Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Trápi vás pri zoznamovaní zápach z úst?

1.september 2015
Trápi vás pri zoznamovaní zápach z úst?

Zápach z úst je téma, o ktorej sa nikomu veľmi hovoriť nechce. Kto tento problém má a vie o tom, tak sa za neho hanbí. Ľudia v okolí zase mlčia, pretože im je hlúpe na neho upozorňovať. Ako zápach z úst vyriešiť? Ide to vôbec? A čo za ním vlastne stojí?

Keď idete na rande, obzvlášť na to prvé, ste nervózny a hovoríte si, čo všetko by ste mohli na sebe ešte zlepšiť, aby ste urobili lepší dojem. Väčšina ľudí si tesne pred stretnutím vezme žuvačku pre svieži dych, aby sa vyhli prípadnému trapasu. Ale toto nie je dlhodobé riešenie, a ak budete chcieť s novým partnerom tráviť viac času, nemôžete mať stále v ústach žuvačku ...

Každému sa určite niekedy stalo, že mu zapáchalo z úst, či už to bolo z dôvodu jednohubiek s cesnakovou nátierkou na silvestrovskej oslave a človek si toho bol plne vedomý, alebo v úplne inej situácii, kedy to vôbec netušil. Niekto má tento problém stále a aj keď o tom vie, netuší, ako to riešiť. K tomu je ale potrebné vedieť, čím je tento zápach spôsobený.

Okrem zápachu z úst môžete počuť aj medicínske názvy "halitosis" alebo "malodor". Najčastejšie je zapríčinený nahromadením baktérií v ústnej dutine, ale môže byť spôsobený aj rôznymi chorobami alebo stravou.

Nie vždy je ľahké spoznať, či náš dych nezapácha. Ak to potrebujete nutne vedieť, môžete sa spýtať vášho naozaj dobrého priateľa. Keď sa hanbíte alebo nie je nikto "po ruke", môžete skúsiť trochu zvláštny spôsob. Skontrolujte svoju zubnú niť potom, čo si s ňou vyčistíte zuby. Ak je na nej krv alebo plak, je dosť pravdepodobné, že vôňa vychádzajúca z vašich úst nebude svieža.

Príčiny

Nikde nie sú štatistické údaje, koľko ľudí v skutočnosti trpí zápachom z úst. Väčšinou sa totiž skúma len to, či si človek myslí, že má zlý dych alebo nie.

Baktérie

Za príčinu sú vo viac ako 80% prípadov označené baktérie. Tie môžu ísť ruka v ruke so zápalom ďasien alebo ich môžeme nájsť v mandliach, kde sa zachytávajú zvyšky potravy. Ďalšou hrozbou, vďaka ktorej sa v dutine ústnej baktérie množia, sú nie dosť čisté ústne protézy, popr. rovnátka. Udržujte ich preto v čo najväčšej čistote. Kvasinková infekcia môže tiež spôsobiť problémy. Za zmienku určite stoja aj všetky zápalové procesy dýchacích ciest (pneumónia, bronchitída), stredného ucha, zubov, tráviaceho ústrojenstva, vedľajších nosových dutín, atď., Obzvlášť keď sa jedná o hnisajúcu formu.

Jedlo

Po akomkoľvek jedle zostávajú zvyšky potravy medzi zubami. Tieto zvyšky sa začnú rozkladať a zapáchať samy o sebe, navyše vytvárajú medzi zubami a na zuboch plak, ktorý je ďalšou príčinou zápachu z úst. Zápach z úst môžeme vyvolať aj charakteristickými potravinami, ktoré sú všetkým známe - cesnak, cibuľa, zrejúce syry atď. Je to zapríčinené tým, že zložky potravín sa nám dostávajú nielen do žalúdka, ale aj do krvi a tým do dychu. Tento zápach môže zredukovať napr. žuvačka, ale nikdy ho úplne neodstráni, zápach odznie sám, až sa z tela vylúčia všetky zložky tejto potraviny.

Suchosť v ústach

Pocit suchých úst (odborne xerostómia) môže byť tiež ďalšou príčinou. Väčšinou je spôsobený dysfunkciou slinných žliaz, ktoré za normálnych okolností zvlhčujú dutinu ústnu a odstraňujú tak odumreté bunky a plak. V prípade, že je v dutine ústnej slín nedostatok, tieto bunky sa tam začnú rozkladať a čokoľvek sa rozkladá, určite nevonia. Sliny tiež obsahujú kyslík, ktorý bráni baktériám sa množiť.

Problém v tráviacom ústrojenstve

Ak trpíte poruchou, ktorá sa vyznačuje nedostatočným spracovaním bielkovín, zápach z úst vás môže tiež postihnúť, ak si doprajete nejaký mliečny výrobok alebo rybu. Aj ľudia s cukrovkou sú známi svojím neblaho "voňajúcim" dychom po čpavku. Aj reflux - vracanie sa žalúdočných štiav zo žalúdka do pažeráka ("pálenie záhy") je častou príčinou zápachu z úst.

Fajčenie

Fajčenie samo o sebe moc nevonia a je jasné, že váš dych po cigarete nebude svieži. Ešte naviac ale vysušuje sliznice v ústach, odoberá z nej kyslík a pomáha tak tvoriť povlak a zubný kameň. A že fajčíte len v strese? To je ešte horšie! Keď je vaše telo v strese, znižuje sa vaša imunita a tým sa môžu rozmnožiť anaeróbne baktérie (tie, ktoré nemajú rady kyslík, napr. Klebsiella) a spôsobiť tak aj zápach z úst.

kouření

Riešenie

Zápachu z úst sa môžete zbaviť len vtedy, keď zistíte jeho pravú príčinu, do tej doby budete zápach len viac či menej úspešne zakrývať. Postupujte vylučovacou metódou alebo navštívte svojho praktického lekára a stomatológa.

Správna ústna hygiena

Úplným základom je správna ústna hygiena. Malo by byť samozrejmosťou čistiť si zuby minimálne dvakrát denne (ak viete, že máte problém s ukladaním plaku alebo nábeh na zápal ďasien tak trikrát) a po jedle si aspoň vypláchnite ústa. Antibakteriálna ústna voda nielen, že osvieži váš dych, ale tiež redukuje rast a množenie baktérií. Zubná niť a medzizubné kefky sú tiež veľmi užitoční pomocníci. Vyskúšať môžete aj škrabku na jazyk, ktorá síce neodstráni anaeróbne baktérie, ale zbavíte sa nevzhľadnej plakovej vrstvy na jazyku.

Strážte si jedálniček

Jedzte zdravo, vyvážene a pravidelne. Vyhýbajte sa jedlám, ktoré sú silne aromatické. Zlý dych z tejto príčiny nevyriešite ani ústnou vodou.

Skúste užívať enzymatické prostriedky (riasy, mladý jačmeň) pre správne vstrebanie živín z potravy. Chlorofyl v akejkoľvek podobe (potravinové doplnky - koncentrovaný, ústne vody alebo pasty) dokáže rozkladať páchnuce zlúčeniny. Pite veľa vody a namiesto kávy si doprajte bylinkový čaj. Nefajčite a obmedzte pitie alkoholu.

Záchrany

Samozrejme, ak ste na ceste na rande a zrazu zistíte, že váš dych nie je správne vyvonený, môžete siahnuť po žuvačke. Vyberte ale tú bez cukru. Aj mentolka bez cukru je v tejto situácii vítaná, ale pozor na mentolky s cukrom. Váš dych síce na chvíľku osviežia, ale cukor následne priľne na vašich zuboch a urobí ešte horší problém. Obe tieto možnosti sú ale len záchranné a nemajú dlhodobý účinok.

Tipy ľudí znejú: výplachy čiernym či zeleným čajom, žuvanie zázvoru alebo nálevy z anízu či esenciálne oleje zo škorice, bazalky alebo mäty. Sami vyskúšajte, aké budete mať s týmto skúsenosti.

Hoci zápach z úst nie je nákazlivý ani pri bozkávaní alebo inak, určite bozkávanie s takým človekom nie je práve to najpríjemnejšie, čo môžeme zažiť. Vyhnite sa mu prevenciou a riešte ho nájdením príčiny.

[Lil]

Zdroje:

http://www.webmd.com/oral-health/guide/change-your-breath-from-bad-to-good
http://www.webmd.com/oral-health/guide/bad-breath
http://zapach-z-ust.cz/priciny-zapachu-z-ust.html

Zdieľajte tento článok na: