Pojem sedavé zamestnanie sa dlho držal v povedomí ako symbol nenáročnej práce. Dnes je synonymom zdravotných problémov a aj stresu. Dlhým sedením sa vystavujeme riziku cukrovky, srdcovo-cievnych chorôb, rakoviny, problémom s trávením či imunitou. Naše telo sa plní toxínmi a dokonca nám hrozí aj predčasná smrť. Tieto riadky bezpochyby znejú desivo, ale tí, ktorí sú ešte schopní ich čítať, s tým dokážu ešte niečo urobiť.
Sedavé zamestnanie sa stalo typickou formou profesionálnej sebarealizácie modernej doby. Úspešný úradník v obleku je hrdinom euro-amerického sna od druhej polovice 20. storočia. No, čím ďalej viac sa ukazuje, že pre naše fyzično to nie je ten pravý ideál. Naše komplexne zostavené kĺby a bohatý svalový aparát sami napovedajú, že príroda s nami počítala ako s jedincami schopnými rôznorodého pohybu a aktivít. Fakt, ktorým sa trápia príležitostní športovci, že svaly po troch dňoch netrénovania zabúdajú, môžeme aj otočiť a vidieť v ňom predispozície na rýchlu adaptáciu.
Nie každá adaptácia ale so sebou nesie zmeny k lepšiemu. Je to práve vyváženosť pohybu a oddychu, ktoré naše telo udržujú v zdravej kondícii. Na rozdiel od sedavého zamestnania, stres je novodobým vynálezom. Každá forma boja o prežitie je stresujúca. Táto éra si vyvinula svoju podobu, stres spôsobený tlakom společneských záväzkov. Náš boj o prežitie spočíva v tom, aby sme zarobili dosť peňazí. Musíme teda plniť vytýčený pracovný plán, dodržiavať časový harmonogram, podriaďovať sa spoločenským pravidlám.
A aj keď vidina pokroku má nad nami čarovnú moc, potrebujeme pracovať čoraz lepšie, viac a rýchlejšie. Tak tu máme recept na stres a pre mnohých z nás aj sedenie navyše.
Je jasné, že kancelárskym úradníkom nehrozia len problémy s pohybovým aparátom, ochabnutie svalov a veľké brucha. Vypätie a tlak dokážu cez psychiku zasiahnuť celkovú imunitu organizmu a konečné dôsledky môžu mať najrôznejšiu podobu. Čo sa deje s naším telom, keď sa spojí stres a sedavé zamestnanie? Najčastejšie nás postihnú dlhoročné až chronické ochorenia, v tom horšom prípade sa k tomu pridajú aj mentálne problémy ako permanentná podráždenosť až úzkosť, strata motivácie až letargia a nezáujem o okolie.
Búšenie srdca a nespavosť na seba tiež dlho nenechajú čakať. Nie náhodou sa stále často hovorí o psychosomatických ochoreniach a o prepojení duševného, biologického a sociálneho aspektu každého zdravotného problému. Máme tu teda nebezpečnú kombináciu dvoch zaťažkávacích faktorov. Jednostranná činnosť oslabuje náš pohybový aparát, prípadne nadmerne zaťažuje len niektoré jeho partie a nepriaznivo ovplyvňuje aj psychiku. Nie sme mentálne prispôsobaní k tomu, aby sme sa osem hodín sústredili na jeden druh aktivity.
Keď takto namáhaný organizmus ešte vystavíme stresu, nemôžeme sa čudovať, keď budeme mať čo robiť s komplikovanými zdravotnými problémami, ktoré nevyriešime jedným paralenom.
Naše telo je tak dobre zostrojené, že než sa niečo "zosype", vysiela varovné signály. Aj napriek tomu, že všetci vieme, že potláčanie príznakov liekmi a inými látkami, je vyslovený hazard, ospravedlňujeme si to zodpovednosťou k práci a zodpovednosť k vlastnému telu odsúvame na druhú koľaj. Cielene radšej nechceme poznať skutočné dôsledky takéhoto postupu. Len pre predstavu, vedeli ste, že keď nedostatok spánku zaháňate kávou alebo iným zdrojom kofeínu, dopujete sa tak látkou, ktorá ešte zvyšuje hladinu stresového hormónu?
Alebo že prísun rafinovaného cukru dokáže dvojnásobne zdvihnúť hladinu adrenalínu u dospelého človeka? Porozmýšľajte nad tým, keď si nabudúce budete chcieť "zalepiť" nervy cukrom. Čo sa deje, keď v chorom tele odblokujeme obranné procesy liekmi a nútime ho do výkonu nad jeho limity? To je na samostatný článok. Ale bez obáv môžeme takéto správanie označiť za nebezpečné. Počuli ste o v zásade zdravých ľuďoch z civilizovaných krajín, ktorí zomreli na bežnú chrípku? Stačí "googliť".
Fakt, že stres v práci je hlavne v posledných rokoch medzinárodne diskutovaný, je smutným zrkadlením pravdy, že je automaticky príjimaný ako súčasť každého ambiciózneho projektu a každého pracovného miesta s istou dávkou zodpovednosti. Na niektoré miesta sa už nastupuje s tým, že ich človek nevydrží robiť dlho než pár rokov.
Ale aj pracovná doba sa dá presedieť zdravo a v súlade s našimi fyzickými dispozíciami. Úprava zlého pohybového stereotypu je základom každej terapie. Nie je však možné presedieť v dokonale korigovanom sede celý deň. Na to nemáme výbavu a stálo by nás to veľa námahy.
Pri dennom sedení sa odporúča prerušovať statickú polohu, prejsť sa, pretiahnuť a trochu sa rozhýbať. Dôraz by sme mali klásť na kvalitnú stoličku a umiestnenia pracovných pomôcok na stole. Položené nohy na odpadkovom koši, pomliaždenie telo len kvôli tomu, že počítač je postavený v zlom uhle, prekrížené nohy, to sa našemu chrbtu vôbec nepáči. A navyše tak telu ani neumožňujeme udržať správnu pozíciu. Keď už toho vieme toľko o úskaliach sedavého života, prevencia je len v našich rukách.
Začínajte pracovný deň fyzickou aktivitou. Pokiaľ vstávame unavení a celé dopoludnie nás prebúdzajú kávy, už je postavený základný kameň problémov. Dôležitá je akákoľvek aktivita, stačí aj 15-minútové cvičenie, prechádzka so psom alebo krátky beh.
Takto rozprúdené telo sa oveľa pomalšie unaví a je pripravenejšie znášať statickú námahu. Zdravé nezaťažujúce raňajky, ktoré nás dostatočne zásobia minerálnymi látkami, vitamínmi a enzýmami, majú tiež zásadný podiel na tom, aby sme sa cítili dobre. Je ťažké spoznať prvé príznaky pretiahnutia, pretože každý organizmus reaguje inak. Ale z tých najčastejších je únava, podráždenosť, bolesti hlavy, zatuhnutie šije, mravčenie rúk, opuchy nôh. V akútnejších štádiách sa objavujú problémy a bolesti pri zmene polohy, hlavne zo sedu do stoja.
To už zaváňa patologickými zmenami a väčšinou bežíme k lekárovi. Veľmi dôležité je zorientovať sa v tých problémoch včas, pretože je vyššia šanca na ich odstránenie. Keď už je to práca pre neurológa, je zle. Pri práci za stolom sú najviac namáhané chrbát, hlava, cievy a lymfatický systém. Za najvážnejšie sa označujú tzv. seknutia, pri ktorých je bolesť veľmi silná a bez liečby a zásahu odborníka je už takmer nemožné pomôcť si sám. Hrozí nám aj ochorenie cievneho a lymfatického systému a opuchy nôh.
Kŕčové žily u žien sú dosť závažným zdravotným a v nemalej miere aj estetickým problémom. Chôdza alebo beh sú asi najdostupnejšie prostriedky udržiavania sa vo fyzickom zdraví. Nikoho to neobmedzuje a nie je to viazané na termíny, vybavenie a pomôcky. Nájdeme na to nekonečne veľa informácií na internete a mobilní operátori nás zasypávajú dostatočným množstvom aplikácií.
Odporúča sa krokomer. Každý večer si kliknete, koľko ste urobili krokov a keď to nie je aspoň 5000, tak vám "hrozí" večerná prechádzka. Veľmi vás to bude motivovať. Mali by sme si vedome vyhodnotiť, čo sme pre seba a svoje zdravie urobili za celý deň. A keď to nie je dostatočné, skúsme to kompenzovať. Ale predovšetkým sa zbavme lenivosti, pretože jediný, kto je zodpovedný za naše zdravie, sme len my sami.
Schladenie čela kúskami ľadu, obkladom s kockami ľadu alebo aspoň prikladanie niečoho studeného má väčšinou najrýchlejší efekt. Závisí to, samozrejme, aj na povahe bolesti.
Naopak, dlhodobé bolesti hlavy sa odporúčajú liečiť zahriatím organizmu teplým kúpeľom alebo sprchou.
Ide o starý ázijský spôsob, ktorý využíva reflexné body na chodidle. Tlakom na určitý bod sa odovzdáva energia príslušnému orgánu - v tomto prípade mozgu. Masírujte si teda palec na nohe. Jednotlivé reflexné miesta slúžia na masáž celej hlavy - čelových dutín, mozgového kmeňa alebo nosa.
Na bolesť hlavy sa doporčuje esenciálny olej z levandule a mäty. Zriedené oleje sa môžu vmasírovať do kože, pridať do teplého kúpeľa, alebo sa vdychujú ich pary z hrnca.
Ľahké precvičenie krčnej chrbtice úklonmi, predklonmi, záklonmi a krúžením hlavy.
Masáž krku, ramien, chrbta a spánkov je osvedčená metóda uvoľňovania stiahnutých svalov a uľaví od bolesti hlavy. Techniky, ktoré využívajú tlakové body, dosahujú dlhodobých účinkov ako jemná povrchová masáž. Sami si môžete pomôcť masážou v sprche silným prúdom vody vzadu na krku a ramenách.
Pozor, nie na bruchu, môže viesť k napnutiu krčných svalov, správne sedenie - rovno, nehrbiť sa, relaxačne dýchať, studené obklady na čelo alebo na krk, úľavu prinesie aj horúca sprcha.
Obmedzenie alkoholu, pitie kávy, nefajčiť, primerane soliť a vyhýbať sa jedlám, ktoré v konkrétnom prípade jednotlivci provokujú bolesť hlavy.
Alebo len tlak na ne, vhodné sú rôzne cviky na uvoľnenie krčnej chrbtice, na spevnenie krčného svalstva - môžu to byť strečingové cviky alebo jóga, ktoré sa naučte pod dohľadom odborníkov.
Ak bolesť neustáva, určite neodkladajte návštevu lekára, môže to byť totiž aj niečo vážnejšie než len dlhá šichta v práci.
Ako vidíte, bolesť hlavy ani lieky proti bolesti nie sú žiadna sranda a nemali by ste sa s nimi zbytočne zahrávať. Najlepšie urobíte, keď čo najskôr navštívite lekára a spoločne zistíte príčinu vašich problémov. Trebárs v čakárni narazíte na niekoho, s kým sa zoznámite.
[ivi]