak sa zbavíte strachu a budete schopní sa zaviazať k človeku, ku ktorému niečo cítite.

Někteří lidé mají strach ze závazku

Strach z opustenia

Niektorí ľudia majú strach z nového vzťahu, pretože sa boja toho, čo sa môže stať niekedy v budúcnosti. Obavy a neistota v tomto prípade bráni človeku v nadväzovaní vzťahu. Ľudia, ktorí napríklad hľadajú dlhodobý vzťah, sa vyhýbajú prvému rande, pretože sa obávajú, že to nevyjde. V tomto prípade je si potrebné uvedomiť, že nikto nevie, čo prinesie budúcnosť. Ani veštica vám presne nepovie, čo sa bude diať. Preto sa ho snažte vo vzťahu udržať. Keď do toho veložíte úsilie, nebudete tráviť dostatok času s partnerom a komunikovať, môže nakoniec dôjsť k rozchodu. Všetko záleží na vašej iniciatíve. Svoje obavy môžete prebrať s niekym, komu veríte. V prípade, že sa za vašimi obavami skrýva nejaký hlbší problém, bolo by dobre obrátiť sa na odborníka.

Strach z nenájdenia spriaznenej duše

Kto verí na spriaznené duše, má často strach, že tú svoju nenájde a pri zoznamovaní sa sám seba pýta, či je jeho partner je alebo nie je ten pravý. Nieto sa dokonca bojí, že svoju spriaznenú dušu odradí, akonáhle ju nájde. Jediný spôsob, ako tento strach prekonať, je sa od toho presvedčenia celkom odpútať. Ak chcete nájsť partnera, ktorý vás bude milovať a rešpektovať, stačí sa rozhliadnuť okolo a začať sa zoznamovať. Máte pred sebou plno možností, v v ktorých preskúmanie vám bráni strach. Neustále vás okráda o šťastie a posiela na sebakritickú cestu, ktorá nie je zdravá. Bojujte s tým.

Strach z osamelosti

Či si to chcete priznať, alebo nie, pokiaľ ste single a máte za sebou niekoľko vzťahov, ktoré nebolo zrovna najlepšie, potom sa aspoň v pozadí vašej mysle držíte strachu, že nenájdete toho pravého a zostanete navždy sami. Toto obzvlášť platí pre ľudí v neskoršom veku. Vďaka tomuto strachu môžete opäť toho pravého partnera zapudiť. Zapátrajte po príčinách vášho strachu. Môže ísť o fóbiu, dôsledok traumy alebo dokonca súčasť väčšej panickej poruchy či hraničnej poruchy osobnosti. Pokiaľ sa obávate, že sa za vašim strachom skrýva niečo viac, vyhľadajte odbornú pomoc. Inak stačí byť iba trpezliví, pretože na svete existuje veľa ľudí, skôr alebo neskôr nájdete toho pravého partnera pre vás.

Strach z toho, že partner bude rovnaký ako ex partner

Nie každý človek je rovnaký. Viacmenej v prípade, že ste si akurát prešli zlým vzťahom, uistite sa, že si date dostatok času na to, aby sa vaše emócie ukľudnili a vaše srdce zahojilo. Len týmto spôsobom si zaistíte, že sa nebudete na nového potencionálneho partnera pozerať cez filter starých pocitov, ktoré ste mali a mate voči svojmu bývalemu partnerovi. Pokiaľ nezlomíte emocionálnu spojku k svojmu ex a strach, ktorý je s ním spojený, prenesiete si staré problémy do nového vzťahu.

Radi by ste našli nového partnera? Prekonajte svoj strach a vyskúšajte našu zoznamku, ktorá vám zoznamovanie značne uľahčí.

[rox]

Zdieľajte tento článok na: