Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Bývanie v obci alebo v meste

14.júl 2016
Bývanie v obci alebo v meste

Je život na dedine alebo v malom mestečku lepší ako vo veľkom meste?

Malé mestá všeobecne nie sú veľmi dobrou voľbou pre vzdelávanie alebo podnikanie. Bývanie na dedine má svoje čaro, ale čo keď budete chcieť začať vy alebo vaše deti študovať a zároveň mať najrôznejšie aktivity? Záleží len na vás, akému druhu života dávate prednosť. Ľudia všeobecne veľmi radi zmeny nemajú. Tí čo ale bývajú v meste, by chceli najradšej bývať na dedine a tí "dedinčania" zase v ruchu veľkomesta. Ak máte vlastné skúsenosti s dedinou aj mestom, tak si určite dokážete veľa výhod aj nevýhod nájsť úplne sami. Ale sú tieto výhody a nevýhody naozaj také veľké?

Aké plusy a mínusy má bývanie na dedine?

 • V prvom rade ste bližšie k prírode, ovzdušie je väčšinou zdravšie ako v meste. Všetko toto môže byť veľkým prínosom pre vaše zdravie.
 • Životné tempo je na dedine pomalšie. Výhodou je tu finančná nezávislosť.
 • Bývanie na dedine nemusí byť pohodlné z hľadiska situovanej nemocnice a najbližšieho supermarketu.
 • Vzdelanie býva tiež problém, v menších dedinách a dedinkách môže byť len materská škôlka a prvý stupeň základnej školy. Ak bude chcieť váš potomok študovať alebo sa venovať športu o niečo viac, budete stále niekde jazdiť, pretože dediny väčšinou veľa aktív pre vaše deti neponúkajú.
 • Keď chcete bývať na dedine, je potrebné zvážiť vašu pracovnú dobu a zároveň vašu pracovnú vyťaženosť. Najlepšie je, ak máte možnosť mať pri sebe babičku či nejakú "strážnu tetu", keď sú vaše deti v škôlke alebo na prvom stupni základnej školy. Občas sa môže stať, že nebudete môcť z práce odísť vy ani váš partner alebo partnerka normálne a môže sa vyskytnúť problém.
 • Na dedine je pre deti menej aktivít a musí sa väčšinou všade dochádzať. V porovnaní s mestom, kde je zase všetko ľahko dostupnejšie, je v meste aj väčšia pravdepodobnosť míňania.
 • Môžete si vychutnať ticho a nočnú oblohu. V meste sa vám to vďaka osvetleniu, semafórom len tak nepošťastí.
 • Nemusíte riešiť každodenné parkovanie a otrieskané auto od nepozornosti vašich susedov. V preplnených mestách je ťažké zájsť popoludní niekam autom, aby ste sa nemuseli báť, že ešte po príchode zaparkujete. Nehrozí vám tu ani každodenná dopravná zápcha v dopravnej špičke.
 • Keď sa rozhodnete pre stavbu alebo nejakú rekonštrukciu, tak vďaka vaším známym susedom, máte väčšiu možnosť získať osvedčených pomocníkov a asi aj za prijateľnejšiu cenu oproti mestu.
 • Keď sa chcete s niekým zoznámiť, máte tú výhodu aj nevýhodu, že o ňom už vlastne viete dopredu úplne všetko. Keby ste chceli niekoho úplne cudzieho, napríklad z vedľajšej dediny, mestečka alebo mesta, tak vám asi najviac pomôže internet, čo je vlastne aj výborná voľba v samotnom meste, kde je naopak všade ľudí veľa.

město vs. vesnice

Aké sú výhody a nevýhody bývania v meste?

 • Mesto je väčšinou plné nezdravého vzduchu z áut a tovární. To všetko môže mať za následok zdravotné ťažkosti.
 • Život a bývanie je v meste oveľa viac hektickejšie, než na dedine. Plyniete s davom a vďaka tej rýchlosti sa stresujete. Snažíte sa stále niečo stíhať a málo kto si dokáže nájsť čas aj na niečo iné ako prácu.
 • V meste sa ľahšie zoznámite s ľuďmi, ktorí majú rovnaké záujmy ako vy. Na dedine môže byť občas problém s tým, aby vás miestni obyvatelia hneď prijali a nevideli vo vás iba tie "prisťahovalcov".
 • Oproti dedine je v meste veľa supermarketov a väčšinou majú všetky otvorené do neskorých hodín. Na dedine majú obchody pracovnú dobu skrátenú a maximálne sa tu vyskytuje jedna, nie práve veľmi lacná večierka, kde môžete nakúpiť to, čo zabudnete.
 • Keď budete chcieť jesť v meste čerstvú zeleninu a ovocie, budete si musieť privstať, aby ste to všetko zohnali v poslednej dobe na veľmi obľúbených farmárskych trhoch. Na dedine si môžete zdravú zeleninu pestovať sami a nemusíte sa báť pesticídov.
 • V meste sa budete cítiť dosť často sami, je tu veľká intimita, čo sa týka komunikácie so susedmi. Keď budete sami, tak môžete vyraziť síce kamkoľvek, ale budete len zabíjať nudu. Na dedine sa väčšinou všetci poznajú a preto nebude problém zájsť na kávu k susedke alebo susedovi. V meste je každý takým "cudzincom". Na dedine cudzinca určite spoznáte.
 • Je možné si užívať života na dedine lepšie ako v meste? Prečo máme pocit, že život v meste je rýchlejší, než život na dedine? Sťahovanie do miest, tzv. urbanizácia je odjakživa veľkým trendom. Väčšinou práve ľudia, ktorí sa narodili na dedine, sa do veľkých miest ponáhľajú. Očakávajú viac možností, viac finančných prostriedkov a s tým spojené lepšie pracovné ponuky. Je ťažké povedať, ale čo je lepšie a kde je lepšie.
 • Život v meste väčšinou naozaj znamená vyšší plat, viac príležitostí, viac možností a príležitostí pre vzdelávanie, ľahšie dostupnú lekársku pomoc a veľa ďalšieho. Na druhú stranu, väčšie dediny a menšie mestečká sa snažia všetky tie zázemia pre svojich občanov zaistiť a vytvoriť. Človek v meste zase nespozná skutočnú krásu "lenivého" dedinského života.
 • Čo sa týka zoznamovania, tak mesto ponúka veľa miest a najrôznejších aktivít, kde je možné stretnúť veľké množstvo sympatických i nesympatických ľudí.

Je naozaj len na každom z vás, čomu dáte prednosť. Ešte stojí asi za zmienku, že v mestách je viac krádeží a oveľa viac trestných činov. Je tu aj viac dopravných prostriedkov, ktoré znečisťujú ovzdušie a spôsobujú dopravné nehody. Ďalším, čo by sa dalo mestu vytknúť je, že ak sa objaví obdobie ochorenia, je tu väčšie riziko epidémií a šírenia. Naopak zase ľudia, ktorí žijú na dedine, sú menej náchylní k chorobám a najrôznejším druhom črevných ochorení. Viac prípadov býva podľa najrôznejších a verejne dostupných štatistík, v mestách. Ak sa vám páčia nové trendy, môže to byť tiež jeden z veľkých rozdielov. V mestách je móda vnímaná trochu inak ako na dedinách. V mestách si človek môže v podstate nosiť to, čo chce, na dedine môže tiež, ale okolie to väčšinou veľmi nepochopí. Akékoľvek odchýlky sú tu hneď preberané po širokom okolí. A ak vám príde, že v meste máte veľa pohybových aktivít a na dedine by ste mali smolu, je na tom časť pravdy. Ale zároveň je tiež potreba podotknúť, že pri práci na záhradke, sekaní a štiepaní dreva sa občas narobíte omnoho viac než vo fitku a to úplne zadarmo.

[kač]

Zdieľajte tento článok na: