Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Je vo vzťahu dôležitý vek?

15.jún 2016
Je vo vzťahu dôležitý vek?

Láska nemá žiadnu predpísanú vekovú hranicu. Láska je plná najrôznejších rozporov a všemožných zmätkov.

Myslíte si, že je vek dôležitým faktorom vo vzťahoch? Hovorí sa, že vek je len číslo. Je celý rad prípadov, kde nie je ľahké premôcť emocionálne spojenie a psychologický aspekt vo vzťahu. Vzťahy s veľkým vekovým rozdielom sú veľmi diskutované nielen medzi psychológmi, ale aj medzi širokou verejnosťou. Keď sa ale zamilujete, idú na začiatku, väčšinou úplne všetky otázky stranou. Každé zamilovanie má svoj vlastný príbeh a aj svoj vlastný scenár. Protiklady sa priťahujú a kompatibilitu je potrebné merať aj tým, čo majú obaja ako pár, spoločné. Samozrejme každý je iný a každý vzťah je iný, a to, čo funguje pre jednu osobu, nemusí nutne fungovať na inú.

Vek je len číslo

Jedna z prvých vecí, ktoré si musíte pamätať, keď máte čo do činenia s veľkým vekovým rozdielom vo vzťahu, je, že vek je len číslo. Všetko závisí na vašej osobnosti a na osobnosti vášho partnera. Každý sme nejaký a každý sme osobnosť.

Je potrebné vedieť, kedy je vekový rozdiel veľmi veľký

Niekedy je až nemožné mať adekvátny a plnohodnotný vzťah, keď už je váš vekový rozdiel neprimeraný. Bez ohľadu na to, aké budú alebo sú, vaše pocity, je potrebné zapojiť aj reálny pohľad na budúcnosť vášho vzťahu. Je aj väčšia pravdepodobnosť, že vzťah s o päťdesiat rokov starším partnerom či snáď partnerkou už by bol veľmi divný a nesplniteľný.

Niekedy je potrebné zvážiť, či nebude nutné zmeniť životný štýl

Vekový rozdiel môže ohroziť dlhodobú životaschopnosť vášho vzťahu. Ak chcete mať deti, budete musieť zvážiť, či je vôbec pravdepodobné, že by ste spolu ešte dieťa mohli mať. Veľký vekový rozdiel môže spôsobiť to, že to nebude možné a budete musieť zmeniť svoj životný štýl, aj o tom je dobré popremýšľať. Ak vy budete mať rozbehnutú kariéru a váš partner alebo partnerka bude bývať u rodičov, aká je pravdepodobnosť vašej spoločnej a šťastnej budúcnosti?

Porozumieť svojim osobným dôvodom

Než začnete vzťah s niekým oveľa mladším alebo starším ako ste vy, je dôležité, aby ste porozumeli hlavne sami sebe, čo naozaj chcete. Láska nie je predovšetkým o veku, ale predsa len hrá dosť veľkú a niekedy aj podstatnú úlohu. Každý z vás je vychovávaný v iných hodnotách a iných generáciách, ktoré tiež môžu ovplyvniť váš pohľad a vaše požiadavky na fungujúci vzťah.

Byť pripravení zvládnuť prípadné generačné rozdiely

Môžete si rozumieť, ale ak bude váš vekový rozdiel väčší, narazíte na generačné problémy. Môže sa to týkať politických názorov, štýlu hudby, ktorú počúvate, v skúsenostiach, ktorými ste si ako jeden, tak druhý, prešli alebo aj v názoroch týkajúcich sa politiky a pohľadu na iné svetové záležitosti. Preklenutie tejto priepasti, je možné, ak sa budete snažiť svojho partnera pochopiť aj v jeho najhlbších myšlienkach. Vyšší vekový rozdiel vám zároveň ponúkne aj možnosť, sa od toho druhého naučiť viac, získať nové skúsenosti a hlavne aj iný alternatívny pohľad na život a svet okolo vás.

věk nerozhoduje

Dajte si pozor na svoje kritizovanie a prípadnú kritiku, ktorá sa k vám donesie

Vášmu okoliu sa nemusí váš vzťah zdať zrovna ten najlepší, môžete naraziť na kritiku ohľadom vášho vekového rozdielu. Vaša blízka rodina toto možno ľahšie pochopí, ako vaše okolie. Budete sa určite musieť vyvarovať niektorým sarkastickým poznámkam, ktoré sa vám určite páčiť nebudú. Bude sa vám dostávať aj hŕba trápnych otázok, ako sú napríklad: "Vy ste si ho vzala pre peniaze?" alebo "A aký je váš sexuálny život?". Je dobré sa naučiť zdvorilo odpovedať a neriešiť, vyhnete sa tým aj ďalšej prípadnej diskusii o vašom vekovom rozdiele. Zároveň si dajte pozor aj na svoje kritizovanie voči vášmu partnerovi či partnerke, neustále omieľanie toho koľko je komu rokov len zvýši vekovú priepasť medzi vami. A ako bolo už napísané, niektoré odlišné názory sú spôsobené predovšetkým inou generáciou, názormi či inými skúsenosťami z predošlých vzťahov.

Nepríjemné pohľady

Jeden z neopomnuteľných problémov. Spoločnosť je zvyknutá na nejaký určitý vzorec, ktorý sa týka prijateľného vekového rozdielu vo vzťahoch. Bude sa vám teda stávať, že na vás zo začiatku budú ľudia pozerať trochu divne. Bude ale len otázka času, než si na vás "zvyknú" ako na pár.

Deti a ich výchova

Najväčším problémom v tomto vzťahu sa môžu ukázať predovšetkým deti. Keď je o viac rokov mladšia žena ako muž, je potrebné zvážiť, či je vhodné, aby dieťa, ktoré sa narodí, netrpelo tým, že má otca vo veku dedka a či to vôbec muž v pokročilejšom veku psychicky zvládne. Ak je staršia žena, objaví sa zase problém biologických hodín a zároveň aj rýchlo ubiehajúci čas, ktorý môže neskôr spôsobiť, že už nebude možné mať bábätko. Založenie rodiny je z pohľadu väčších vekových rozdielov asi najproblematickejšie a niekedy sa môže stať, že jeden z partnerov sa bude musieť "obetovať".

Komunikácia je kľúčom ku šťastiu

Každý vzťah a každá situácia vo vzťahu je iná. Ale pre obidvoch platí, že ak máte akékoľvek pochybnosti, tak je najlepšie a jediné riešenie komunikácia. Všetci z vás majú svoje vlastné perspektívy a skúsenosti z minulých vzťahov a každý z vás si ich so sebou prinesie do vzťahu a zároveň aj niečo jedinečného. Spoločne je potom len medzi vami, ako všetky zložky vo vzťahu vyvážiť, aby fungovali. Komunikácia je základom všetkého, muži a ženy sú rozdielni a niekedy je potreba daný problém rozobrať trochu podrobnejšie. Keď spolu nebudete hovoriť, vaše problémy vo vzťahu sa budú zväčšovať, až sa nakoniec rozídete a to predsa nikto z vás nechce.

[kač]

Zdieľajte tento článok na: