Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Zelená káva, podvod obchodníkov alebo zázrak?

25.február 2015
Zelená káva, podvod obchodníkov alebo zázrak?

Fenoménom medzi podpornými prípravkami na chudnutie a antioxidantmi sa stala zelená káva. Podľa jej producentov pomáha telu s detoxikáciou a podporuje redukciu hmotnosti. Obchody so zdravou výživou ponúkajú nepreberné množstvo druhov a farmaceutické spoločnosti zaplnili regály kapsulami s výťažkami zo zelenej kávy. Naozaj ide o unikátny spaľovač tukov alebo ďalší doplnok stravy v každodennom jedálničku?

Reklamná paľba privádza dôverčivú časť verejnosti k domnienke, že green coffee je tou pravou cestou k vysnívanej postave. Letáky popisujú zrnká nepraženej kávy ako zázračný produkt prírody, ktorý nám bol doteraz zatajený a bez ktorého nemôžeme naďalej existovať. Zelená káva má nepochybne priaznivé účinky na ľudský organizmus, ale nevyrieši, čo človek musí dokázať sám.

Za mesiac až 14 kíl dole?

Zelena_kava_hubnuti

Na internetových stránkach dodávateľov sa dočítame, že vďaka green coffee možno počas mesiaca schudnúť neuveriteľné množstvo váhy. Niektoré príspevky v online diskusiách toto tvrdenie podporujú, avšak oproti ostatným sa nehemžia pravopisnými chybami, z čoho možno usudzovať, že pochádzajú z pera marketingových špecialistov výrobných spoločností.

Neznamená to, že by zelená káva nemala pozitívny vplyv. Len je nutné nepodľahnúť ilúzii, že táto plodina nás spasí. Sú to nepražené zrnká kávovníku, vďaka čomu obsahujú neporovnateľne viac zdravých látok než po tepelnej úprave. Týmito základnými sú fenolické zlúčeniny, z nich najvýznamnejšia je kyselina chlorigenová. Tá podporuje spaľovánie tukov a má výrazné antioxidačné účinky. Skrývá o mnoho viac kofeínu než bežná káva, ten v spojení s kyselinou chlorigenovou zamedzuje premene cukrov na tuky.

Na druhú stranu by so zelenou kávou mali opatrne zachádzať najmä pacienti s cukrovkou 2. typu, keďže zvyšuje odolnosť tela voči inzulínu. S užívaním zelenej kávy je potrebné dať si väčší pozor v dodržovaní pitného režimu, pretože odvodňuje organizmus.

Bez cvičenia sa chudnúť nedá

Green_coffee

Pitie zelenej kávy alebo konzumácia ich výtažkov v kapsuliach podporuje spaľovanie tukov. Urýchľuje chudnutie a jej hlavný prínos spočíva v zamedzení jojo efektu. Pri jej užívaní je dôležité si strážiť, či spolu s podkožným tukom mizne aj ten vnútorný, ktorý je pre zdravie omnoho nebezpečnejší. Vnútorný tuk obaľuje orgány, usadzuje sa na pečeni, srdci a pankrease, čím sťažuje alebo úplne zabraňuje ich činnosti.

Kto číta pozorne návody, tak sa nenechá zmiasť reklamnými kampaňami a dozvie sa, že zelená káva  napomáha urýchliť boj s prebytočnými kilogramami, ale rovnako ako u všetkých ostatných produktov ani tu nezabudli výrobcovia poznamenať, že pri užívaní zelenej kávy je dôležité upraviť jedálniček a pridať dostatok pohybu. Kto by neschudol, keď sa začne len o trochu viac hýbať, než je telo zvyknuté?

Aj lekári zaujali voči zázračným účinkom green coffee trochu skeptický postoj. Nepopierajú vlastnosti v nej obsiahnutých látok, ale mnohí upozorňujú, že ide o ďalší módny výstrelok vo svete diét a proklamované chudnutie...  zdravým jedincom sice neublíži, ale ani nijako zvlášť nepomôže. Žiadny z názorov však nebráni komukoľvek pitie zelenej kávy vyskúšať. Cenovo vychádza výhodnejšie si zrnká kúpiť v čajovni alebo v kaviarni ako v lekárni či obchode so zdravou výživou.

[paf]

Zdieľajte tento článok na: