Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Čo robiť po rozvode? Odraziť sa!

1.august 2018
Čo robiť po rozvode? Odraziť sa!

Rozviedli ste sa a teraz neviete, ako ďalej? Možno ste sklamaní všetkými ženami a mužmi, možno si nedokážete predstaviť, že by ste sa ešte niekedy mali vyzliecť pred niekým cudzím, alebo netušíte, kde niekoho stretnúť. Nebojte, zase bude lepšie!

Keď vás opustil pred niekoľkými rokmi partner kvôli milencovi alebo milenke a vy ste zostali sami s dvoma deťmi, všetci do vás možno hučali, že to predsa nie je koniec sveta. Lenže vy ste to tak vôbec nevnímali. Nedokázali ste si dosť dobre predstaviť, ako sa vo svojom veku budete s niekým zoznamovať a hlavne, kde by ste toho niekoho ďalšieho mali stretnúť. Predstavovali ste si, ako budú všetci cúvať, keď zistia, že máte už malé deti. A čo potom keby došlo na sex a mali ste niekomu ukazovať svoje starnúce telo.

V tomto porozvodovom vzduchoprázdne zostanete nejaký čas, možno rok, možno dva a potom možno poznáte tiež niekoho rozvedeného s dospievajúcimi deťmi. Od tej doby nebudete riešiť svoje ovisnuté časti tela, bude to to posledné, čo spolu budete riešiť.

Nedôvera je normálna

V súčasnej dobe sa v Slovenskej republike rozvádza polovica manželstiev, a do zoznamovacieho "obehu" sa tak každoročne vracia tisíce žien a mužov najrôznejšieho veku. Lenže aj v prípade, že spolu nemáte deti, zoznamovanie po rozvode a začiatok nového vzťahu už nie je rovnaký ako keď ste boli pred rokmi single a nezaťažení skúsenosťami nepodareného manželstva. Návrh na rozvod ste možno podali, keď vám došla trpezlivosť s nekonečnými aférami, ktoré mal váš partner snáď so všetkými, čo sa ocitli v jeho okolí.

Na jednej strane sa vám skutočne uľavilo, ale na druhú stranu vám prišlo, že ste sklamali ako partner aj ako rodič. Keď ste sa s tým zverili svojim priateľom, žiadny nemohol pochopiť, prečo sa tým trápite, keď to evidentne nebola vaša chyba. Ale vám trvalo dlho, než ste sa prestali týrať myšlienkami, čo ste mohli urobiť inak.

Nikto na svete sa nevydáva a nežení s tým, že sa za nejakú dobu rozvedie. Berieme sa preto, že momentálne v silu svojho vzťahu a citov bezvýhradne veríme. Keď to nevyjde a nasleduje rozvod, vždy sa v nejakej miere dostaví sklamanie a pocit zlyhania. A je v tomto prípade jedno, kto rozvod iniciuje. Navyše sa možno stretávate aj so stratou dôvery v ženy a mužov a ste presvedčení, že už nikdy so žiadnym z tých mizerov a potvor nechcete mať nič spoločné. Aj to sú úplne normálne a legitímne pocity.

Buďte otvorení

Prvé pravidlo úspešného začiatku po rozvode teda znie: Neponáhľajte na seba. Či už sa poznáte, že ste na nový vzťah pripravení mesiac po rozvode alebo za dva roky, je to v poriadku. Zároveň však pozor na to, že by ste sa mali snažiť vyhýbať negatívnym myšlienkam. Ak budete stále dokolečka pitvať chyby, ktorých ste sa v manželstve dopustili, alebo sa budete permanentne strachovať, že už nikdy nikoho nestretnete, nepohnete sa z miesta.

Po odcudzení prichádza rozvod

Každá situácia má negatíva aj pozitíva a záleží len na vás, na ktoré z nich sa sústredíte. Ženy po rozvode sa často uzavrú do seba a správajú sa, ako keby neskončilo len ich manželstva, ale spolu s ním aj ich život. Pripadajú si staré, neschopné, nepríťažlivé a neveria, že by o ne ešte nejaký muž mohol prejaviť záujem. Pritom často len stačí, keď zmenia svoj postoj, otvoria sa novým podnetom a stanú sa vnímavejší k výzvam a možnostiam, ktoré okolo seba majú.

Že to naozaj platí, vám potvrdí žena, ktorá sa po rozvode už zmierovala s tým že už asi bude sama. Ale potom k nej do práce nastúpil nový kolega a hneď prvý týždeň ju pozval na večeru. Čo urobí taká žena? Odmietla pozvanie. Prečo? Pretože o šesť rokov mladšie ucho nebolo nič pre ňu. Lenže niektorí muži sú vytrvalí a nakoniec sa snažia toľko, že žena ich pozvanie a vplyvu podľahne. A teraz už spolu pokojne môžu byť niekoľko rokov.

Dajte si život do poriadku

Dôležitou zásadou, na ktorú však veľa ľudí zabúda, je pravidlo, že by sme si najprv mali dať aspoň rámcovo do poriadku vlastný život, než sa vrhneme do nového vzťahu. Strach zo samoty, z toho, že všetky praktické problémy aj starosť o deti budú musieť riešiť bez opory toho druhého, vedie rozvedené často k tomu, že sa vrhajú okamžite do nových, deštruktívnych vzťahov.

Takým príkladom je, keď sa niekto po rokoch desivého manželstva rozvedie, bude neskutočne šťastný. Deti sú malé a predstava, že na všetko zostane dotyčný sám, ho zrazu hrozne vydesí. A cez internet sa možno s niekým zoznámi. Dotyčný bude galantný, chápajúci a sex s ním nemá chybu. Najskôr preto tiež prehliadne, že je vlastne neustále bez peňazí a stále za dotyčného niečo platí. Po niekoľkých mesiacoch, kedy ho vlastne kompletne živí, dôjde finančná rezerva a je jasné že štyroch ľudí zo svojho platu neuživí. Akonáhle si so svojím partnerom o tom promuví, je mu oznámené, že ho vlastne tento vzťah nenapĺňa a do týždňa je preč.

Než sa vrhnete do nového vzťahu, radšej si teda premyslite, či sa neponáhľate hlavne preto, že sa zúfalo bojíte samoty aj praktickej stránky života rozvedeného jedinca. Potom ste totiž oveľa náchylnejší prehliadnuť varovné signály, ktorým by ste za normálnych okolností venovali viac pozornosti.

Ďalší problém je, že sebavedomie je u rozvedených ľudí často ešte nižšie ako u ostatných. Nefungujúci vzťah so sebou väčšinou nesie aj nefungujúci sexuálny život a pocit, že nie sú dostatočne atraktívni a žiadúci. Ale napadlo vás niekedy, že všetky prekážky sú výhradne len vo vašej hlave? Dvakrát ste možno už začínali vzťah s rozvedenou ženou a dvakrát ste počul, že sa na ne nemáte pozerať, keď sú vyzlečené, že vyzerajú príšerne a podobné reči. Prišlo vám to úplne nepochopiteľné? Vari si vážne ženy myslia, že si muži nespočítajú, že v štyridsiatke nebudete mať rovnaké telo ako v osemnástich?

Ak majú muži ženu radi, je to láska zahŕňajúca aj ženské problémy ako sú napríklad kŕčové žily, kilá navyše a celulitída. Ale verte, že si to väčšina mužov ani nevšimne. A rovnako tak sa to týka žien.

Po rozvode prichádzajú nové začiatky

Čo po rozvode nerobiť

Neobviňujte sa

Rozlišujte medzi zdravou sebareflexiou a pitvaním sa v starých chybách. Je prirodzené, že rozvod vnímame ako zlyhanie, ale to nie je dôvod ostať na mieste. Pozerajte sa dopredu a za minulosťou urobte hrubú čiaru.

Nebuďte v zajatí predsudkov

Hovoríte si, že na nový vzťah je veľmi skoro? Staráte sa o to, čo povedia ľudia? Vykašlite sa na všetky predsudky. Berte rozvod ako príležitosť začať znova a zariadiť si život a vzťah tak, aby vám vyhovoval lepšie.

Nechcite všetko hneď

Neprepadajte zúfalstvu, ak ste ešte po pár mesiacoch od rozvodu sami alebo s vami nový partner nechce hneď bývať. Neponáhľajte, všetko potrebuje svoj čas.

Nesmuťte a urobte poriadnu párty! Ako na to?

Hostia

Ujasnite si, pre koho chcete akciu organizovať. Nepozývajte spoločne pojašené kamošky zo športového klubu alebo kumpánov z mokrej štvrte a usadlých starších príbuzných, či dokonca obchodných partnerov. Pokiaľ chcete organizovať formálnejšiu akciu, alebo party na určitú tému, upozornite hostí vopred, aby mali možnosť zvoliť zodpovedajúce oblečenie a na vašom večierku sa cítili dobre.

Jedlo

Hladovať na party nesmie nikto. Dôležité je mať dostatočné množstvo občerstvenia pre vegetariánov i mäsožravcov. Studený bufet pripravte zo surovín, ktoré vydržia vo forme po celú dobu akcie a nezabudnite na ovocné a zeleninové misy. Pri záhradnej párty je asi najobľúbenejším spôsobom, ako pripravovať teplé jidlo a zároveň byť v kontakte s priateľmi, grilovanie.

Nápoje

Dostatok nealkoholických nápojov sýtených, nesýtených aj čistej vody je samozrejmosť, rovnako ako základná ponuka piva, vína a tvrdého alkoholu. Spoľahlivú atrakciou je barman, ktorý z miešania drinkov urobí aj malé divadelné predstavenia.

Atmosféra a program

Dodajte svojej párty patričnú atmosféru. Na večer pripravte sviečky, prichádzajúcu cestu lemujte zapálenými fakľami a dajte si záležať aj na farebnom zjednotení dekoru. Ak využijete papierové a plastové riady, máte väčšiu možnosť vybrať si farbu ako u porcelánu, ktorý máte doma. Navyše sa nemusíte báť, že sa nejaký kúsok rozbije, riadov budete mať po celú párty dostatočnú zásobu a odpadnú starosti s umývaním.

Majte v zálohe program, ak by zábava začala viaznuť. Nenechajte sa zaskočiť rozmarmy počasia a napriek bezoblačnej predpovede majte v zálohe "mokrú" variantu. Párty stan nemusíte kupovať, možno si ho aj požičať. A pamätajte na deky na večer.

Dnes môžete niekoho pozvať na rande, nech ste muž alebo žena. Tak na čo čakáte? Vedecký zoznamovací dotazník vám s tým pomôže.

[ivi]

Zdieľajte tento článok na: