Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Depresia sa nevyhýba ani celebritám, ani vašim blízkym

9.október 2019
Depresia sa nevyhýba ani celebritám, ani vašim blízkym

Jeseň predstavuje pre mnoho ľudí ťažké obdobie, v ktorom sa stretávajú so zlou náladou a smútkom. Ale niektorých toto obdobie poznamená ešte viac a rozvinie sa u nich depresia (ktorá však môže prísť v akúkoľvek ročnú dobu). Môže sa to stať vám, vašim blízkym, ale výnimkou nie sú ani slávne osobnosti.

Depresia určite nie je niečo vzácne. Možno ňou trpíte a ani si to neuvedomujete, v dnešnej dobe už sa prehliada veľa príznakov chorôb, pretože na to skrátka "nie je čas". Ale môžete si jej prítomnosť naopak uvedomovať veľmi dobre. Depresia vás môže (a je to veľmi pravdepodobné) od ostatných izolovať. Môžete mať pocit, že ste tí jediní na svete, ktorí ňou trpia.

Ale verte, že viac sa mýliť nemôžete. Niekoľko slávnych osobností sa v rôznych momentoch svojho života odhodlalo o svojom boji s depresiou zveriť svetu. Dúfajú, že potom ľudia lepšie porozumejú nielen im, ale aj sami sebe alebo svojim blízkym. Možno, že sa v niektorom z nasledujúcich príbehov uvidíte a bude vám hneď všetko jasnejšie.

Slávne ženy, ktoré bojovali (alebo bojujú) s depresiou

Kristen Bell

"Pre mňa depresia neznamená smútok. Nie je to mať zlý deň a potrebovať objať. Vďaka tomu som ale mala pocit úplnej izolácie a osamotenia." Kristen Bell, herečka a speváčka, sa takto otvorila v roku 2016, kedy chcela ostatným pomôcť v boji s depresiou. "Toto oslabenie ma úplne premohlo a odrovnalo to moju mentalitu. Cítila som sa bezcenná, ako by som nemala čo ponúknuť, ako by som bola pre všetkých sklamaním. Teraz, po tom, čo som vyhľadala pomoc, vidím, že to určite nebola pravda."

Ellen DeGeneres

"Depresia sníva všetko vaše sebavedomie a vy sa v tom stratíte a zabudnete, že ste dobrí takí, akí ste," prezradila Ellen DeGeneres, komička a herečka, v decembri roku 2018. V 90. rokoch o sebe prezradila, že je lesbička a zažila mediálny odpor.

Cara Delevingnová

V septembri 2017 sa táto modelka, herečka a speváčka zverila, že to, že sa stala modelkou, nespôsobilo, že by jej depresia zázračne zmizla. "Veľa ľudí sa ma pýtalo 'Ako sa vôbec môžeš takto cítiť?' a 'Veď máš také šťastie,' a ja som im hovorila 'Ja viem, verte mi, ja viem. Viem, že som to najšťastnejšie dievča na svete a rozumiem tomu všetkému a priala by som si, aby som to dokázala oceniť. Proste mám vo vnútri seba niečo temného, čo nemôžem, zdá sa, len tak striasť.'"

Anne Hathawayová

"Strašne veľmi som sa nemala rada. Nevedela som, ako milovať samú seba. Nevedela som, ako milovať kohokoľvek," povedala herečka Anne Hathway v máji 2017 o depresii, ktorú zažívala ako pubertiačka.

Anne Hathaway trpela depresiou v puberte

Sarah Silverman

"Depresia, ktorú som zažila, mi prišla ako chemická zmena. Bolo to, ako by sa môj pohľad na svet zmenil a všetko, čo som videla, bolo iné," povedala Sarah Silverman, komička, scenáristka, herečka a speváčka, v októbri 2015 o svojom dospievaní.

Angelina Jolie

"Vyrastala som vo svete, v ktorom keď ste mali slávu, peniaze, vyzerali ste dobre a mali ste možnosť pracovať v priemysle, mali ste všetko na svete. Potom ste ale dosiahli všetky tieto vecí a zistili ste, že nemôžete byť viac prázdni. Nevedela som, kam so sebou," vysvetľovala herečka Angelina Jolie v novembri 2015, ako sa cítila, keď bola mladšia.

Selena Gomez

"Depresia bola mojím životom 5 rokov v kuse. Myslím, že pred tým, než som mala 26, bolo to také divné obdobie môjho života, kedy som asi 5 rokov bežala na autopilota. Prechádzala som si tým všetkým a snažila sa prísť na to, kto som, a snažila som sa robiť čo najviac pre to, aby som na to pomaly prišla," napísala v októbri 2018 herečka, speváčka a módna návrhárka Selena Gomez na svojom Instagrame, keď sa na ňom v niekoľkých príspevkoch zverovala so svojím duševným zdravím a dala si pauzu od sociálnych médií.

Taraji P. Henson

"Hovorím s niekým pravidelne. Musí to byť pravidelne, to som sa naučila. Je to frustrujúce, pretože si myslíte, že vás napraví, ale nie je to tak jednoduché. Musela som navštíviť niekoľko terapeutov, s ktorými sa mi dobre rozprávalo, alebo u ktorých som cítila, že sa posúvam dopredu, a to zabralo dosť času. Pamätám si, keď som prvýkrát odchádzala, hovorila som si 'Ale ona mi nič nepovedala! nepovedala mi vôbec nič!' Nie je to ale vec vyriešená za jedno sedenie," povedala o svojej depresii v máji 2019 herečka, speváčka a spisovateľka Taraji P. Henson.

Beyoncé

"Nejedla som. Zostávala som vo svojej izbe. Bolo to naozaj zlé odbobie môjho života, prechádzala som si obdobím osamelosti: 'Kto som? Kto sú moji priatelia?' Môj život sa zmenil," povedala Beyoncé, speváčka, herečka, producentka, textárka a módna návrhárka, v decembri 2006 o depresii, ktorá ju postihla, keď sa rozpadla skupina Destiny's Child.

Aj Beyoncé v priebehu života bojovala s deresiou

Carrie Brownstein

"Niekedy mi príde, že to je boj na celý život. Snažím sa veľmi neizolovať od ostatných. Je to pekne ťažké. Keď ste veľa citlivý človek, cítite sa občas priepustný. Idete len zo zotrvačnosti a je veľmi ťažké vstať z postele," povedala v októbri 2015 Carrie Brownstein, hudobníčka, herečka a spisovateľka.

Sophie Turner

Herečka Sophie Turner sa potýkala s depresiou približne 5 alebo 6 rokov, bolo to zhruba v počiatočných radoch Game of Thrones (Hra o tróny), kedy na svojich sociálnych sieťach dostávala nepekné komentáre, ktoré mali vplyv na jej psychický stav. "Nemala som žiadnu motiváciu niečo robiť alebo ísť von. Len by som plakala, plakala a plakala. Keď som sa mala obliecť, povedala som 'Ja jednoducho nemôžem. Nemôžem ísť von. Nie je nič, čo by som chcela robiť,'" povedala v máji 2019.

Adele

Keď v decembri 2016 mala táto speváčka a skladateľka odpovedať na otázku, prečo označuje svoje piesne ako smutné, vysvetlila to tako: "Hudba, ku ktorej ma to vždy ťahalo, je smutná. Vždy som bola dosť melancholická. Som náchylná k depresiám. Vkĺznem do nej a z nej veľmi ľahko."

Gabourey Sidibe

Herečka Gabourey Sidibe sa zverila v máji 2017 so svojím bojom s depresiou. "Jednoducho som akceptovala depresiu ako súčasť svojej anatómie - je to súčasť mojej chémie, súčasť mojej biológie. Keď už je toho na mňa veľa a nedokážem si pomôcť sama, zájdem za terapeutom. Všetci by sme mali chodiť k terapeutovi."

Lady Gaga

"Celý svoj život som bojovala s depresiou a úzkosťou a stále sa s tým potýkam každučký deň. Chcem, aby deti vedeli, že táto hĺbka a intenzita, ktorú cíti ako ľudské bytosti, je úplne normálna. Narodili sme sa tak," otvorila sa Lady Gaga, speváčka, skladateľka, klaviristka, textárka, herečka a hudobná producentka, v októbri 2015 o svojej nadácii "Born This Way", ktorá sa zameriava na podporu mladých ľudí tak, že sa snaží vytvoriť lepší svet.

Lady Gaga má své zkušenosti s depresí

Miley Cyrus

V máji 2015 sa herečka, speváčka a textárka Miley Cyrus zverila s tým, že sa potýkala s depresiou. "Bola tu doba, kedy som bola naozaj v depresii. Ako napríklad že som sa zamkla v izbe a môj otec musel tie dvere vyraziť." Keď časopis Elle zmienil, že nie je známe, že by sa niekedy potýkala s depresiou, povedala: "Je to skôr záležitosť každého než niečo, o čom by naozaj chcel človek hovoriť. Pretože ľudia nevedia, ako hovoriť o tom, že boli v depresii, nevedia o tom, že je úplne v poriadku cítiť sa smutný."

Máte pocit, že je váš blízky v depresii?

Pokiaľ si myslíte, že by niekto z vašich známych, rodiny alebo kamarátov mohol trpieť depresiou, je dôležité, aby ste mu ukázali, že na to nie je sám. Nemusí sa nutne vyspovedať vám, ale môžete mu navrhnúť napísať svoje pocity do denníka alebo ich vystihnúť nejakou piesňou či knihou. Depresia síce nezmizne, ale budú mať emocionálneho priateľa.

Môže sa to prejavovať rôznymi spôsobmi. Niektorí ľudia najradšej strávi celý deň v posteli, nemajú do ničoho chuť a nič im nepríde dostatočne zaujímavé, aby vynaložili snahu. Cítia sa, ako by im niekto vysal všetku ich životnú energiu. Často sa pretvarujú, ich úsmevy sú falošné, ukazujú svetu, že sú v pohode - ale nie sú. Niektorí to hrajú veľmi bravúrne a nie je divu, že to na nich nespoznáte.

Niekedy je pre nich dokonca ťažké aj odpovedať na sms alebo správu na sociálnej sieti. To, čo môže na prvý pohľad vyzerať ako lenivosť, je v skutočnosti depresia, ktorá im bráni robiť to, čo by radi urobili. Ovládne to ich zmysly a separuje od ostatných ľudí. Depresia môže mať aj otupujúci efekt, takže keď sa prihodí niečo nepekného, ??ich reakcia môže byť oveľa miernejšia, než by ste očakávali.

Domáce práce pre nich sú buď moc nezaujímavé pre to, aby sa vôbec snažili ich robiť, a ak ich chcú urobiť, aby udržali rodinu pohromade, sotva to dosiahnu. A aj keď niekto ocení ich snahu a to, čo všetko urobili, nemá to na nich žiadny efekt. Nezáleží im na tom, čo ostatní ľudia hovoria alebo čo si myslia.

Ak vás trápia depresie, možno vám pomôže, keď sa s niekým zoznámite. Možno nájdete svoju spriaznenú dušu, vďaka ktorej vám bude lepšie. Zaregistrujte sa na online zoznamke a uvidíte... Ale ak vám depresia naozaj veľmi zasahuje do vášho bežného života, nebojte sa navštíviť terapeuta alebo psychológa.

[Lil]

Zdieľajte tento článok na: