Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Čo vás môže pripraviť o manželstvo

25.júl 2017
Čo vás môže pripraviť o manželstvo

Môžu to byť len malé drobnosti, ktoré dokážu rozložiť váš vzťah zvnútra. A zvnútra vy ich môžete považovať za neškodné, ale ony negatívne pracujú vo vašom manželstve, a preto je potreba si na nich dávať pozor. V týchto prípadoch sú väčšinou viac na vine dámy. Pozrite sa, čo nerobiť.

Keď sa beriete, tak predpokladáte, že to bude na celý život. Potom sa ale niečo pokazí a váš vzťah začne škrípať. Vlastne ani nedokážete úplne presne pomenovať, kde je problém a čo by sa malo zmeniť, aby to začalo zase fungovať. Jediné, čo viete, je, že ak budete pokračovať rovnakým spôsobom ďalej, veľmi pravdepodobne sa rozvediete. Pritom nemusia byť na vine žiadne zásadné konflikty ani problémy. Tým, čo likviduje a pomaly rozkladá váš vzťah, môžu byť len zlozvyky, ktoré sa tvária pomerne nenápadne a vôbec by vás nenapadlo ich podozrievať. Tušíte, odkiaľ vám hrozí najväčšie nebezpečenstvo a na aké správanie si dať najväčší pozor?

Ohováranie za chrbtom

Ohovárajú vaše kamarátky manželov? Najskôr začnete tiež, aj keď nemáte vôbec žiadny dôvod. Začnete tráviť veľa času so skupinkamy mamičiek na ihriskách a tie si budú sťažovať na svojich manželov. Budete ich počúvať ako hovoria, že sú nečitateľní, nepozorní, nepomáhajú im s deťmi a tak stále dookola. Dovtedy budete mať pocit, že ste žili v celkom spokojnom manželstve. Samozrejme problémy boli, ale nebola to žiadna tragédia.

Tak nejako ale budete mať pocit, že nemáte do témy čím prispieť. Tak budete svojim novým kamarátkam pritakávať a sem tam začnete pridávať historky, čím naštval manžel vás. Lenže potom sa zrazu pristihnete, že na tie drobnosti, ktoré vás štvali, oveľa viac myslíte.

Mamičky sa navzájom povzbudzujú, aby si to nenechala žiadna páčiť a vy zistíte, že domov prichádzate často naštvaná na manžela kvôli úplným hlúpostiam. Nebudete si to vôbec uvedomovať, ale ak hovoríte a premýšľate o svojom partnerovi zle, problémy prídu. Negatívne myslenie vám totiž otrávi celý vzťah, pretože potom začnete zabúdať na tie pozitívne veci. Navyše takým veciam začnete prikladať väčší význam ako majú.

Jednoducho, ak budete so svojou kamarátkou riešiť jej vzťahové problémy, začnete tiež rozmýšľať nad tým, čo je zle vo vašom vzťahu.

Porovnanie s inými

Váš bývalý vedel bozkávať tak, že sa vám podlamovali kolená. Manžel vašej kamarátky je výborný rozprávač a zabaví každú spoločnosť. A priateľ vašej kolegyne nosí domov neustále nejaké darčeky. A vášho manžela na bozkávanie moc neužije, je skôr introvert, ktorý nevyhľadáva spoločnosť a miesto nežných gest vám radšej skontroluje pneumatiky u auta. Zrazu si začnete hovoriť: "Prečo nie je ako ostatní muži?" Potom si ale začínate zahrávať s osudom vášho vzťahu.

Uvedomte si, že ste si nevzala manžela svojich kamarátov, ale svojho muža. Nie je fér mu vyčítať vlastnosti, ktoré nemá a vy ich považujete za príťažlivé. Určite má iné, pre ktoré ste si ho vybrala. A na tie sa sústreďte. Navyše si uvedomte, že čo vidíte navonok u ostatných vzťahov, je len časť reality, ktorá nemusí byť vôbec ružová, ako predstierajú. Možno ste tiež občas okolo seba začuli, že tí dvaja sú ako hrdličky a doma si určite idú po krku, a tak to môže práve byť.

Začínate hádky

Keď vám muž povie, že od vás odíde, budete určite v šoku. Potom možno pripustíte, že ste mali také talianske manželstvo, ale vy ste to stále brala tak, že vďaka hádkam vypúšťate paru. Manžel to ale vôbec nemusí tak vnímať.

Vylievate si na svojho manžela zlosť a hádate sa s ním kvôli maličkostiam? I keď vám to môže pripadať nepodstatné, v skutočnosti si s tým veľmi škodíte.

Pre spokojný vzťah je nutná schopnosť kompromisu a nadhľadu. Pokiaľ sa nedokážete povzniesť nad maličkosti a vyvolávate kvôli ním spory, alebo sa tým stále zaoberáte, len ťažko udržíte fungujúci vzťah. I keď dočasná hádka môže prečistiť vzduch, pokiaľ však nenastáva často a neriešite v nej nepodstatné veci.

Me and you

Premáhate sa

Do vzťahového pekla vás ale môže zaviesť i opačný extrém, a to snaha byť stále nad vecou. Je samozrejme v poriadku, že odmietate robiť svojmu partnerovi hysterické scény, nič menej "poker face" vám šťastie tiež neprináša. Možno patríte medzi tých, ktorý si zakladajú na tom, že nie sú ako ženské, ktoré na svojho muža jačia a robia výstupy. I keď vás niečo štve, zavriete to do seba, hlavne aby ste nebola za hysterku. Ibaže potom na tie nevyriešené veci budete dvakrát viac myslieť, pretože to úplne za hlavu hodiť nedokážete.

Keď sa ich nazbiera veľa, budete protivná, podráždená a polezie vám na nervy aj to, akým spôsobom partner dýcha. Nakoniec ten vám raz vpáli, že nikdy nevie, čo si naozaj myslíte a že by možno ocenil, keby ste s ním hovorili na rovinu.

Tým, že nechcete robiť zbytočne dusno, všetky negatívne emócie v sebe potlačujete a tvárite sa, ako by bolo všetko v najlepšom poriadku, svojmu vzťahu ubližujete. Nie je samozrejme nutné riešiť problémy v afekte a veľa ľudí nepotrebuje k uvoľneniu negatívnych emócií krik. Ale schopnosť oznámiť tomu druhému, čo sa vám nepáči a ako by ste si predstavovala nápravu, je pre fungovanie manželstva úplne zásadné.

Nie ste vôbec zvedavá

Keď ste spolu začínali chodiť, prišlo vám všetko, čo robil, absolútne úžasné, skvelé a totálne najlepšie. Chodila ste sa pozerať, ako skáče s padákom, sledovala ho, ako hraje futbal, alebo si kvôli nemu kúpila horský bicykel i keď jazdu na všetkom nestabilnom, nenávidíte. Bola ste fascinovaná všetkým, čo robí, čomu sa venuje a čo hovorí.

Strih.

Prešlo pár rokov a vy by ste sa išli pozrieť na ihrisko, kde sa hraje futbal iba v prípade, žeby tam pristálo UFO. Asi už tušíte, že niečo je zlé. Je normálne že po dvadsiatich rokoch manželstva vám úžasom nespadne sánka, keď vám oznámi, že ide na futbal. To ale neznamená, že by ste mala na jeho záujmy rezignovať.

Medzi časté problémy dlhodobého manželstva patrí tiež pocit, že už toho druhého dokonale poznáte, nemôže vás ničím prekvapiť, a preto nie je potreba prejavovať o neho záujem. Vzťah sa väčšinou zmrští iba na riešenie každodenných záležitostí a všetka intimita z neho vyprchá.

To, že sa vedľa svojho muža prebúdzate už veľa rokov, neznamená, že sa stal len súčasťou vašeho bytu. Absencia záujmu, čo ten druhý prežíva a cíti, býva pre manželstvo smrtiaca. Zaujímajte sa, pýtajte sa, buďte zvedavá. Pripomeňte si, prečo ste si svojho partnera vybrala ako celoživotného spojenca. Pre váš vzťah to bude skutočný elixír života.

Ani muži nie sú výnimka

A toto všetko platí páni i v opačnom prípade! Je to úplne jasné, že v krčmách u piva sa manželky stávajú tiež pekne háklivou témou.

Ešte ste nenašli toho pravého? Tak nezabudnite na zoznamovací portál, kde sa zoznámite jednoducho on-line.

[ivi]

Zdieľajte tento článok na: