Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Ako na kocovinu?

27.apríl 2016
Ako na kocovinu?

Každý "reštart" nesie svoje následky a každý z nás sa vysporiadava s kocovinou po svojom.

Existuje pár osvedčených spôsobov, ako kocovinu vyliečiť. Jeden múdry človek vraj kedysi povedal, že pitie alkoholu je ako požičanie si zábavy až od zajtra. Pretože, keď sa vám podarí reštart prehnať, tak druhý deň budete mať o zábavu tiež celkom iste postarané. Ale cez to všetko je niekoľko rád a trikov ako na to. Nikto nemá zázračný liek, ale koluje pár tipov na zmiernenie bolesti.

Prázdny žalúdok

Jedno z pravidiel je, že keď sa chystáte na nejaký večierok, nemali by ste vyrážať s prázdnym žalúdkom. Ak si totiž dáte nejaké tučné jedlo, spomalíte tým podľa lekárov, rýchlosť vstrebávania alkoholu. Pravdepodobne by ste sa teda potom ráno mali vyhnúť nepríjemnej bolesti hlavy.

Pite veľa vody

Denne sa odporúča vypiť aspoň 8 pohárov vody. Trikom na toto je, že poháre s vodou si rozmiestníte na viacerých miestach a pitie sa pre vás stane automatické. Pitie alkoholu na seba viaže vodu z vášho tela. Keď budete teda alkohol zapíjať vodou, vaše obličky budú rýchlejšie pracovať, budete chodiť častejšie na toaletu, ale znížite riziko bolehlavu, ktorý vás môže čakať na druhý deň. Príčinou kocoviny totiž najčastejšie a predovšetkým býva sucho v ústach a dehydratácia.

Udržujte si fyzičku

Áno, aj na pitie alkoholu je potreba nejaká fyzička a nemyslí sa tým odolnosť voči alkoholu ako taká. Cvičte! Keď budete cvičiť, starať sa o svoje telo, nielen, že sa budete cítiť lepšie a dobre vyzerať, ale budete aj ľahšie odbúravať alkohol z tela a budete mať nad kocovinou skoro vyhraté. Existuje veľa spôsobov a možností, ktoré vám pomôžu v tom, aby ste sa cítili fit, nemusíte využívať len drahé fitko.

Vyberajte si nápoje

Pravdepodobne vás bude druhý deň viac bolieť hlava zo sladkého vína, z najrôznejších mixov. Veľa druhov alkoholu, väčšinou tých tmavších, obsahuje viac zložiek, ktoré vám neurobia dobre. Hovorí sa, že aj niektorý alkohol fermentuje až na svetle. To znamená, že môžete piť a piť a na svetle dostanete ešte len tú tzv. "ťafku".

Nepreháňajte svoje tanečné pohyby

Nepreháňajte to, pretože sa budete cítiť horšie v dopoludňajších hodinách. Ak sa vyčerpáte tancom, dostaví sa ešte väčšia dehydratácia, ak nebudete piť dostatok obyčajnej vody, oveľa skôr sa odrovnáte a dôjdu vám sily.

Choďte domov včas

Nechcete kocovinu? Nechoďte nikam, tiež jedna z rád a možností a rozhodne tá najlepšia a nejocenitelnějšia. Ak cítite, že už vám nie je najlepšie, zbaľte sa, choďte proste domov a to ešte najlepšie s niekým, aby sa vám v podnapitom stave niečo nestalo. Nemá zmysel sa premáhať a svoje unavené telo prepínať, druhý deň ráno sa vám za to pomstí.

Držte sa svojho tempa

Každý má svoju hladinu, do kedy je pre neho dobré piť a do kedy nie. Ako optimálna sa odporúča maximálne 1,5 dcl vína alebo 2-3 pivá. Na víkendovej párty sa to dá však dodržať len VEĽMI ťažko. Preto sa snažte držať krok hlavne sami so sebou a nepozerajte na ostatných, či si dávajú ešte ďalšie alebo nie.

Dajte si pauzu

Nie je hanba, ak si dáte na chvíľku pauzu, zmeňte drink a zaraďte vodu, zmiernite tým efekt kocoviny. Vďaka pauze dáte vášmu telu väčšiu šancu spracovať alkohol.

Cigarety

Ak fajčíte, snažte sa radikálne nezvyšovať svoj počet vyfajčených cigariet v rámci večera.

Bublinky

Pitie šumivého nápoja urýchľuje vstrebávanie alkoholu do vášho tela a tým skôr vás porazí. Ako je všetkým známe, bublinky tzv. "lezú viac do hlavy".

Vyvarovať sa miešaniu

Určite každý vie, že miešanie rôznych druhov alkoholu nikdy nekončí dobre. Každý druh alkoholu na vás bude mať iný vplyv a ak ich zmiešate dohromady, neurobia vám rozhodne dobre. Keď si teda vyberiete nejaký nápoj na začiatku večera, snažte sa ho držať až do konca a nemiešať ho s ničím iným.

Vstrebanie alkoholu môže u niekoho trvať až 11 hodín, existujú ale triky a tipy, ktoré vám pomôžu obnoviť vaše telo rýchlejšie.

Lieky proti bolesti

Vaša prvá myšlienka ráno bude pravdepodobne siahnuť po nejakom lieku proti bolesti, rozhodne to nie je zlý nápad, len je potrebné sa uistiť, že ste si vybrali tie správne. Ak máte citlivý žalúdok, môžete si vyvolať pocity na zvracanie a zhoršiť si váš stav ešte viac ako bol predtým, po vašom prebudení. Väčšinou sa ako najlepšie osvedčuje jedna známa "ružová tabletka". Je samozrejme potrebné dodržať odporúčané dávkovanie a nič nepreháňať.

Ak sa vám podarí dostať sa domov až nad ránom, napríklad až okolo 6. - 7. hodiny, vypite veľa vody, vezmite si brufen a choďte si ľahnúť. "Ráno" by ste sa mali prebudiť bez bolehlavu a fit.

Zase tá voda

Voda je naozaj v boji s kocovinou a bolesťami hlavy, základ. Či už medzi popíjaním drinku alebo po príchode domov, doprajte si vodu, najlepšie ju majte stále pri sebe.

Jedzte a pite rozumne a s mierou

Aj keď sa to zdá ako najhorší nápad na svete, je to naozaj dôležité, predovšetkým pre vaše vyliečenie. Nie je samozrejme vhodné, aby ste jedli všetko a čokoľvek, ale existuje pár potravín a jedál, ktoré sú vhodné. Podľa toho, ako sa cítite zle, tak sa odporúča napríklad silný vývar, niekomu pomôžu vyprážané vajíčka, ktoré obsahujú mastné kyseliny a tie pomáhajú rozkladať alkohol v pečeni a urýchliť vaše vytriezvenie. Tiež sa odporúča jesť potraviny, ktoré obsahujú uhlohydráty, ako sú napríklad nejaké krekry či suché toasty. Ďalej čo by vám mohlo pomôcť, je veľa vitamínu C, najlepšie šťava z čerstvých pomarančov a citrónov. Popíjanie nad vaše sily vám tiež ovplyvní hladinu draslíka, na obnovu je ho najviac v banánoch alebo zemiakoch. Ďalšou možnosťou je pitná prevarená voda s medom a citrónom. To pomôže zvýšiť hladinu cukru v krvi a zvýšiť hladinu vitamínov. Z byliniek najviac funguje a zaberá čaj z ostropestreca, ktorý je údajne dar z nebies na boj s kocovinou.

Nájdite si rozptýlenie

Robte to, čo je vám príjemné, aby ste nemysleli na to, ako je vám vlastne zle.

Nepite kávu

Káva odvádza z vášho tela vodu. Takže popíjaním kávy sa budete ešte viac dehydrovať a budete sa cítiť oveľa horšie. Nehľadiac na to, že kofeín údajne nezníži vašu hladinu alkoholu v krvi, naopak ju bude udržiavať.

Nezačínajte piť znova

Na to zabudnite. Ďalšie pitie zmierni bolesti po dobu niekoľkých hodín, potom to bude ešte oveľa horšie.

Doprajte si dlhú sprchu

Osvieženie robí zázraky. Ak máte čas si sprchu dopriať, urobte to.

Spite

Dostatok spánku je potrebný, popíjaním si totiž vždy narušíte váš spánkový cyklus. Ten obnovíte iba tým, že ho dospíte.

Cvičte

Skúste to vypotiť, ak vám to váš stav dovolí. Potom sa z tela odvádza veľa škodlivín. Rozumné cvičenie s dostatkom vody vás môže tiež pozitívne nakopnúť.

Slnečné okuliare

Najlepší priateľ, ak máte kocovinu. Pomôžu vám perfektne znížiť precitlivenosť na svetlo.

Zdroj:http://www.menshealth.com/health/ease-a-hangover

[kač]

Zdieľajte tento článok na: