Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Skúste ešte novoročné predsavzatie

31.december 2021
Skúste ešte novoročné predsavzatie

Konečne je čas začať premýšľať o svojich novoročných predsavzatiach na rok 2022! Tento rok sa stalo toľko vecí – niektoré boli dobré a mnohé boli naozaj, ale naozaj zlé. Ťažko by ste hľadali niekoho, kto nie je pripravený sa s rokom 2021 rozlúčiť. Aj keď začiatok nového roku rozhodne nie je žiadny kúzelný čas, môžeme mu dovoliť, aby slúžil ako druh symbolického ukazovateľa, ktorý svet zúfalo potrebuje, aby mohol privolať silu a optimizmus.

Keď už nič iné, urobiť si pár strategických (alebo jednoducho zábavných) novoročných predsavzatí môže byť skvelý spôsob, ako sa nalákať k pozitívnejšiemu, dopredu a smerom nahor zameranému mysleniu rastu. Bez ohľadu na to, či vaše predsavzatia zahŕňajú staré štandardy, ako je dostať sa do formy, alebo aspiratívnejší ciele, ako je stať sa viac politicky aktívny, splniť tieto sľuby môže byť ťažšie, než si myslíme. Ale zaujímavé je, že existuje reálna šanca, že predsavzatie z roku 2022 sa pravdepodobne udrží, než tomu bolo v minulosti.

Ak ste motivovaní a inšpirovaní k tomu, aby ste 1. januára 2022 vykonali trvalé zmeny k lepšiemu, určite vás podporíme a povzbudíme. A nielen my, ale aj vaše okolie. Rovnako ako u čohokoľvek nového, nemusíte (a pravdepodobne by ste nemali) ísť nad rámec, keď prichádzate s nápadmi, ktoré by ste pridali na zoznam novoročných predsavzatí. Uistenie sa, že vaše predsavzatia sú jednoduché a realistické, v skutočnosti môže zvýšiť vašu pravdepodobnosť úspechu, čo vás bude inšpirovať k tomu, aby ste pokračovali a prijali ešte viac.

Ak ste odhodlaní dávať si novoročné predsavzatia, ale stále ste trochu rozpoltení alebo zmätení v tom, čo by mala obsahovať, použite na inšpiráciu nižšie uvedený zoznam nápadov. Môžete sa riadiť jedným (alebo dvoma alebo tromi) presne tak, ako je napísané, alebo ich použiť na podnietenie vlastných kreatívnych nápadov.

Nebudem brať maličkosti tak vážne

Ak nás rok 2021 niečo naučil, potom to, že sme všetci vzájomne prepojení v globálnom meradle. To, že sa rozhodnete brať maličkosti menej vážne, neznamená, že to, čo sa deje vo vašom osobnom živote, je o nich menej dôležité ako čokoľvek, čo sa stane komukoľvek inému. Ide o to rozšíriť si perspektívu, aby ste ostali viac v prítomnosti a cítili sa menej úzkostlivo na dennej báze.

Každý deň vyfotím niečo, čo milujem

Môžete alebo nemusíte mať záujem zverejňovať svoje fotografie na Instagrame alebo iných sociálnych sieťach, ale len krátko zastaviť a odfotiť len jednu vec, ktorá vám každý deň urobí radosť na duši, je skvelý spôsob, ako sa sústrediť na pozitívny okamih bez vynaloženia času, energie alebo premýšľanie na to, ako to dosiahnuť. Nielen, že to posilní aj tie najprchavejšie okamihy šťastia, ale v roku 2023 budete mať krásny album plný fotiek, ktorý vám vykúzli úsmev na tvári.

Dávate si novoročné predsavzatie?

Aspoň raz denne sa pozriem hore

Vzhľadom k tomu, že toľko z nás celý deň pozerá na svoje obrazovky, či už kvôli práci, rozptýleniu alebo len zo zvyku, urobte si chvíľu odtrhnúť sa a pozrieť sa na osobu vedľa vás, vášho maznáčika, oblohu alebo dokonca len strop, aspoň raz denne, ak nie raz za niekoľko hodín. Celodenné pozeranie na obrazovku môže viesť k únave očí, problémom so zrakom, narušenému spánku, bolestiam hlavy, krku a ďalším potenciálnym problémom. A aj keby to tak nebolo, všetci by sme mohli ťažiť z toho, že si každý deň urobíme pár chvíľ na zastavenie a znova sa pripojíme k tomu, kde sme a s kým tam sme.

Prevezmem zodpovednosť za svoje vlastné riešenie

Možno to znie ako klišé, ale z novej perspektívy to môže byť jedna z najdôležitejších zmien, ktoré urobíte. Prevzatie zodpovednosti za svoje vlastné šťastie by nemalo byť považované za to, že čokoľvek, čo vás aktuálne robí nešťastnými, je iba vaša chyba. Znamená to, že máte veľmi urobiť niečo, dokonca aj niečo neuveriteľne malé, čo posunie vašu perspektívu spôsobom, ktorý sa sústredí na vďačnosť a prináša vám úľavu aj šťastie. Emocionálny stav človeka je funkciou toho, ako človek interpretuje udalosti, skôr než toho, čo sa skutočne stalo.

Tým, že sa na chvíľu zamyslíte nad tým, za čo môžete byť vďační aj v tých najhorších okolnostiach alebo situáciách, získate ovládnutie svojich vlastných reakcií, a tým prevezmete zodpovednosť za svoje vlastné šťastie.

Skúsim niečo nové

Toto je z nejakého dôvodu staré, ale dobré novoročné predsavzatie. Skúšanie nových vecí má klinicky preukázané výhody pre naše duševné, fyzické a emocionálne zdravie na mnohých úrovniach.

Budem sa viac usmievať

Nie, to neznamená, že sa budete usmievať na každého, koho vidíte, nejakým podivným zombie spôsobom. Štúdie ukazujú, že častejší úsmev podporuje skutočné zdravotné prínosy vrátane zlepšenia nálady, zníženia krvného tlaku, zvýšenia vytrvalosti, zníženia bolesti, zníženia stresu a posilnenia imunitného systému. Takže aj keď sa určite nemusíte usmievať kvôli niekomu inému, vynaložiť vedomé úsilie a hľadať zážitky, ktoré vás prinútia k úsmevu, je skvelý dar, ktorý môžete dať sami sebe.

Dobre porozmýšľajte nad predsavzatiami

Obklopím sa ľuďmi, ktorí ma inšpirujú

Mnoho z nás má tendenciu držať sa ľudí, naše životy by boli pravdepodobne lepšie bez náležitého pocitu lojality alebo zvyku. Urobiť predsavzatie, že zo svojho života odstránite všetkých toxických ľudí, môže byť väčšie sústo, než ste pripravení zožuť a v niektorých prípadoch to môže byť skutočne nemožné. Čo môžete realisticky urobiť, je byť viac selektívne v tom, s kým sa rozhodnete komunikovať vo svojom voľnom čase. Kedykoľvek je to možné, uistite sa, že ľudia, ktorým pravidelne voláte, píšete alebo sa vídate, sú ľudia, ktorí vás inšpirujú, povznášajú a pomáhajú vám cítiť sa ako tá najlepšia verzia seba samého.

Budem tráviť menej času na sociálnych sieťach

To, ako veľmi pre vás "menej" znamená, je relatívne, ale ťažko by ste tam hľadali niekoho, komu by neprospelo nejaké obmedzenie času stráveného na Facebooku, Twitteri, Instagrame a ďalších sociálnych sieťach.

Opustím zášť

Držať sa zášti znamená "žiť s pocitom hnevu takmer neustále, aj keď je pod povrchom". Či už si to vedome uvedomujete alebo nie, všetky tieto potlačené emócie môžu spôsobiť zvýšené pocity úzkosti, stresu a/alebo depresie, ktoré sa časom len zhoršujú. Aj keď hnev môže slúžiť prvotnému účelu, ako je držať vás ďalej od ľudí a situácií, ktoré sú pre vás nezdravé, je dôležité sa z času na čas skontrolovať, aby ste sa uistili, že ste tieto pocity opustili, akonáhle už nebudú potrebné.

Budem menej hovoriť a viac počúvať

Možno už ste profík v aktívnom počúvaní, ale pre tých z vás, ktorí nie, nie je nikdy neskoro sa zlepšiť. Môže sa zdať obzvlášť náročné byť trpezlivý, keď sa cítite úzkostne alebo depresívne, ako je v dnešnej dobe časté. Ale prointuitívnou skutočnosťou je, že často môže byť jedným z najúčinnejších spôsobov, ako upokojiť svoju myseľ, odkloniť ju od svojich vlastných myšlienok a starostí tým, že sa sústredíte na to, že ste tu len pre niekoho iného.

Užite si príchod nového roku

Budem sa smiať každý deň

Rovnako ako úsmev, smiech nie je len zábava, ale prináša množstvo zdravotných výhod. Snažiť sa nájsť humor v inak ťažkých situáciách je skvelý spôsob, ako sa vyhnúť špirále zostupu do hnevu, frustrácie a úzkosti.

Vyberiem si šťastie namiesto toho, aby som sa za ním hnal

Šťastie, ako každá emócia, nie je konštantný stav bytia. Jednoducho sa nemôžeme cítiť šťastní za všetkých okolností. Keby sme to urobili, bolo by to divné. Emócie prichádzajú a odchádzajú, takže nie je dôvod sa za nimi naháňať.

Budem jesť lepšie, než menej

Reštriktívna diéta tak bizarne lákavá, ale nikdy realistická, zdravá, užitočná alebo efektívna. Ak chcete zmeniť svoje stravovacie návyky, aby ste schudli, cítili sa lepšie alebo mali viac energie, urobte si predsavzatia, ktoré zahŕňa výber lepších potravín, nie menej toho, čo už jete.

Budem k sebe láskavejšia

Vzhľadom na to, ako je v tejto dobe toľko z nás izolovaných, či už je to kvôli nutnosti, strate zamestnania, starostlivému sociálnemu dištancovaniu alebo kvôli zákazu, každý kto má sklon k sebaobviňovaniu pravdepodobne pociťuje toto bremeno ešte vo väčšom rozsahu ako v minulosti. Pokiaľ ľahko upadnete do pasce prílišnej sebakritiky, jedným z najužitočnejších predsavzatí, ktoré môžete urobiť, je byť k sebe láskavejšie.

Zaväzujem sa iba k veciam, o ktorých viem, že môžem

Ľudia, ktorí sa na celom svete vyžívajú, sa často ocitajú v začarovanom kruhu, v ktorom hovoria áno všetkému okrem svojich vlastných potrieb, len aby zistili, že sa im to nedarí, keď nevyhnutne nemôžu dodržať všetky tie záväzky, na ktoré bol tak vyvíjaný tlak. Je oveľa lepšie povedať nie (alebo dokonca možno, keď je to možnosťou), než sa postaviť do pozície, kedy budete seba aj ostatných znova a znova klamať.

Nájdem spôsob, ako pomôcť druhým

Toto je podobné predsavzatia o počúvaní. Často to najlepšie, čo pre seba môžeme urobiť, je hľadať spôsoby, ako slúžiť druhým.

Budem milší

Môže byť veľa dobrých dôvodov, prečo ste na svojho partnera zakričali. Pochopenie dôvodov negatívneho správania je dôležité, aby sa toto správanie zmenilo. Zároveň však nemožno pripustiť, aby tieto dôvody slúžili ako výhovorky. Ospravedlnenie zlého správania iba nastaví vzorec opakovania.

Je to len a len na vás, ako sa ku všetkému postavíte a či budete chcieť so sebou a svojím životom niečo urobiť. Niekomu stačí taký spôsob života aký vedie, niekto má zase rád výzvy. Práve tak, ako keď sa zoznamujete a hľadáte nového partnera. Niekto pôjde na prvé rande iba do kaviarne alebo reštaurácie, iný vymyslí niečo originálnejšie.

[ivi]

Zdieľajte tento článok na: