Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Plavková sezóna sa blíži!

23.máj 2016
Plavková sezóna sa blíži!

Leto sa blíži míľovými krokmi. Vyzlečte sa do plaviek bez obáv! Alebo sa naopak budete hanbiť za svoje "kilečká", ktoré ste si cez zimu uložili? Viete, ako efektívne počas krátkej doby schudnúť do plaviek?

Podľa výživových poradcov je vhodné znižovať váhu postupne, aby toto zoštíhľovanie bolo trvalé. Optimálne je 1 až 2 kilogramy za týždeň. Chudnutie, ktoré je založené na drastickom znižovaní váhy sa môže nešťastne podpísať na vašom vzhľade, postave a v neposlednom rade sa vám vaše rýchlo zhodené kilá rovnako rýchlo vrátia späť, niekedy aj s ďalšími kilogramami navyše. Prebehne tzv. jo-jo efekt. Počas krátkej doby môžete na svojej postave popracovať hlavne cvičením, môžete svoje telo spevniť. Pohyb a správna strava sú základom pre zníženie vašej hmotnosti a navrátenie strateného sebavedomia.

Aké sú hlavné zásady zdravého chudnutia?

 • Vynechajte zo svojho jedálnička biele pečivo. Začnite jesť celozrnné a ražné.
 • Upravte si jedálniček, hladovanie nemá vôbec žiadny význam.
 • Pokúste sa prestať sladiť a piť sladké nápoje.
 • Vyraďte z jedálnička tučné jedlá.
 • Konzumujte kvalitné mliečne výrobky.
 • Preferujte kvalitné biele alebo rybie mäso.
 • Zaraďte do svojho jedálnička kuskus, cícer, tofu, pohánku, proso.
 • Prílohy zmenšite a nahraďte tento objem zeleninou.
 • Jedzte menšie porcie a to najlepšie päťkrát až šesťkrát za deň.
 • Pite čistú vodu.
 • Naučte sa raňajkovať. Existuje veľa variantov zdravých a veľmi chutných raňajok.

Ako si pripraviť správny jedálniček?

Raňajky

Na raňajky si pripravte jedlo, ktoré obsahuje kvalitné sacharidy. Najlepšou variantou sú ovsené vločky, s ktorými sa dajú robiť hotové zázraky. Môžete ich použiť namiesto múky, pri výrobe palaciniek, muffinov, štrúdle, pizze a spústy iných obľúbených jedál. Kvalitné sacharidy vám dodá aj celozrnné pečivo, ovocie s tvarohom či jogurtom. A pokúste sa rannú kávu či čaj nesladiť.

Desiata

Desiata je veľmi dôležitá, je potrebné vaše telo presvedčiť o tom, že nebude o hlade. Ak sa vám ho podarí presvedčiť, nebude mať potrebu na ukladanie tukových zásob. Na desiatu je vhodné ovocie, zelenina, pár orieškov, jogurt. Nezabúdajte piť, samozrejme čistú vodu alebo vodu s citrónom, či zelený čaj.

Obed

Na obed si doprajte ryžu s prírodným plátkom z kuracieho alebo morčacieho mäsa. Pridajte porciu zeleniny. Ako výborné prílohy môžete pripraviť kuskus, celozrnné cestoviny, ale aj napríklad rozumné množstvo zemiakov.

Olovrant

K popoludňajšiemu olovrantu si dajte znova kúsok ovocia, zeleniny, pár orieškov, jogurt (najlepšie grécky).

Večera

Vajcia natvrdo, kuracie mäso, šalát, biely jogurt, zeleninu a nezabudnite aj na kúsok celozrnného pečiva. Večerať by sa malo tak 2-3 hodiny predtým ako pôjdete spať. Rozhodne sa tým ale nemyslí, že ak pôjdete spať o druhej ráno, tak o polnoci vyjete chladničku. V neskorých večerných hodinách vyberte napríklad uhorku.

Ktoré jedlo je to pravé k zdravému a správnemu chudnutiu?

Listová zelenina

Nielen, že je listová zelenina skvelým spôsobom, ako pridať na váš jedálniček ďalšie jedlo a navyše bez kalórií, ale zároveň je aj plná živín (vitamínu A, C, K, kyseliny listovej, vápnika, železa, horčíka, draslíka a ďalších).

Mäta

Mäta pomáha so znižovaním nadúvania, s poruchou trávenia a upokojuje rozbúrený žalúdok. Môžete si urobiť mätový čaj, rovnako tak ako studenú, mätovú limonádu.

Červená paprika

Táto zelenina je plná antioxidantov a antioxidanty pomáhajú telu bojovať s všemožnými infekciami. Červená paprika je výborná zelenina, avšak je aj jedna z horšie stráviteľných, u niektorých ľudí môže vyvolať alergické reakcie v podobe hnačiek a vracania.

Losos

Losos je výborná ryba, ktorá obsahuje nízky obsah kalórií a je zároveň skvelým zdrojom bielkovín a omega-3 kyselín.

Grécky jogurt

Jogurt s najvyšším obsahom bielkovín, ktorý je možné v supermarketoch zakúpiť. Do jogurtu si môžete pridať oriešky, med, ovocie. Údajne je vraj výborný aj pre ľudí, ktorí trpia neznášanlivosťou laktózy, tento jogurt je pre nich lepšie stráviteľný.

Quinoa

Poslednou dobou veľmi propagovaná potravina. Jedná sa o zdravšiu alternatívu ryže a cestovín. Je to skvelé jedlo, ktoré obsahuje všetkých deväť esenciálnych aminokyselín. Quinoa je vzhľadom veľmi podobná obiliu.

Orechy

Oriešky majú vysoký obsah zdravých tukov, vitamínov, minerálov a antioxidantov. Pravidelná konzumácia orechov, ako sú mandle, vlašské orechy a para orechy znižuje riziko srdcových ochorení a vraj pomáha predchádzať rakovine prsníka.

Vajcia

Vajcia vás zasýtia. Vajíčka obsahujú bielkoviny a pomôžu vám vytvoriť svalovú hmotu, vďaka ktorej potom budete aj lepšie a rýchlejšie spaľovať prebytočné tuky. Najlepšie je konzumovať len bielok. Táto potravina je veľmi univerzálna a možno ju pridať do skoro každého jedla.

Zeler

Nevadí vám a naopak vám chutí stonkový zeler? Žujte ho. Pomôže vám odvodniť vaše telo a zasýti vás bez konzumovania zbytočných kalórií.

Ananás

Ananás obsahuje veľa vitamínu C, ktorý vám pomôže k spaľovaniu a navyše obsahuje tráviaci enzým pre lepšie trávenie.

Grapefruit

Výborné letné občerstvenie. Obsahuje vysokú dávku vitamínu C a vysoký obsah vody. Grapefruit môže prispieť k podpore chudnutia znížením hladiny inzulínu a zvýšiť rýchlosť vášho metabolizmu.

Hrušky

Hrušky sú výborným zdrojom pektínu a vlákniny, ktorý pomáha udržiavať zdravý zažívací trakt. Sú tiež dobrým zdrojom draslíka aj vápnika.

Špargľa

Špargľa pomáha normalizovať hladinu cukru v krvi, je zdrojom vitamínov C, K, beta-karoténu a pomáha znížiť zadržiavanie vody aj nadúvanie.

Ktoré jedlo je k zdravému a správnemu chudnutiu najhoršie?

Sójová omáčka

Keď ju nebudete konzumovať, vyvarujete sa brušnému nadúvaniu a zadržiavaniu vody.

Zmrazené jedlo (pizza)

Je to jedno z najobľúbenejších jedál a je strašne jednoduché zapnúť rúru a vložiť do nej pizzu. Lenže tieto pizze sú vyrobené z bielej múky. Pokiaľ chcete pizzu, vytvorte si vlastnú z celozrnného cesta a popremýšľajte o kvalitnejších surovinách.

Smoothies

Áno, aj tieto skvelé koktaily vám môžu cestu za vašou štíhlosťou pokaziť. Záleží, z čoho je tento nápoj vyrobený. Môže sa stať, že hladina cukru bude niekoľkokrát prekročená a vaše telo bude ukladať a ukladať. Ak teda smoothie, tak jedine sami doma a len zo svojich zdravých surovín.

Zmrzlina

Kto by v lete odolal? Je ale potrebné držať svoje chute trochu na uzde. Táto zmrznutá pochúťka obsahuje veľa sacharidov a keď sa nespáli športovaním, tak sa premení vo vašom tele na tuk.

Určite nie je potreba vám ďalšie nezdravé pochutiny vymenovávať, každý z vás o nich veľmi dobre vie. Každý z vás pozná chipsy, hranolky, vyprážaný syr, knedle z bielej múky, menej percentuálnu čokoládu, cukríky, sladké vody ... Nie je potreba sa hneď vzdávať všetkých dobrôt, ale každé menšie zlepšenie jedálnička, vám pomôže k vašej vysnívanej postave a zároveň vám pomôže zlepšiť aj váš zdravotný stav. Dôležité je mať odhodlanie, pevnú vôľu a vytrvať.

[kač]

Zdieľajte tento článok na: