Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Slová, činy alebo milujem ťa...

5.február 2016
Slová, činy alebo milujem ťa...

"Ty mi vôbec nehovoríš, že ma miluješ... a miluješ ma vôbec?" Toto slovné spojenie, tieto dve silné slová sú väčšinou najčastejší dôvod k hádke. Niekto ich dokáže povedať aj predavačke pri nákupe, iní potrebujú na vyslovenie týchto čarovných slov veľa času a než aby ich vyslovili, tak radšej konajú. Čo má ale väčšiu váhu? Slová alebo činy?

Myslíte si, že neexistuje nič dôležitejšie, než počuť tie dve čarovné slovíčka: "Milujem ťa"? Ale čo keď vám to bude partner alebo partnerka hovoriť práve len preto, že to chcete počuť? Nebude to vlastne nuda? Nenabažíte sa toho veľmi rýchlo? A nie sú gestá dôležitejšie? V tomto článku sa pokúsime prísť na pár vecí a opísať vám pár príkladov, ktoré sú vo vzťahu oveľa dôležitejšie ako frázy. A ako teda spoznáte, že vás miluje aj bez slov?

Ďakujte si

Pomohol vám s niečím? Podrží vás nad vodou, keď je vám biedne? Odniesol vám nákup z auta? Vymyslela plán na víkend? Buďte šťastní a patrične to oceňte. V partnerstve ste vždy v dvoch a je potrebné sa vzájomne vnímať a pomáhať si. Ďakujte si navzájom, za to, že máte jeden druhého, vážte si chvíľ strávených spoločne. A ak máte nejakú pripomienku, najprv hľadajte niečo pozitívne, vyzdvihnite to a potom sa pustite do boja za to, čo sa vám nepáči.

Pochopte sa

Chápete sa? Viete, čo chcel ten druhý povedať? Áno? Potom sa teda aj počúvate a vnímate. Pokúste sa vžiť do toho druhého vždy skôr, než svoju reakciu preženiete. Názor toho druhého by pre vás mal byť v partnerstve to najcennejšie. Ak sa teda chápete a navyše si dokážete ešte poradiť, je to pre vás dvoch rozhodne znak väčšieho súznenia, než keď si budete od rána hovoriť "milujem ťa". V porovnaní vášho vzájomného chápania sú potom tieto slová len prázdnou frázou bez významu.

Bozk do vlasov

Polihujete len tak na gauči, pozeráte sa na film a zrazu vám dá váš partner/partnerka z ničoho nič bozk napríklad do vlasov? Ani toto roztomilé gesto neberte na ľahkú váhu. Ide o spontánne gesto, ktoré znamená veľa. Letmé dotyky nemusia byť samozrejmosťou v každom vzťahu. A ten dotyčný alebo tá dotyčná to v tej danej chvíli robia preto, že je im s vami dobre.

Ospravedlňujte sa

Uznajte vlastnú chybu, nie vždy máte pravdu. Zakaždým nemusí byť váš názor a nápad ten najlepší. Nebojte sa priznávať vlastné chyby, či už sa jedná o maličkosti alebo veci, ktoré sú oveľa komplikovanejšie. Vo vzťahu sú dôležité aj slová ospravedlnenia. Nemá zmysel nechávať vaše ego, aby vám narušovalo partnerstvo.

Pochváľte ho/ju

Už keď ste malé deti, neurobí vám väčšiu radosť nič iné, ako keď vás niekto pochváli a povie vám, ako ste šikovní. Ako rastiete, tak postupom času pochvál ubúda a pribúda vyhrážok. V prvej triede budete dieťa chváliť za naškrabanú úlohu a oceníte jeho snahu, na druhom stupni školy už budete zrejme hovoriť: "Čo ten škrabopis". Postupom času sa nároky zvyšujú a tak je tomu aj vo vzťahu. Zo začiatku si dokážeme týchto maličkostí vážiť a vidieť ich skoro všade. Za nejaký čas už ich berieme ako samozrejmosť a v túto dobu je potrebné sa zastaviť a znova ich skúsiť objaviť. Každý má rád pochvalu a ocenenie.

Slovíčko "Nie"

Aj toto negatívne slovíčko je nevyhnutné sa naučiť a vo vzťahu to platí dvojnásobne. Je ťažké povedať nie, obzvlášť niekomu, koho milujete, ale dá sa to urobiť aj pekne. Každý z nás je osobnosť, a preto je potrebné, aby si každý zachoval svoj názor, ale zároveň je potrebné na to ísť s trochou taktiky, aby prípadne toho druhého nezranil. Využite trochu svojej diplomacie, ak budete musieť slovíčko nie používať.

Pohľad do očí

Všímajte si pohľadov, ako sa na vás pozerá. Výraz v očiach je ďalším z mnohých spôsobov, ako sa presvedčiť o vašich vzájomných citoch. Stane sa mu/jej, že sa na vás občas len tak zapozerá? Oči sú veľkou studňou do vašej duše a vášho srdca. Skrz oči môžete vidieť lásku aj príťažlivosť. Už keď ste sa zoznámili, boli to práve oči, ktoré rozpoznali, či sa vám páči alebo nie.

Neignorujte partnera v spoločnosti

Asi najdôležitejšie je, aby váš partner/partnerka nemuseli mať pocit, že o nich po svojom boku v spoločnosti nestojíte. Ľudia, ktorí sú pyšní na svojich partnerov a myslia to s nimi vážne, sa ich väčšinou nesnažia v spoločnosti ignorovať, práve naopak, chcú, aby všetci videli akých majú úžasných partnerov/partnerky. Samozrejme, že ak ide o čisto pánsku spoločnosť alebo naopak dámsky žúr, tu asi nebude potrebné nikomu dokazovať prítomnosť druhého partnera, skôr naopak. Občas je potrebné vyraziť do spoločnosti aj každý zvlášť.

Pamätajte si narodeniny a výročia

Spomína si na vaše prvé výročie? Vie, kde ste mali prvú schôdzku? Nezabudol/nezabudla na vaše narodeniny? Že zabudnúť na narodeniny je extrém? Ale kdeže, v dnešnej rýchlej dobe, kedy sa každý naháňa skôr za kariérou a peniazmi, je i toto možné. Takže ak máte doma taký poklad, ktorý si práve tieto dátumy pamätá, strážte si ho a vážte si ho.

Drobné darčeky

Aj taká maličkosť ako je občasná drobná pozornosť, je znakom toho, že si nie ste ľahostajní. Žena môže ako prekvapenie pripraviť napríklad skvelú večeru bez detí, ktorým predtým dohovorí stráženie u babičky. Muž zase môže ženu ohromiť šperkom, kytičkou či inou drobnou pozornosťou, ktorá ju určite poteší a prekvapí.

Slová aj činy sú spoločne nenahraditeľné a dohromady veľmi dôležité, občasné vyznanie lásky je nevyhnutné. Ale je škoda všímať si len slov, niekedy sa aj za činmi môže skrývať oveľa viac úsilia, ako je tomu vo slovných filmových frázach. Je potrebné mať vyvážené slová, gestá a činy. Takže to, že vám nehovorí stále dookola, ako ste skvelý/skvelá a ako vás neskutočne miluje, nie je dôkaz toho, že to tak naozaj nie je. Stačí len otvoriť oči a rozhliadnuť sa okolo, určite uvidíte veľa príkladov, ktoré vám ukážu to, že k sebe jednoducho patríte a nemôžete bez seba byť.

[kač]

Zdieľajte tento článok na: