Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Zdravé nohy po celý život

5.február 2019
Zdravé nohy po celý život

V lete odhaľujeme všetko, čo celý zvyšok roka ukrývame v topánkach. Niekedy je krása pozrieť sa na pestované nohy, inokedy ide o dosť žalostný pohľad - v letných sandáloch je vidieť nie len zrohovatenú kožu, ale aj nechty napadnuté plesňou či iné deformácie. Do leta je času dosť, zapracujte na svojich nohách.

Cieľom nie je schovať nedostatky opäť do topánok, ale mať zdravé a pestované nohy, za ktoré by sme sa nemuseli hanbiť a ktoré by neboleli. Za dobu, ktorú sme na tomto svete, každý z nás dvakrát obíde zemeguľu. Pre naše nohy je to bolestná cesta, ale pokiaľ im doprajeme správnu starostlivosť, budú po každom kilometri svieže a zregenerované. Poďme vyrazi do nadchádzajucého tohtoročného leta na chvíľu bosí a s pocitom, že pohľad na svoje nohy úplne zmeníme.

Choďte boso

Chôdza bez topánok je pre nohy zdravá. Samozrejme neodhodíme obuv a nepustíme sa po asfaltovej ceste a neupratam chodníku. Ale orosená tráva, ľahko vyhriaty piesok či obyčajná záhrada sú miesta, kde môžme kľudne topánky odložiť. Chodza boso sa postará o masáž chodidiel, vďaka nerovnostiam na zemi stimuluje akupresúrne body, čím podporíme nie len nohy, ale zdravotný stav celkovo. Chôdzou bez obuvi sa tiež aktivujú svaly, ktoré sú inak nečinné. A naviac vás táto procedúra nič nestojí.

Pozor! Diabetikom s diabetickou nohou sa ako jediným tento typ chôdze nedoporučuje!

Začnite pri deťoch

Viete, že 95% detí vstupujúcich do prvej triedy trpí deformáciami nôh? Ide o číslo skutočne alarmujúce. Už v batolivom veku musíme vhodne voliť veľkosť obuvi. Tie by sa niekedy nemali dediť po súrodencoch, pretože každý človek má inak formovanú nohu. Detské topánočky by tiež mali spĺňať zdravotné podmienky pre zdravý vývoj nohy. Pozor by sme mali dať aj na príliš tesné ponožky. Prsty a s nimi aj drobné kostičky a kĺby sú tak stláčané k sebe.

Najvhodnejšie sú čisto bavlnené, ktoré zaručujú savosť potu. Vyhnite sa modernému trendu - nosení topánok pri deťoch, ktoré ešte nechodia. Je to jednak zbytočné, jednak tým môžete dať príčinu k zlému vývoju. Nožná klenba sa pri zdravom dieťati vytvorí do troch rokov veku. Do tej doby je potrebná veľká opatrnosť, ale nebojte sa deti pustiť na vhodný terén opäť na boso. Aj im takáto chôdza prospeje.

Lodičky, tenisky, sandály...

O nevhodnosti nosenia podpätkov po celý deň už vie snáď každý. Takéto topánky vedú k bolestiam lýtok, kotníkov, ale môžu byť aj štartovacím motorom k budúcej osteoartróze. Zaťažovaním kolenných kĺbov preťažujeme nie len prednú časť chodidlá, ale aj chrbát. Bolesti chrbta a artritídu spôsobujú aj veľmi obľúbené balerínky. Samozrejme najvhodnejšia je ortopedická obuv, ale pokiaľ zrovna nemáte žiadny akútny problém, väčšinou po nej nesiahneme.

Existujú už len rôzne vložky do topánok, ktoré môžu chôdzu výrazne uľahčiť. Zlozvyk je tiež celodenné nosenie tenisiek či botasiek. V uzavretej obuve sa nohy viac potia a kvôli baktériam aj nepríjemne zapáchajú. Dôležité je topánky počas dňa striedať a nebyť len v jedných.

Jak na zdravé nohy 

Savé ponožky a správna starostlivosť o nohy také nepríjemnosti zamedzia. Voliť by ste mali obuv vhodnú k tomu, čo cez deň vykonávate. Športové topánky sú iné než tie na bežné nosenie, a pokiaľ máte zdravé nohy a obujete sa na pár hodín do divadla, nožná klenba vám určite nespadne. Dôležité je mať ale zdravý úsudok. Nesmiete tiež zabúdať, že aj obuv potrebuje starostlivosť. Vystriekať si pravidelne topánky dezinfekčným sprejom je jednoduchá, ale účinná pomoc.

Topánky nechajte tiež vždy dobre vyschnúť, inak z nich bude "množiareň baktérií", ktorá by sa vám pod mikroskopom ani trochu nepáčila.

Pedikúra ako súčasť hygieny

Pedikúra by sa mala stať bežnou súčasťou hygieny - odporučuje sa absolvovať jedna za mesiac. Než ale sadnete do pedikerského kresla, starostlivo si vyberte prevádzku. Nie všetké sú rovnako kvalitné, takže pri zlom výbere vám hrozia hlavne plesňové ochorenia, ktoré sú ľahko prenosné, pokiaľ pedikérka nedodržuje hygienické predpisy. Je potom dosť nepríjemné, ak si necháte urobiť starostlivosť a nalakovať nechty, ale po odlakovaní vám ostanú čierne nechty, na ktorých budú rôzne praskliny.

V prvom rade by mala pedikérka na náčinie pred každým ošetrením použiť sterilizátor, aby nástroje vydenzifikovala. Potom by vás mala zbaviť nie len tvrdej kože na pätách, ale poradiť zo zarastenými nechtami, kurími okami a urobiť správnu masáž. Skúsená pedikérka s vami vyplní kartu, kde budú dôležité údaje, ktoré k vašej práci potrebuje vedieť. Napríklad nedostatočná zrážanlivosť krvi a ďalšie zdravotné komplikácie. Nohám ale okrem pedikúry musíte občas ulaviť aj sami. Pripravte im napríklad blahodárny domáci kúpeľ.

Domáci kúpeľ a prúdy vody

Pokiaľ chcete nohám rýchlo uľaviť, skúste malý trik. Púšťajte na ne priamy prúd striedavo studenej a teplej vody. Začnite studenou a po minúte striedajte. Rýchlo sa tak premásirujú predkolenia a svalovina a nohy sa zbavia "tiaže". Pokiaľ vás ale najviac trápia kŕče v lýtkach, sústreďte sa na väčší prísun horčíka a vitamínu B a E. Do kúpeľa pridávajte bylinky, napríklad rozmarýn či rozmarýnový olej. Uvoľnite tak svalové napätie chodidiel.

Borovica má povzbudzujúci účinok, nohy sa uvoľnia a zmierni sa bolesť aj opuchy. Voda v kúpeli by nemali byť ani studená, ani príliš teplá.

Plesne? Riešte ich okamžite

Kúpaliská, sauny, kúpele, ale aj návštevy u známych - tu všade číhajú nebezpečné plesne. Lepšie než liečenie je samozrejme prevencia. Keď idete do bazéna, majte vlastnú plážovú obuv. Pokiaľ vám pani domu ponúkne na návšteve ponožky, ktoré už niekto mal na sebe, radšej odmietnite. Po umytí si nohy vždy dôkladne osušte, pretože suché neposkytujú škodlivým zárodkom živnú pôdu.

Pečujte o nohy svých dětí

Pokiaľ vás ale pleseň napadne, nasleduje vždy zdlhavá liečba, ktorá vyžaduje veľa trpezlivosti. Môžete zvoliť preparáty s obsahom éterických olejov s antibakteriálnými účinkami, ale je lepšie poradiť sa s odborníkom. Do jedálnička by ste mali zradiť veľa ovocia, zeleniny a celozrných výrobkov.

Najčastejšie problémy a ako sa s nimi vysporiadať

Plochá noha

Touto vadou trpí osemdesiat percent ľudí, čo je veľmi vysoké číslo. Plochá noha nepriaznivo ovplyvňuje stav celého tela - postavenie pät, kolien, bedier, spôsobuje ich bolesti a bolesti chrbta. U detí od tretieho roku strážte vytváranie klenby a postavenie pätičiek, obúvajte ich len do kvalitnej obuvi s tvarovanou stielkou a pevným opätkom. Existuje tiež priečne plochá noha, ktorá sa objavuje hlavne pri ženách po štyridsiatke.

Riešenie

Nechajte si vyšetriť nohy ortopédom. Zaobstarajte si kvalitnú zdravotnú obuv s tvarovanou stielkou pre podporu klenby. Nepreťažujte nohy dlhým stánim alebo nosením ťažkých vecí. Používajte ortopedické vložky.

Pätná ostroha

Pätná ostroha, kostné výrastky, vznikajú najčastejšie z mechanického preťaženia úponov na pätnej kosti. Telo sa bráni tak, že sa preťažené miesto snaží spevniť a dodáva do nej vápnik. Pätná ostruha môže vznikať tiež pri nosení nevhodnej obuvi.

Riešenie

Znížte záťaž na päte. Odľahčite pätu použitím podpätníkov. Noste vhodnú obuv. Používajte ortopedické vložky, ktoré rozložia váhu na celé chodidlo.

Diabetická noha

Týka sa ľudí ochorených cukrovkou, ktorí v dôsledku diabetickej neuropatie prestávajú v nohe vnímať bolesť, teplo alebo chlad.

Riešenie

Dodržujte pravidelnú hygienu. Noste obuv vhodnú pre diabetikou. Dodržujte liečebný režim. Noste špeciálne ponožky. Pravidelne navštevujte skúseného pedikéra.

Vbočený palec

Latinský názov je hallux valgus. Ide o stočený palec nohy smerom k druhému prstu a súčastne zväčšený kĺb palca. Ten vzhľadom k tomuto stočeniu vystupuje, často býva začervenaný, a hlavne bolestivý. Problém je z väčšej časti daný geneticky, k zhoršeniu výrazne prospieva dlhodobé nosenie nevhodnej obuvi - úzke v prednej časti, špicaté alebo na vysokých podpätkoch.

Krčové žily

Ide o rozšírené žily, v ktorých dochádza k hromadeniu krvi. V deväťdesiatich percentách je pôvod genetický, rolu hraje aj zvýšená hladina hormónov v tehotenstve a jednostranná záťaž.

Kurie oko

Vzniká pri nosení nevhodnej obuvi, kedy je odumretá, zrohovatená koža vystavená tlaku a treniu. Prvá pomoc sú mäkké vankúše, ktoré si nalepíte na postihnuté miesto. Potom je ale potrebné začať s liečbou. Obráťte sa na skúsenú pedikérku.

Bolesti

Niekedy v nohách cítime bolesť skutočne "až do špiku kosti".

Riešenie

Natrhajte čerstvé listy kostihoja lekárskeho, rozdrvite ich na kašu, naneste na plátno a omotajte ním nohy.

Krásne nohy za jednú noc

Pemzou dôkladne odstráňte zrohovateľnú pokožku.

Potom si urobte peeling: do trocha olivového oleja pridajte 1 lyžicu soli a 1 lyžicu trstinového cukru. Nohy touto zmesou niekoľko minút masírujte.

Nasleduje hydratácia: zmiešajte pól šálky olivového oleja, pól šálky kokosového oleja, 1 lyžicu medu a niekoľko kvapiek levanduľového esenciálneho oleja. Vrstvu tejto zmesi naneste na nohy, navlečte ponožky a nechajte celú noc pôsobiť.

Či už sa to niekomu páči alebo nie, na vzhľade nezáleží. Nezanedbávajte svoje nohy v zime. Starajte sa o nich, aby pôsobili krásnym, zdravým dojmom. Ak ste ešte single, zoznamte sa s niekym na zoznamke a pozvite ho na rande!

Zdroj: https://www.healthylegs.com.au/

[ivi]

Zdieľajte tento článok na: