Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Nehovorte "Milujem ťa" kým ...

21.marec 2017
Nehovorte "Milujem ťa" kým ...

Nájdete si novú známosť, trávite spolu pekné chvíľky a pomaly začínate premýšľať, či je to láska ... A kedy povedať tomu druhému, že ho milujeme. Hoci pre niekoho to sú len slová, pre iného znamenajú veľa, a tak by sme si aj my mali uvedomiť, kedy už je ten správny čas a kedy ešte nie.

Ide iba o dve slová a my sa kvôli nim môžeme dostať do pekne prekérnych situácií. Vzhľadom na to, že vo vzťahu ste len dvaja, len na jedného teda padá to, že tieto slová povie prvý. Vy sami by ste nemali nič uponáhľať a mali by ste najprv popremýšľať, v akej fáze sa vás vzťah nachádza a či nie je na tieto slová ešte skoro. Ale bohužiaľ neovplyvníte to, čo povie váš partner.

Asi väčšina ľudí sa niekedy stretla so situáciou, keď človek chodí týždeň s niekým novým a ten už po tom týždni povie "Ja ťa tak strašne milujem!" alebo prosté "Milujem ťa..." a vy zostanete stáť a zízať, neschopní slova. Môžete si potom vybrať z nasledujúcich reakcií: pritakať, hoci o tom sami vôbec nie ste presvedčení; poznamenať, či sa zbláznil, aby mohol usudzovať takéto veci po týždni vzťahu; alebo ho môžete poučiť, či si celú vec poriadne rozmyslel alebo to skrátka len bez rozmyslu vyhrkol.

Nezáleží na tom, či ste sa stretli v bare, na kamarátových narodeninách alebo na online zoznamke. Ide o to, či sa jedná iba o chtíč (či už sexuálny alebo priahnete len po prítomnosti niekoho druhého, nedokážete byť sami) alebo o lásku (pravé a skutočné spojenie a potreba starostlivosti o toho druhého). Hoci sa tieto dve myšlienky môžu rôzne kombinovať (aj láska zahŕňa sex), podstatné je odlíšiť od seba tie krajné prípady.

"Milujem ťa" by nemala byť len planá fráza, ktorú povieme komukoľvek, keď sa opijeme. Buďte trochu romantici a najskôr si uvedomte, či toho druhého naozaj milujete. Či je práve toto ten správny pocit, ktorý chcete cítiť po ďalších niekoľko rokov (alebo trebárs aj desiatky rokov).

Aké otázky si teda povedať pred tým, kým niekomu slovne vyznáme lásku?

Je to len o sexe?

Samozrejme aj v tom nejzamilovanejšom vzťahu musíme v posteli cítiť nejakú tú chémiu. Ale čo keď je váš vzťah závislý len na sexe? V takom prípade si musíte uvedomiť, že aj sex vás začne časom trochu nudiť, bude chýbať tá iskra, ktorá vás zo začiatku rozpaľovala. Ostane potom z toho vzťahu niečo? Ak vám záleží jednému na druhom a myslíte si, že by to v budúcnosti mohlo fungovať, tak zostane. Ak ale dopredu viete, že je to naozaj len o sexe, nazvite sa radšej "kamaráti s výhodami" alebo tomu nedávajte žiadny štatút a vyhnite sa slovám "Milujem ťa".

Hovoríte si svoje tajomstvá?

Ak chcete zo vzťahu, ktorý prežívate, urobiť dlhodobý, mali by ste porozmýšľať nad tým, aké tajomstvá skrývate. Dlhodobé vzťahy sú založené na úprimnosti a aj keď sa niektoré veci nie úplne ľahko hovoria, rozhodne sa oplatí veci neskrývať, či už sú viac či menej dôležité. Aj maličkosti sa počítajú. Ak cítite, že sa partnerovi zverovať nechcete, asi to nie je ten pravý pre dlhší vzťah a teda ani pre vyznanie lásky. To isté ale platí o druhej strane - povedal vám niekedy partner nejaké svoje tajomstvo?

Pre niekoho obyčajná veta sa dá poňať aj veľmi romanticky

Mali ste predtým spolu dlhotrvajúci priateľský vzťah?

Tento bod nie je stopercentne dôležitý. Je ale štatisticky dokázané, že ľudia spolu vydržia dlhšie, keď predtým boli dobrí priatelia. Druhého tak spoznáte bez nátlaku "Budeme spolu chodiť, musíme sa čo najrýchlejšie spoznať". Na poznanie jeden druhého máte oveľa dlhšiu dobu, a preto sa spoznáte aj oveľa lepšie. A keď príde na scénu osudová veta "Milujem ťa", nebude zase tak ťažké sa rozhodnúť ... Hoci... Pre niektorých to môže byť ešte ťažšie, pretože sa môžu stále potácať niekde medzi kamarátstvom a vzťahom a nevedieť, kde sa presne nachádza tá hranica a oni sami... V tom prípade si odpovedzte na predchádzajúce a nasledujúce otázky.

Žiarlite často?

Či je žiarlenie dobré alebo zlé, o tom by sa dalo dlho diskutovať. Zakončíme to ale tým, že prirodzená miera žiarlivosti neuškodí. Je to prirodzené. Ale nadmerná žiarlivosť značí, že si človeka privlastňujeme a je pre nás iba naším majetkom, nie partnerom, ku ktorému chováme nekonečnú lásku. Navyše, človeku, ktorého milujeme, veríme a dokážeme mu vďaka tomu dať aj priestor voľne dýchať. Opäť to platí aj naopak, aj druhý nám musia veriť a my nesmieme jeho dôveru zradiť. Keď sa tieto veci splnia, pre "Milujem ťa" nebude už skoro nič stáť v ceste.

Očakávate od svojho partnera dokonalosť?

Každý vie, že nikto nie je dokonalý. Ale ak to s partnerom nemyslíte tak úplne vážne a je to skôr o sexe, je to tiež viac o očakávaní dokonalosti, keďže v dlhodobom vzťahu na nedokonalosti časom narážame, prijímame ich alebo ich dokonca začneme milovať. Ale vo vzťahu, ktorý je len flirt, sa aj my sami viac snažíme vyzerať dokonale, správať sa dokonale, zažívať dokonalý sex a to isté očakávame od druhého. Ak už viete, že váš partner dokonalý nie je a dokážete sa s tým zmieriť, rovnako tak, ako on sa zmieri s tým, že ani vy nie ste bez chybičky, budete obaja spokojní.

Viete si predstaviť spoločnú budúcnosť?

Nemusíte si hneď predstavovať, ako spolu budete žiť až do smrti, ale čo nejaká blízka budúcnosť - pol roka, rok. Dokážete si to predstaviť? Alebo už viete, že by to z nejakého dôvodu nešlo? Je tento človek slov "Milujem ťa" vôbec hoden? Zamyslite sa...

Hovorte pravdu podľa toho, čo cítite a nenechajte sa do ničoho tlačiť. Aj keby vás partner touto vetou zaskočil, nechajte si čas na rozmyslenie, či vás naozaj miluje a nie sú to pre neho len prázdne slová, tak vás pochopí.

Zoznámiť sa so ženou alebo mužom nie je v dnešnej dobe online zoznamiek tak ťažké, ale ako ďaleko sa váš vzťah dostane? To už záleží len na vás...

[Lil]

Zdieľajte tento článok na: