Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Ako oživiť upadajúci vzťah

22.apríl 2016
Ako oživiť upadajúci vzťah

Väčšina vzťahov sa raz dostane do bodu, kedy si partneri (alebo aspoň jeden z nich) uvedomia, že ich vzťah začína upadať. Ale čo s tým? Skúste svoj vzťah osviežiť a dodať mu novú iskru.

"Nič nie je ako predtým." znie vám v hlave. Navzájom si seba menej všímate, menej komunikujete, zažívate menej objímania, bozkávania a pravdepodobne aj sexu. Hovorí sa, že sa takáto "kríza"  sa objaví prvýkrát okolo tretieho roku vzťahu a druhá okolo 6.-7. roka. Nie sú to ale pravidlá, a tak vzťah môže upadať z rôznych dôvodov v podstate kedykoľvek.

Snažiť sa vo vzťahu musia obaja

Ak vzťahu chcete navrátiť iskru, musíte pre to ale obaja niečo urobiť. Vzťah je založený na súznení dvoch, ich vzájomnej spolupráci a postupnom budovaní v priebehu rokov. Nikdy vzťah "nezachráni" len jeden z páru, vždy sa musia snažiť obaja, najlepšie rovnakým dielom. Sú určité veci, na ktoré sa môžete zamerať, ktoré môžete zlepšiť. Možno vám ani nepríde, že práve v "tejto" veci tkvie váš problém.

Základom je uvedomenie a komunikácia

Základnou vecou je, aby ste si obaja uvedomili, že je pravdepodobne niečo zle a porozprávali sa o tom. Názor partnera je dôležitý a dobrá komunikácia medzi partnermi sa považuje za jednu z najdôležitejších vecí vo vzťahu. Už len tým, že sa o tom porozprávate, posuniete váš vzťah o kúsok bližšie k zlepšeniu. Porozmýšľajte, či chcete svoj vzťah spolu ďalej tvoriť a budovať s láskou a radosťou.

Prekvapte svojho partnera

Čím môžete začať, je prekvapiť svojho partnera. Práve maličkosti robia život nevšedným. Keď robíme druhým radosť, robí to radosť aj nám. Vymyslieť môžete čokoľvek a nezaberie to ani veľa času, ani peňazí. Vytvorenie romantickej atmosféry človeka príjemne naladí. Večeriate spolu? Pridajte si na stôl sviečky. Sviečky sa dajú použiť aj v kúpeľni - horúcou vodou napustená vaňa, voňavá pena, svetlo sviečok, para a ľadovo vychladený sekt. Alebo romantická prechádzka vo dvoch, držanie sa za ruky, príroda a pokoj. A nejde len o romantiku. Vy sami by ste mali vedieť, čo má váš náprotivok rád a čím mu urobíte radosť. Má rád sladkosti? Čo tak upiecť tortu? Ženám sa kvety nemusia dávať len k významným dňom alebo ako ospravedlnenie, kvety potešia vždy. Má váš partner nejaký koníček? Prekvapte ho niečím, čo pri ňom využije!

Spomeňte si na začiatky

Začiatky vzťahu bývajú plné zamilovanosti, lásky, bozkávania, dotykov aj "ružových okuliarov". Všetko to si môžete znovu pripomenúť. Aj keď vám príde, že to všetko vyprchalo, nie je to tak, stále to vo vás drieme. Môžete zájsť na miesta, kde ste prežili chvíľky vzrušenia. Alebo sa môžete vrátiť k nejakej činnosti, ktorú ste spolu pred rokmi robili, ale už ste z nejakého dôvodu prestali.

Buďte chvíľu jeden bez druhého

Obzvlášť u vzťahov, kde sú partneri stále spolu a nikdy jeden bez druhého, nastáva situácia, kedy si na seba tak zvyknú, že už si nevážia prítomnosti toho druhého. To je samozrejme zle. V prípade, že partner nechodí ani s kamarátmi na pivo/s kamarátkami na kávu, tak ho tam "pošlite". Vy musíte byť chvíľu sami a on si medzitým tiež trochu odpočinie a odreaguje sa. Odlúčenie môže byť aj dlhodobejšie (víkend na návšteve u rodičov, výlet s kamarátmi), a to si potom medzitým uvedomíte, ako vám ten druhý vlastne chýba. Budú vám chýbať jeho dotyky, jeho prítomnosť vo vašej posteli, jeho vôňa. O to bude stretnutie krajšie.

Venujte partnerovi svoju pozornosť

Aj keď ste už s partnerom roky, nikdy by sa nemal vytratiť pocit, že ste tým druhým milovaní. Ak chcete takýto signál tomu druhému vysielať, venujte mu svoju pozornosť. Ak je to možné, do práce mu napíšte sms. Doma sa privítajte s objatím a bozkom. Ak narazíte na seba v niektorej izbe, nie je od veci sa aspoň letmo dotknúť, pohladiť po tvári, po vlasoch. Partner, ktorý si priniesol prácu domov, určite ocení vašu masáž. V noci sa k sebe pritlačte. Keď sa budete milovať, tak s čistou hlavou, nemyslite na hlúposti a snažte sa si tú významnú a krásnu chvíľu užiť čo najviac.

Zmeňte niektoré svoje návyky

Odstráňte tzv. požierače času, ktoré vám vzťah môžu dosť ničiť. Presedíte celý voľný deň pri počítačových hrách? Nebolo by lepšie sa venovať nejakej činnosti spoločne s partnerom? Tiež Facebook je známy žrút času. Aj keď vám príde, že nutne potrebujete poznať každý status, čo každý z vašich priateľov pridal - nie, naozaj nepotrebujete. Nepotrebujete si ani s ľuďmi písať na chate celý deň. Všetkého s mierou. Tiež nepotrebujete mať celý deň zapnutú televíziu (na ktorú rovnako ani nepozeráte). Ušetríte elektrinu a navyše budete mať viac pokoja na seba samotného. Urobte si skrátka na partnera čas, aj keď hovorievate, že "teraz čas nemáte" a nerobíte pritom vôbec nič.

Priatelia môžu pomôcť

Niekedy nie je na škodu sa opýtať priateľov, čo robíte vo vzťahu zle. Oni vám to sami od seba nepovedia, ale keď sa ich spýtate, a chcú vám pomôcť, radi odpovedia. Vyberajte ale dobre, koho sa pýtate, niektorí ľudia závidia a radi škodia ostatným. Nepýtajte sa ľudí, ktorí sú "veĺmi dobrí" a nevedia nič povedať na rovinu, popr. povedia len to, čo chcete počuť. Nezabúdajte tiež na to, že priatelia s vami nežijú, a tak nevidia všetko, čo sa deje za zatvorenými dverami. Zamyslite sa teda tiež sami nad sebou, či nie je náhodou niečo, čo viete, že robíte zle, ale nechcete si to pripustiť. O tom, čo vám povedia vaši priatelia, popremýšľajte a následne sa opýtajte partnera, či je to naozaj tak, a ako by ste mohli dané správanie napraviť.

To, že to vo vašom vzťahu nie je také, ako prvé mesiace plné zamilovanosti, ešte neznamená, že sa k sebe nehodíte. Stačí si s partnerom vychádzať v ústrety, komunikovať s ním (slovne aj inak), venovať mu dostatok svojho času, pozornosti a prípadné hádky riešiť v pokoji.

[Lil]

Zdroj:

http://generace21.cz/104308-10-tipu-jak-ozivit-vztah/

Zdieľajte tento článok na: