Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Som jeho staršia žena a on je môj mladší muž

29.január 2021
Som jeho staršia žena a on je môj mladší muž

Nielen vo svete šoubiznisu vznikajú pary, v ktorých starším partnerom je práve žena. Môže takýto vzťah vydržať? Alebo stroskotá na vekovom rozdiele? Už ste taký zažili a išli by ste do neho znova?

Na rovinu - chlapi to majú vo vzťahoch jednoduchšie. Spomeňte si na študentské časy. Spolužiak, ktorý randil každý týždeň s inou, bol jednoducho frajer. Kým dievča, ktoré malo za sebou viacero vzťahov, bola... slušne povedané... rajda. Nielen medzi známymi osobnosťami, ale aj medzi obyčajnými páry prevažujú vzťahy, kde je muž ten starší. Niekedy len o pár rokov, inokedy neviete, či ide o partnera, otca alebo dedka. Starý muž sa pýši mladou dievčinou, ľudia pobavene krútia hlavami a mladučkú partnerku označujú za zlatokopku.

No a keď sa v spoločnosti objaví dáma v rokoch a má vedľa seba mladšieho partnera, spoločenská pohroma je na svete. Vybočenie z radu sa jednoducho nenosí.

Rozdielnosť vŕta v hlave

Za vekovo nevyrovnaným vzťahom, v ktorom starším partnerom je žena, ľudia často hľadajú dôvod, prečo do neho mladší muž vstúpil. Prečo si nenašiel mladučkú priateľku. Čo vidia na žene, ktorá môže byť jeho matkou? U úspešných žien máme aspoň podozrenie, že veľkú úlohu vo vzťahu zohrávajú peniaze. Že mladý je so staršou partnerkou len preto, aby mu pomohla či už finančne alebo v kariérnom raste. Je to úplná hlúposť. Nie sme v Holywwode, ale na Slovensku. Iste aj okolo vás vaši priatelia chodili s mladšími ženami a mali vzťahy aj s rovnako starými ženami.

Možno sa však sťažovali, že to nikdy nebolo ono. Stále boli v napätí. Mladšie partnerky od partnera stále niečo očakávajú. Príliš plánujú svoju budúcnosť. Kde budú bývať, kedy budú mať deti, kam pôjdu na dovolenku. A potom sa zrazu objaví niekto, s kým sa všetko zmení. Zrazu prídu na to, že spoznali niekoho v práci a nie je to zrovna nadriadená, takže ich vzťah by mohol byť naozaj nezištný. Dotknutému je tridsať a jeho partnerke zrazu o pätnásť rokov viac. Baví ho jej pokorná povaha, rozvaha. V jej prítomnosti nerieši, čo bude zajtra.

Aj keď im taký vzťah napríklad nevyjde a rozídu sa, ich vek nehrá pri rozchode dôležitú úlohu. Ich cesty sa jednoducho rozídu. Aj v tomto je to so zrelšou ženou iné. Mladšie partnerky už možno ani nepozdravia, vymažu si bývaých partnerov z Facebooku. Nevedia sa zmieriť s tým, že už nie sú dotyční spolu. Za to so staršou bývalou partnerkou zaskočí pokojne aj na kávu a sú pripravení jeden druhému ďalej pomáhať.

Jaký jste zažili největší věkový rozdíl se svým partnerem?

To sa dalo čakať!

Každý vzťah môže skončiť rozchodom bez ohľadu na vek, farbu pleti, vyznania, kultúru. Keď to však neklape v partnerstve, v ktorom je žena výraznejšie staršiaí, ľudská uštipačnosť sa nezaprie. Tvárime sa ako jasnovidci, ktorí zánik vzťahu predpovedali už na jeho začiatku. Pritom každý začínajúci vzťah musí prejsť úskaliami. A tie sú vo všetkých vzťahoch jediná istota, a to, že sú neisté. Predpokladom na trvanie každého vzťahu sú spoločné záujmy, rodinné tradície, príbuznosť kultúr či schopnosť správať sa vo vzťahu dôverne a otvorene.

Vekovo nevyrovnané dvojice bývajú, aspoň na začiatku vzťahu, veľmi súdržné, pretože "bojujú proti celému svetu". Ak vzťah vydrží. Po prvotnom očarovania sa môže dvojica rozísť. To je však riziko každého vzťahu. Preto aj tu platí - keď do vzťahu vstúpia dvaja vyrovnaní ľudia, ktorí vedia, čo od niekoho očakávajú, šanca na spoločnú budúcnosť je vysoká.

Bez napätia a scén

Čo si budeme hovoriť - muži sú pohodlní. V partnerstve sa vyhýbajú konfliktom, hádkam a scénam. Po príchode z práce chcú odpočívať. A práve takéto "ovzdušie" im pripraví partnerka, ktorá už si niečo odžila a život si chce vychutnávať. Niektorí muži majú preferencie pre staršie ženy, iným zase záleží na tom, aby bola žena zaujímavá a schopnosť byť zaujímavou nie je vekovo ohraničená. Muži, ktorí majú staršie partnerky, väčšinou chceli vedľa seba ženu, ktorá sa už našla a presne vedela, čo chce.

Už prívlastok "zrelá" predurčuje, že ide o ženu, ktorá má v živote jasno. Už nerieši kariéru, pretože v profesijnom živote niečo dosiahla a jediné po čom túži, je "mať pokoj". Zrelá žena jednoducho vie, čo chce, je skúsená, múdra. Po príchode z práce uvarí rýchlu večeru alebo si objedná jedlo z reštaurácie, naleje si pohár vína a zapne obľúbený film. Ideálna predstava večera? Pre mužov rozhodne áno. Muži majú radi výzvu a tú vidia práve v získaní si náklonnosti dospelej a skúsenej ženy, pretože zaujať staršiu ženu nebýva ľahké ako mladú a neskúsenú dievčinu.

A keď sa pozrieme na situáciu z druhej strany, mladší partner ženu jednoznačne omladí. Kým rovnako starí muži sa jej môžu zdať nudní a konzervatívny, vďaka mladšiemu omladne. Isté očakávania má však aj v sexuálnej oblasti. S mladším partnerom má predpoklad, že bude aj sexuálne aktívnejší a zažije pri ňom rozkoš a vzrušenie, ktoré by sa starším mužom pravdepodobne nezažila.

Lásce nic nebrání

Babička

Ak si pri čítaní článku predstavíte päťdesiatročnú ženu s kilami navyše a s vráskami, tak sa mýlite. Ani pozitívne povahové vlastnoti zrelej ženy by neočarovali mladého muža, keby ho nepriťahoval jej zovňajšok. Staršia žena, ktorá vo vzťahu funguje s mladším partnerom, je osoba starajúca sa o svoj zovňajšok. Teraz nehovoríme o plastikách a extrémnej snahe zostať mladou. Je to žena, ktorá si je vedomá svojho šarmu a ktorej nechýba neprehliadnuteľná iskra a sebavedomie (to pochopiteľne ešte vzrastie, keď si nájde o niekoľko rokov mladšieho partnera).

Predstavte si Jennifer Lopez. Alebo zo Sloveniek Diana Mórová, ktorej postavu a sexepíl môžu závidieť aj o polovicu mladšie ženy. A ich vzhľad vôbec nesúvisí s ich povolaním. Jednoducho, špecifická zmyselnosť zrelej ženy ide ruka v ruke s odžitými skúsenosťami, z ktorých pramení aj jej nepprehliadnuteľné sebavedomie a istota.

Za dverami spálne

Priznajte sa - koľkokrát vás pri čítaní tohto článku napadla otázka sexu?! Nie je lepší intímny život s dvadsiatkou než so štyridsiatkou? Fuha, sex, tak to je kapitola sama o sebe.

Pavol (38 rokov): "Moje partnerky boli vždy príťažlivé ženy s výbornou postavou. Paradoxne, čím bola priateľka mladšia, tým viac riešila svoju postavu a vzhľad. To by mi tak nevadilo, ale keď som si všimol, že sa počas sexu zameriava na svoje brucho, tak to ma vytočilo. Naopak, keď nemala priateľka ani zďaleka dokonalú postavu, tak to absolútne neriešila. Sex s ňou bol vždy nespútaný a hlavne prirodzený. Bol som si istý, že orgazmus nepredstiera, za čo by som u mladých žien ruku do ohňa nedal."

Je fakt, že zrelá žena si sex užíva. Rada experimentuje a nehanbí sa svojmu partnerovi povedať, čo sa jej páči a čo jej naopak nevyhovuje. Túži, aby bol spokojný nielen partner, ale aj ona.

Vekový rozdiel môže byť problém

Pozor na peniaze

Bohužiaľ, peniaze hrajú v našich životoch veľmi dôležitú úlohu. Pri vekovo asymetrickom vzťahu to platí dvojnásobne. Keď žena zistí, že aj napriek svojmu veku a kariérnemu úspechu bude stále ženou a nie matkou, ktorá finančne dotuje svojho mladšieho partnera, má vyhraté.

Kameň úrazu

Psychológovia sa zhodujú, že jediným obmedzujúcim faktorom, ktorý vzniká pri takomto vzťahu, je jednoznačne túžba po deťoch. Ak si muž nájde výrazne staršiu partnerku, musí počítať s tým, že bude mať potomka. Biologické hodiny ženy sú, bohužiaľ, neúprosné. Práve rodičovstvo je téma, ktorú muž v úvode svojho vzťahu nerieši. No, keď vzťah trvá dlhšie, náhle si uvedomí že staršia partnerka už nemôže byť matkou jeho detí. A tu vznikajú dve siutace - buď sa s tým jednoducho zmieri a zostane žiť v plnohodnotnom a šťastnom vzťahu (aj keď bez potomka), alebo ho neriešiteľná situácia bude štvať, vzniknú prvé hádky a časom aj dôjde k ukončeniu vzťahu.

Pri vzťahu so staršou partnerkou platí, že aj tie najmenšie rozdiely medzi partnermi sa budú časom prehlbovať. Preto je dôležité uvedomiť si nielen pozitíva, ale aj možno negatíva spolužitia, v ktorom je väčší vekový rozdiel. Niektoré vzťahové problémy sa dajú ovplyvniť (drobné povahové negatíva), iné sú nemenné.

Predsudky

Ľudia sa často nedokážu zmieriť so situáciou, kedy sa niekto odkloní od všeobecnej zabehnutej normy. Pátrajú, prečo sa nevydal dotyčný cestou, ktorú si zvolila väčšina. "Rozdielnosti" vo vzťahoch sú jednou z najdiskutovateľnejších tém. Veď to nie je normálne, že si začne mladší muž so staršou ženou! A kto určuje, čo je normálne? Za otázkou "Prečo s ňou je?" často stojí jednoduchá odpoveď - pretože majú rovnaké názory, spoločné záujmy, sexuálne sa priťahujú a jednoducho im to vo vzťahu klape a sú spolu šťastní.

Nestačí to? Človek by mal hľadať dôvody pre lásku a nie v sebe živiť predsudky. Ak sa obaja dokážu zbaviť rán z minulosti, stoja pevne nohami na zemi a vážia si toho druhého za to, kým skutočne je, vekový rozdiel nie je prekážka, ale pozvanie na osobnostný rast pre oboch.

Človek musí žiť so všetkými svojimi podivnosťami, zvláštnosťami, vzostupmi aj pádmi. Buďte teda usmievaví, veselí, s chuťou a elánom sa zoznámiť - napríklad cez vedecký zoznamovací dotazník a vyrazte na rande kdekoľvek v Slovenskej republike.

[ivi]

Zdieľajte tento článok na: