Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Po rozvode môžete byť naštvaní

7.marec 2022
Po rozvode môžete byť naštvaní

Je normálne cítiť sa po rozvode zle. Rozvodový hnev je normálny. Prechádzať týmto procesom je ťažké, aj keď je vykonávané súcitne. Všetky vaše emócie sú blízko povrchu a máte zlosť na život. Koniec koncov ste očakávali, že v tomto vzťahu budete až do smrti.

Smútite nad tým, čo mohlo byť, a strácate partnera, s ktorým ste zdieľali každý deň. Teraz sa cítite tak osamelo a je trápne chodiť von s pármi, s ktorými ste chodili spoločne. A postupom času zistíte, kto ste a kto sú vaši skutoční priatelia. Teraz ste zodpovední za všetko vo vašej domácnosti a je ľahké sa cítiť unavení.

Pocit hnevu po rozvode je úplne normálny

Starostlivosť o deti je teraz oveľa zložitejšia. Možno sa zrazu ocitnete ako osamelý rodič a ste vyčerpaní, ale je vám príliš trápne požiadať o pomoc. Ste naštvaní na svojho bývalého manžela a pravdepodobne ste naštvaní sami na seba. Pýtate sa sami seba: "Prečo som tak dlho znášal/a správanie tejto osoby? Čo som urobila/a zle? Prečo som to nevidel/a už pred mesiacmi?" Pokiaľ by došlo k afére, pocity zrady by vaše emócie ešte viac umocnili. Budete sa cítiť nahnevaní, zranení, smutní a sklamaní.

Budete mať mnoho dôvodov byť naštvaní na život. Prechod cez rozvod do nového života nejaký čas trvá. Jediný spôsob, ako prekonať toto búrlivé obdobie, je zažiť svoj smútok, bolesť, hnev a sklamanie. Skrývanie sa pred svojou bolesťou to z dlhodobého hľadiska len zhorší. Našťastie sa môžete v 7 krokoch naučiť, ako si vytvoriť bezpečný priestor na riešenie rozvodového hnevu a spracovanie svojich emócií.

Porozprávajte sa s priateľom alebo členom rodiny

Urobte si čas na silnenie toho, čo sa deje vo vašom živote. Pomáha, keď máte niekoho, kto bude počúvať a ctiť váš príbeh. Nechcete človeka, ktorý vás chce iba opraviť.

Denník

Písanie je skvelý spôsob, ako dostať všetky svoje pocity a myšlienky na svetlo sveta. Písanie denníka je bezpečné miesto, kde môžete vyjadriť svoj hnev, smútok, sklamanie a obavy. Zapísanie všetkého je skvelý spôsob, ako odhaliť, ako sa cítite naštvaní na život.

Cvičenie

Pretiahnutie svalov a posilnenie srdca vám pomôže poznať, čo sa vám vaše telo pokúša povedať. Vaše telo vám môže povedať, čo práve prežívate. Vaše telo bude klamať menej ako vaše myšlienky alebo emócie. Nájdite si cvičenie, ktoré vás baví, ako je jóga, chôdza, beh, tenis alebo čokoľvek iné.

Uprednostnite starostlivosť o seba

Urobte si čas pre seba. Prečítajte si dobrú knihu, pozrite sa na obľúbený film, choďte na masáž, počúvajte svoju obľúbenú hudbu a uvarte si zdravé a chutné jedlá.

Máte za sebou rozvod?

Podeľte sa o jedlo s priateľom, či už doma alebo v reštaurácii. A môžete si dať aj dlhý horúci kúpeľ.

Naučte sa Eneagram

Eneagram je vynikajúci nástroj pre osobnú transformáciu. Keď objavíte svoj typ Enneagramu, jednou z deviatich možností, naučíte sa lepšie sa prepojiť so svojimi tromi centrami inteligencie. Medzi tri centrá inteligencie patrí telo (pocity), srdce (emócie) a hlava (myšlienky). Eneagram vám pomôže zachytiť sami seba, keď uviaznete v obmedzeniach svojho ega. Pomôže vám byť najlepší a ukáže vám cestu k uzdraveniu a novému životu po rozvode.

Získajte odbornú pomoc

Nie je hanba vyhľadať odbornú pomoc. Musíte nájsť osobu, ktorej môžete veriť. A keď sa s nimi prvýkrát stretnete, vyspovedajte ich, aby ste sa uistili, že sú pre vás to pravé. Existuje mnoho rôznych typov koučov, poradcov a terapeutov, ktorí vám pomôžu. Ak ste uprostred rozvodu, chcete kouča alebo poradcu, ktorý je odborníkom na pomoc ľuďom pri rozvode. Keď sa po rozvode snažíte posunúť ďalej, chcete človeka, ktorý vám pomôže pomenovať a objaviť, na čo sa chcete v ďalšej kapitole svojho života zamerať.

Profesionálni koučovia, poradcovia a psychológovia vám môžu pomôcť pochopiť, prečo sa cítite na život naštvaní, a pomôcť vám nájsť cestu k uzdraveniu.

Odpustite minulosti

Väčšina ľudí zle chápe odpustenie. Odpustenie je o rozhodnutí nedovoliť negatívne skúsenosti, ktoré ste mali so svojim partnerom, aby ovplyvnila budúce vzťahy. Existujú náboženskí vodcovia, poradcovia, tréneri a ďalší odborníci, ktorí vám pomôžu. Odpustenie nečaká, že poviete, že to, čo sa vám stalo, bolo v poriadku. Akákoľvek forma násilia nie je nikdy prijateľná. Držať svoj hnev a sklamanie len otrávi budúce vzťahy.

Preniesť sa cez hnev po rozvode vyžaduje lásku a odvahu

Ak to urobíte dobre, bude to pre vás prínosom a pomôže to vášmu ex, vašim deťom a všetkým mnohým ľuďom, ktorí vás oboch milujú. Tesne po rozvode je normálne byť naštvaný na život. Váš vzťah s osobou, s ktorou ste očakávali, že spolu zostarnete, sa chýli ku koncu. Ukončenie vášho vzťahu je naozaj ťažké, ale je to tiež skvelá príležitosť na obnovenie vášho života.

Preneste sa pred rozvod

Naučiť sa prepojiť so svojim vnútorným svetom vám pomôže rozpoznať, ako bude vyzerať ďalší krok vo vašom živote. Aké sú vaše sny, ktoré ste ešte nepremenili na činy? V čom chcete pokračovať? Čo chcete zmeniť? Teraz, keď je váš rozvod pri konci, je čas urobiť zo seba číslo jedna. Čím viac sa uistíte, že napĺňate svoje vlastné potreby, tým lepšie sa budete starať a podporovať tie, ktoré milujete a ktorým slúžite.

Ako prekonať rozvod

Existuje množstvo všadeprítomných dezinformácií o rozvode. Každý má svoj vlastný jedinečný proces zotavenia po rozvode. Existuje päť bežných fáz zotavenia rozvodu, počnúc popieraním, ďalej hnevom, vyjednávaním, depresiou až po prijímanie.

Všetky rozvody sú v podstate rovnaké

Rozvody sú rôzne. Zákony sa líšia podľa toho, kde žijete. Vaše manželstvo nebolo ako manželstvo kohokoľvek iného, ​​pretože vy a váš bývalý manžel ste dve jedinečné osobnosti. Váš rozvod bude rovnako jedinečný ako vy. Medzi vašim rozvodom a rozvodom niekoho iného môžu byť podobnosti, ktoré môžete použiť na to, aby ste sa zotavili z rozvodu, ale nebude to to isté.

Každé 4 roky manželstva trvá 1 rok, než sa rozvediete

Nepravdivé. Zo skúseností rozvodových koučov vyplýva, že každý je iný a potrebuje iný čas, než sa z rozvodu spamätá. Pre niektorých ľudí, ktorí zostávali v manželstve po roky, je pomerne ľahké prekonať rozvodové zotavenie. Srdce iných zostanú po dlhú dobu zlomené. Záleží na tom, koľko úsilia ste ochotní investovať do seba a ísť ďalej vo svojom živote, ako rýchlo sa začnete cítiť lepšie, pretože s najväčšou pravdepodobnosťou sa budete cítiť horšie, než sa budete cítiť lepšie.

Rovnaké emócie, rovnaké poradie

Toto je jednoducho zle. Existujú podobnosti s emóciami, ktoré ľudia zažívajú pri riešení rozvodu, ale každý ich prežíva v inom poradí, v inej intenzite a po rôznu dobu.

Bolesť z rozvodu s časom klesá

Pre väčšinu ľudí je bolesť z rozvodu skôr cyklická ako lineárna. Spočiatku sú emócie z rozvodu intenzívne a rýchlo sa menia, ale postupom času majú tendenciu klesať na intenzite a rozmanitosti. K vzplanutiu dochádza kedykoľvek po tom, čo sa zníži.

Už ste po rozvode?

Bolestivé emócie z rozvodu sa môžu rozhorieť po tom, čo si myslíte, že najhoršia časť vášho rozchodu je za vami. Časy, keď ľudia môžu vidieť vzplanutie, sú počas sviatkov, výročí alebo iných zvláštnych príležitostí.

Dajte voľný priechod svojim emóciám

Rodina pomáha

Akokoľvek by sme si priali, aby to nebol jeden z mýtov o rozvode, je to tak. Nie je to ani tak lož, pretože sa nemôžete spoľahnúť na svojich priateľov a rodinu, ale pretože väčšina rodín nevie, ako vám pomôcť prejsť rozvodom.. pokiaľ to neprežívate presne tak, ako od vás očakávajú. Napriek tomu, že sa teda väčšina ľudí môže spoľahnúť na pomoc svojich rodín, nie vždy vám poskytnú presne tú pomoc, ktorú potrebujete a chcete, keď ju potrebujete a chcete.

Nemali by ste sa ľutovať

Je v poriadku cítiť sa zle, keď prechádzate rozvodom, ale nestávajte sa kalužou sebaľútosti. Nádej, sny a očakávania, ktoré ste mali, keď ste sa brali, sa nesplnia. Väčšina ľudí zažíva smútok, keď sa to stane. Je v poriadku, že pociťujete trochu smútku zo seba. Ak je to však jediná vec, ktorú cítite, možno budete chcieť niekoho osloviť a získať viac podpory na uzdravenie.

Prekonáte rozvod rýchlejšie, keď naň prestanete myslieť

Potlačiť svoje myšlienky a pocity ohľadom vášho rozvodu nie je najlepšie riešenie. Keď to urobíte, dostanete možno zdravotné problémy, vrátane anorexie a záchvatov úzkosti. Ignorovať to, čo sa deje, v skutočnosti veci zhorší.

Na ex sa hnevajte

Väčšina ľudí pociťuje hnev na svojho bývalého v určitej fáze rozvodu, ale nie je to podmienkou. Existujú príklady ľudí, ktorí sa rozvedú a skutočne získajú schopnosť spolu komunikovať.

Každý sa dostane do depresie

Väčšina ľudí zažíva smútok (niekedy intenzívny smútok), keď sa rozvedú, ale smútok nie je synonymom depresie.

Kto to zvláda lepšie?

Naozaj neexistujú žiadne pravidlá o tom, ako dlho trvá, než sa rozvediete. Neznamená to, že ak ste boli ženatí 30 rokov, že vám bude trvať 30 rokov, než sa spamätáte. U každého je to inak. Intenzita a dĺžka vašich emócií sú priamo úmerné vašej schopnosti prijímať a pracovať s nimi. Je celkom bežné mať pocit, ako by časť vás zomrela, keď vaše manželstvo skončí. Tá vaša časť, ktorá bola vaším partnerom vo vašom manželstve, už neexistuje a je v poriadku smútiť nad stratou tejto role.

Odbornej pomoci sa vám dostane v každom meste – v Prešove, Bratislave, Žiline, Nitre, Trenčíne, Banskej Bystrici.

[ivi]

Zdieľajte tento článok na: