Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Nadávajte francúzsky a budete sexi

2.október 2014
Nadávajte francúzsky a budete sexi

Hovorí sa, že francúzština je jazykom lásky. Dokonca, aj keď nadávate a hovoríte vulgárne francúzsky, hlásky prednesené vašimi ústami znejú, ako by ste prednášali básne Jacquesa Préverta. Dobré je vedieť sa po francúzsky nielen predstaviť, objednať si "le café au lait" ale aj si zanadávať. Za zamyslenie stoja aj niektoré slovenské ostrejšie výrazy.

Aby sa človek naučil základy tohto poetického jazyka, nemusí byť polyglot. Hoci francúzština ako taká je veľmi zložitá, existuje jedno slovo, ktorým môžete vyjadriť úplne všetko. V slovenskom preklade znie veľmi vulgárne, a pretože nepatrím k priaznivcom sprostoslovnej reči, nechám na každom čitateľovi a čitateľke zvlášť, či sa rozhodne vyhľadať význam slova. . . . chvíľa napätia. . .

„PUTAIN!“

Jediné slovo, nadávka, ktorá vám pomôže vo všetkých situáciách vyjadriť čokoľvek. Keď sa stratíte, keď pripálite večeru, spadnete z bicykla, opustí vás priateľka. Nespočet udalostí v živote človeka vyžaduje ostrejšie výrazy, avšak ich vyslovenie na verejnosti môže vzbudiť pohoršenie. "Putain" vyvolá skôr záujem.


Slováci patria medzi najväčších frankofilov

Slováci mali vždy blízko k francúzskej kultúre, kuchyni aj móde. Na čas staré prvorepublikové Československo hralo prím v módnom priemysle. Znalosť francúzštiny patrila k základnému vzdelaniu strednej triedy. Vo Francúzsku sa v čase prvej svetovej vojny skrývali otcovia zakladatelia Československej republiky a všeobecne Slováci často navštevovali Francúzsko.

Aj dnes patrí k akejsi móde vedieť základy francúzštiny, variť francúzske jedlá a sledovať francúzske filmy. V Slovenskej republike je všeobecne veľmi vrelo vítané čokoľvek francúzske a to aj napriek zrade Édouarda Daladiera na konferencii v Mníchove v roku 1938.

franczusko

"Zbožňujem, ako znie francúzština, sladká, tajomná a zradná. Páči sa mi ich národná hrdosť, "hovorí Alžbeta, študentka francúzštiny pre komerčnú prax. Zdôrazňuje, že Francúzsko nie je Paríž. "Paríž je metropola, je veľmi kozmopolitná. Necharakterizuje Francúzsko, tá sa odlišuje podľa toho v akom ste práve departmente."

Ako si uľaviť slovensky a nestratiť dekórum

Samozrejme nie každému slovo putain prinesie želaný výsledok a celkovú úľavu. Slovenské neslušné slová majú veľmi silný účinok, pretože obsahujú čarovné písmenká, ktoré tak krásne rozbrnkajú jazyk. Vibráciami vypustíme všetky negatívne emócie a problém sa oveľa lepšie znáša. Nie však zakaždým sme v situácii, kedy by sme mohli nejaké pikantné slovko použiť a oddýchnuť si aspoň v emocionálnej rovine.

V práci niekto situáciu rieši odchodom na toaletu. Na prvý pohľad pomerne rozumný nápad, ale neviete, kto práve kraľuje v obsadenej kabínke.  Radím vám, aby ste nepoužívali vulgárne slová, ale podobné slušné výrazy, ktoré sú používané a akceptované v bežnom civilnom živote. Časom sa Vám vryjú pod kožu a nenapadne vás už hovoriť o zadnej časti tela, ktorá vyplnila text v piesni Jiřího Schmitzera.

Ďalej úplne nesúhlasím so zneužívaním zvierat k nadávaniu zlým a hlúpym ľuďom. Krava je podľa mňa veľmi inteligentná, milá a užitočná (mlieko, mäso, koža). Podľa detí v škôlke Milka dokonca dojí aj čokoládu! Nechápem teda, prečo by sme mali jej menom nadávať osobe ženského pohlavia, ktorá celému širokému okoliu akurát strpčuje deň. Považujem za potrebné sa zamyslieť nad podobnými nehanebnosťami nás ľudí voči zvieratám a voliť iný slovník.

[paf]

Zdieľajte tento článok na: