Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Prvý máj

29.apríl 2016
Prvý máj

Oslávte tento deň so svojou drahou polovičkou alebo so svojimi najbližšími.

Prvý máj je od nepamäti označovaný za čas lásky. Je venovaný oslavám hlavne mladým ľuďom, plodnosti a jari. Sviatok však umocňujú aj tí starší ľudia, stále zamilovaní, ktorí dávajú mladým nádej, že ich láska vydrží. 1. máj je ale nielen časom lásky, ale aj sviatok práce...

1.máj - sviatok práce

Od roku 1890 sa 1. máj oslavuje aj ako sviatok práce a to skoro po celom svete. Za socializmu to bol u nás skoro ten najdôležitejší sviatok. Organizovali sa masové prvomájové sprievody, mávalo sa vlajočkami, nosili transparenty. Účasť bola viacmenej povinná. Sviatok práce 1. mája zostal, našťastie si ale dnes každý tento sviatok môže sláviť ako chce. Aj keď pre niektorých je to rovnaké ako s Dňom matiek - boli to za socializmu tak výrazné dni, že sa im ich už ani nechce oslavovať.

Májka

V tradíciách našich predkov hral prvý máj veľkú úlohu. Nachádza sa totiž presne uprostred medzi jarnou rovnodennosťou a letným slnovratom. Pripisuje sa mu magická moc, a ako ste sa mohli dočítať v predchádzajúcom článku o pálení čarodejníc, Kelti v tieto dni slávili sviatok Beltain. Na počesť bohov sa stavali stromové symboly, dnes známe ako májky. Májka má pozitívny význam, je to symbol prichádzajúcej jari, rastu a plodnosti. Pri zdobení májky nesmie chýbať červená farba ako symbol krvi a života. Pentle a ich trepotanie vo vetre znamenajú vitalitu. Zelená špička májky je ako pozdrav alebo pripomienka našej existencie niekomu neznámemu hore (v minulosti bohom). Májka môže byť vnímaná aj ako strážny duch, ktorý chráni pred temnými silami. Podľa tradície má májka zostať stáť až do Turíce (tzv. Turíc), na Morave dokonca až do hodov. Ale väčšinou sa jednalo o dvojdňový sviatok, kedy sa májka druhý deň porazila. Okrem stavania májky robili ľudia aj mnoho iných zvykov. Napríklad si volili medzi sebou kráľa, a toho potom dievčatá ozdobili, chlapci mu sľúbili poslušnosť a šlo sa tam, kam rozkázal. Nikdy nedošlo k bitke, pretože kráľ si udržiaval rešpekt u ostatných. Keď predsa len nejaká bitka nastala, hneď ju vyriešil.

Ako prvý máj osláviť?

Oslavovať sa dá mnohými spôsobmi. V tento deň všetci dúfajú v krásne počasie, pretože najlepšie sa oslavuje, keď ste obklopení prírodou prežiarenou slnkom. Vyjsť si so svojím milým/milou na prechádzku, preč od mesta (alebo aspoň do parku) a urobiť si deň len sami pre seba. Skvelý spôsob oslavy, hoci to nemá nič spoločné s pitím alkoholu alebo inými aktivitami, ktoré sa vám vybavia pri slove "oslavovať". Vďaka 1. máju sa ale koná aj veľa podujatí po celej republike...

Majáles

Prvý máj môžete osláviť dokonca o dva dni skôr, a to napríklad na Pražskom majálese, ktorý sa koná dnes, 29. apríla. Je to akcia predovšetkým pre študentov a mladých ľudí, ktorú môžete navštíviť každoročne v období okolo prvého mája. Organizuje sa slávnostný sprievod Prahou, ktorý začína o 10:15 u májky na rohu ulíc Vodičkova a Jungmannova. Pripojiť sa k nemu môžete v ulici Vodičkova, Karlovo námestie, Myslíkova, Masarykovo nábrežie, Smetanovo nábrežie, Křížovnické, 17. novembra, Čechův most, nábrežie Edvarda Beneša, nábrežie Kapitána Jaroša, Dukelských hrdinov a Strossmayerovo námestie. Ak sa sprievodu zúčastniť nechcete, ale radi by ste dorazili na hlavný program - vystúpenie kapiel rôznych žánrov - dorazte do ulice Beranových (Praha Letňany - Výstavisko). Vypočuť tu môžete napríklad kapelu Sto zvierat, Mandrage, Kryštof, Xindl X, UDG, Horkýže Slíže, Kontrafakt alebo Paulie Garand. Viac informácií nájdete na oficiálnych stránkach akcie tu. Rovnako, ako si predtým volili v dedinách svojho kráľa, aj majáles má svojho kráľa. Mimo to má aj svoju miss.

Deň s Máchou na Petříne

V Prahe už desiatky rokov ľudia chodia na Petřín. Nielen kvôli krásnemu okoliu a prírode. Nachádza sa tu totiž aj socha Karla Hynka Máchu, ktorú ľudia prichádzajú zdobiť kvetinami. Navyše tu bude od 13. do 17. hodiny pripravený bohatý program, ktorý bude v znamení 19. storočia, v ktorom Mácha žil. Uvidíte kúzla, historické tance, budete sa môcť odfotiť s rekvizitou K. H. Máchu. Petřín je tiež vhodné miesto, kde sa môžu páry pobozkať pod jedným z mnohých rozkvitnutých stromov. Podľa povery totiž každá žena musí byť v tento deň pobozkaná, aby jej láska vydržala, aby bola celý rok krásna, a aby "neuschla". Tento zvyk je ale pomerne mladý a zrejme vyšiel z mestského prostredia, kde bolo po čase zakázané stavať májku.

Love Run - Beh zamilovaných v pražskej Stromovke

V Stromovke sa môžete ísť so svojou polovičkou prebehnúť po 5km trase. "Závodu" (nie sú to preteky, vyhrávajú všetci) sa bude môcť zúčastniť až 2222 ľudí, takže 1111 párov. Na pohlaví nezáleží. Každý pár musí zaplatiť registráciu 888kč. Po dobehnutí dostanú obaja z páru tričko. Beh zakončí párty.

Máj v ZOO Ostrava

Okrem rozšíreného a komentovaného kŕmenia zvierat sa môžete tešiť aj na sprievodný program. Ten bude spočívať v mnohých kvízoch, hádankách a súťažiach. Aj prvomájové pobozkanie budete môcť dať svojim polovičkám pod jedným z rozkvitnutých stromov.

1.máj - lásky čas v Botanickej záhrade

Aj v Botanickej záhrade v Prahe je pripravený sprievodný program. Romantické divadelné predstavenie "Romeo a Júlia trochu inak" alebo čítanie Máje známymi osobnosťami - to všetko za sprievodu vône z rozkvitnutých stromov záhrady. Navyše každý, kto má v priezvisku názov kvetu, bude mať vstup zdarma!

Prvý máj v ZOO Plzeň

V Plzeňskej zoo prebehne, ako už každoročne, veľký deň pre ochranu prírody s názvom May Day. Navyše môžete zažiť folklórne popoludnie pod staročeskou májkou na statku Lüftnerka.

Prvomájová jazda motoriek

V Plzni sa ďalej koná aj prvomájová jazda motoriek. Na nádvorí Plzeňského Prazdroja sa budú schádzať nablýskané stroje najrôznejších značiek, ktoré v 11:30 vyrazia na svoju jazdu. V minulom roku sa zišlo cez 1300 motoriek.

1.máj na zámku Loučeň

Na zámku Loučeň sa môžete zúčastniť krstu labyrintu pre Karla IV. a s tým spojených niekoľkých akcií. Zámocký park navyše ponúka romantickú atmosféru pre prvomájový bozk.

Otvorená májová náplavka

V Kolíne bude 1. mája otvorená náplavka - na Zálabí, Podskalského nábrežia. K videniu tu budú pouliční umelci - hudobníci, maliari, tanečníci, fotografi a budú sa aj predčítať verše, a k tomu sa dobre najete aj napijete. Alebo si môžete len tak sadnúť k vode a nechať na chvíľu "zastaviť čas"...

Májová nedeľa v Jičíne

V Jičíne sa môžete tešiť na tradičné oslavy jari a lásky v Zámockej záhrade, na Valdštejnovom námestí, v Lipovej aleji, na Žižkovom námestí a mnohých ďalších miestach.

Prvý pivný máj

Produkciu 20 českých minipivovarov formou degustácie piva predstaví Břevnovský kláštor. Celkom budete môcť ochutnať 80 druhov pív. Okrem piva sa budú predávať moravské vína, výborné občerstvenie, upomienkové predmety a bude sa vyberať najlepšie pivo. Súčasťou tohto podujatia je otvorenie priestorov kláštora.

Cirkevné oslavy

Cirkev sa snažila prevziať mnoho tradičných a stáročia slávených sviatkov. Prvý máj ale nechala bokom. Avšak máj je mesiac Panny Márie, tak sa v niektorých kostoloch konajú Májové pobožnosti. Ešte v nedávnej minulosti prvú a poslednú májovú pobožnosť sprevádzali družičky - panny oblečené do bieleho. V máji sa tiež stále skoro vôbec nekonajú svadby kvôli prísloviu "V máji na máry". Toto príslovie vzniklo pravdepodobne preto, že dieťa, ktoré by sa počalo v máji, by sa narodilo v čase vrcholiacej zimy, čo predtým nebol práve najvhodnejší čas.

Či už budete sláviť prvý máj alebo skôr sviatok práce, urobte si krásnu nedeľu plnú smiechu a úsmevu na tvári!

[Lil]

Zdroj:

http://www.ceskatelevize.cz/porady/10519120758-nase-tradice/212562260400014-1-maj/

http://praha.majales.cz/

http://www.kudyznudy.cz/Kalendar-akci.aspx?date=2016-05-01

Zdieľajte tento článok na: