Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Lymfa čistí organizmus

20.február 2017
Lymfa čistí organizmus

Lymfatický systém je sieť tkanív a orgánov, ktoré pomáhajú zbaviť telo toxínov a zlepšiť vašu celulitídu.

Lymfa, čo to vlastne je?

Rozprúdenie lymfy môže pomôcť s odstránením celulitídy a lepším chudnutím. Má podobu jasnej tekutiny, ktorá cestuje v tepnách vášho tela. Cirkuluje v tkanivách. Lymfatické uzliny sú filtrami vášho lymfatického systému. Siete lymfatického systému sa nachádzajú v rôznych oblastiach tela s určitou drenážnou cestou pre každú jednotlivú oblasť. Majú za úlohu odfiltrovať vírusy, baktérie a iné nežiaduce látky. Lymfatický systém pomáha udržiavať telo zdravé tým, že odstráni infekcie a choroby. Slovo "lymfa" pochádza z latinského slova Lympha.

Lymfatický systém má tri základné funkcie

  • Udržiavať rovnováhu tekutín.
  • Je súčasťou imunitného systému, pretože pomáha chrániť telo pred baktériami a vírusmi.
  • Uľahčuje vstrebávanie tukov a živín rozpustných v tukoch, vo vašom tráviacom systéme.

Ako vyzerá lymfatický systém?

Vo vašom tele existujú stovky lymfatických uzlín. Nachádzajú sa hlboko vnútri tela, napríklad okolo pľúc a srdca, ale aj v podpazuší alebo v slabinách. Lymfatický systém sa skladá predovšetkým z lymfatických ciev, ktoré sú podobné žilám a kapiláram klasického obehového systému. Súčasťou lymfatického systému sú mandle, aj nosné mandle, slezina a týmus.

Slezina

Slezina sa nachádza na ľavej strane vášho tela tesne nad obličkami, je to najväčší lymfatický orgán. Tento orgán reguluje množstvo a objem červených krviniek a dopomáha v boji proti infekciám. Biele krvinky sa nazývajú lymfacyty a produkujú protilátky, ktoré majú za úlohu zabíjať vo vašom tele cudzie a škodlivé mikroorganizmy. Bez sleziny môžete žiť, ale budete oveľa viac náchylnejší k všetkým chorobám a infekciám na rozdiel od ostatných.

Týmus

Týmus, žľaza, ktorá je známa o dosť menej a jej funkcie sa počas vášho života menia.Týmus hrá obrovskú úlohu vo vašom obrannom imunitnom systéme.

Mandle

Mandle sú orgánom tzv. párovým, sú dve. Ako už bolo spomenuté, tak sú súčasťou lymfatického systému. Existujú tri druhy: nosné, krčné aj jazykové. Mandle slúžia na to, aby zachytávali škodlivé mikróby, vírusy a baktérie, ktoré by inak putovali ďalej do vašej dutiny ústnej alebo nosnej. Ak by vám prestali fungovať správne, môžu vám ich aj chirurgicky odstrániť.

Medzi lymfatické uzliny, ktoré sú na povrchu, patria:

Podpazušie

Tu sa nachádzajú uzly, ktoré prijímajú tekutiny z ramien, hrudníka, chrbta a prsných tkanív.

Triesla

Lymfatické uzliny sa nachádzajú v ohybe bedrách, tieto lymfatické uzly prijímajú tekutinu z nohy, spodnej časti brucha, zadku a vonkajších genitálií.

Aké existujú choroby a poruchy lymfatického systému?

Keď sa objaví nejaká choroba alebo porucha lymfatického systému, bude liečená imunológmi, ale zapájajú sa aj onkológovia, dermatológovia a dokonca aj chirurgovia, pokiaľ sa jedná o cievy. Na lymfatické ochorenia existujú tiež špecialisti, terapeuti. Títo špecialisti sa špecializujú na urýchľovanie a odvodňovanie lymfatického systému. Väčšinou to robia manuálne. Najčastejším ochorením je zväčšenie lymfatických uzlín, ku ktorému dochádza dôsledkom upchávaniu uzlín. Liečba lymfatických chorôb závisí na druhu liečby a základné diagnózy. Infekcia sa lieči vždy antibiotikami. Rakoviny lymfatického systému sú liečené chemoterapiou, rádioterapiou, chirurgicky alebo kombináciou všetkých týchto spôsobov.

Čistenie lymfatického systému

Ako vyčistiť a zrýchliť vašu lymfu a váš lymfatický systém

Rozhodne nesmiete zabudnúť na nasledujúce:

Dostatočný pitný režim

Mali by ste dávať prednosť čistej neperlivej vode a ovocným čajom. Detoxikujete si organizmus a navyše zrýchlite a vyčistíte lymfu. Na lymfatický systém a jeho podporu sa predávajú aj špeciálne čaje, ktoré sú voľne dostupné v lekárňach a stoja okolo 2 EUR. Vypiť by ste mali v priemere tak dva až tri litre denne.

Zdravý jedálniček

Zdravý jedálniček je základom asi všetkého, nielen na zlepšenie imunity, ale aj na chudnutie. Skvelý jedálniček tvorí asi tak osemdesiat percent všetkého, ak sa chcete cítiť lepšie aj lepšie vyzerať.

Dostatok pohybu

Športom a dostatočným pohybom si zrýchlite metabolizmus, rozprúdite tak svoj lymfatický systém a navyše vyženiete z tela všetky škodlivé látky.

Masáže a saunovanie

Aj tu je možné váš lymfatický systém naštartovať, aby začal lepšie pracovať.

Zbavenie kyslosti vášho organizmu

Počas dňa jete veľa potravín, ktoré môžu spôsobiť to, že si svoj organizmus prekyslíte. Vďaka tomu ste potom unavení, zadržujete v tele prebytočnú vodu, trápia vás migrény, bolesti hlavy, tráviace ťažkosti, môžu sa dostaviť zápaly kĺbov, dermatologické problémy a veľa iných neduh, ktoré vám dokážu pekne znepríjemniť život. Na odkyslenie by ste mali zo svojho jedálnička vynechať sladkosti, mäso, bielu múku, veľa soli a veľa cukru. Zaradiť by ste mali naopak zeleninu, ovocie, celozrnné pečivo a podobné.

Obmedzenie stresu a stresových situácií

Naučte sa pravidelne odbúravať svoj stres. Vaše starosti a to, že neodpočívame, vám môže spôsobiť spomalenie lymfatického systému a privodiť zdravotné ťažkosti.

Ak chcete niečo pre svoje zdravie urobiť, môžete sa zamerať na uvedené rady, ako vašu lymfu rozprúdiť a možno napríklad pri nejakej športovej aktivite stretnete toho pravého alebo tú pravú. Začať s hľadaním môžete aj tu.

[Kač]

Zdieľajte tento článok na: