Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Stres...zabijak všetkého

21.september 2016
Stres...zabijak všetkého

Rýchle tipy na zníženie stresu a na to, ako zostať optimistom.

Nový školský rok začal, leto sa pomaly chýli ku koncu. Môžete si užívať posledné pekné dni, ale starostí je stále veľa. Niekto môže riešiť sťahovanie, finančnú situáciu, iný nové zamestnanie a problémy v súčasnej práci, zabehnutie nového školského režimu, každý z vás má niekedy starostí až nad hlavu.

Jedlo a pitie, ktoré vám pomôže zmierniť stres

Zelený čaj

Antioxidant, ktorý je vhodný nielen na chudnutie, ale aj na zníženie hladiny vášho stresu. Namiesto toho, aby ste burácali zlosťou, dajte si šálok dobrého zeleného čaju. Zelený čaj je zdrojom L-theanín, chemickej látky, ktorá pomáha zmierniť hnev.

Čokoláda

Horká čokoláda reguluje hladinu stresového hormónu kortizolu a stabilizuje metabolizmus. Pokiaľ máte stres, maškrťte. Bude vám lepšie.

Med

Ak nie ste milovníci čokolády alebo sa bojíte, že by ste veľa pribrali, vyskúšajte med. Stačí obyčajná lyžička. Med je zároveň aj antibiotikum, ktoré pomáha znižovať prípadné množstvo výskytu najrôznejších zápalov a zároveň vám pomôže predchádzať vašim depresiám a úzkostiam.

Mango

Šťavnaté mango v sebe skrýva zlúčeninu zvanú linalool, ktorý pomáha znižovať hladinu stresu vo vašom tele.

Žuvačka

Ďalšie jeden z prekvapivo rýchlych a jednoduchých spôsobov ako poraziť stres. Len pár minút žuvanie môže skutočne znížiť vašu úzkosť.

Meditujte

Niekomu bude stačiť prechádzka, niekomu bude zase vyhovovať meditovanie. Nájdite si pre vás pohodlné a kľudné miesto, sústreďte sa na svoj dych a vaše obavy začnú pomaly ale isto miznúť. Vzpriamene sa posaďte s oboma nohami na podlahe. Zatvorte oči. Zamerajte svoju pozornosť na recitovanie - nahlas alebo potichu - a opakujte "Cítim sa v pokoji". Položte si jednu ruku na brucho a synchronizujte svoj dych. Nechajte akékoľvek vaše rušivé myšlienky odplávať preč, rovnako ako mraky.

Vyhnite sa kofeínu, alkoholu a nikotínu

Ak sa vám nedarí kofeínu, alkoholu alebo nikotínu vyhýbať, aspoň ich užívanie znížte. Kofeín a nikotín sú stimulanty, a preto tiež vašu úroveň stresu skôr zvýšia, než aby ho znížili. Alkohol vám môže privodiť depresie, ak sa užíva vo veľkom množstve, ale ako stimulant pôsobí v menšom množstve. Preto platí, že užívanie alkoholu, ako zmierniť stres nie je vo výslednom efekte vôbec užitočné a pre vás prospešné. Kedy totiž spoznáte, že už ste svoju mieru prekonali?

Doprajte si fyzickú aktivitu

Stresové situácie zvyšujú hladinu stresových hormónov, ako je adrenalín a kortizol vo vašom tele. Keď sa cítite v strese a napätí, choďte na svižnú prechádzku na čerstvom vzduchu. Snažte sa začleniť nejakú fyzickú aktivitu do svojho každodenného života, a to najlepšie v pravidelných intervaloch. Pravidelná fyzická aktivita zároveň aj zlepší kvalitu vášho spánku. Okrem pravidelného cvičenia, existujú ale aj iné zdravé životné štýly voľby vášho života, ktoré môžu zvýšiť odolnosť voči stresu.

Doprajte si viac spánku

Nedostatok spánku je najväčšou príčinou stresu. Váš spánok môžu prerušovať neustále sa víriace myšlienky, ktoré vám môžu brániť v zdravom spánku. Skôr ale než aby ste siahli po liekoch a najrôznejších medikamentoch, vyhnite sa večer kofeínu, nadmernej konzumácii alkoholu, relaxujte pred spánkom. Môžete vyskúšať aromatickú kúpeľ alebo čítanie nenáročné knižky. Mali by ste sa snažiť ísť spať vždy zhruba v rovnaký čas každý deň tak, aby si vaša myseľ a telo zvyklo na predvídateľnú dobu spánku a začalo to považovať za každodennú rutinu.

Antistresové maľovanky

V poslednej dobe obrovský hit. Kresliť si môžu nielen deti, ale aj dospeláci. Existuje mnoho obchodov, kde sa dajú v dnešnej dobe kúpiť a sú aj obchody, kde ich zoženiete za rozumné peniaze. Na internete nájdete aj veľa obrázkov.

Počúvajte svoje obľúbené skladby

Či už je to hip hop, dance, trance, dychovka, alebo čokoľvek iné, pustite si svoju obľúbenú muziku. Klasická hudba môže byť obzvlášť relaxačná tesne pred spaním.

stres

Zhlboka dýchajte

Urobte si aspoň kratučkú prestávku a sústreďte sa na svoj dych. Posaďte sa vzpriamene, zatvorte oči, ruku si položte na brucho a pomaly a intenzívne sa nadychujte nosom, vydychujte pomaly ústami.

Začnite si písať svoj stres denníček

Stres je automatická odpoveď vášho nervového systému, niektoré stresory vznikajú pri predvídateľných udalostiach. Pri manipulácii s takým predvídateľným stresom, môžete buď zmeniť situáciu alebo rovno zmeniť vaše reakcie. Pri rozhodovaní je užitočné uvažovať o tom ako sa vyhnúť, meniť, prispôsobovať, alebo prijať. Mnohé zdroje stresu môžu byť tiež úplne nepredvídateľné a nevyhnutné. Nemôžete zabrániť alebo zmeniť stresory, ako sú napríklad smrť milovaného človeka, vážne choroby a podobne. V takýchto prípadoch je najlepší spôsob, ako sa vyrovnať s takým stresom, prijať veci také, aké sú, aj keď je to strašne ťažké. Denníček vám môže pomôcť identifikovať pravidelné stresory vo vašom každodennom živote a neskôr aj zistíte, ako sa s nimi vysporiadať. Zakaždým, keď máte pocit veľkého stresu, zapíšte si ho do svojho "stresového" denníčku.

Vždy popremýšľajte nad tým:

  • Čo asi tak spôsobilo váš veľký stres.
  • Ako ste na túto situáciu zareagovali.
  • Ako ste sa v tej chvíli cítili po stránke psychickej i fyzickej.
  • Čo ste urobili, aby ste sa cítili opäť lepšie.

Je rozhodne ľahké rozpoznať zdroje stresu významných životných udalostí, ako sú napríklad zmena zamestnania, sťahovanie, rozchod, ... ale presným určením zdroja vášho každodenného stresu môže byť oveľa viac zložitejšie. Skúste si identifikovať svoje skutočné zdroje stresu a sledujte pozorne svoje návyky. Dôležité je všímať si aj svojich výhovoriek a postojov k danej situácii. Kedy ste naposledy mali dovolenku? A bola to naozaj dovolenka?

Nájdite si vo svojom každodennom zhone tiež chvíľočku na seba. Peniaze sú síce dôležité, ale vaše zdravie máte len jedno. Je potrebné naučiť sa relaxovať, či už to bude športom, meditáciou alebo niečím úplne iným, čo vás baví a napĺňa. Vedeli ste, že aj citrusy sú proti stresu? Vôňa citrusov vám môže pomôcť relaxovať a znížiť hladinu vášho nahromadeného stresu.

[kač]

Zdieľajte tento článok na: