Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Zatočte so zápachom nôh

25.august 2022
Zatočte so zápachom nôh

Smradľavé nohy trápia ľudí bez rozdielu pohlavia, veku alebo farby pleti. Existuje pár trikov, ako zápach chodidiel vyliečiť. Zbavenie ťažkostí smradľavých chodidiel nemusí byť nákladné finančne ani časovo.

Leto nekompromisne odhaľuje naše nedostatky na kráse. Jedným z nich sú smradľavé nepekné chodidlá. Pohľad na popraskané päty a lúpajúcu sa kožu nie je pre oko ničím okúzľujúcim. Zážitok je o to silnejší, ak sa pridá aj smrad útočiaci na naše čuchové bunky. Problém zapáchajúcich nôh, je nielen spoločenský, ale najmä zdravotný. Nepekná vôňa je zapríčinená nadmerným potením nôh. Na našej koži žije milióny baktérií, rovnako tak aj na pokožke nôh. Tieto baktérie sa živia naším potom a v zásade látky, ktoré vypúšťajú, spôsobujú onen škaredý smrad.

Zásady proti smradľavým nohám

Žijeme v civilizovanej spoločnosti, preto vynechám základný predpoklad, že si nohy umývame minimálne raz denne, v prípade potreby viackrát. Ak vám bežná hygiena nestačí, skúste pár typov. Ako investujete do drahých antiperspiračných prípravkov a deodorantov na chodidlá a do topánok, doprajte svojim chodidlám ozdravovaciu kúpeľ raz dvakrát týždenne.

Kúpele na smradľavé nohy:

  • Hypermangan
  • Odvar z lístkov čierneho čaju (1 liter čaju zlejeme do lavóra so studenou vodou)
  • Odvar zo šalvie (1 liter odvaru zlejeme do lavóra so studenou vodou)
  • Odvar z dubovej kôry (1 liter odvaru zlejeme do lavóra so studenou vodou)
  • Hrnček octu (do lavóra prilejeme trochu octu)

nohy

Môže sa zdať, že sa jedná o rady babky bylinkárky, ale sú to základné postupy, ktoré by mali pomôcť pri bežných problémoch. Hypermangán a ocot majú veľmi silné dezinfekčné účinky a mali by zabrániť infekcii pokožky. Ochorenia sa ľahko prenášajú, ak chodíte doma bosí alebo sa chodíte kúpať do bazéna. V prvom aj druhom prípade si obujte papuče, ktoré zabránia styku s podlahou.

Zásadne noste bavlnené ponožky alebo ponožky so striebrom. Vyhýbajte sa umelým materiálom, ktoré neumožňujú pokožke dýchať. Ak ste žena a musíte do práce chodiť v lodičkách, kúpte si do kancelárie dvoje "pracovné" črievice, do ktorých sa obujete po príchode do zamestnania. Nakúpte si dostatočné množstvo kvalitných siloniek, najlepšie s antibakteriálnou úpravou. Snažte sa v lete nosiť otvorené topánky.

Striedajte topánky!

Nenoste jedny topánky dva dni po sebe. Snažte sa kupovať celokoženú obuv a striedajte ju. Topánka nestihne cez noc riadne vyschnúť a vyvetrať. Vy sa tak ráno vykúpaní navoňaní v čistých ponožkách obujete do smradľavej topánky. Výsledok môže byť len jeden - smradľavé nohy. Ak je to len trochu možné, prezúvajte sa v práci, nebudete tak celý deň behať v jedných topánkach a vaše nohy si oddýchnu.

Zistite príčinu zápachu

Ak nič nezaberie, je možné, že trpíte plesní na nohách. V tento moment rozhodne vyhľadajte lekára. Pleseň sa môže prejavovať šupinkami, svrbením, exémom alebo popraskanými olupujúcimi sa pätami. Nejde len o estetický problém, ale o závažnú zdravotnú komplikáciu. Preto vyhľadajte radu odborníka.

Niekto trpí veľmi silným potením nôh a výnimkou nie sú ani deti. Napríklad sedemročný Jaro má ponožky mokré po hodine chodenia v uzavretej topánke. Nadmerné potenie nôh je lekárska diagnóza, s ktorou sa dá pomerne úspešne bojovať. Ak máte problémy s nadmerným potením, môžete sa liečiť. Hlavné je nezanedbávať hygienu a uvedené základné odporúčania.

[paf]

Zdieľajte tento článok na: