Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Nechajte ho ísť

9.marec 2018
Nechajte ho ísť

Mali by ste odísť, alebo ešte zostať? Ak odídem, budem musieť začať znovu. Nebudete to ale ešte horšie, ak zostanem?

Rozhodnutie o tom odísť zo vzťahu, alebo zostať, je pre mnohých ľudí veľmi náročné. A zároveň je to jedno z najťažších rozhodnutí. Rozhodnutie, či zo vzťahu odísť, alebo zostať, skúšať a čakať. Veľmi často sa stáva, že moc dobre vieme, že nadišiel ten správny čas a mali by sme ísť najskôr o dom ďalej, horšie je ale také rozhodnutie naozaj urobiť a vykonať. Niekedy je veľmi ťažké odísť, kým sa nestane niečo podstatné, až je potom zrazu veľmi jasné, že ten váš vzťah proste skončil. Dosť často závisí od toho, aký je predovšetkým ten váš osobný postoj k vzťahom. Niekomu nemusí robiť problém odísť zo vzťahu a nájsť si ihneď nový, niekto iný zase po rozchode s novým vzťahom veľmi otáľa a nevytĺka klin klinom. V každom prípade je rozchod vždy plný emócií a stratu je občas veľmi ťažké vydržať.

Do vzťahu investujeme vždy veľmi veľa. Nielen sĺz, odhodlanie, vlastné sily a kompromisy. Na druhú stranu riskujeme to, že vzťahu venujeme veľa svojho času, ktorý potom nakoniec vôbec nemusí fungovať a bude to k ničomu. A vy stratíte čas, budete sklamaní a sami na seba nahnevaní, že ste to neukončili skôr. Najhorší rozchod s partnerom je, ak máte deti. Budete vždy riešiť, čo pre nich bude horšia alebo lepšia a ako celý váš rozchod zvládnu. Niekedy je to naozaj veľmi zložité a ťažké, ale veľmi záleží na tom, ako sa im to vysvetlí. V prípade núdze pomôže vyhľadať odbornú pomoc.

Rovnako tak ako dokážete zle investovať po finančnej stránke, dokážete zle investovať aj do vzťahov. Po prvom neúspechu môžete chcieť investovať stále viac a viac, ale výnosy môžu byť neustále klesajúce, a to je to isté ako vo vzťahu. Objaví sa prvý mráčik a vy sa rozhodnete nevzdať to a dať do toho viac a viac alebo sa rozhodnete mlčať a všetko len tak prejsť. Potom sa objavia ďalšie a ďalšie nepríjemnosti a vy budete mať stále potrebu bojovať. Ako dlho to ale bude trvať, to nikto nikdy nevie. Môže sa to po nejakom čase ukázať ako dobrý prístup, ale zrovna tak tomu môže byť aj naopak. Bude to len strata času. Veľmi záleží, ako veľmi veľké rany a trhliny váš vzťah má.

Ak máte za sebou už niekoľko vzťahov, ktoré sa vám nepodarilo už predtým vyriešiť. Spadáte aj do skupiny, kde je obrovské riziko, že zlyhanie a problémy prídu znova. Každý o sebe niekedy zapochybuje a tým skôr, ak sa mu nedarí nájsť ten správny vzťah a toho správneho partnera. Pochybnosti o sebe samých môžu niekedy viesť až dokonca k depresiám. A po skončení každého vzťahu sa môže objaviť aj silný pocit zlyhania, hanby, ale dokonca aj obrovskej úľavy.

Nechajte ho ísť

Kedy už je čas ísť ďalej?

Bojujete za všetko

Niektoré páry bojujú vo svojom vzťahu oveľa viac ako ostatní. Keď máte pocit, že musíte neustále o niečo bojovať a že nič nie je len tak, je to znamenie toho, že je niečo zle a je dobré sa zamyslieť nad budúcnosťou vášho vzťahu.

Chodí z práce čím ďalej tým neskôr

Ak po celom dlhom dni nemáte potrebu a ani túžbu ponáhľať domov, mali by ste sa zamyslieť nad tým, prečo. Rovnako tak, keď je váš partner neustále dlho do noci v práci. Možno sa mu nechce domov k vám.

Partner vás obťažuje

Obťažuje a vadí vám všetko, čo robí, dýcha moc nahlas, jeho hygiena pre vás nie je dostatočná, neustále necháva niekde nejaké veci, neupratuje riady alebo čokoľvek iné. Ak je niečo, čo vás na ňom rozčuľuje čoraz a viac a viac, verte, že sa to len tak nezmení. Skôr naopak budú pribúdať ďalšie a ďalšie veci, ktoré sa vám nebudú páčiť a budú vám vadiť.

Vyhovárate sa

Začiatok každého vzťahu je vždy veľmi nabitý intimitou a spoločnými chvíľkami, postupne ich intenzita začne ale opadávať a je úplne normálne, že sa váš vzťah po tejto stránke trochu ochladí. S postupom rokov je to bežné. Keď sa ale vašim intímnostiam začnete vyhýbať pravidelne a oveľa častejšie, potom je v tom aj niečo iné, čo je vo vašom vzťahu zle.

Často sa hádate

Pravdepodobne ste počuli, že je pre páry zdravé bojovať. To je pravda v určitej miere, ale neustále argumentovanie nie je normálne. Ak vyvolávate hádky častejšie, ako predtým, asi ste vo vzťahu nespokojní a bolo by teda dobré, aby ste sa zamysleli nad tým, prečo v takomto vzťahu stále ešte zotrvávate.

Večery s priateľmi

Nemôžete sa každý týždeň dočkať, až zasa vyrazíte s priateľmi? Aj napriek tomu, že máte vzťah a partner má iné plány? Je úplne normálne, ak chcete raz za čas niekam vyraziť, ale nemalo by sa to stať pravidelnosťou a nemali by ste zabúdať svojho partnera. Je veľmi dôležité vedieť rozdeliť váš voľný čas medzi vášho partnera a medzi vašich priateľov. Prečo vlastne dávate prednosť kamarátom pred partnerom a hľadáte vzrušenie niekde inde?

Nechajte ho ísť

Flirtujete?

Keď niekam idete, nerobí vám problém flirtovať s opačným pohlavím? Prečo tomu tak je, keď ste šťastne zadaní? Mali by ste sa zaujímať o svojho partnera a nie o nejakých ďalších ľudí. Ak neustále hľadáte a hráte s ostatnými nejakú hru, pravdepodobne to znamená, že so svojím partnerom nie ste úplne spokojní.

Nedokážete oceniť

Mal ísť na firemné večeru, ale rozhodol sa pre vás a čas strávený s vami? Mali by ste dať najavo, že si to ceníte a nie, že je to pre vás samozrejmosť. Tá firemné večera mohla byť pre vášho partnera veľmi dôležitá v jeho kariérnom postupe, ale dal najavo a ukázal, že vy ste to, na čom mu naozaj záleží.

Každý má chyby

Obidvaja partneri prinesú do vzťahu nejaké chyby. Nikto nie je dokonalý. A ak ste od začiatku vedeli, že je trochu žiarlivý, trochu bordelár alebo inak svoj, nemôžete počítať s tým, že sa len tak zmení. Keď vás začnú všetky tieto vlastnosti štvať oveľa viac, budete podráždení a bude asi najlepšie, keď ho necháte ísť.

Budúcnosť

Dokážete si predstaviť, že spolu budete za ďalších päť, desať alebo dokonca dvadsať rokov? Ak si to predstaviť neviete, niečo na tom bude a v takomto vzťahu by ste naďalej zotrvávať nemali. Mať rovnaké predstavy o budúcnosti a veriť v rovnakej hodnoty je pre vzťah veľmi dôležité.

Komunikácia

Najdôležitejšie zo všetkého je komunikácia. Každý má nejaké starosti a tým, že si narazíte papierovú krabicu na hlavu a rozhodnete sa bojovať sami, nezískate nič, len si všetkých poštvete proti sebe a nakoniec sa z toho ešte zbláznite. Ak ho teda nechcete nechať ísť, mali by ste začať komunikovať, kým je čas. Aj to najmenšie mlčanie a štandardné odpovede typu: fajn, dobre, ok a podobné sú cestou do pekla a dôvodom k tomu, aby ste sa rozišli.

Niekto si môže myslieť, že ak nemáte rovnaké záujmy, nedokážete spolu fungovať. Nemusí to byť zas taký problém ako to všetko ostatné, čo sme vám spomenuli. Väčšina párov nie je stopercentne kompatibilny, ale ak je to len trochu možné, mali by sa o to obaja snažiť. A aj keď nemáte hneď od samého začiatku všetky aktivity rovnaké, nevadí, nájdite si tú jednu, kde budete zdieľať spoločné zážitky a ktorá váš vzťah stmelí. Ak ale aj v tomto prípade narazíte na to, že s vami váš partner nebude chcieť žiadnu aktivitu zdieľať a ani vám žiadnu svoju aktivitu na vyskúšanie neponúkne, asi bude potreba porozhliadnuť sa niekde inde a nájsť niekoho, kto s vami bude chcieť tráviť svoj voľný čas spoločne. Vzťahy sú veľmi zložité, ale každý má niekde toho svojho životného partnera a pokiaľ vám chýba - zoznámte sa.

[kač]

Zdieľajte tento článok na: