Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Posuňte svoje hranice, choďte si zasurfovať!

27.jún 2016
Posuňte svoje hranice, choďte si zasurfovať!

Pôjdete na dovolenku, budete pri mori tráviť horúce letné dni, opaľovať sa na pláži... Klasická dovolenka... Ale ak chcete svoju dovolenku urobiť trochu nevšednú, vyskúšajte si na vlastnej koži surfovanie!

Sedíte doma v obývačke a zasnene pozeráte do televízie. "Kiež by som tiež vedel/a takto brázdiť morské vlny", hovoríte si. Dnes nič nie je nemožné, tak len zoberte odvahu a choďte do toho!

Čo vám bráni?

Väčšinou sa človek oháňa rôznymi výhovorkami, od peňazí až po svoj vek. To ale nie sú skutočné dôvody, ktoré by vám bránili surfing vyskúšať.

Že nemáte peniaze? Ak máte peniaze na to, aby ste išli na dovolenku, stúpnuť si na surf pre vás nebude žiadny veľký zásah do rozpočtu. A ak na dovolenku nejdete z dôvodu nedostatku financií, tak si na ňu našetrite a pôjdete budúci rok. Človek by si mal plniť svoje sny a nenechať peniaze, aby mu v tom bránili, žijeme len raz. Ušetrite každý mesiac na niečom, čo tak nutne nepotrebujete a budúci rok už sa budete vznášať na vlnách.

Že nemáte čas? A na čo všetko čas máte? Na sedenie pri sociálnej sieti? Na sledovanie televízie, aj keď v nej nič zaujímavé nedávajú? Na neplatené nadčasy v práci? Keď budete naozaj chcieť, minimálne týždeň dovolenky si urobíte...

Že máte strach? Nemá zmysel sa celý život niečoho neustále báť, žiť v strachu z niečoho. Z niečoho, čo možno ani nepríde. Ak budete surfing skúšať na kurze, s človekom, ktorý tomu naozaj rozumie, ničoho sa báť nemusíte. Možno len by bolo dobré vedieť plávať.

Že ste na to veľmi starí? Starí ste tak, ako sa cítite. Bláznivé veci sa dajú robiť kedykoľvek...

Prestaňte sa vyhovárať, nech už je vaša výhovorka akákoľvek. Dôležité je sa zdvihnúť a začať niečo robiť a výlet naplánovať.

Ako začať?

Ak nechcete ísť vyložene na vlastnú päsť, tak najlepšie asi bude využiť nejaké agentúry, ktoré sa priamo zaoberajú výletmi za surfingom. Ponúknu vám ideálnu destináciu, ubytovanie alebo kemp a školu surfovania. Poprípade si budete môcť zvoliť už hotový balík všetkých týchto služieb a o nič sa nebudete musieť starať. Najpopulárnejšími európskymi destináciami sú Španielsko, Portugalsko a Francúzsko. Ak chcete ale vyraziť niekam ďalej, mali by ste vyskúšať celosvetovo najznámejšie surfingové destinácie ako je Havaj, Srí Lanka, Tahiti, Kostarika, Mavericks v Kalifornii a veľká časť austrálskeho pobrežia.

surfování

Nebudete na to sami

Ak ste si vybrali priamo konkrétny balíček pobytu a učenia sa na surfe, určite nebudete sami. Väčšinou sa takéto výlety organizujú v skupinkách okolo 10 ľudí. Najpravdepodobnejšie je, že všetci z nich budú tiež začiatočníci ako vy a nikdy v živote na surfboarde nestáli. Takže sa nemusíte báť, že by ste sa nejako strápnili. Ale ani keď na dovolenke návštívite surf school alebo surf house, nebudete sami. Môžete si zaplatiť inštruktora, ktorý vás bezpečne naučí zjazdiť vlny. Najskôr sa dozviete všetky základné informácie o bezpečnosti a natrénujete si pohyby a manipuláciu s "doskou" na súši. Pre začiatočníkov je vhodnejšia penová doska, nie je tak tvrdá ako bežný surf a teda si s ním neublížite, keď vás pri nehode udrie. Potom si zídete vlnu po bruchu a následne už sa budete učiť na dosku stavať. Nikomu nič nejde na prvýkrát a tak to určite nevzdávajte! Až sa vám to podarí, zažijete jeden z bezkonkurenčne najlepších pocitov v živote.

Vybavenie

Inštruktori alebo špecializovaná požičovňa vám zapožičia všetko potrebné vybavenie. Ak sa nenachádzate vo vyložene tropických podmienkach, kde stačia plavky, surfuje sa v neopréne. Nie je síce jednoduché sa do neho dostať, ešte keď sa všade lepí piesok, a tiež je neustále vlhký a na pláži sa v ňom potíte. Je to ale dobrá ochrana hlavne pred studenšou vodou, prechladnutím, vetrom, slnkom a poškriabaním. Na miestach, ktorým sa hovorí reef breaky (kde sa vlny lámu o skalu alebo koraly) je lepšie mať topánky na surfovanie. Ak je teplota vysoká a neoprén nie je potrebný, lepšie ako plavky je tričko na surf (rash vest), aby ste sa nezamazali od vosku alebo vás nespálilo slnko. Ako začiatočníkovi by vám mali požičať začiatočnícky surfboard, ktorý je pokrytý penou kvôli bezpečnosti, ako už bolo spomenuté. Tieto dosky sú aj dlhšie, lepšie ovládateľné, lepšie chytajú vlnu a majú zaguľatenú špičku. Dosku máte priviazanú k nohe povrázkom (leash) a to kvôli tomu, aby vám neodplával, nezaplietol sa medzi ostatných surfistov, nespôsobil im zranenia a tiež ste u svojej dosky viac "v bezpečí", pretože sa s ňou dostanete k brehu ľahšie než obyčajným plávaním.

Nečakajte odpočinok

Ani náhodou váš surfingový výlet nebude odpočinkový. Nebude to dovolenka, na ktorej sa budete váľať na pláži a občas sa pôjdete "čvachtať" do mora. Surfovanie je naozaj veľká drina, hlavne zo začiatku, hoci sa to tak nezdá. Musíte sa naučiť "vychytať" vlny, vyšplhať sa na dosku, udržať sa na nej, a to všetko stojí dosť námahy a energie. Môže sa vám stať, že si natiahnete sval alebo svoju energiu preceníte. V takom prípade pozor na prúdy, proti ktorým sa neoplatí bojovať, akurát sa tým pripravíte o zvyšok síl. I keď budete už trochu pokročilí, nechoďte nikdy surfovať sami, nech je s vami vždy niekto, kto vám v takejto situácii bude schopný zavolať pomoc alebo sám pomôže.

Surfovanie je zábava, šport a dokonca aj umenie. Buďte jedným z tých, ktorí doma len nesedeli na gauči, čítali o tom a pozerali sa na videá, ale buďte ten, čo sa zdvihol a šiel za svojím snom alebo proste len zažiť dobrodružstvo!

[Lil]

Zdieľajte tento článok na: