Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

RECENZIA: Odpad

18.február 2015
RECENZIA: Odpad

Do slovenských kín v januári zavítala novinka britského režiséra Stephena Daldryho s jednoduchým názvom "Odpad". Tvorca v minulosti ohromil kritikov i divákov filmami ako Billy Elliot či oscarové Hodiny a Predčítač. Podarilo sa mu na tieto úspechy svojím novým filmom nadviazať?

Hlavnými protagonistami filmu, ktorého dej sa odohráva v brazílskom slume, sú traja chlapci. Dennodenne prehľadávajú miestnu obriu skládku v snahe nájsť niečo, čo by sa dalo speňažiť či inak využiť. Jedného dňa nájdu peňaženku, ktorá okrem finančného obnosu obsahuje aj poznámky a ďalšie indície, ktoré by mohli viesť k niečomu väčšiemu. O peňaženku sa však zaujíma aj miestna skorumpovaná polícia a za jej vrátenie je vypísaná odmena. Chlapci, namiesto toho, aby vzali peniaze, dajú prednosť pátraniu na vlastnú päsť. Na pomoc potom prichádza osadenstvo miestnej misie, kam chlapci dochádzajú, stvárnené Martinom Sheenom a Rooney Marou.

Film sa mi podarilo objaviť náhodou. Nemal žiadnu väčšiu propagáciu a jeho meno nebolo spomínané ani v súvislosti s blížiacim sa vyhlasovaním cien americkej akadémie, čo je u tak význačného tvorcu zarážajúce. Že pre Daldryho, teda tentoraz, nejde o trefu do čierneho, sa mi po zhliadnutí snímky potvrdilo. Hlavným problémom je nevierohodný dej a lacný scenár. Postavy sú čiernobiele a motiváciu k ich činom im neveríte. Dochádza k príliš mnohým nešťastným aj šťastným náhodám, ako keď si hlavný záporák / policajt, v tisíchlavom osadenstve skládky okamžite vytipuje tých správnych chlapcov alebo keď sa im vďaka jediným anglickým slovíčkam, ktoré poznajú, podarí vylúštiť rébus z biblie. K postavám si človek cestu nenájde, film začne nudiť a divák už len čaká na rozuzlenie, ktoré je plné klišé, ostatne ako celý film. Plusové body si môže snímka pripísať za soundtrack a bohatý vizuál fotogenického Ria de Janeira.

Daldrymu sa očividne veľmi páčil film jeho rodáka Dannyho Boyla Milionár z chatrče a rozhodol sa natočiť niečo podobné. Styčnými bodmi oboch snímkov je okrem "rozprávkového príbehu" a exotického prostredia aj "fotogenická špina", detská chudoba a násilie páchané na deťoch. Ako je však známe, keď dvaja robia to isté, nie je to vždy to isté, čo sa pre tentokrát potvrdilo.

5/10

[mih]

Zdroj:

Video: https://www.youtube.com/watch?v=PX1ZuBJMT40
Fotografie z officiálnych stránok filmu Odpad:http://www.trashmovie.co.uk/

Zdieľajte tento článok na: