Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Ako splniť svoje predsavzatia?

9.január 2017
Ako splniť svoje predsavzatia?

Patríte medzi tých, čo si dávajú novoročné predsavzatia, alebo ste si dali predsavzatie, že si pre tentokrát žiadne nedáte? Ako vôbec vznikla túžba po tom, aby ste si nejaké dávali? A keď už si ho dáte, viete ako ho dodržať, aby ste si ho naozaj splnili?

Aké predsavzatia si dávate najčastejšie?

Nech už si dáte akékoľvek predsavzatie, ktoré pre vás bude dôležité, budete potrebovať naozaj silnú motiváciu a o nič menšiu silu vôle. Ak viete, že to vaše nie je zase až také veľké, aby ste to zvládli, môžete začať aj postupne. Skúste prvýkrát svoje predsavzatie zjednodušiť, ako napríklad: nedávajte si za úlohu, že schudnete, ale vaše rozhodnutie konkretizujte na určité číslo. Za cieľ si dajte pre začiatok napríklad len dva kilogramy.

Prestanem fajčiť

Jeden z najťažších úloh pre väčšinu ľudí. Tu bude musieť byť vaša motivácia extra silná. Na trhu je aj veľa dostupných prípravkov, ktoré vám môžu s vaším bojom proti cigaretám pomôcť. Odborne vám radi poradia napríklad v lekárni.

Schudnem

Ak toto svoje rozhodnutie myslíte úplne vážne, bude možno najlepšie, ak sa obrátite na nejakých špecialistov, odborníkov a výživových poradcov.

Nájdem si lepšie zamestnanie

Ak nie ste v súčasnej práci spokojní, môžete sa určite porozhliadnuť aj niekde inde. Zatiaľ najprv potajomky, aby ste si neohrozili svoju súčasnú pozíciu v súčasnej práci. A ak sa vám to nepodarí hneď z kraja roku, nezabudnite, že tá pravá príležitosť sa pre vás môže objaviť až napríklad ku koncu roka.

Každý deň urobím jeden dobrý skutok

Výborný nápad, kedy môžete urobiť aj niečo pre druhých. Môžete napríklad len kolegyni uvariť kávu, ak o to bude stáť, alebo je veľa ďalších maličkostí, ktoré môžete urobiť pre druhých a nezaberú vám zase toľko času.

Budem viac športovať

To trochu súvisí s predsavzatím, že schudnete. Je dôležité, aby ste si vybrali ten správny šport, ktorý vám bude vyhovovať a hlavne vám bude aj prinášať radosť z pohybu. Skúsiť môžete jogu, beh, pole dance, H.E.A.T alebo veľa iných aktivít.

Budem zdravo jesť

Po Vianociach to vášmu telu len prospeje, sú to sviatky "obžerstva", kedy vaše obličky aj pečeň dostávajú obrovský nápor. Pre začiatok je dobré zvoliť ako prvú detoxikačnú kúru a potom pokračovať vo výbere kvalitnejších a zdravších potravín.

Budem čítať viac kníh a pozerať menej na televíziu

Táto úloha tiež nie je úplne nesplniteľná. Ako výborná vec a motivácia vám v tomto môže pomôcť kartička do knižnice. Väčšinou stojí na rok len pár peňazí a môžete si knižky požičiavať ľubovôle. Keď sa vám nejaká nebude páčiť, jenoducho ju vrátite. Ušetríte tak peniaze a môžete si zakúpiť domov len tie knižky, ktoré sa vám naozaj páčili a páčia. Možno sa nájdete aj v úplne inom žánri ako do teraz a čítanie vás strhne samo.

Vymením šatník

Toto je predsavzatie často skôr pre ženy a tie nemajú väčšinou žiadny problém s tým, aby šatník doplnili novými kúskami. Horšie je to však s tými kúskami staršími. Tu nastáva problém, pretože ženy sú väčšinou tzv. zberateľky a svoje kúsky v skriniach nechávajú na dobu, keď chudnú alebo "keby náhodou" či dokonca na "doma sa to bude hodiť". Samozrejme ani k jednému väčšinou nedôjde. Vyraďovať by sa malo všetko šatstvo, ktoré ste na sebe nemali aspoň pol roka.

Nebudem si dávať žiadne predsavzatia

Pre niekoho úplne najlepšie predsavzatie, kedy si svoje osobné úlohy môže riešiť sám a kedykoľvek ho to napadne.

Začnem študovať a naučím sa cudzí jazyk alebo sa v ňom aspoň zdokonalím

Prihláste sa na kurz, ktorý má pre vás naozaj cenu, väcšinou keď to budete chcieť splniť ako samouk, tak stroskotáte. Oplatí sa dohovoriť lektora a stanoviť si presné harmonogramy vášho štúdia a študijných hodín.

Nájdem si novú lásku

A asi to najdôležitejšie, nikto nechce byť sám. Každý potrebuje svoje starosti i radosti s niekým zdieľať. A keď už sa nestretnete niekde vo vašich každodenných povinnostiach. Môžete vyskúšať internetovú zoznamku, ktorá je v dnešnej zrýchlenej a uponáhľanej dobe asi najlepším riešením.

Plňte predsavzatia

Ako na to, aby ste svoje predsavzatia splnili?

  • Berte novoročné predsavzatie a novoročný deň ako každý iný. Nový rok je síce ideálna chvíľa na nový začiatok, ale berte ho aj vaše predsavzatie len ako odrazový mostík.
  • Vyberte si, ktoré to vaše predsavzatie bude najhlavnejšie. Poriadne o ňom popremýšľajte a zoraďte si ich podľa pre vás najväčšieho významu. Nepíšte si ich desať, ale napríklad len tri.
  • Myslite na to, že každá zmena, aby bola trvalá, potrebuje svoj určitý čas. To že len deň nebudete fajčiť, neznamená, že sa z vás hneď stal nefajčiar.
  • Dajte si na vaše ciele dostatok času na ich splnenie. Pokúste sa ich zaradiť do vášho každodenného plánu a režimu.
  • Predsavzatie, ktoré sú dlhodobejšie, je dobré rozdeliť na viac častí, respektíve viac etáp. Aspoň tak zmiernite riziko, že to vzdáte príliš ľahko.
  • Svoje plány si určite spíšte a dajte na viditeľné miesto. Už pri spisovaní sa vám niektoré môžu zdať nesplniteľné, nezmyselné či dokonca nie tak celkom reálne. To, že ich budete mať vyvesené na viditeľnom mieste vám opäť len pomôže v tom, aby ste sa dostali bližšie k svojmu cieľu a pre tentokrát to naozaj už dokázali.
  • Ďalším výborným trikom, ktorý funguje je, že si svoje predsavzatia a plány naplánujte na rôzne časové obdobia. Je veľmi veľká pravdepodobnosť, že sa vám nepodarí hneď naraz nefajčiť, chudnúť a ešte napríklad riešiť novú prácu. Už zo samotného chudnutia môžete byť tak nervózny, že si ako fajčiar jednoducho budete musieť zapáliť.
  • Zapojte aj svojich známych a priateľov. Povedzte im, čo sa chystáte urobiť a čo chcete docieliť. Môžu vám veľmi pomôcť, aby ste svoj cieľ naozaj dosiahli. Pripojte sa k rôznym skupinkám, v ktorých sú ľudia, ktorí majú rovnaký záujem a cieľ. Vaša vzájomná motivácia pre vás bude skvelým hnacím motorom.
  • Kontrolujte vaše pokroky. V každej etape vášho snaženia, napríklad po každom mesiaci, kedy sa snažíte niečoho docieliť, sa pozrite o krok späť. Obzrieme sa za tým, čo sa vám podarilo a čo naopak zase tak úplne nie. Ak vám niečo na vašom pláne nevyhovuje, prepracujte si ho a pokračujte ďalej.

Ak sa vám podarilo splniť svoje predsavzatia alebo aspoň jeho časť, je to úspech, oslávte ho. Za svoje úspechy je dobré sa odmeňovať vždy. Ak ste sa rozhodli prestať alebo obmedziť fajčenie, rozhodne to neoslavujte zapálenou cigaretou. To isté platí aj o chudnutí, nezajedajte splnenie vášho cieľa zákuskom, chlebíčkom ani inou kalorickou potravinou. Je škoda porušovať to, čo ste už dokázali a už vôbec nie prestávať. Pokúste sa svoje rozhodnutie zakomponovať do vášho každodenného života a nespoliehajte na to, že budúci rok budete pripravení čeliť vašim ďalším osobným výzvam znova.

[Kač]

Zdieľajte tento článok na: