Pole dance alebo tanec na tyči v poslednej dobe nie je záležitosťou iba žien v nočných kluboch. Pole dance ako koníček a šport si získal obľubu aj medzi širokou verejnosťou. Prečo? To sa dozviete v nasledujúcom článku.
Pole dance sa radí medzi tanečné disciplíny. Môžete v ňom nájsť prvky niekoľkých tancov, baletu, valčíka, salsy, moderného tanca a tiež prvky gymnastiky a akrobacie. Cvičí sa pri tyči, ktorá je upevnená vertikálne. Hoci sa môže zdať, že sa pole dance venujú len ženy, nenechajte sa zmiasť, pole dance sa venujú aj muži.
Ako už bolo povedané, tanec na tyči je často spájaný práve s nočnými a striptízovými klubmi, hlavne v období 80. rokov. Počiatky pole dance však siahajú až do 12. storočia. Za jeho materskou krajinou je považovaná India a mužský šport mallakhamb. Pri mallakhambu sa používajú jedna alebo dve vertikálne tyče z dreva. Od pole dance sa tieto tyče líšia šírkou (tyče na pole dance sú užšie) a materiálom. Mallakhamb najviac pripomína chinese pole, to je pole dance s prvkami cirkusovej akrobacie. Ten vznikol vďaka tyčiam, ktoré boli konštrukciou cirkusových stanov. Z cirkusov sa pole dance presunul do barového prostredia v Kanade a odtiaľ sa postupne rozširoval do Spojených štátov amerických a neskôr do celého sveta.
Nové tisícročie prinieslo aj nový pohľad. Pole dance sa vďaka Kay Penney z Anglicka, ktorá pridala fitnes prvky, stalo uznávaným športom na celom svete medzi ženami i mužmi. Na Slovensku sa pole dance venujú skôr mladšie generácie žien, ale aj muži mu pomaly, ale iste, prichádzajú na chuť. Vďaka pole dance totiž posilníte mnoho častí tela.
V súčasnej dobe nájdete v Slovenskej republike už pomerne dosť centier, ktoré sa pole dance zaoberajú. Prvé bolo založené ešte len na jeseň roku 2010 v Prahe. Od tej doby sa tanec na tyči pomaly dostáva okrem väčších miest i do miest menších, čo vypovedá o jeho vzrastajúcej obľube. Tiež sa môžete zúčastniť niekoľkých súťaží. Najväčšíe z nich sú Majstrovstvá Slovenskej republiky v pole šport. Tento rok v máji a júni sa konal jeho 5. ročník.
Ako skoro ku každému športu, aj k tancu na tyči je potreba špecifické vybavenie a pomôcky.
Už názov športu značí, že sa bude tanec odohrávať na nejakej tyči. Tá má samozrejme svoje štandardy a špecifiká. Je upevnená medzi stropom a podlahou a vyrába sa z chrómu, mosadze, nerezového materiálu, silikónu alebo titania gold (u ľudí s alergiami). Môžu mať rôznu hrúbku (najčastejšie 40 alebo 45mm, ale môžu mať aj 50mm) a dvojaký typ nastavenia - klasická a spinová (otáčacia). Existuje dokonca aj závesná tyč, ktorá v dolnej časti nie je pripevnená k zemi. Hovorí sa jej sky pole a je odporúčaná pre stredne pokročilých a pokročilých tanečníkov. Okolo tyčí musí byť kvôli bezpečnosti dostatočný priestor pre cvičenie. Pre predĺženie životnosti tyče je potrebné sa o ňu aj riadne starať. Raz za čas premazať spojovacie skrutky a tyč čistiť prípravkami na okná alebo zrkadlá.
Čím užšia je tyč, tým je ľahšie sa na nej udržať. Užší typ tyče je vhodnejší pre drobnejšie dievčatá, ktoré by s úchopom väčšieho priemeru (a hlavne udržaním sa na tyči) mohli mať problém. Táto tyč má ale nevýhodu vo väčšom rozsahu popálenia kože, oproti tyči s väčším priemerom.
Keďže sa tanečnice a tanečníci držia na tyči okrem rúk tiež holou kožou rôzne na tele, je najvhodnejšie byť oblečený "čo najmenej". U žien sa väčšinou používajú športové nohavičky a podrpsenka, u mužov kraťasy.
Gripy sú prípravky, vďaka ktorým sa tanečník lepšie udrží na tyči. Používajú sa napríklad aj v gymnastike. Na gymnastiku sa ale používajú gripy vo forme prášku, ktoré sú pre pole dance nevhodné, pretože prášok môže upchať spoje tyče alebo otvory so skrutkami. Na pole dance sa používajú dva druhy gripov - ten, ktorý kožu zbaví potu a vysuší ju (pokožka priľne), používa sa len na ruky. Druhý typ gripov je na báze vosku a dodá pokožke optimálnu vlhkosť. Tento grip sa môže používať na celé telo.
Gripy majú rôzne stupne priľnavosti. Všeobecne platí, že gripy s vyššou priľnavosťou sa hodia na nacvičenie nových cvikov a s nižšou priľnavosťou na precvičenie už zvládnutých cvikov.
Pole dance sa delí do niekoľkých kategórií, predovšetkým podľa štýlu prevedenia.
Tento druh pole dance je tým najrozšírenejším. Cvičí sa za účelom spevnenia a posilnenia všetkých partií tela, pretiahnutia, zvýšenia ohybnosti a flexibility. Stáva sa viac a viac populárnym po celom svete práve preto, že výsledky sú rýchlo viditeľné. Navštevujú sa lekcie v pole dance štúdiách, ktoré vedú skúsení inštruktori. K ťažším cvikom musí človek už ovládať cviky jednoduchšie a mať dostatočnú silu a svaly.
Pole šport sa dá nazvať ako vrcholový pole fitness. Ide o športovcov, ktorí na tyči cvičia náročnejšie cviky alebo cvičebné kombinácie, ktoré často zostavuje choreograf. Zúčastňujú sa majstrovstiev a šampionátov. Ľudia cvičiaci pole šport musia byť vnútorne vyrovnaní, byť plne sústredení a pokojní pri vykonávaní cvikov, inak by mohli prísť k nepekným úrazom.
Exotic dance sa najviac približuje predstave ľudí, keď sa povie pole dance. Charakteristickými prvkami sú zvodné pohyby a topánky na podpätku alebo platforme. Je často spájaný s nočnými podnikmi, ale vo väčšine prípadov tanečnice exotic dance v týchto podnikoch netancujú. Základom sú tanečné prvky, ktoré sa vykonávajú pri tyči alebo na zemi. Najobľúbenejšie je exotic dance v Austrálii.
Bolo spomenuté, že jeden z pôvodných pole dance je aj chinese pole. Ľudia sa mu nevenovali len v minulých dobách, ale aj dnes je obľúbený. V chinese pole hrá úlohu cirkusová akrobacia, často súčasťou choreografie nie je iba jedna tyč a jeden človek, ale tyče a ľudí hneď niekoľko. Tyče sú vysoké od 3 do 9 metrov a používajú sa špeciálne priliehavé topánky aj oblečenie.
Názov napovedá, že pole dance light je odľahčená forma klasického pole dance. Je vhodná pre ženy (alebo mužov) vyššieho veku alebo ľudí s nadváhou. Cvičia sa skôr tanečné prvky a kreácie, kde nie je potreba takej sily v rukách.
Duo pole routine nie je vhodný pre začiatočníkov. Cvičia ho dvaja pokročilí tanečníci na jednej tyči, ktorí už majú nejaké skúsenosti a hlavne dostatok sily. Často totiž jeden na druhým "stojí" a robia spoločne rôzne akrobatické kúsky.
Vyskúšať pole dance si môže naozaj každý. V každom väčšom meste nájdete pole centrá, v ktorých vás nauiaí ako základy, tak pokročilé techniky. Ženy môžu nájsť svoju ženskosť a nadobudnúť sebavedomie a muži si môžu krásne vytvarovať svoje postavy (ženy samozrejme tiež) aj bez posilňovacích strojov.
[Lil]
Zdroj:
http://www.tanecnityce.cz/
http://is.muni.cz/th/375946/fsps_b/Pole_dance.pdf
https://en.wikipedia.org/wiki/Chinese_pole