Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Delíte si s partnerom domáce práce?

7.december 2015
Delíte si s partnerom domáce práce?

Domáce práce a ich rozdelenie - to je nekonečné téma a dôvod vzniku hádok a rozporov medzi mužom a ženou.

Vo väčšine prípadov platí, že keď vykonáva domáce práce prevažne len jeden z vás, váš vzťah by práve na tomto mohol stroskotať. Medzi mužmi a ženami sú totiž rozdiely v tom, ako každý z nich vníma, čo to vlastne domáce práce sú a ako je nutné ich urobiť. Zatiaľ čo ženy ich berú oveľa vážnejšie a viac im záleží na tom, aby bolo doma upratané a domácnosť fungovala, muži naopak niektoré práce za tie "domáce" ani nepovažujú a nepríde im dôležité ich vykonávať.

Predtým bolo všetko inak. Muž chodil do práce a bol schopný sám zaopatriť rodinu po finančnej stránke, maximálne robil drobné opravy v domácnosti alebo sa staral o auto. Kým žena bola doma, varila, upratovala a starala sa o deti. Takto to už ale v dnešnej dobe nefunguje. Počas posledných 60 rokov došlo na pracovnom trhu k výraznému nárastu žien a tie už tak prestali byť schopné zvládať všetky domáce povinnosti, ako to robili predtým.

Následne začali v domácnostiach vznikať hádky kvôli tomu, kto čo vlastne má a nemá robiť. Mužom prišli všetky práce, čo sa týkali domácnosti (asi okrem drobných opráv) veľmi "ženské". Ktorý muž by predsa pral, vysával, utieral prach, žehlil bielizeň a umýval riad? Našťastie teraz sa doba trochu zmenila.

Singles obdobie vám pomôže

Pribúda tzv. singles, to znamená ľudí, ktorí žijú vo svojom byte sami, bez partnera. Takže je logické, že ak títo ľudia nechcú, aby to u nich vyzeralo ako v "chlieviku", musia s tým niečo robiť. A tak nakoniec muži aj ženy musia robiť všetko - od zametania po vešanie záclon. Keď si takto tí ľudia zvyknú a potom stretnú svoju lásku a nasťahujú sa k sebe, ide im hneď všetko lepšie od ruky.

Stanovte si pravidlá

Doma sa hádate, kto umyje riad, keď je ho tam plný drez. Muž povie, že on nie je ten, čo ten riad zašpinil. Žena povie, že ona už varila a on by sa mal tiež podieľať na chode domácnosti. A takto to ide stále dokola. Mali by ste zamedziť hádky hneď v začiatku vášho spoločného bývania. Rozdeľte práce spravodlivo, najlepšie "napoly". Keď je nejaká vec, ktorú naozaj neznášate obaja, môžete sa o ňu napríklad ob týždeň striedať. Všetko je len o dohovore, a ak spolu žijete, určite ste rozumní ľudia, ktorí sa dokážu dohodnúť. Podmienkou je, že to čo si určíte a stanovíte, musíte tiež obaja splniť. Keď nie, budú len ďalšie hádky.

Navyše hlavne ženy môžu trpieť pocitom "nespravodlivosti" (samozrejme to môže fungovať aj opačne). Ak im príde, že ony sú viac vyťažené, budú na partnera nepríjemné, nebudú potom mať náladu na nič, nieto ešte na intímnosti. V domácnosti bude zbytočne dusno z dôvodu, ktorý sa dá ľahko vyriešiť.

Keď sú v domácnosti deti

Ak sa narodí dieťa, všetko sa mení. Zrazu to nie je len utieranie prachu, ale aj utieranie detského zadočka. Je to plač, je to hranie sa s dieťaťom, je to snaha byť potichu, keď dieťa spí. Vo väčšine prípadov domáce práce idú na posledné miesto a vykonáva ich žena. Muž príde z práce a chce sa vidieť s dieťaťom. Žena je celý deň doma, a tak sa od nej očakáva, že všetky domáce práce urobí ona a ešte bude pokračovať po príchode novopečeného otecka domov. Takto ale nemá pokoj nikdy a aj ich sexuálny život začne upadať. Keby po príchode z práce chvíľku žene muž pomohol, mali by potom o to viac času sami na seba.

Deti učíme už od mala, že by si mali svoje hračky upratovať. A malo by to tak byť, aj keď vyrastú. Zapájať deti do upratovania je dobrá cesta, ako z neho nevychovať neporiadneho človeka, ktorý to v budúcom živote a vzťahu bude mať krušné. Také deti, ktoré "nemusia nič" si potom radi z rodičov (väčšinou z matiek) robia "otrokov", ktorí za nich urobia všetko - upracú, navaria, div, že nenapíšu domáce úlohy. To neznamená, že by dieťa malo upratovať od rána do večera celý byt. Ale minimálne vlastnú izbu, ktorú je potrebné si upratať.

Uľahčite si prácu

Ak s partnerom domáce práce doslova neznášate, tak si ich skúste uľahčiť. Práčku, ktorá za nás vyperie má každý. Tak skúste ešte našetriť na umývačku (ak nemáte) a teraz už pôjde len o skladanie a vyberanie riadu z umývačky. Nemáte radi vysávanie? Kúpte si robotický vysávač (existuje i robotický mop). Vo vašom byte sa bude upratovať a vy medzitým môžete robiť iné veci. Keď chýbajú peniaze alebo si takéto vymoženosti nechcete kupovať, skúste si aspoň pustiť pri upratovaní svoju obľúbenú hudbu, uvidíte, že vám hneď zlepší náladu.

Vianočné upratovanie je tu!

Všetkým iste poskočí srdce, keď si uvedomíte, že sa blížia Vianoce a s nimi aj všetkými obľúbené vianočné upratovanie. Nepoviem vám, ako a čo máte upratovať. Ale vedzte, že ak si na to vyhradíte jeden jediný deň, každý urobíte polovicu potrebného a pôjdete do toho s dobrou náladou a nie s tou "Keď mne sa nechce, ach jaj ..." tak to pôjde o veľa lepšie. A keď sa poponáhľate, budete mať ešte kúsok dňa pre seba.

Rozdeľte si prácu, nehádajte sa kvôli nej a buďte u nej pozitívny, aj keď sa vám ju nechce vôbec robiť. Nestojí to za to, sa kvôli domácim prácam hádať, nieto na tom nechať stroskotať vás vzťah. Výjdite si v ústrety a v pokoji si o tom pohovorte.

[Lil]

Zdieľajte tento článok na: