Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

10 zlozvykov, ktoré je najťažšie poraziť - 1. diel

9.apríl 2023
10 zlozvykov, ktoré je najťažšie poraziť - 1. diel

Aj keď sa im zo všetkých síl snažíme vyhýbať, aj tak každý z nás nejaký máme. Robia "to" všetci okolo vás? To ešte neznamená, že "to" nie je zlozvyk. Nebavíme sa iba o fajčení a drogách, ako si veľa ľudí myslí...

Pamätáte si, keď ste boli malí, ako vám rodičia neúnavne stále dokola hovorili, aby ste si tie nechty neokusovali? Prečo ste ich neposlúchli? Deti robia takéto veci sami od seba, "čo sa v mladosti naučíš ..." nie je potom také ľahké sa v dospelosti odnaučiť. Preto buďte dôslední na vaše deti.

Fajčenie a branie drog nie je vo väčšine prípadov zlozvyk, ale závislosť. Ako sa zbaviť závislosti na cigaretách sa môžete dočítať v tomto článku.

Čo je vlastne zlozvyk?

Zlozvyk je opakované, negatívne správanie, ktoré naštartuje väčšinou nejaká situácia - v prvom rade je to stres. Vďaka zlozvyku sa budeme cítiť uvoľnenejšie, relaxovanejšie a budeme sa celkovo cítiť lepšie. Ale má to aj druhú stránku. Niektoré možu byť pre organizmus škodlivé, niektoré vás vylúčia zo spoločnosti. Ľudia na vás môžu ukazovať prstom, pozerať na vás ako na "blázna", a to určite nebude nikomu príjemné. Môze to spustiť ďalšiu stresovú situáciu. Ako sa takýchto zlozvykov zbaviť?

Zbaviť sa zlozvykov nie je práve najjednoduchšie, pretože v tele spúšťajú chemickú reakciu - telo začne vylučovať dopamín, ktorý je súčasťou "odmeňovacieho systemu" v mozgu. Vlastne tak svoj mozog utvrdzujeme v tom, že to robíme správne a on vám ako odmenu dá blažený pocit, a ten vás núti to opakovať stále dokola. Je to začarovaný kruh. Pozrime sa teda na 10 zlozvykov, ktorých je najťažšie sa zbaviť a na pár tipov, ako na to.

Jedlo u televízie

jedlo_u_televizie

Pozná to každý. Sledujete svoj obľúbený seriál alebo film, a v tom vám príde, že máte na niečo chuť. Vezmete si lupienky, popcorn, sušienku, čokoládu (pokiaľ nežijete zdravým životným štýlom), a hneď sa cítite o dosť lepšie. Spôsobené je to reakciou v mozgu spomínanou vyššie. Prečo si dáte práve takéto nezdravé veci, keď máte doma aj veľa ovocia a zeleniny? Mozog sa zameriava hlavne na tuky a jednoduché cukry, ktoré sú práve v nezdravých jedlách.

Ako sa tohto zlozvyku zbaviť? Buď môžete prestať jesť u televízie úplne, televíziu vypnúť alebo odísť do kuchyne a plne sa sústrediť na svoje jedlo. Alebo si pripravte k televízii niečo zdravšie (čokolády, lupienky, nekupujte, ak tak len na špeciálne príležitosti), napr. nesolené oriešky, zeleninový tanier, ovocný šalát. Skúste viac času tráviť vonku alebo sa venujte niečomu inému než sledovaniu televízie. Ak aj tak máte problém s tým, že sa necítite "vo svojej koži", stanovte si limity (malá miska lupienkov, a nie celé balenie).

Nadávky

Neustála nervozita, nevyrovnanosť a vďaka tomu aj veľa nadávok. Občas si zanadáva každý, musíme nejako vypustiť všetku tú negatívnu energiu, ktorá sa v nás hromadí. Ale najlepšie to je urobit vtedy, keď vás nikto nevidí a nepočuje. Niektorí môžu považovať vulgárne nadávanie za nezdvorilé, neprofesionálne a znak toho, že sa neviete ovládať.

Môžete mať námietky, že nadávanie nikomu neubližuje a že sa potom upokojíte. Áno, máte pravdu, ale len polovičnú. Nielen, že citliví ľudia si môžu urážky brať osobne, aj keď ste to tak nemysleli. Ale pokiaľ napr. jazíte autom, môžete tým rozhodiť ostatných vodičov a môže dôjsť k nešťastiu.

Ako sa zbaviť zlého svetla, ktoré na vás prebytočné nadávanie vrhá? Skúste zájsť do prírody načerpať tam novú pozitívnu energiu. Ako to urobiť vám poradíme v pripravovanom článku. Môžete vulgárne výrazy nahradiť nevulgárnymi, inými slovami. Možno sa potom namiesto hnevania aj zasmejete. Alebo si skúste za každé vulgárne slovo uložiť peňažnú pokutu. Musíte mať vopred jasne rozmyslené, do čoho peniaze investujete. Ak by to bolo niečo pre vašu zábavu, napr. "našetríte si na piatkovú párty nadávaním", tak by to nemalo asi ten správny efekt. Skúste niečo menej zábavného, uložiť si peniaze na dôchodkové sporenie alebo si môžete splatiť nejaký dlh.

nadavky

Hryzenie nechtov

Mnoho ľudí si týmto prešlo, niektorím to však vydržalo až do dospelosti. Reč je o ohryzávaní nechtov. Nielen, že to nevyzerá dobre, všetci hneď na prvý pohľad vidia aký je váš zlozvyk, ale ak sa necht odtrhne príliš ďaleko môže začať krvácať a do rany sa môžu dostať baktérie. Nehľadiac na to, že je nehygienické si strkať neumyté prsty do pusy.

Niekomu pomáha si nechty nalakovať. Lak na nechty nechutí zrovna najlepsie, ale niekoho ani toto nemusí odradiť (muži si kvôli tomu lakovať nechty asi tiež nebudú). Druhá možnosť je si zájsť na manikúru. Nechať si nechty čo najviac skrátiť (možnosť vhodná aj pre mužov), alebo sa skrášliť umelými nechtami.

Prokrastinácia

Na tému prokrastinácie sa často len vtipkuje a málokto si uvedomuje, že je to reálny problém. Jedná sa o ľudí, ktorí sami seba sabotujú, len aby sa vyhli niečomu, čo nechcú robiť. Majú týždeň na to aby sa naučili na skúšku, a radšej sa váľajú 6 dní u televízie a potom zostanú celú noc pred skúškou hore, aby sa stihli aspoň niečo naučiť. Sú ľudia, ktorí platia neskoro zloženky, hoci majú dostatok financií a času a ľudia, ktorí idú na oslavu narodenín bez darčekov, pretože si ich predsa môžu kúpiť cestou tam. Následkom takého správania nemusí byť len zlá známka na skúške. Ľudia okolo vás nie sú slepí, vidia ako sa staviate k veciam a životu a podľa toho vás hodnotia. Napríklad váš šéf v práci.

Videli ste niekedy podnikateľa, ktorý prokrastinoval? Ak áno, určite nebol úspešný. Prokrastinácia vám totiž môže "riadiť" život. Skúste sa zamyslieť, ktorý z týchto dôvodov je ten váš, zamerajte sa na neho a skúste sa zmeniť! Buďte aktívny, stanovte si ciele (s odmenami). Môžete si tiež nájsť niekoho úprimného, aby vás pochválil za váš pokrok. Urobte to hneď teraz!

- Strach z úspechu či neúspechu

- Strach zo zlých rozhodnutí

- Vzbura proti prísnym rodičom alebo inej autorite

- Zvyšovanie si adrenalínu tým, že si všetko nechávate na poslednú chvíľu
Tešte sa na ďalšie zlozvyky, ktoré je najťažšie poraziť i s radami ako na to, v ďalšom diele článku. Do tej doby skúste zminimalizovat aspoň niektorý z vyššie uvedených zlozvykov.

Zdroj: http://health.howstuffworks.com/mental-health/human-nature/behavior/10-hardest-habits-break.htm

[Lil]

Zdieľajte tento článok na: