Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Začína nový školský rok

2.september 2016
Začína nový školský rok

Poradíme vám pár tipov na zvládnutie nového školského roka.

Máte doma školáka alebo dokonca snáď prváčika? Je teda celkom pochopiteľné, že neviete, čo vás čaká a ste plní negatívneho aj pozitívneho očakávania. Nič nie je zase až tak vzrušujúce a náročné ako začiatok nového školského roka. Ale nezabudnite, že aj vaše deti môžu mať strach alebo naopak môžu byť nadšení z nových priateľov a nových učiteľov. Nielen deti, ale aj rodičov čaká zmena režimu. Bude potrebné začať lepšie organizovať svoj čas, aby ste stíhali medzi všetky aktivity robiť aj domáce úlohy.

Tipy zo strany učiteľov, ako najlepšie naštartovať nový školský rok:

Prečítajte si týchto pár drahocenných tipov od učiteľov, ktoré vám môžu pomôcť dostatočne pripraviť vaše dieťa na nový školský rok.

Spánok

Pár dní dopredu je dobré začať s pravidelným spánkom a budením. Než začne škola, je to vraj podľa učiteľov zásadná vec k príprave vášho dieťaťa k zníženiu ich stresu zo zvládnutia prvého školského dňa.

Učenie

Keď už máte prvú triedu za sebou, pozrite sa na učenie. Nemusíte hneď vymýšľať veľa početných príkladov, ale skúste to poňať formou zábavy. Ukážte vašim deťom, že je veľa vzrušujúcich príležitostí, kedy je potrebné naučiť sa novým veciam.

Doprovod

Doprovod mladších detí do školských lavíc im môže pomôcť k lepšej adaptácii, budú sa cítiť istejšie. Keď im sami ukážete základné zázemie školy, ktorú budú nasledujúci školský rok navštevovať, odpadne z nich stres z nových skúseností.

Nakupovanie

Je dôležité, aby sa váš školák zúčastnil pri nákupe školských pomôcok. A aj keby sa vám motív zvoleného peračníka nepáčil, budú to oni, kto ho bude každý deň využívať. Nechajte určitú zodpovednosť na ňom a len s ním prediskutujte určité parametre a výhody či nevýhody ich výberu. Môžete sa aj dohodnúť tak, že vy vyberiete typ batohu, on motív.

Otázky

Vyhnite sa hneď od začiatku otázkam typu: "Ako bolo v škole?", aj vás tieto otázky a dotazy zaiste štvali. Buďte vo vašich otázkach konkrétny. Klaďte na školu a váš záujem o ňu dôraz, je to pre vaše dieťa predsa dôležité.

Úlohy

Pomáhajte svojmu školákovi s jeho domácimi úlohami. Je to veľmi efektný spôsob, ako prejaviť váš záujem o školu a zdôrazniť jej dôležitosť pre jeho ďalší život.

Školské aktivity

Nevynechávajte školské aktivity, je to veľmi cenný spôsob, ako sa pripojiť do školského kolektívu a školskej komunity. Dozviete sa nielen niečo o škole, ale aj o kolektíve, do ktorého vaše dieťa dochádza a zároveň aj o ostatných rodičoch a ich pomeroch.

Majte oči otvorené

Všímajte si zmien v správaní u svojho školáka. Len vy najlepšie viete, aké správanie je u neho normálne a ktoré sa vymyká. Môžete tak zistiť, či sa už vaše dieťa adaptovalo alebo, či je niečo v neporiadku.

Čítanie

Ako najlepšie stráviť s vaším dieťaťom čas? Čítajte, nielen že to bude mať dlhodobý prínos, ale aj spolu bude tráviť viac spoločného času. Nehovoriac o veľmi praktickom spôsobe zdokonalenie sa.

Komunikácia

Nielen vo vzťahu je na komunikáciu kladený obrovský dôraz, ale aj v tomto prípade. Pravidelná komunikácia a komunikácia s učiteľom je nevyhnutná. Učiteľ vás môže upozorniť na akékoľvek citové alebo sociálne ťažkosti vášho školáka. Rovnako je potrebné, aj z vašej strany, informovať učiteľa, aby aj oni vedeli, že sa prípadne niečo deje. Niektoré skutočnosti môžu mať zlý vplyv na správanie vášho dieťaťa, jedná sa napríklad o rozvod, úmrtie, ale aj vaše nové zamestnanie alebo nejaká nepríjemná choroba.

školní rok

Zahájenie školského roka a tipy pre ich rodičov:

Postoje rodičov sa môžu na zahájenie školskej dochádzky veľmi líšiť. V každom prípade je nutné, aby sa vaše dieťa cítilo hneď od začiatku školskú dochádzku dodržiavať.

Materská škôlka

Materská škôlka je začiatok niečoho úplne nového. Veľmi tu záleží na adaptačnom čase, ktorý dieťaťu zo začiatku venujete. Prebehne pár slzičiek, a preto je potrebné dodržiavať vaše sľuby, ako napríklad: "Prídem si pre teba po obede." a potom naozaj po obede prísť. Až si vaše dieťa zvykne, pochopí, že je to normálna rutina a následne sa bude aj tešiť na tie nové veci, ktoré môže zažiť a vytvoriť.

Predškoláci

Môže to byť vôbec prvýkrát, čo bude vaše dieťa navštevovať nejaký formálny "školský" kolektív. Tieto deti najčastejšie riešia, kedy si môžu zjesť desiatu a kedy si môžu ísť zdriemnuť. Zo začiatku je možné, že budete mať problém s touto prechodnou dobou. Deti sa prispôsobujú novému režimu, takže je veľmi pravdepodobné, že je pre nich adaptácia zložitejšia a náročná. Ak sa vyskytne akýkoľvek problém, neváhajte a riešte ho s učiteľmi a so školou.

Prvá a druhá trieda

Počiatočný prechod, ako už bolo napísané, je pre tieto malé deti náročný. Môžu mať počiatočné problémy s chýbajúcou mamičkou alebo priateľmi z vlaňajších tried. Niektorí môžu pociťovať smútok aj z toho, že im bude učiteľ v druhej triede zmenený.

Tretia až piata trieda

V tomto veku sa už školáci cítia, ako by im škola patrila a že ich nemôže nič prekvapiť. Môže im ale robiť problém prispôsobiť sa novému po-prázdninovému režimu. Tieto staršie deti je potrebné tiež kontrolovať, na konci roka, pred vysvedčením, je už neskoro na zachraňovanie situácie.

Sťahovanie do novej školy

Ak ste sa presťahovali, bude potrebné si vašu trasu do školy niekoľkokrát prejsť a školu si poriadne prezrieť. Ak budete môcť, zoznámte sa vopred s čo najviac ľuďmi a najlepšie s rodičmi, ktorí majú svoje deti na škole, kam bude vaše dieťa dochádzať.

Najčastejšie pomôcky pre prvý ročník základnej školy:

 • Aktovka
 • Peračník
 • Vrecko na prezúvky
 • Prezuvky
 • Dosky na zošity A4
 • Dosky na písmenka
 • Dosky na číslice
 • Ceruzky č.2
 • Farbičky
 • Nožnice, guma, strúhadlo
 • Lepidlo
 • Vrecko na telocvik
 • Vreckár na lavicu
 • Vodové farby
 • Farebné papiere
 • Modelovacia hmota a podložka

Každá škola má iné požiadavky, a preto prosím dbajte na zoznam pomôcok, ktoré po vás bude vaša konkrétna škola požadovať.

A vašim deťom prajeme úspešné vkročenie do nového školského roka, s množstvom nových zážitkov, lások a jedničiek.

[kač]

Zdieľajte tento článok na: