Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Pre niekoho sú vrásky mapou života

2.máj 2019
Pre niekoho sú vrásky mapou života

Prvé známky starnutia sú často vrásky okolo očí, čela, tváre a pier. Vrásky sú bežným črtom ľudskej tváre, ale mnohí ľudia však vnímajú vrásky tak, že ich robia unavených alebo starších. Ako sa postarať o to, aby vaša pokožka zbytočne nestárla?

Vrásky, linky smiechu, ale aj starostí. Nezáleží na tom, ako im hovoríte, vrásky na tvári sa prehlbujú, ako stárnete. Ale zatiaľčo veľa ľudí sa pozerá do zrkadla a spolu s kolektívnym povzdychom bedáka nad časom, ktorý zanechal na tvári svoju stopu, iní tieto zmeny príjmajú s myšlienkou, že starnutie je nedeliteľnou, a dokonca krásnou súčasťou života.

Existujú dva typy vrások: dynamické vrásky a veľmi jemné línie a vrásky. Dynamické vrásky sú spôsobené svalmi tváre, ktoré sa pohybujú pri úsmeve, smiechu a škúleniu. Tie sú často okolo pier, na čele a medzi obočím. Každý sa narodil s dynamickými vráskami. Botulotoxín môže byť použitý k tomu, aby tieto dynamické vrásky boli menej viditeľné. Veľké jemné línie a vrásky sa tvoria, keď sa kolagén v koži začína stenčovať. Kolagén je bielkovina tesne pod a vo vnútri hlbokých vrstiev kože. Stárnutie a poškodenie slnkom spôsobuje riedenie kolagénu. To spôsobuje kožu na tvári, aby sa natiahla a poklesla a vytvára jemné vrásky. Botulotoxín nevymaže jemné línie a vrásky. Existujú však aj iné spôsoby, ako znížiť ich vzhľad. Väčšinou si vrásky spájame s našimi babičkami alebo maminkami. Vrásky sa môžu objaviť ale aj omnoho skôr, pokiaľ si nedáte pozor.

Prečo svoje vrásky neukázať?

Každá osoba by mala vedieť prijať krásu každého veku. Najlepšie na vašom živote by malo byť, že si uvedomujete, že nie ste starí, že máte toľko, na koľko sa cítite, a že vaša tvár je vizitkou toho, čo všetko ste zažili a toho, čo všetko ste si užili.

Návyky môžu tiež hrať rolu v tom, ako vaša koža tvorí jemné línie a vrásky

Štúdie dokazujú, že fajčenie môže pravideľne zvyšovať rýchlosť rozpadu kolagénu a napomáhať tak k tvorbe jemných vrások. Konzumácia cukru bola tiež spojená s rýchlejším kolapsom a elastínu v koži. Vyhnite sa potravinám s vysokým obsahom spracovaného cukru alebo jednoduchým sacharidom, rovnako ako by ste sa mali zdržať fajčenia cigariet.

Jesť diétu bohatu na antioxidanty môže naopak odvrátiť tvorbu jemných liniek a vrások. Potraviny bohaté na antioxidanty udržujú pleť čerstvejšiu a menej vrásčitú. Jednoducho to dosiahnete pri potravinách s beta-karoténom, vitamínom C a vitamínom E, aby ste mohli využívať výhody. Iné správanie, ktoré urýchľuje výskyt vrások, zahrňuje intenzívne cvičenie, nadmerné pitie alkoholu v priebehu času, nadmerné vystavovanie sa slnku a chronický nedostatok spánku. Keď je telo vyčerpané, stresový hormón kortizol je vyrobený a fragmentuje zdravú štruktúru kože, ktorá zase vytvára vrásky. Kvalitný nočný spánok pomôže udržať vrásky vyvolané kortizolom na minimum. A pokiaľ ide o ochranu pred slnečným žiarením, pridaním opaľovacieho krému do každodennej starostlivosti o pleť pomôže vašej pleti v boji proti vráskam zo slnka.

Frekvenciu vrások môžete znížiť a spomaliť proces starnutia môžete tým, že budete udržovať zdravú stravu a všímavý životný štýl

Mladá koža je schopná udržať hydratáciu a pružnosť, zaťiaľčo staršia pleť je menej odolná. Po  rokoch začína naša koža produkovať menej elastínu a kolagénu, čo vedie k menej mladistvo vyzerajúcej pleti po niekoľkých rokoch. Elastín je proteín, ktorý dodáva pokožke jej roztiahnutosť a plasticitu, zatiaľčo kolagén je štruktúrny proteín, ktorý drží napnutú pokožku. Suchosť je výsledkom klesajúceho počtu glykosaminoglykanových molekúl, ktoré priťahujú a zadržujú vodu v koži, čo vedie k strate vlhkosti. Pridajte k týmto faktorom ešte to, keď sa vždy usmievate, mračíte alebo vyadrujete akékoľvek emócie a máte celkom jasný spôsob tvorenia vrások. V ženskom živote prichádza čas, kedy nedokážu prestať myslieť na vrásky. Či už sa jedná o vrásky, ktoré majú, vrásky, ktoré sú tesne za rohom, alebo nevyhnuteľný fakt, že jedného dňa nimi bude ich tvár pokrytá.

Čas a ani vrásky sice nezastavíte, ale stárnutí pokožky můžete výrazně zpomalit

Vrásky na tvári a vo vašej mysli

Strach o vrásky môže byť choroba. Rovnako ako mnoho žien, aj muži prehľadávajú články online a v časopisoch, skúmajú produkty a hľadajú ozajstné riešenie na vrásky a starnutie pleti. Obava o vrásky môže byť príznakom niečoho iného, tzv. rhyfifóbia, nadmerného strachu z vrások. Rhytofóbia je strach z toho, že budete mať vrásky, a preto máte šuplík plný najrôznejších prípravkov, krémov a sér.

Robte všetko tak, ako to chcete robiť. Možno ste rychlejšie unavení, ale neustále by ste mali robiť čokoľvek, čo chcete. Len je občas potrebné sa zamyslieť, či nebude lepšie sa na tenis vykašlať a začať radšej s jógou alebo plávaním. Robte to, na čo sa cítite. Keď potom príde na vrásky, mali by ste si stopnúť od zrkadla na dva kroky a hneď budete spokojnejší. Nemali by ste vnímať, že máte vrásky. Mali by ste byť hrdí na svoje úspechy a nezaujímať sa o vrásky. Je len na vás, či vyskúšate nový botox alebo nejaké iné facelifty. Nemalo by to byť pre vás dôležité. Mala by pre vás byť dôležitá kvalita vášho života.

Ako funguje botulotoxín (botox)?

Botulotoxín je produkovaný špecifickým typom baktérií. Vo vyššom množstve môže byť jedovatý. Iba malé, slabšie dávky botulotoxínu sa používajú k zníženiu vrások na tvári. Keď je injekciou zavedený botulotoxín, blokuje určité nervové signály, ktoré spôsobujú kontrakciu svalov. Svaly sa uvoľňujú a znižujú nežiadúce vrásky. Tento účinok trvá asi tri až šesť mesiacov. Potom sa svaly opäť pohybujú a vrásky sa vracajú. Pokiaľ máte injekciou aplikovaný botulotoxín, váš lekár vám môže najprv natrieť anestetický krém, aby všetko potrebné znecitlivel. Potom aplikuje liek do špecifických svalov tváre. To trvá len niekoľko minút a možno to urobiť priamo v ordinácii lekára. Budete potom mať možnosť pokračovať vo svojej každodennej činnosti hneď potom. Asi tri dni po injekcii, by ste si mali všimnúť niektoré svaly a začať relaxovať. Po jednom týždni, budete pravdepodobne vidieť menej vrások a čiar na tvári. Injekcie botulotoxínu obvykle pracujú na redukcii vrások a väčšine ľudí tieto injekcie pomáhajú s vymiznutím vrások. Je to jeden so spôsobov, ako bojovať proti vráskam okolo úst.

Ako starneme, naša koža sa mení. Je to desivé a niekedy úplne deprimujúce. Ale občas si všetci prajeme, aby sme si na chvíľu urobili chvíľku a prestali sa starať o tieto línie a záhyby. Vrásky sú nie len znakom prežitých rokov, ale tiež dôsledkom skúseností a múdrosti. Vrásky znamenajú, že ste nažive a že ste človek, čo si život dokáže užiť. Vrásky nie sú dôležité. Dôležité sú iba spomienky, zážitky a ľudia, ktorí sú okolo vás. Nie len vaši priatelia, rodina, ale aj kamaráti a partner. Alebo ste snáď neustále sami? Skúste si nájsť nejakého partnera, ktorý nebude skúmať vaše vrásky, aký používate krém proti vráskam, ani vaše kilogramy navyše a bude vás milovať také, aké ste. Potom si môžete vyraziť na rande niekde v Slovenskej republike.

[kač]

Zdieľajte tento článok na: