Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Slnko, lopta a pláž

13.august 2014
Slnko, lopta a pláž

Slnečné počasie alebo letný dáždik oboje sa dá skvelo vychutnať pri beach volejbale. Patrí k obľúbeným prázdninovým aktivitám a nie je dôvod sa čudovať, skrývá samé pozitíva. Koho nebaví váľať sa na deke u vody a radšej si užije trochu pohybu, nemal by zabudnúť na beach volejbal.

I plážový šport má históriu

Beach volejbal je pomerne mladý šport, ktorý vznikol v dvadsiatych rokoch  minulého storočia. Traduje sa, že na počiatku jeho formovania boli americký vojaci v Kalifornii. Vo svojom voľne sa slnili na pláži a pinkali si s loptou. Podľa dostupných informácií se prvý beach volejbalový turnaj uskutočnil v roku 1920 v Santa Monice. Tento šport sa stal veľmi obľúbeným a rozšíril sa po celej západnej pologuli, veľký ohlas mal najmä v Brazílii. Letnú plážovú hru zaviala do Európy druhá svetová vojna. Aj keď sa k nám beach volejbal dostal za  smutných okolností, Európania sa ním bavili i v ťažkých časoch. Prvý profesionálny turnaj sa hral v roku 1976 v USA. Beach volejbal patrí medzi disciplíny letných olympijských hier, kam bol oficiálne zaradený v roku 1993.

Kto môže, ten hraje

Ide naozaj o veľmi príjemnú a zábavnú hru. Behanie na boso v jemnom piesku, radosť zo hry a zábava s priateľmi vyvolávajú v našom tele doslova explóziu endorfínov. Kto nie  je zdravotne obmezený, môže hrať. Aj keď je hra primárne určená pre dvoch hráčov v jednom poli a hracia plocha by mala byť menšia než u normálneho volejbalu, nemusíte si s tým příliš lámať hlavu. Pokiaľ si chcete len zahrať s priateľmi a užiť si slnečný deň, štyria i viac hráčov v jednej polke ihriska by nemal byť problém.

„S partiou si chodíme zahrať celkom pravidelne, je to skvelý šport. Niekedy sa k nám pridajú i menej zdatný hráči, ale to nikto nerieši,“ hovorí Patrik (22 rokov) a dodáva, že počet nerieši. „Kto príde, ten hraje,“ uzatvára komentár.

A výbava?

lopta

Celkom smiešna otázka, nič iné než chuť si zahrať nepotrebujete. Nemusíte ísť niekam ďaleko, všade je snadno dostupný. Takmer v každej dedinke nájdete aspoň jedno ihrisko, ktoré si môžete na niekoľko hodín za pár korún „prenajať“ i s loptou.

Pokiaľ vám chýba hráč, na plážový volejbal ľahko niekoho nalákate alebo sa môžete s niekym zoznámit tým, že ho pozvete na plážový volejbal. Iniciativám a predstavám se medze nekladú.

Dôležitá informácia pre dámy. Milé ženy, dovoľte mi poznamenať, že pri beach volejbale sa opálite rýchlejšie než ležaním na slniečku a ešte spálite mnoho kalórií naviac. Doporučenie pre ladné krivky a rovnomerne opálené telo znie, poriadne si zaplávajte a potom ešte mokré choďte behať na ihrisko. Hra vás bude baviť a ani nepocítite únavu z pohybu.

[paf]

Zdieľajte tento článok na: