Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Využite rozchod s partnerom

8.október 2020
Využite rozchod s partnerom

Rozchod je bez debaty traumatizujúca záležitosť. Či už ste sa rozišli z akéhokoľvek dôvodu, jedného dňa príde moment, kedy vám váš partner začne chýbať. Môže to byť v nestrážený okamih, absolútna banalita. Napríklad kúpa vášho obľúbeného časopisu, chipsov, repríza filmu, na ktorom ste boli spoločne v kine, alebo návšteva kaviarne, kde ste si radi dopriali ranné espresso. Na všetkom zlom sa dá ale nájsť niečo dobré, alebo nie?

Je lepšie brať veci pozitívne, než sa neustále a dokola utápať v žiali. Pozrieme sa na radu, ako vnímať rozchod ako výzvu a príležitosť. Respektíve skúsime sa na to pozrieť trochu optimisticky.

Je jasné, že to bolí. Z emočného hľadiska je podľa psychológov rozchod pre človeka poriadna rana. Dalo by sa to prirovnať k traume, ktorý prežívame v prípade úmrtia niekoho veľmi blízkeho. Naším svetom otrasie skutočnosť, ktorá nenechá kameň na kameni. Často sa stáva, že aj keď berie človek rozchod spočiatku v pohode, alebo dokonca ako vítanú zmenu, v jednom momente sa predsa len dostaví pocit ľútosti, smútku a osamelosti. Každý na tieto nepríjemné pocity zareaguje inak. Niekto vyrazí do baru, aby zahnal smutné myšlienky. Začne nadväzovať krátkodobé známosti, ktoré ho obyčajne neuspokojujú, práve naopak, potvrdzujú jeho obavu, že lepšieho ako predchádzajúceho partnera si už nenájde.

Iný sa uzamkne do seba a smúti. Vyhýba sa spoločnosti, svojim priateľom a oddáva sa samote.

Smútok nechodí po špičkách

Je ťažké povedať, ktorý zo spôsobov je správny. Celkom určite, ako pri iných veciach, ide o individuálnu záležitosť. Každý potrebuje skúsenosť, aby mohol ísť ďalej. Ale tak, ako sa mení ročné obdobie, menia sa aj naše pocity. Aj tá najbolestivejšia rana sa časom zahojí. A v tejto chvíli nastáva príležitosť pre samoozdravovací proces pre lepšie sebapoznanie a hlbší náhľad do celej situácie. Pocit smútku, ktorý sa po rozchode dostaví, je celkom prirodzený. Treba s ním počítať a byť na neho pripravený. Bude po vás šliapať a ničiť vaše vnútro. Bez ohľadu na to, ako veľmi ho budeme potláčať, alebo ako veľmi sa budeme snažiť oklamať svoje vedomie, jedného dňa nás to dobehne.

Ideálne je nechať bolesť a všetky pocity vystúpiř na povrch a poddať sa vlnám cunami. Je to prirodzené a je to zároveň aj spôsob, ako sa naša psychika s touto životnou zmenou vyrovnáva.

Začněte zase od začátku

Skrátka doprajte si čas na trúchlenie, je celkom prirodzené a k životným zmenám to patrí.

Leťte až na vrchol hory

Prvý z pozitívnych vecí, ktoré si človek po rozchode môže do sýtosti užiť, je sloboda. Klišé? Ani náhodou. Je pravda, že keď človek žije v solídnom vzťahu, mal by sa cítiť slobodne aj v ňom. Ale všetci dobre vieme, ako to je. Vždy je potrebné sa niečomu alebo niekomu prispôsobovať, robiť kompromisy, ustupovať svojim záujmom. Po rozchode už nemusíte nič. Žiadne prispôsobovanie, žiadne kompromisy. Je len na vás, ako využijete všetok čas, ktorý bude od tejto chvíle patriť len vám. Mnoho ľudí, ktorí žijú vo vzťahu, odložia na stranu svoje sny a túžby, aby plnili tie spoločné, prípadne sny a túžby svojho partnera. Mnoho z nás sa dokonca neodhodlá k vytúženým zmenám a zážitkom, pretože sa obávajú reakcie partnera.

Prípadne je jeho názor pre nich veľmi dôležitý, že v prípade, keď sa negatívne vyjadrí, zmení svoje rozhodnutie. Napríklad začať chodiť na hodiny tanca, nechať si urobiť plastiku, urobiť sexy fotky u profesionálneho fotografa či vyskúšať tantrickú masáž, alebo začať chodiť opäť do školy. To všetko vo vzťahu odkladáme, pretože máme vzťah, pretože si náš partner myslí, že začať opäť študovať je iba prejav krízy stredného veku. A tak zostávame pri starom. Po rozchode sú dvere otvorené dokorán. Prijmite rozchod ako príležitosť, ako výzvu.

Predovšetkým to druhé slovo je kľúčové. Skúste sa na rozchod pozrieť ako na príležitosť a spýtajte sa sami seba: kam ma to môže posunúť, aké zmeny môžem urobiť bez toho, aby som počúval/a ironické poznámky. Skrátka berte to ako vašu osobnú výzvu. To zvládnete a ešte vás to obohatí. Pretože život je, aký je, každá zmena a udalosť má svoj význam a je len na nás, ako zareagujeme na nové podnety, či už pre nás znamenajú čokoľvek. Využime pre svoje blaho to, čo prináša. Ak nás životné okolností posunú ďalej, alebo zostaneme vo vodách búrlivých pocitov a zabehnutých reakcií dlhšiu dobu, záleží len na nás.

Udělejte z rozchodu tu nejlepší věc

Dvaja na palube?

Vezmite si všetko na príklade. Možno váš kamarát veľmi rád cestuje. Na narodeniny najviac túži objaviť obálku s poukazom na cestu okolo sveta. Teda, ideálne by bolo, keby tie poukazy boli dva, aby jeho priateľka nemusela sedieť doma. Čím dlhšie sú spolu, tým viac je tento rozdiel viditeľnejší. Minulé leto, keď si dali chvíľku pauzu vo vzťahu, precestoval celé Španielsko a navštívil krásne pútnické miesta. Stretol sa so zaujímavými ľuďmi, ktorí mali podobnú vášeň ako on - poznávanie nových miest, tradíciou, poznávanie chuti dobrodružstva.

Život dostal príchuť jeho snov. A to sa mu páčilo. Keď sa dali s priateľkou zase dohromady, sľubovala mu, že sa vynasnaží byť mu spoločníkom aspoň na jeho každej druhej výprave za dobrodružstvom. Svoje sľuby však nesplnila. Ak niekto nemá rád cestovanie, tak ho k zmene názoru nedotlačí ani skutočnosť, že by mohol so svojou druhou polovičkou spoznať toľko zaujímavých vecí a ľudí. A je zrejmé, že títo dvaja majú úplne odlišné priority. Človek sa v princípe nemení, a tak teraz trávi dovolenku zásadne doma.

Aj napriek priateľovmu vyhláseniu, že by mu stačilo vycestovať kamkoľvek za hranice. To sa však nedá nazvať kompromisom. Možno sa priateľ na nesplnený sľub povznesie, ale čo by urobil ako prvé, keby sa opäť rozišli? Tým sa naznačuje, že po rozchode máme možnosť sa realizovať v oblasti, ktoré sme si predtým nemohli, či nechceli dovoliť. A to je veľmi pozitívna správa. Správa, ktorá nás žiada väčšej sebaláske a zdravému hodnoteniu situácie. Pretože ak žijeme tak, ako skutočne chceme, a staráme sa o to, aby nám bolo dobre a boli sme spokojní, pritiahneme si do života ľudí s podobnými životnými hodnotami a s rovnakým vyžarovaním.

Noví ľudia, nové pocity

Všetci to poznáme - motýle v bruchu, tlak vyletí z 80 na 160, a to z minúty na minútu. A hoci sa snažíme, vety, ktoré vypúšťame z úst, nedávajú žiadny zmysel. Viete si predstaviť niečo krajšie ako čerstvý pocit zamilovanosti?

Noví lidé přinesou do vašeho života i nové pocity

Pre človeka by sme v rámci jeho emočného sveta asi ťažko hľadali porovnateľný pocit. Kedy ste to naposledy spoznali vo svojom predchádzajúcom vzťahu? Kedy ste si naposledy užili romantickú večeru? Kedy vám niekto priniesol kyticu kvetov len tak, pretože si myslel, že ste úžasní? Je normálne, že človek sa počas života zamiluje viackrát ako raz. Určite sa to stalo aj vám, že ste počas vzťahu stretli niekoho, kto vám imponoval, ale z úcty k svojmu partnerovi ste sa nepustili do nového vzrušujúceho dobrodružstva.

Staré strieda nové. Tak to v živote celkom prirodzene chodí. Je to súčasť kolobehu. Preto sa tomu nebráňte. Naopak, tešte sa na to. Na nových ľudí, na nových priateľov. Ak vás trápi, ako dopadnú vzťahy s vašimi spoločnými priateľmi a koniec koncov aj vzťah s vaším bývalým partnerom, nerobte si kvôli tomu vrásky. Naopak. Otvorte oči a pozrite sa okolo seba. Bez ohľadu na to, či sa momentálne cítite na nového priateľa alebo nie, dajte tomu šancu. Nenadávajte, že zostanete sami, ale nechajte veci voľne plynúť.

Ak nemáte s kým ísť na dovolenku, nevadí. Vyrazte si na ňu sami. Ľudia sú prirodzene spoločenskí tvorovia, určite si tam nájdete niekoho, s kým si budete mať čo rozprávať. A keby to nebolo hneď priateľstvo na celý život, alebo tam nestretnete novú lásku, rozhodne vás každý nový rozhovor, každý nový človek dokáže obohatiť a priniesť vám do života čerstvý vietor. Keď už nič iné, aspoň zistíte, že ešte nie ste pripravení na nový vzťah a potrebujete nechať veci vychladnúť.

Vysoká škola života

Jedna z najväčších lekcií, ktorú vám rozchod môže dať, je naučiť sa byť sám. Je to obrovská výsada zvládnuť len svoju vlastnú prítomnosť. Rozchod je skvelá príležitosť, aby ste túto vysokú školu života zvládli. Určite to spočiatku nebude jednoduché. Pocit osamelosti je po rozchode často veľmi intenzívny. A to aj v prípade, keď váš vzťah dlhodobo nefungoval, alebo ste boli s partnerom v kontakte len sporadnicky. Vedomie toho, že "niekoho máte", je veľmi návykové a je to do istej miery ulita, do ktorej sa mnohí z nás schovávajú.

Keď sa jedného dňa prebudia s pocitom, že už "nikoho nemajú", môže to byť pre nich skúška ohňom. Byť sám skutočne nie je jednoduché, ale dá sa to zvládnuť. Navyše, keď to zvládnete, zvýši sa vaše sebavedomie. Ideálne je samotu dávkovať postupne. Niektoré dni v týždni môžete stráviť s priateľmi, prihláste sa na jazykové alebo výtvarné krúžky. Ale niektoré si naordinujte len vo svojej vlastnej spoločnosti.

Pustite sa do novej a inej etapy svojho života a užite si ju najviac, ako sa to len dá. Nech to stojí za to!

Skúste sa zoznámiť online a vyskúšajte napríklad aj vedecký zoznamovací dotazník alebo partnerskú zhodu podľa znamení zverokruhu.

[ivi]

Zdieľajte tento článok na: