Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Nový rok a nové predsavzatia

30.december 2023
Nový rok a nové predsavzatia

Ako ste oslávili príchod nového roka? A čo predsavzatie, dali ste si nejaké? Najčastejšie sú: prestanem fajčiť, schudnem alebo si nájdem novú a lepšiu prácu.

Prestaňte fajčiť

Fajčenie nesie závažné zdravotné riziká. Viacero fajčiarov sa pokúša prestať a každý rok sa mnohí jednotlivci rozhodnú prestať fajčiť ako jedno z ich novoročných uznesení. Viacero ľudí to považuje za obtiažný proces, pretože nikotín obsiahnutý v tabaku je vysoko návyková látka. Získanie pomoci, ako je poradenstvo a podpora od lekára, môže zvýšiť šancu úspešne ukončiť závislosť na fajčení. Je tak isto dôležité, aby sa jednotlivci psychologicky vysporiadali s výzvou, že prestanú byť závislí a sú motivovaní k dosiahnutiu svojho ciela. Individuálna motivácia je kľúčovým faktorom ovplyvňujúcim schopnosť dosiahnuť svoj stanovený cieľ. Nový rok poskytuje jednotlivcom dodatočnú motiváciu k tomu, aby sa zlepšilo ich zdravie a to práve tým, že prestanú fajčiť.

Riziká fajčení cigariet

Tabakový dym obsahuje mnoho toxických chemikálií. Fajčenie tabaku je spojené s mnohými závažnými zdravotnými rizikami vyplyvajúcimi z chemikálií, ktoré do tela vďaka fajčeniu vťahujete. Fajčenie má každý rok na svedomí veľa ľudkých životov.

Aké zdravotné riziká spojené s fajčením tabaku sa môžu objaviť?

 • Zvýšené riziko vzniku početných druhov rakoviny, najčastejšie rakoviny pľúc a úst.
 • Zvýšené riziko ochorenia ústnej a dentálnej.
 • Srdcové ochorenie.
 • Mrtvica.
 • Ochorenie pľúc.
 • Nepriaznivý účinok na vývoj plodu, pokiaľ tehotná žena fajčí.
 • Zvýšené riziko očných vad.
 • Negatívne účinky na pokožku, ktoré vyvolávajú vrásky.
 • Zníženie kvality a množstva spermií.
 • Zvýšené riziko neplodnosti.

Prečo prestať fajčiť raz a navždy?

 • Ukončenie fajčenia vám ušetrí značné čiastky peňazí a tak isto zlepší vaše celkové zdravie. Ukončenie značne znižuje riziko zdravotných stavov spojených s fajčením.
 • Riziko rakoviny pľúc sa znižuje až o polovicu po ukončení fajčenia.
 • Riziko úmrtia zo všetkých príčin súvisiacich s fajčením sa zníži na rovnakú úroveň ako pri nefajčiarov pätnásť rokov po ukončení liečby.

Ako na to?

Je dobrý nápad porozprávať sa s lekárom o odvykaní. Lekári môžu tak isto sledovať postup jednotlivca s ukončením, čo môže fungovať ako ďalšia motivácia. Tí môžu poskytnúť lieky na predpis, ktoré môžu pomôcť prestať fajčiť. Nájdite priateľa, ktorý sa vzdáva fajčenia rovnako rovnako tak ako vy, pre vzájomnú podporu a motiváciu. Choďte nakupovať tam, kde nemajú v pokladni cigarety viditeľné na predaj.

Schudnite

Prestaňte "žrať", začnite jesť. To je asi tá najhlavnejšia myšlienka. Nepokúšajte sa celkovú diétu zvládnuť za jediný deň. Žiadna ananásová alebo kapustová nefunguje. Zamerajte sa na menšie krôčiky vo svojom stravovaní a nakoniec to pôjde samo. Pridajte napríklad viac vlákniny, potom môžete pridať zase viac vody a tak ďalej.

Chudnite postupne

Akákoľvek zmena stravy je ľahšia, pokiaľ máte pomalé a malé kroky. Pridajte ryby do svojho jedálnička, vymeňte klasické pečivo za celozrné. Jedzte ovocie v dopoludných hodinách a zeleninu zase skôr odpoludnia.

Zvýšte pitný režim

Určite poznáte dôležitosť pitnej, najmä preto, že vaše telo môže niekedy zamieňovať smäd za hlad. Nastavte si cieľ piť osem pohárov vody denne a pridať môžete aj nejakú príchuť alebo rozpustené vitamíny. Je to lacné, bez tuku a dáva to telu veľmi veľa. Zožeňte si nejakú štýlovú a väčšiu fľašu na pitie a majte ju neustále pri sebe.

Nevažte sa

Vykašlite sa na váhu a zapíšte si radšej centimetre. Keď sa vám podarí váš metabollizmus naštartovať, môže sa zrovna tak stať, že sa vaša váha na nejaký čas zastaví a pre vás to potom bude deprimujúce. Keď uvidíte pohyb aspoň o jeden centimeter nebudete prepadať panike a budete sa cítiť kľudnejšie.

Zabudnite na zázračné diety a tabletky

V televízií, v novinách, ale aj na internete môžete naraziť na veľmi veľa zázračných a úplne zaručených a overených diét. Lenže všetky majú jedno spoločné, keď to nie je hladovanie a iné vedľajšie účinky, tak je to v každom prípade jo-jo efekt. A to je efekt, kedy síce schudnete, ale až prestanete tú danú diétu držať, tak sa vám vaše zhodené kilá vrátia späť a najskôr aj nejaké to naviac. Čím viac diét a čím častejšie ich budete držať, tým si skôr svoj metabolizmus poškodíte a boj s vašimi kilami bude vždy to isté dookola. Aby ste schudli raz a navždy, nesmiete chudnúť, ale zmeniť svoj životný štýl. Len tak máte šancu, že si vás zhodené kilá znova nenájdu a jo-jo efekt sa nedostaví.

Zvýšte pitný režim

Určite poznáte dôležitosť pitnej, najmä preto, že vaše telo môže niekedy zamieňovať smäd za hlad. Nastavte si cieľ piť osem pohárov vody denne a pridať môžete aj nejakú príchuť alebo rozpustené vitamíny.

Nový rok a nová předsevzetí

Ako dodržať vaše rozhodnutie?

Majte na pamäti a nikdy nezabúdajte, že je to len žačiatok vášho najlepšieho roka a najlepšieho tela. Ak chcete pomôcť dosiahnúť vaše osobné ciele mali by ste mať presný plán, premyslenú stratégiu.

Skontrolujte časovú os

Pochopenie vaších cieľov a toho, čo je potrebné k dosiahnutiu, môže byť polovica vašej bitky. Možno ste sľúbili že schudnete, ale uistite sa že to má realistickú a merateľnú časovú os, ktorá vám pomôže dosiahnúť vaše novoročné predsavzatia. Dajte si reálne ciele za reálny čas.

Nájdite niekoho, kto chce to isté

Mali by ste byť hrdí na svoj záväzok k zdravému a lepšiemu životnému štýlu, a pozitívnej vibrácie od priateľov a rodiny oni vás môžu nakopnúť na dlhšiu dobu dopredu. Skúste nájsť na facebooku skupinky, kde sú ľudia, ktorí majú rovnaké ciele ako vy.

Nájdite si čas pre seba

Uistite sa, že nie len oslavujete svoj dosiahnutý cieľ, ale aj vaše menšie úspechy na ceste. Odmeňujte sa s niečím, čo vás robí šťastným a posiluje vaše zdravé odhodlanie, môžete si dopriať napríklad relaxačný deň s partnerom v kúpeľoch alebo vo vírivke. Nezabudnite pozvať svojich priateľov a rodinu, aby boli súčasťou vášho úspechu.

Zostaňte vždy aktívny

Akýkoľvek pohyb je skvelý. Taká tridsaťminútová prechádzka každý deň a schody na miesto výťahu vám pomôžu v splnení vášho predsavzatia.

Nevzdávajte sa

Pokiaľ nevidíte výsledky, ktoré chcete okamžite, nenechajte sa odradiť, alebo nechať svoje plány v nedohľadne. Máme všetko, čo potrebujete, aby ste držali krok so svojim predsavzatím. Tak to nevzdávajte a urobte si ten nový rok lepší.

Tento rok môže byť lepší než ten čo práve skončil. Nič vám nebráni v tom, aby ste sa o seba začali viac starať, aby ste niečo urobili so svojou nadváhou, aby ste prestali fajčiť alebo si našli novú a lepšiu prácu. Je to len a len na vás, ako sa k všetkému postavíte a či budete chcieť so sebou a svojim životom niečo urobiť. Niekomu stačí taký spôsob života aký vedie, niekto má zase rád výzvy. Zrovna tak, ako keď sa zoznamujete a hľadáte nového partnera. Niekto pôjde na prvé rande a iba do kaviarne alebo reštaurácie, iný vymyslia niečo originálnejšieho.

[kač]

Zdieľajte tento článok na: