Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Viete sa starať o svoj vzťah?

2.apríl 2023
Viete sa starať o svoj vzťah?

Je v podstate jedno, či sa jedná o vzťah pracovný či milostný. Všetky vzťahy sú pre nás dôležité a je potrebné sa držať určitých odporúčaní a pravidiel, aby fungovali lepšie. Tu nájdete niektoré z nich.

Hara Estroff Marano je žena, ktorá sa špecializuje na medziľudské zdravé vzťahy. Medziľudské vzťahy sú najväčším bohatstvom človeka, ako už vyhlásil slávny Exupéry. A existuje mnoho ďalších prísloví, ako napríklad: "Správaj sa k ľuďom tak, ako chceš, aby sa oni správali k tebe". Všetci žijeme vo spoločenstve ľudí a záleží len na nás, ako budeme týchto ľudí ovplyvňovať a ako budú oni ovplyvňovať nás a čím si budeme navzájom prospešní. Hara dala dokopy z mnohých zdrojov a rád základné odporúčania, ktoré sa týkajú práve zdravých vzťahov.

Svojho partnera vyberajte múdro

Všetci chceme mať partnera podľa našich najlepších vízií a predstáv. Odohráva sa nám v živote veľa udalostí a záležitostí, ktoré nás v správaní a rozhodovaní ovplyvňujú. Niekedy sa rozhodnete ako najlepšie môžete, v ten daný okamih, ale za pár dní, týždňov alebo mesiacov sa na svoje rozhodnutie už budete pozerať inak. Sami seba sa môžete po čase pýtať, ako je možné, že ste sa rozhodli práve tak a nie inak. Pri výbere partnera sa na neho pozerajte z takého pohľadu ako by to bol váš priateľ, skúmajte jeho životné hodnoty, jeho charakter, ako plní svoje činy a aké sú jeho vzťahy z ostanými ľuďmi a ľuďmi z jeho okolia.

Zistite, čo si myslí o vzťahoch váš partner

Je dôležité vedieť, ako na vzťahy a priority vo vzťahu pozerá váš partner, ak to tak nie je a nebude, vznikne mnoho konfliktov, ktoré budete spolu musieť riešiť. Každý z nás má určitú predstavu o fungovaní vzťahu zvonku aj vnútri neho. Niekto vyžaduje voľnosť, iný naopak stálu prítomnosť partnera. Je potrebné vedieť čo si o tom myslí každý z vás dvoch.

Láska nie je len o milovanie

Na začiatku akéhokoľvek vzťahu je vaša živočíšnosť obrovská. Postupom času sa vaša túžba po intímnych chvíľkach redukuje a zmenšuje. Je potrebné mať partnera rád, mať ho rád aj keď si odmyslíte fyzické milovanie. Je predsa veľa vecí a osôb, ktoré bez "toho" tiež dokážete mať radi a nedokážete si váš život bez nich predstaviť.

Hovorte jasne o svojich potrebách a túžbach

Viete čítať myšlienky? Nie? Váš partner to zaiste tiež nevie. Prečo teda nehovoriť narovinu? Máte nejaké svoje potreby, tak sa nebojte o nich hovoriť. Ak o nich hovoriť nebudete, nikto o nich okrem vás nebude vedieť, a preto zostanú nevypočuté. Budete potom len obviňovať svojho partnera, že to a tamto neurobil a nedokončil. Lenže, on to predsa nevie.

Nie ste tím a každý ste nejaký

Každý človek je osobnosť a každý človek je individualista, či už je to v zjavné v štýle obliekania či napríklad v účesoch, či niečom úplne inom. Je potrebné si uvedomiť, že ja som ja a že každý sme sami sebou, ak sa vám podarí utvoriť párový tím, budete len a len silnejší. Ak sa začnete meniť k obrazu toho druhého, indvidualitu stratíte a následne aj partnera, pre ktorého už budete nezaujímaví.

Rešpektujte a nebojte sa rozdielov

Rozdiel nie je vada, ani chyba. Rozdiel nie je v žiadnom prípade ani prekážka. Rozdiely sú prínosné, už v tom, že to čo jednému chýba, má ten druhý. Nebojte sa o rozdieloch hovoriť.

Nerozumiete partnerovi, opýtajte sa

Ak sa vám nepáči, čo váš partner robí a neviete čo svojím konaním sleduje, spýtajte sa ho. Pýtajte sa ho narovinu a nesnažte sa len a len predpokladať.

Problémy sú na to, aby sa riešili

vztah_problemy

Keď sa problém objaví, riešte ho. Ak nastane problém a partner vás sklame, stratíte dôveru a začnete sa sebe odcudzovať. Potom už bude ťažké niečo zachraňovať a riešiť. Snažte sa ich riešiť spolu a hovoriť o nich, nie vždy je to jednoduché, ale neriešenie dovedie váš vzťah len do trpkého konca dvoch ľudí ktorí sa stanú nepriateľmi.

Vyjednávajte

Partnerský vzťah je vlastne také neustále vyjednávanie. Ak chcete, vyjednávajte a ak ten druhý chce vyjednávať tiež, tak máte vyhrané. Je potrebné neustále prehodnocovať svoje už skôr urobené rozhodnutia, pokiaľ je to potrebné. Občas je potrebné urobiť zmenu rozhodnutia a hlavne túto zmenu konzultovať s vaším partnerom, aby toto rozhodnutie za niečo stálo a bolo prínosom pre oboch.

Načúvajte

Trápi vášho partnera niečo? Načúvajte mu, rovnako ako on počúva vás. Raz za čas si potrebuje posťažovať každý z nás a kto iný by vám mal robiť vŕbu, než váš partner. Hlavne on najlepšie vie, aké sú vaše slabiny, stanoviská, názory, vlastnosti a v neposlednom rade chápe aj situáciu v ktorej sa nachádzate.

Pracujte na svojom vzťahu

Pracujte na vašom vzťahu a verte, že sa narobíte. Pracujte na ňom celý čas, snažte sa ho udržovať, zdokonaľovať.

Premýšľajte dopredu a hlavne do budúcna

Riešte spolu budúcnosť, riešte ju spolu pravidelne a overujte aké máte predstavy. Zisťujte neustále, či ste na rovnakej a tej vašej správnej, vysnívanej ceste. Ani manželstvom rozhodne nič nekončí.

Dbajte o seba

Starajte sa o seba a svoj vzhľad, pre vášho partnera je to veľmi dôležité, aj keď hovorí, že nie je. Nemusíte chodiť doma v značkovom a drahom oblečení, ale rozhodne nechoďte s mastnou hlavou a vyťahaných teplákoch.

Intimita

Je dôležité občas ukázať aj svojou slabú stránku a uroniť slzu, ak to tak cítite. A čo sa týka fyzickej intimity, tu je potrebná dôvera, úprimnosť a emócie.

Ak sa pohádate, nechoďte spať

Skúste namiesto spánku prísť ešte so zmierlivým gestom. Stačí letmý dotyk či pohladenie.

Nebojte sa ospravedlniť

Všetci sme len ľudia, čo robia chyby. O ospravedlneniu sa najviac premýšľa, aj keď napríklad vôbec nie je dôvod za čo sa ospravedlňovať.

Závislosť je dobrá, ale ....

Je dobré mať nejakú závislosť, takú malú neresť, ale závislosť na partnerovi je lístkom do konečnej stanice. Skúste sa vžiť do toho druhého. Páčilo by sa vám, keby na vás bol niekto závislý a bol oddaný ako psík?

Majte rešpekt, úctu a vieru v sami seba

Ak budete milovať sami seba, bude vás milovať aj partner. Buďte sami sebou!

Oživujte vzťah a hľadajte

Hľadajte spoločné záujmy, spoločných aktivít nie je nikdy dosť. Aj ak si nájdete aktivitu, ktorá bude prínosom len pre jedného z vás, určite vás jej prevádzkovanie nabije novou energiou a doma budete veselší a plní energie.

Spolupráca

Spolupracujte a držte sa pravidla, že dávanie a branie musia byť v rovnováhe. Pokiaľ toto nebude vyvážené, nemôže to fungovať.

Buďte spontánny

Toto nepotrebuje žiadny komentár, pokúste sa občas nekontrolovať vo svojom striktnom správaní. Urobte spolu bláznivú vec. Aj spontánny výlet z hodiny na hodinu stačí.

Udržujte si chuť do života, nadšenie a nadhľad

Samozrejme si udržujte i svoje zdravie, či už psychické alebo fyzické. Oboje je dôležité pre váš elán a lepšie fungovanie vás samých či vášho vzťahu.

fungovanie_vztahu

Majte na pamäti, že všetky vzťahy prechádzajú lepšími aj horšími etapami

Vzťah nemôže byť stále len dobrý a zaliaty slnkom. Občas sa objaví nejaký mráčik, to je normálne. Každá kríza, hádka či nedorozumenia, ktoré sa objavia a spoločne ho vyriešite, vás posunie ďalej. Dodá do vášho vzťahu novú silu a nový vietor, aby tie mráčky rýchlejšie odišli.

Neutekajte zo vzťahu

Pokiaľ bude vo vašom vzťahu niečo v neporiadku, tak útek nie je riešenie. Postavte sa tomu čelom a riešte. Keď utečiete a budete mať ďalší vzťah, ten ďalší vzťah sa raz dostane opäť do nejakej krízy a vy budete zase len utekať? Nebude to potom celý život stále to isté? Rozhodne bude lepšie vytrvať, pokúsiť sa krízu prekonať a aj keby sa váš vzťah mal rozpadnúť, budete vedieť prečo. Budete mať ponaučenie pre vzťahy ďalšie. Skúste miesto vzťahu zmeniť radšej seba. Nič nie je absolútne, ani láska.

Nikdy si nemôžete byť istí, že budete mať lásku partnera na celý život, keď už sa vám vôbec bude nejakej lásky od partnera dostávať a nejakého partnera budete mať. Najviac záleží na tom, ako spolu vzájomne vychádzate, komunikujete a či sa posúvate ďalej spoločne alebo každý zvlášť. Je potrebné sa naučiť mnohým kompromisom a tolerancii, aby sa váš vzťah stával čím ďalej tým silnejším.

zdroj:https://www.psychologytoday.com/experts/hara-estroff-marano

http://www.vedeme.cz/pro-vedeni/inspirace/104-dobre-vztahy.html

[kač]

Zdieľajte tento článok na: