Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Ani spolu, ani bez seba...

3.december 2015
Ani spolu, ani bez seba...

Spolu ani bez seba. Ako hrozné a zároveň veľmi časté vyrieknutie pravdy. Naozaj sa to deje často a ani omylom to nie je na smiech. Medzi láskou a nenávisťou je veľmi krátky most. Čím viac vám ubližuje, tým skôr ho/ju chcete. Nadávate na neho/ňu, preklínate, ale niekde vo vnútri ho jednoducho milujete.

Každý koho stretnete aj ľudia a hlavne najbližší priatelia a rodina vám budú stále tvrdiť, ako sa bez neho/nej budete mať lepšie. Vy sami to niekde vo vnútri seba viete tiež, ale odmietate si to pripustiť a hlavne priznať. Ako hovoria a hovorili naše babičky: "Od odriekaného najväčší krajec". Čím menej budeme dostávať, tým viac budeme po tom druhom chcieť. Čím viac sa pre neho/ňu budeme obetovať, tým skôr budeme my tou obeťou. Je nutné nájsť medzi dávaním a braním rovnováhu, ale to je vo vzťahu práve to najťažšie. Nakoniec sa tiež môže stať, že zistíme, že už nemáme čo dať. V tú chvíľu si väčšinou len ťažko uvedomíme, že tá druhá strana už je nami presýtená a možno aj premýšľa, či dokonca sa rozhliada niekde inde. Prehnaným dávaním znižujete vlastnú hodnotu a úctu k sebe samému. A nikto nevydrží byť dlho v jednostrannom vzťahu. Láska je len slovo a to do tej doby, kým mu správny človek nedá význam svojimi správnymi činmi.

Je potrebné pokúsiť sa nájsť koniec

Niekedy je lepšie zažiť koniec s bolesťou, než len obyčajnú bolesť bez poriadneho konca, kedy neviete prečo. Stále vás budú prenasledovať otázky typu: "Prečo to skončilo? Čo som urobil zle? A má naozaj niekoho? Keby som vtedy odišiel, bolo by to iné? Veď predsa všetko nebolo len zlé? Veď mu/jej na mne záležalo, predsa by ..." . Ale keď už vás to bude nejaký čas prenasledovať, prídete na to, že musíte ísť vpred aj keď niekedy vás to zvedie práve vďaka vašim myšlienkam späť do minulosti. Pravidlo života je, že sa musí vybojovať, každý si musí vybojovať svoje miesto pod slnkom a jediné a najdôležitejšie je len a len zdravie. Aj toho si začneme vážiť, až keď budeme musieť začať poriadne bojovať. Týmto sa dajú vysvetliť aj pocity, ktoré môžete mať. Vás partner sa vzdialil a vy máte potrebu bojovať. A čo keď teda on nemusí bojovať o vás a má všetko naservírované na striebornom podnose? Asi ich to tiež veľmi nebaví. Ste s ním/ňou stále, ako ich dvojča a tak docielite skôr toho, že si začnete liezť na nervy. Vždy si ľudia vážia viac toho, čo dosiahli vlastnou usilovnosťou, čo si museli vybojovať a pre čo museli ešte napríklad niečo obetovať. Preto musíte mať pre tých druhých svojou hodnotu, neuľahčovať im to, aby o vás museli bojovať. Ak teda dávate, musíte aj primerane rovnako dostávať. Ak tomu tak nie je, váš vzťah po citovej stránke zbankrotuje a teraz je čas prestať. Prestaňte byť bezcenní pre druhých. Ak sa vám podarí ukončiť vzťah, kde ste boli práve tí bezcenní, oddýchnite si. Nemôžete predsa žiť vedľa niekoho, pre koho máte nulovú cenu. Musíte získať späť svoju hodnotu a sebavedomie, aby ste získala toho správneho partnera.

Prečo? Prečo? Prečo?

Prečo so mnou bol/bola? Prečo mi hovoril/hovorila, že ma miluje? A ďalšie samé prečo a prečo... pretože jednoducho preto. Boli ste spolu, a keď sú dvaja ľudia spolu, tak to tak proste je. Zoznamujú sa, spoznávajú sa. Každý má váhu svojich slov a svojich tvrdení niekde inde. Niekto dokáže povedať tie dve slová ľahko aj predavačke v obchode pri nákupe. A prečo ste boli spolu? Zrovna ste obaja nemali nikoho iného. Snažili ste sa, on/ona prijímal, ale postupom času ich to jednoducho začalo otravovať, ostali ste pre neho/ňu v podstate nedôležití. Prejedli sa vás.

Pozrite sa pravde do očí

Aj za cenu počiatočnej bolesti. Je potrebné sa pozrieť na všetko otvorenými očami a pochopiť, aká je skutočná realita. Až všetko uvidíte a prežijete si nejaký kus svojej bolesti, začnete zároveň aj podvedome robiť kroky k tomu, aby ste toto už nabudúce nezažili a pomaly sa budete odrážať od pomyselného dna. Uvidíte, že ste sa mohli pretrhnúť, že ste stále dúfali, ako váš partner/partnerka prídu na to, že vám majú aj niečo vracať. Táto situácia môže nastať aj ak niekomu niečo požičiate, radšej sa s vami prestane baviť, než aby niečo vracal. Samozrejme tým nie je myslené, že nemáte robiť nič a len čakať na tú druhú stranu čo vykoná. Existujú proste ľudia, pre ktorých bude cítiť, že sa musíte rozdať, ale oni na to nič. A presne títo ľudia nie sú pre vás nič dobré, nemôžu patriť do vášho života. Vždy musí byť energia vyvážená.

Musíte začať od seba

Prestaňte sa zaťažovať otázkami, ktoré rovnako nevyriešite. Začnite byť zase sami sebou, takí, akí ste boli na začiatku tohto vzťahu. Buďte sebavedomí, energickí, plní elánu a nadšenia zo života. Prestaňte sa niekomu podriaďovať a dýchať za niekoho iného ako ste vy sami. Začnite žiť svoj život. Je jasné, že vaše plány a vízie boli úplne iné, mali ste svoju cestu, ktorú ste s ním/ňou chceli kráčať, a preto sa môžete cítiť stratení a nenaplnení. Stratíte svoj pomyselný stred vesmíru a bude vám zhromaždený cieľ vašej závislosti. Nájdite teda v prvom rade svoju hodnotu a pre nabudúce nebuďte v partnerovom/partnerkinom tieni, musíte vedľa neho žiariť ako veľká osobnosť, aby si vás mal za čo vážiť a trochu sa aj báť. Aby vás nestratil. Ako už bolo napísané, nezabúdajte na svoj život, svoje koníčky, svojich priateľov a nezabudnite na to, že žijete sami za seba. A ak ste v partnerstve, snažte sa vašu energiu vyrovnať a komunikovať. Komunikácia je vo vzťahu jedna z najdôležitejších.

Vezmite si ponaučenie

Vždy je lepšie byť radšej sám, než vedľa niekoho, kto pre vás nie je dosť dobrý. Je ťažké sa odpútať od minulosti, ale zároveň aj platí pravidlo: "Dvakrát do tej istej rieky nevstúpiš." Skúste niečo rozbiť a potom to zlepiť, nikdy to nebude stáť za to, ako po prvýkrát. Praskliny sa objavovať budú. Nemôžete byť spolu, ale ani bez seba. Spoločne vám to už raz nešlo, nevyšlo a myslíte si, že je potreba rany prehlbovať, lepiť alebo dokonca prešľapovať na mieste? Pokúste sa zapracovať sami na sebe a uvidíte, že ten/tá, čo si vás zaslúži, vás práve taktiež teraz niekde hľadá. Pomaly sa blíži koniec roka a preto je najlepší čas začať znova a lepšie.

[kač]

Zdieľajte tento článok na: