Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Vzťah s cudzincom alebo cudzinkou

24.jún 2016
Vzťah s cudzincom alebo cudzinkou

Blíži sa čas prázdninových a dovolenkových lások. Chcete prežiť románik alebo túžite po dlhodobejšom vzťahu a má vzťah s cudzincom alebo cudzinkou vôbec nejakú šancu?

Manželstvo a vzťahy dajú všeobecne veľa práce. Avšak medzinárodné manželstvo a vzťah ešte o trochu viac. Väčšinou budete počúvať sťažnosti k zemi, v ktorej žijete vy a on/ona sa tam prisťahoval za vami a neskôr, keď zmeníte miesto bydliska, tak budete zase on/ona počúvať sťažnosti vaše. Všetky kultúrne rozdiely vám pomôžu obrúsiť a predovšetkým otestovať silu a puto vášho vzťahu alebo manželstva.

Komunikácia ako základ všetkého

Ako už bolo niekoľkokrát napísané, tak komunikácia je základom všetkého a pre akýkoľvek vzťah najdôležitejšia. Mnohým párom to robí problém, a ak je jeden z nich cudzinec, potom to môže byť ešte horšie. Komunikácia pomáha spájať ľudí, dokáže im objasniť a odhaliť základy vzájomných kultúr. U cudzincov alebo cudziniek môže byť zo začiatku problém v tom, že bude ich vzťah ovládať jazyková bariéra. Bude teda potrebné trocha viac trpezlivosti a snahy, aby ste dokázali v budúcnosti komunikovať bez problémov.

Kultúrna história a rozdiely

V množstve otázok medzi vami môže existovať rozdiel v názoroch. Niekto môže mať problém s rasovou otázkou, iný s náboženstvom. Zároveň ale učenie sa od toho druhého partnera alebo partnerky, môže tomu druhému otvoriť oči k inému názoru a posunúť ho po jeho intelektuálnej stránke ďalej. V otázke kultúry a náboženstva je potrebné byť citlivý, naučiť sa toho druhého vypočuť a zároveň sa pokúsiť ho aj pochopiť.

Kompromisy

Kompromisy sa stanú nevyhnutnou a neoddeliteľnou súčasťou každého vzťahu. S prípadnými a obrovskými kultúrnými rozdielmi, je nevyhnutné, aby ste boli chápaví. Budete musieť vzájomne prispôsobiť svoje správanie, tým aby ste si zaistili dlhý a perspektívny vzťah.

Naučte svojho partnera váš rodný jazyk

Ak tento vzťah myslíte vážne, bude nevyhnutné, aby ste sa naučili aspoň trochu jeho alebo jej rodný jazyk. Určite sa nevyhnete návštevám do rodnej krajiny, budete stretávať jeho/jej priateľov, spolupracovníkov a v neposlednom rade aj príbuzných. Existuje veľa online kurzov, ktoré môžete pre začiatok vyskúšať a vo svojom partnerovi alebo partnerke budete mať bezplatného lektora na konverzáciu.

Časové pásma

Ak sa váš partner/partnerka zdržiava napríklad niekde v Severnej alebo Južnej Amerike, potom sa budete musieť potýkať s problematikou rozdielnych časových zón. V závislosti na tom sa bude musieť prispôsobiť aj vaša komunikácia. Dobrou správou ale je, že teraz žijeme vo veku sociálnych komunikátorov a internetu, nie je teda problém využívať i tzv. video-hovory. Nebudete odkázaní len na "nejaký" hlas na opačnom konci.

Neplánujte

Dovolenka bola krásna, ona bola neskutočná a on bol pán božský. Nevrhajte sa ale hneď strmhlav do medzinárodného vzťahu. Ani v rýdzo "normálnom" vzťahu sa nikdy nevypláca do neho vletieť po hlave. Ak je to ten pravý alebo tá pravá, nebude problém, aby rešpektovali aj vaše názory a predstavy. Aj v obyčajnom vzťahu sa oplatí počkať a navyše na začiatku tým dokážete eliminovať seriózne a neseriózne jednanie, ktoré vám pomôže vyfiltrovať toho pravého alebo tú pravú.

vztah s cizincem

Dovolenka a spoločne strávený čas

Ak nie je jeden z vás milionár, tak sa budete stretávať s tým, že vám zamestnávateľ dá iba určitý počet dní, ktoré si budete môcť vybrať ako dovolenku. Tento čas si naplánujte spolu, ale otázkou je, či vám aj "len" tento čas bude stačiť alebo nie. Lietanie je drahé a hlavne časovo náročné.

Zázemie a rodina

Je tiež dôležitou otázkou, či si budete v cudzej krajine vôbec niekedy pripadať ako doma. Keď si zariadite rodinu, budete sa stretávať so zázemím. Bude pre vás o málinko ťažšie všetko zvládať, keď budete mať svoju rodinu ďaleko. Bude záležať na vašej súhre s partnerom alebo partnerkou a jeho rodinou, aby váš vzťah neutrpel trhliny a nezničili ste si spoločnú a šťastnú budúcnosť. Napríklad Skype je úžasná vec, ale priamy a osobný kontakt s rodinou vám to nikdy nenahradí.

Nastavte si realistické očakávania

Ste pripravení emigrovať do zahraničia a nechať za sebou všetko? Myslíte, že bude váš nový partner ochotný prísť za vami? Máte obaja vyriešenú svojou minulosť? Nemáte dlhy, hypotéku alebo iné povinnosti? Dokážete si v novej krajine zohnať prácu? Ako sa budete prípadne živiť? Nebude vášmu partnerovi alebo partnerke vadiť, že vás bude chvíľu živiť a budete odkázaní len na jeho príjem? Dokázal by váš nový partner alebo partnerka zohnať prácu vo vašej krajine? Toto všetko sú len základné otázky, ktoré je potrebné zvážiť, ak sa chcete vrhnúť na dlhodobý a do budúcnosti fungujúci vzťah.

Prečo by pre vás mohlo byť medzinárodné manželstvo a partnerstvo ťažké?

 • Budete ďaleko od rodiny a priateľov.
 • Môže sa stať, že stratíte najrôznejšie tradície, na ktoré ste zvyknutí.
 • Môže dochádzať ku kultúrnym nedorozumeniam. Dokážete prípadne prijať aj iné náboženstvo alebo dokážete vôbec prijať nejaké náboženstvo, keď ste ateisti?
 • Čo by sa stalo, keby váš vzťah skončil? Nebol by problém s rozvodom? A čo deti?
 • Nebudete smieť žiarliť. Bude potrebná obrovská dávka dôvery.
 • Budete v podstate tak trochu stále sami.

Prečo by pre vás mohlo byť medzinárodné manželstvo a partnerstvo výhodné?

 • Máte otvorenú zámienku na cestovanie. Niekedy to môže byť celkom nepríjemné, ale na druhú stranu, postarajú sa tam o vás a vy nebudete musieť robiť skoro nič. Vaša alebo jeho/jej rodina vás bude obskakovať.
 • Vaše deti budú hovoriť aj iným jazykom.
 • Ak máte radi výzvy, tak je pre vás vzťah s cudzincom alebo cudzinkou ideálny. Nikdy nič nebude len tak.
 • Tzv. "víkendové" manželstvo bude ideálne ak vám nevadí, že budete celý pracovný týždeň sami a nebude pre vás problém venovať sa len svojim záujmom. Pre seba budete mať vyhradené v lepšom prípade maximálne len víkendy.
 • Pri návštevách inej krajiny budete môcť brať butiky a obchody útokom. Kúpite aj tovar, ktorý je vo vašej krajine zle dostupný.

Zdroj: http://www.multilingualliving.com/2013/07/29/10-reasons-not-marry-foreigner-like-i-did/

[kač]

Zdieľajte tento článok na: