Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Sorry, ale budeme len kamaráti

15.február 2017
Sorry, ale budeme len kamaráti

Veta, ktorá vždy vyznie ako také "zaklínadlo" a dokáže pekne naštvať.

Či už je to na konci vášho vzťahu alebo po niekoľkej schôdzke, vždy to znie ako nejaké zlé zaklínadlo: "Sorry, budeme len kamaráti." Alebo sa to dá tiež povedať nejako podobne ako: "Vieš, si síce fajn, ale ja vzťah nechcem ." Čo z toho je vlastne pravda? Kde sa mohla stať chyba a stala sa vôbec nejaká? A dokážete byť vôbec kamaráti?

Tieto zázračné "zaklínacie" vety, sú jedným z dôvodov, prečo vzťahy zlyhávajú.

Určite ste niektoré z nich počuli sami na vlastné uši:

Veľmi sa mi páčiš, ale...

Si síce skvelá/skvelý, ale sme každý z iného sveta...

Zaujal/Zaujala si ma, ale...

Je mi to ľúto, ale nikdy som sa nezrovnal/nezrovnala s tým, že...

A určite ich dokážete spísať a vymyslieť ešte oveľa viac...

Povedať pravdu

Nielen ženy sú prieborkyne v tom, že dokážu hovoriť nejako a myslieť si v skutočnosti niečo iné, dokážu to s veľkou bravúrou aj muži. Ale nech už ste muž alebo žena, mali by ste si uvedomiť, že takéto maskovacie vety sú oveľa horšie, než pravda. Keď sa ten druhý pravdu dozvie, dokáže s ňou pracovať, dokáže si z toho vziať ponaučenie do budúcnosti a zlepšiť tak nielen svoj budúci život. Vyhnete sa nepríjemným a nepochopiteľným správam, rozhovorom, vyhnete sa aj prípadným prehnaným hysterickým scénam. Ak ako dôvod toho, že už sa nechcete vídať, zvolíte tú najslabšiu stránku vášho partnera, ublížite mu strašne a odpíšete ho po vzťahovej stránke aj na pár rokov. Je jasné, že akýkoľvek rozchod bolí, aj pravda bolí, ale je rozhodne lepšia, než hlúpe kľučky a plané nádeje, ktoré týmito kľučkami môžu vzniknúť. Čím dlhší vzťah, tým úprimnejšie by tie odpovede mali byť. Ide predsa povedať milión a jeden prijateľnejších argumentov a predovšetkým právd.

Prečo použije práve tieto "zaklínacie" vety?

Môže to byť len kvôli tomu, že ste boli tzv. prevozníci zo vzťahu do vzťahu. Mal/mala za sebou nejaký vzťah a zúfalo túžil/túžila byť sám/sama a chcú sa za každú cenu s niekým zoznámiť. Skúste sa vžiť do ich role, neospravedlňujte ich, ale premýšľajte, prečo túto vetu vyriekol/vyriekla. Neboli ste iba také zacelenie jeho/jej rán? A nie je to napríklad tým, že vie, čo presne chce a nehodlá zatiaľ zo svojich nárokov zľaviť? Po tom, čo sa človek vo vzťahu spáli, bude jeho postoj k výberu partnera/partnerky prísnejší ako predtým. A ak bola táto veta vyslovená, tak to môže byť aj z dôvodu, že chce byť naozaj zatiaľ len kamarát. Chce vás viac spoznať a chce zistiť potrebné, že vy ste práve tí praví. Nepremýšľajte nad týmito vyslovenými vetami len čiernobielo, premýšľajte nad nimi predovšetkým objektívne.

Priateľstvo muža a ženy

Môžu byť muži a ženy priateľmi? A zvlášť po tom, čo minimálne jeden z nich hľadal a túžil po ozajstnom partnerovi/partnerke a plnohodnotnom vzťahu? Muži sú z Marsu a ženy z Venuše, dokážu teda byť skutočnými priateľmi? Medzi ženami a mužmi bude vždy nejaké intímne napätie. Vždy minimálne jedného z nich napadne, čo by sa stalo, keby. V skorších dobách bolo obvyklé, že ženy trávili viac času doma a muži zase v práci. V súčasnej dobe, tiež kvôli emancipácii a rýchlosti práve tejto dnešnej doby, sa na pracoviskách stretávajú muži aj ženy, a to v najrôznejších postoch, na najrôznejších úrovniach. Neexistuje obmedzenie, že by ženy nemohli byť tiež na riaditeľských pozíciách ako muži.

Budete kamaráti?

Ako odpovedať na ponuku priateľstva?

Máte dve možnosti.

Môžete súhlasiť a zostať priateľmi

Toto je jedna z možností, otázkou zostáva, či to dokážete. Keď sa vydávate touto cestou, môže to tiež nejakú chvíľu trvať. Zo začiatku budete možno nadšení, preto, aby ste toho druhého nestratili úplne a potom tiež možno preto, že si myslíte, že ho alebo ju ešte dokážete presvedčiť, o tom, ako sa zmeníte a ako len s vami dokáže byť tým dokonalým párom. Ruku na srdce, aká je pravdepodobnosť? A má zmysel, snažiť sa o niečo, čo bude násilím lepené? Aj rozbitý hrnček nikdy nebude dokonalý. Môžete teda zostať priateľmi, ale skôr je to väčšinou myslené tak, že zo seba ten, ktorý tu vetu vyslovil, nechce urobiť toho zlého alebo tú zlú. Chce len v pokoji ísť ďalej. Samozrejme, existujú výnimky tých, ktorí spolu dokážu fungovať aj po vyrieknutí tejto otázky, ale verte, že ich je naozaj len veľmi malá hŕstka.

Môžete zdvorilo odmietnuť

Áno, aj to je možnosť, prečo by nie? Môžete to jednoducho odmietnuť. Môžete povedať nie a odísť. Väčšina ľudí sa toho bude báť, už z toho dôvodu, že sa bojí tiež eventuálnej samoty, ktorá ich väčšinou čaká. A zároveň, pretože si nedokážu predstaviť, že toho druhého jednoducho stratia. Je dôležité, aby ste sa zamysleli nad tým, či to dáte. Či bol váš vzťah tak zrelý a tie dôvody, toho, že budete len kamaráti, nie sú tak závažné, aby ste to dokázali prekonať, keď vám oznámi, že má niekoho iného. Ak ste mali veľa spoločných záujmov, ako napríklad horolezectvo, lyžovanie a podobné, ktoré nechcete prevádzkovať sami, môžete, ale majte na pamäti aj to ostatné, čo môže prísť, novým partnerom alebo partnerkou, počnúc.

Závažnejšie dôvody, ktoré môžu vaše priateľstvo ohroziť, alebo prečo nemôžu byť muži a ženy len priatelia

  • Vaše pocity sa môžu začať zamieňať za tie blízkeho priateľstva.
  • Vaše okolie sa vás neustále bude pýtať, či spolu nechodíte, a keď budete hovoriť prečo nie, tak budú riešiť prečo vlastne nie.
  • Môžete sa tajne milovať, buď vy jeho/ju alebo on/ona vás.
  • Môžete pociťovať žiarlivosť.

Ak ste po rozchode, nechajte si čas na porovnanie myšlienok a nehrňte sa hneď do ďalšieho veľkého záväzku, zoznamujte sa, chodievajte na schôdzky, dopisujte si, ale nestavajte si hneď v myšlienkach ten svoj vysnívaný život. Druhému do hlavy nevidíte a kto nič neočakáva, ani nič nestratí a preto, keď na vás po niekoľkej schôdzke vyrukuje s vetou: "Vieš, si skvelá/skvelý, ale zostaneme len kamaráti.", nebudete si pripadať ako úplní hlupáci. Základom správne fungujúceho vzťahu by mala byť vždy úcta, láska a komunikácia. A ak sa chcete začať oboznamovať, môžete začať tu.

[Kač]

Zdieľajte tento článok na: