Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Prečo by ste si mali zamilovať vodný melón?

11.jún 2019
Prečo by ste si mali zamilovať vodný melón?

Keď je reč o vodnom melóne v mysli vám určite napadnú teplé, letné dni, ktoré sú za dverami. Melón vodný je nedeliteľnou súčasťou týchto dní, ktorý nás náramne osvieži vo vysokých teplotách. Vedeli ste, že okrem toho prospieva aj nášmu zdraviu?

Je melón vodný ovocie alebo zelenina? Mnoho ľudí v tom nemá jasno, alebo si naopak mylne myslí že ide o ovocie. Pravdou však je, že v skutočnosti ide o druh plodovej zeleniny. Nanešťastie v poslednej dobe nie sú zrovna populárne predovšetkým pri ľudí, ktorí sú oddaní keto diéte, a to kvôli tomu, že sa domnievajú, že obsahujú veľa cukru. Viacmenej sa mýlia, pretože melóny obsahujú menej cukru než niektoré druhy ovocia. Okrem toho v melónoch nájdete aj ine živiny, ako sú antioxidanty, vláknina, draslík a vitamíny A, B6 a C. Táto osviežujúca desiata navyše neobsahuje žiadny tuk, má nízky obsah sodíka a iba 30 kalórií v 100 g.

Ako môže zaradenie melóna do nášho jedálnička prospieť k nášmu zdraviu?

Prevencia proti diabetu

Melón obsahuje aminokyselinu L-citrulín a pri jeho konzumácii sa táto aminokyselina mení na inú - L-arginin. Toto má mnoho prínosov pre zdravie, vrátane ochrany pred rozvojom diebetu. Štúdie ukazujú, že suplementácia L-arganinu je rpospešná pri regulácii metabozlizmu glukózy a citlivosti na inzulín. Z melónu síce nezískate množstvo aminikyselín, ktoré by ste získali prostredníctvom suplementácie, je všk potrebné poznamenať, že potraviny, ktoré túto zlúčeninu obsahujú, môžu byť prospešnou súčasťou preventívnej stravy proti diabetu.

Zotavenie po workoute

Cvičenie je nedeliteľnou súčasťou zdravého životného štýlu. Až po svojom budúcom workoute budete chcieť opäť nabrať silu, nesiahajte po nápoji, obsahujúci L-citrulin a radšej si dajte melón (môžete v podobe desiaty, alebo ho zamiešať do smoothie), Výživný aminokyselina pomáha odstrániť kyselinu mliečnu z vašich svalov, čo vedie k rýchlejšiemu zotaveniu po cvičení. Vďaka vysokému obsahu vody sa zároveň môžete rehydratovať vskutku chutným spôsobom.

Neváhajte si však dať túto desiatu aj pred workoutom. Draslík je zložka, ktorá podporuje funkciu svalov, dôležitú pre cvičenie. Pravidelná konzumácia môže zvýšiť oxid dusnatý v krvi, čím sa zlepší fyzický výkon.

Podporuje zdravie srdca

Lykopén je zodpovedný za ružovkastý odtieň vodných melónov, ide totiž o červené rastlinné farbivo s antioxidačným účinkom, ktoré nájdete aj v paradajkách. Človek by si pomyslel , že paradajky obsahujú tohto farbiva viacnež melóny, sú predsa len oveľa červenejšie. Vodné melóny obsahujú takmer dvakrát toľko lykopénu. Viete ale, k čomu je táto látka dobrá? Bolo preukázané, že znižuje hladinu cholesterolu a výskyt kardiovaskulárnych ochorení pri ľuďoch, ktorí pravidelne užívajú doplnky stravy alebo konzumujú potraviny bohaté na lykopén.

Znižuje závažnosť a početnosť astmatických záchvatov

Medzi vitamínom C a astmou existuje zaujímavá spojitosť. Vďaka nízkym hladinám vitamínu C početnosť astmatických záchvatov narastá. Na druhú stranu vyššia hladina vitamínu C znižuje početnosť a závažnosť astmatických záchvatov. Pokiaľ teda trpíte astmou, obohaťte svoj jedalníček o potraviny, ktoré sú bohaté na vitamín C. Melón napríklad obsahuje takmer 40% doporučenej dennej dávky v jednom šťavnatom kúsku.

Pomáha rychlejšie schudnúť

Ak sa snažíte schudnúť, určite viete, ako ťažke to je odolať pokušeniu dať si niečo, čo by nebolo zrovna najzravejšie. Pre veľa ľudí to sú hlavne sladké a tučné jedlá. Pri tých sladkých pokrmov to nie je len o sladkej chuti, ale tiež o textúre a pocitu v ústach. Toto je dôvod, prečo vás napríklad jahody nepohladia na duši rovnako ako kúsok koláča. Viacmenej vodný melón prináša do sveta dezertov niečo nové. Rozpustí sa v ústach podobne, ako nejaký chutný dezert. Môžete ho tiež podobne krájať.

Ďalší dôvod, prečo je melón výborný pre chudnutie, je jeho zloženie. Už sme zmienili neprítomnosť tukov, nízky obsah cukru a vysoký obsah vody. Práve voda v kombinácii s vlákninou vás na dlhú dobu zasýti viac, než hociktorý dezert.

Existuje mnoho způsobů, jak konzumovat vodní meloun, zkuste třeba smoothie!

Draslík chráni nervovú funkciu

Melón je bohatý na draslík, ktorý pomáha regulovať nervové funkcie tým, že uľahčuje priechod elektrických impulzov a signálov. Nedostatok draslíka môže nervové funkcie negatívne ovplyvniť a spôsobiť necitlivosť a brnenie. Pokiaľ po nociach trpíte kŕčmi v nohách, príčinou môže byť nedostatok draslíka. Vyhnite sa týmto nepríjemným vedľajším účinkom tým, že si dáte kúsok vodného melóna, ktorý v 100 g obsahuje 112 mg draslíka.

Pomáha zmierniť zápal

Chronický zápal býva predzvesťou viacerých závažných ochorení ako napríklad diabetes, srdcové ochorenie, fibromalgie a dokonca aj rakoviny. Vzhľadom k tomu, že zápal je voči organizmu takto škodlivý, je nutné proti tomu niečo podniknúť a to všetkými možnými spôsobmi. Jedným z najúčinnejších spôsobov boja proti zápalu sú potraviny. Aminokyseliny L-arginin a L-citrulín, o ktorých sme sa už zmienili vyššie, sú dve veľmi známe a silné protizápalové látky. Melón vás teda nie len osvieží, ale tiež zmierni účinky zápalu.

Prevencia proti úpalu a vyčerpaním z tepla

Každé leto sa veľa ľudí stáva obeťami úpalu. Niektoré tieto prípadu končia aj úmrtiami. Úpal nie je len o tom, že je vaše telo trochu prehriaté. Ide o vážny zdravotný stav, ktorý vyžaduje lekársku starostlivosť.

Melón, ktorý obsahuje aj elektrolyty, pomáha zmierniť účinky tepla a znižuje riziko výskytu úpalu. Pokiaľ bude niekto z vašich blízkych vyzerať, že mu to teplo nerobí veľmi dobre, ponúknite mu melón. A keď si náhodou všimnete príznak úpalu, okamžite mu poskytnite prvú pomoc, prípadne zavolajte záchrannú službu.

Pomoc so zažívaním

Mnohí ľudia počas dňa nepijú dostatok vody, preto zotrvavajú v stave miernej dehydratácie. Ak medzi týchto ľudí patríte, možno si to ani nevšimnete, pretože nemusíte nutne trpieť smädom, na druhú stranu však trpíte miernými vedľajšími účinkami, medzi ktoré patria bolesti hlavy, únava a nepríjemná zápcha. Tráviaci systém potrebuje vodu, aby mohol stráviť potraviny a vytlačiť ich von, vláknina s týmto procesom tiež pomáha. A ako už určite viete, vodný melón obsahuje oboje, je teda vhodným pomocníkom pri trávení. Vy si doma môžete pripraviť taký špeciálny "koktejl" pre svoj zažívací systém, stačí keď si do pohára s vodou dáte kúsky melóna s mätou. Budete sa tak cítiť svieži a váš tráviaci systém sa ukľudní.

Podporuje funkciu ľadvín

Počas priemerného dňa ste vystavení množstvu toxínov. Niektoré z nich pochádzajú z potravín, ktoré jete alebo zo vzduchu vonku. A ešte viac ich pochádza z neočakávaných miest vo vnútri vášho domu alebo pracoviska. Bez ohľadu na ich zdroj vaše ľadviny vynaložia veľké úsilie k tomu, aby toxíny odstránili z tela.

Niektoré živiny obsadené v melóne môžu v priebehu tohto procesu podporiť ľadviny. Dve hlavné zložky, ktoré bojujú proti toxínom, sú vápnik a draslík. Než teda ráno vyrazíte z domu, vždy si napĺňte desiatový box čerstvým melónom, aby ste si ho mohli cez deň dať. Vaše ľadviny vám za to poďakujú.

Samotný melón samozrejme nedokáže ochrániť vaše zdravie, viacmenej všetky živiny, ktoré obsahuje, hrajú veľkú rolu vo výžive a nemali by v ňom chýbať. Ak budete nabudúce niekoho pozývať na rande, skúste ho namiesto kávy pozvať napríklad na melónové smoothie.

[rox]

Zdroj: https://www.wellandgood.com

Zdieľajte tento článok na: