Triedenie odpadu je v posledných desaťročiach veľká a diskutovaná téma. Ako ste na tom s triedením odpadu vy? Viete, čo všetko sa dá triediť a kam?
Už v materských školách sa deti učia, aby odpad riadne triedili. Deti sa ale hlavne riadia podľa svojich rodičov, takže hlavne tí by si mali siahnuť do svedomia a zamyslieť sa, či pre našu Zem robia aspoň maličkosť v podobe triedenia odpadu. Krajina nie je nafukovacia a čo sa nevstrebe hneď, môže trvať až stovky alebo tisíce rokov, než sa tak stane. Niektoré materiály sa dokonca nerozložia vôbec. Keď máme všetky moderné technológie, vďaka ktorým môžeme tieto materiály znova využiť, prečo sa tejto šance nechopíme?
Lenivosť je presne ten hlavný dôvod, prečo ľudia odpad netriedia. Sú pohodlní a radšej tento čas strávia sledovaním televízie alebo prechádzaním sociálnych sietí. U triedenia odpadu sa dokonca musí myslieť, čo tiež stojí nejakú tú námahu. Ale toto všetko je len výhovorka. V skutočnosti sa triedenie vo vašej domácnosti tak zautomatizuje, že ani nebudete vedieť, že nejaké odpadky hádžete do iného koša ako tie druhé. A vynášanie triedeného odpadu tiež nie je žiadna tragédia. Kontajnery na triedený odpad sa nachádzajú v blízkosti všetkých obydlí, možno máte okolo nich cestu do práce alebo odpadky môžete vziať pri venčení psa. Ešte k tomu maximálne raz alebo dvakrát týždenne.
Ďalším dôvodom môže byť ľudská neznalosť. Ako už bolo povedané, deti sa v škôlkach a školách učia, kam ktoré odpady patria, ale dospelí toto už mohli zabudnúť alebo sa to nikdy neučili, a tak si nie sú istí a to ich odrádza. Ak je to váš prípad, nájdite si chvíľku svojho času a dočítajte tento článok do konca. Dozviete sa všetky potrebné a užitočné informácie.
Mnoho ľudí tieto dva pojmy zamieňa, hoci neznamenajú to isté.
Triedenie - tá fáza, keď vhadzujete odpad do patričných kontajnerov.
Recyklácia - spracovanie už vytriedených druhov odpadu. Výsledok recyklácie je rovnako kvalitný ako materiál pred recykláciou. Vďaka recyklácii sa znižuje nutnosť ťažby a výroby nových surovín.
Čo ďalšie, okrem triedenia a recyklácie, môžeme pre Zem (a náš budúci život na nej) urobiť?
Znovuvyužitie - u nás vcelku hojne využívaný spôsob, jedná sa o ďalšie využitie obalu, ale bez recyklácie, napríklad vratné fľaše.
Znižovanie spotreby - čím menej odpadov (obalov atď.) budeme produkovať, tým menej odpadov bude, to je logické. Horšie je to s praktickým uplatnením. Ale aj tak sa môžete snažiť. Príkladom môže byť vás nákup v obchode. Hoci máte batoh, do ktorého by ste nákup naskladali, aj tak si bežne vezmete plastovú tašku. Doma nákup vykladáte a zostane vám zbytočný odpad, ktorému ste sa mohli vyhnúť. A takto to funguje aj u mnohých iných vecí, chce sa to len trochu zamyslieť.
Downcyklácia - technologický proces, pri ktorom sa (rovnako ako u recyklácie) opätovne spracúvajú odpady, ale výsledok je kvalitatívne horší, než u recyklácie.
Upcyklácia - používa pre výrobu materiály, ktoré by sa odpadmi mohli ešte len stať. Nezamieňajte s výrobou z recyklátov.
Teória by stačila, prejdeme k praktickým veciam, alebo "kam s ním?"
Odpad sa triedi do rôzne farebných košov alebo kontajnerov (dnes i podzemných). Čo kam vhodiť a ako sú na tom veci, pri ktorých si nie ste istí?
Na každom materiáli, ktorý je recyklovateľný by mala byť recyklačná značka, niekedy nazývaná Möbiova slučka. Ide o rovnostranný trojuholník zložený z troch šípok. V ňom alebo pod ním je číslo, popr. písmená, ktorými sa môžete orientovať.
Všeobecne sa do zelených a bielych košov triedi sklo. Ak sú k dispozícii obe, musíte sklo triediť aj podľa farby. Do zelenej patrí zelené a inak farebné sklo, do bielych sklo číre. Ak je k dispozícii len jedna z týchto dvoch popolníc, sklo podľa farby netriedite. Sklo má výbornú vlastnosť a to tú, že sa dá recyklovať do nekonečna, takže sa to naozaj oplatí. Do zelených popolníc môžete tiež vhodiť tabuľové sklo z okien a dverí.
U recyklačnej značky môže byť číslo 70, 71, 72 alebo písmená GL.
Čo sem nepatrí? Keramika, porcelán, zrkadlá, autosklá, drôtovania, pozlátené alebo pokované sklá. Ani vratné fľaše do týchto kontajnerov nepatria, s tými zájdite späť do obchodu.
Plasty nás obklopujú v podstate všade, preto sa radia medzi najtriedenejšie. Do žltých kontajnerov vhadzujte plastové fľaše, ktoré riadne zošliapnete alebo stlačíte, aby sa šetrilo miestom. V niektorých mestách sa triedia zvlášť aj nápojové kartóny, o nich ďalej. Okrem plastových fliaš slúži žltý kontajner pre triedenie fólií, baliacich fólií, plastových sáčkov, tašiek, kelímkov od jogurtov, mliečnych výrobkov, obalov od kozmetických, pracích a čistiacich prípravkov, tiež obalov od CD alebo DVD a penový polystyrén v menších kusoch.
U recyklačnej značky nájdete čísla 1, 2, 4, 5, 6 a písmená PET, HDPE, LDPE, PP, PS.
Čo sem nepatrí? Mastné obaly so zvyškami potravín alebo čistiacich prostriedkov, podlahové krytiny, novodurové rúrky a obaly od žieravín, farieb a iných nebezpečných látok.
Kontajner môže byť buď celý oranžový alebo mať iba oranžové veko alebo oranžovú nálepku s obrázkom kartónu. Triedi sa do neho kartóny od mlieka, mliečnych výrobkov, vína alebo džúsov, ktoré musíte zošliapnuť.
U recyklačnej značky nájdete čísla 81, 84 alebo písmená C/PAP.
Čo sem nepatrí? Mäkké obaly, napr. na kávu. Uistite sa, že v obale už nezostala žiadna tekutina alebo potravina.
Slováci vytriedia za rok hmotnostne najviac práve papiera. Papier sa dá dať aj do zberných surovín, kde vám síce dajú aj finančnú odmenu, ale nie každý ich má za domom a teda sa modré popolnice považujú za jeden z najlepších spôsobov, ako sa papiera zbaviť. Je určený pre časopisy, noviny, zošity, papierové obaly, krabice, čokoľvek z "kartónu" a aj celé knihy (s mäkkou väzbou). Ďalej môžete vhodiť aj obálky s okienkami, alebo dokumenty s kancelárskymi sponkami.
U recyklačnej značky nájdete čísla 20, 21, 22 alebo písmená PAP.
Čo sem nepatrí? Celé väzby kníh, mastný alebo inak znečistený papier a vnútro bublinkovej fólie (iba papierovú časť je možné vhodiť), použité papierové vreckovky, plata od vajec a rolky od toaletného papiera. V žiadnom prípade do papiera nevyhadzujte použité papierové plienky!
Ide o biologicky rozložiteľný odpad, napr. zvyšky z kuchyne alebo odpady zo záhrady.
Vyslúžilé alebo nefunkčné elektrické spotrebiče podliehajú tzv. spätnému odberu. Miesta spätných odberov nájdete buď v zberných dvoroch alebo obchodoch s elektronikou.
Jedná sa o odpady, ktoré môžu ohroziť zdravie ľudí alebo zvierat. Spoznáte ich bezpečne podľa symbolu na obale (lebka, oheň atď.). Patria medzi ne farby, rozpúšťadlá, lepidlá, oleje, lieky, pesticídy a iné chemikálie.
Kovy sú cenené suroviny pre ďalšiu výrobu. Mali by ste ich teda odovzdať do výkupu druhotných surovín.
Snažte sa niečo urobiť pre budúce generácie, neplytvajte zbytočne surovinami ani materiály a trieďte odpad. Keby ste náhodou niekedy boli na vážkach a nevedeli, do ktorého kontajnera danú vec vyhodiť, navštívte stránku KAM S TÝM.
[Lil]
Zdroj: