Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Prečo v tomto roku skončiť s fajčením

11.január 2017
Prečo v tomto roku skončiť s fajčením

Každoročne sa o skončení s fajčením napíše veľa článkov. Prečo sa ale k tomuto kroku rozhodnúť práve tento rok? A prečo sa vôbec rozhodnúť skončiť? Napovieme vám v našom článku.

Poslednou dobou môže niektorým ľuďom pripadať, že sa celý svet snaží, aby fajčiari vyzerali ako najväčší vyvrheli spoločnosti. Zatiaľ čo pred niekoľkými desiatkami rokov ten, kto fajčil, bol niečo "viac", pred niekoľkými rokmi sa situácia obrátila o 180 stupňov. Dnes by sa správanie spoločnosti dalo nazvať ako "hádzanie polien pod nohy". Ale dalo by sa povedať, že je na to dôvod ?. Aj malé dieťa vie, že fajčenie nie je pre naše zdravie nič dobré, čo je pravda. Tak sa na celú situáciu pôjdeme pozrieť trochu bližšie...

Štúdia

V roku 2016 bolo vydaných niekoľko štúdií, ktoré sa týkali fajčenia a jeho vplyvu na naše zdravie. Jedna zaujímavá štúdia bola vydaná v časopise American Journal of Preventive Medicine. Podľa nej je úplne jedno, kedy s fajčením prestanete, pretože vždy sa oplatí prestať. Seknúť s fajčením v akomkoľvek veku vraj znižuje pravdepodobnosť smrti po 70. roku života. Samozrejme, že čím skôr sa cigariet vzdáte, tým dlhšie budete žiť (pokiaľ vás teda nezrazí auto alebo nezabije nejaká iná zákerná choroba). Ak vás ale nestretne ani jedna z týchto možností, určite má cenu skončiť s fajčením do 30 rokov. Podľa British Lung Foundation budete potom žiť totiž o 10 rokov dlhšie. Výnimky sa samozrejme nájdu aj tu, niektorí ľudia fajčia do ich 90 rokov a zomrú vo vyššom veku ako väčšina populácie, ale často sa to nestáva. Lepšie, než spoliehať sa na to, že budeme výnimkou, je rovno prestať.

Štúdia zblízka

Výskumníci uvádzajú, že ak človek fajčí až do svojich 70 alebo dlhšie, tak má trikrát väčšiu šancu na smrť, ako nefajčiar (resp. Ten, ktorý "nikdy" nefajčil). A u bývalých fajčiarov platí, že čím skôr prestanú, tým vyššieho veku sa dožijú. Štúdia bola dlhodobá, sledovala a zhromažďovala dáta viac ako 160 tisíc ľudí vo veku 70+ po dobu siedmich rokov. Sledovali vzájomný vzťah medzi vekom pri úmrtí a vekom, kedy osoby začali fajčiť, kedy skončili alebo koľko toho vyfajčili denne, keď už im bolo viac ako 70 rokov. Tí, ktorí stále fajčili, aj keď im bolo cez 70 rokov, boli označení za súčasných fajčiarov. Tí, ktorí fajčiť prestali, boli označení podľa dekády veku, v ktorom skončili.

Na začiatku štúdie bol priemerný vek zúčastnených 75 rokov. V priebehu nasledujúcich 6 rokov zomrelo 16% zúčastnených. V číslach za určitú dekádu to potom vyzerá takto:

  • zomrelo 16% ľudí, ktorí skončili s fajčením vo veku 30-39 rokov
  • zomrelo 19,7% ľudí, ktorí skončili s fajčením vo veku 40-49 rokov
  • zomrelo 23,9% ľudí, ktorí skončili s fajčením vo veku 50-59 rokov
  • zomrelo 27,9% ľudí, ktorí skončili s fajčením vo veku 60-69 rokov
  • najhoršie dopadli súčasní fajčiari, z nich zomrelo 33,1% ľudí
  • nefajčiarov zomrelo "iba" 12,1% ľudí, čo je podstatne menej, než u predchádzajúcich kategórií

"Tieto dáta ukazujú, že vek pri začatí fajčenia a odvykaní. Obe kľúčové zložky v trvaní fajčenia, sú významné faktory v úmrtnosti dospelých vo veku 70 rokov a starších," hovorí Dr. Sarah Nash, vedúca výskumu tejto štúdie.

V štúdii ďalej platilo pravidlo - čím nižší vek pri začiatku fajčenia, tým vyššie riziko úmrtia. Týmto výskumníci zo štúdie upozorňujú na problém, kedy mládež začína fajčiť už v puberte alebo v ranom dospelom veku. Na druhú stranu štúdia ukázala, že sa naozaj oplatí prestať fajčiť v akomkoľvek veku, pretože aj ľudia, ktorí prestali po 60 roku života, mali väčšiu šancu na dlhší život.

Takže prečo by ste vlastne mali prestať fajčiť práve v roku 2017? Pretože čím skôr prestanete, tým lepšie pre vás a ako vidíte, cenu to naozaj má.

Zákaz fajčenia na detských ihriskách

Ďalšie dôvody

Zákaz fajčenia

Vrátime sa ale od štúdie do nášho denného života. Je jasné, že fajčiť nemôžete, kde sa vám zachce, nejde to na úrade, v obchode, ani na zastávkach. Potom prišli oddelené priestory pre fajčiarov. Od 31. mája dokonca fajčiť už pravdepodobne nepôjde v reštauráciách a dokonca ani v krčmách a baroch (čaká sa na schválenie senátom, ktoré prebehne 18. januára 2017). K týmto krokom došlo v niektorých iných krajinách podstatne skôr než u nás, a tak bolo len otázkou času, kedy sa to dostane k nám. Svet jednoducho nechce fajčiarov, tak sa z nich snažia robiť čo najväčších vyvrheľov spoločnosti. A zájde to ďalej. Vďaka fajčeniu už dnes nemusíte dostať nejaké pracovné miesto, pretože niekde musíte "voňať" (resp. nesmiete zapáchať dymom) a tiež to zdržuje od práce a znižuje tak efektivitu.

Krabičky

Ďalšou zmenou, ktorá pred niekoľkými mesiacmi nastala, sú tie pekné obrázky na škatuľkách cigariet. V niektorých krajinách tiež už dlhodobejšia záležitosť. Možno vôbec neriešite, aký obrázok sa na škatuli nachádza alebo sa ho snažíte prehliadať. Ale raz vám to rovnako príde na myseľ a zamyslíte sa, či sa toto naozaj môže stať práve vám. A môže. Aj keď si nemyslím, že by kvôli obrázku prestal niekto fajčiť, takých obrázkov možno na internete nájsť veľa a nikdy nebol pozorovaný nejaký masívny nárast počtu fajčiarov, ktorí by sa kvôli tomu rozhodli skončiť.

Elektronické cigarety

Najväčším hitom posledných rokov sa stala elektronická cigareta. Niektorí ľudia sa tešili, ako budú zrazu "zdravo fajčiť", ešte to bude voňať, pomôže pri odvykaní a bude sa to môcť kdekoľvek a kedykoľvek. Tak to posledné môžeme rovno vyškrtnúť. Fajčiť elektronickú cigaretu nebude možné na zastávkach verejnej dopravy, detských ihriskách, v školách a divadlách. Ale "zapáliť" si ju budete môcť v reštauráciách, kaviarňach a ZOO. Keď máte nejakú príchuť, tak áno, vonia. Pri odvykaní nepomáha, pretože nikotín, na ktorom sme závislí, rovnako obsahuje. Je ale pravda, že si môžeme kúpiť rôzne silné bázy a sami si namiešať, ako silnú cigaretu chceme mať. Postupným znižovaním sa teoreticky dá dostať na nulu. Ale v poslednej dobe sa množia rôzne výskumy, ktoré dokazujú, že ani elektronická cigareta nie je neškodná a niektoré dokonca hovoria, že je pre naše telo ešte škodlivejšia ako tá klasická!

Byť fajčiarom v dnešnej dobe sa už jednoducho neoplatí. A to nielen cenovo (pretože ceny cigariet sa navyšujú pravidelne skoro každým rokom), ale aj spoločensky. Keď dostanete chuť na cigaretu v reštaurácii alebo krčme, budete sa musieť vzdať spoločnosti a zábavy vo vnútri a ísť von (v zime budete leniví sa obliecť na tých pár minút, teda ešte nachladnete). Keď budete fajčiť elektronickú, veľa ľudí sa na vás bude divne pozerať a zvyšok vás bude uisťovať, že to rovnako nie je zdravšie ako klasické fajčenie cigariet.

Tento rok sa teda vďaka všetkým vyššie spomenutým bodom doslova nabáda k tomu, aby ste cigaretu raz a navždy zahodili...

Zdroj:

https://www.eurekalert.org/pub_releases/2016-11/ehs-ssq112816.php

http://metro.co.uk/2017/01/08/good-news-for-those-quitting-smoking-in-2017-6292186/

http://zpravy.idnes.cz/senatni-vybor-o-zakazu-koureni-v-restauracich

[Lil]

Zdieľajte tento článok na: