Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Pes ako príprava na dieťa?

26.august 2015
Pes ako príprava na dieťa?

Veľa sa o tejto téme skôr hovorilo a stále je aktuálna. Myslíte si, že chlpatý maznáčik môže pár pripraviť na narodenie a výchovu bábätka?

Ľudia sa dohadujú a nemôžu sa zhodnúť. Jedni hovoria, že je to hlúposť a nie je možné, aby vás nejaké ZVIERA pripravilo na príchod nového ČLOVIEČIKA do domácnosti. Druhí zastávajú opačný názor. My vám ukážeme, aké výhody a nevýhody má, keď si zaobstaráte psíka vo vzťahu skôr ako bábätko. Záver z toho všetkého nech si ale každý urobí sám.

Čo vám prinesie obstaranie si psa

Keď si dvaja ľudia kupujú psa, vedia, že už nebudú len sami dvaja, ale vždy už tu bude fakt, že pes je ďalšia súčasť ich rodiny. Už to nebude "V lete pôjdeme do Talianska na dovolenku." ale "V lete pôjdeme do Talianska na dovolenku, čo urobíme so psom? Pôjde s nami? Kto ho bude strážiť?" Ak si psa zaobstaráte, už neurobíte skoro žiadne rozhodnutie bez toho, aby ste pomysleli na neho. Na jednu stranu by sa to mohlo zaradiť medzi tie negatívne prínosy, ale ak sa bavíme o príprave na vlastné dieťa, ktoré tiež budeme musieť brať všade so sebou, a ktoré musíme brať vždy do úvahy, je to pre nás prínos, zoznámiť sa s takýmto rozhodovaním skôr.

Pes prebudí váš materský, popr. otcovský inštinkt

Práve to, že sa musíte o niekoho starať (najmä o šteňa) vo vás prebudí inštinkty, ktoré majú ľudia, keď sa im narodí dieťa. Napríklad to, že sa budete budiť uprostred noci, či je pes v poriadku alebo keď vás zobudí on, pretože potrebuje ísť von. A aj keď sa vám nebude chcieť, tak pôjdete a odpustíte mu aj polku noci bez spánku, pretože je to predsa vaše malé "bábätko".

Získate zodpovednosť

Už som to spomínala vyššie. Nemôžete si len tak robiť čo chcete, ako predtým, pretože odteraz na vás doma čakajú tie krásne kukadlá, ktoré sa rozžiaria, keď vidí, že mu idete chystať jedlo. Navyše - šteňatá jedia až 5-6x denne, takže to chce aj naplánovať deň, o častých prechádzkach (aby ste sa vyhli pocikanej podlahe) ani nehovoriac. Máte zodpovednosť aj za všetky jeho činy, rovnako ako u dieťaťa. Je dosť možné, že ak budete nezodpovedný "páníček", budete aj nezodpovedný rodič.

Pripravíte sa na pokakané plienky

Po psích miláčikoch je povinnosť zbierať ich exkrementy. Niekto sa tomu úspešne vyhýba, ale to nie je práve najzodpovednejšie riešenie. My ostatní to skrátka musíme prežiť, zohnúť sa (občas zadržať dych) a odstrániť ich. Zo začiatku vám to možno príde nechutné a budete si želať, aby váš pes prestal vypúšťať trus. Časom si ale zvyknete a potom ani pokakané plienky pre vás nebudú problém.

Robia neporiadok

Toto majú naozaj psy a deti spoločné - strašne radi (alebo aspoň nám sa zdá, že radi) urobia čo najväčší neporiadok počas veľmi krátkej doby, ktorý budete musieť (zase veľmi rýchlo) upratať, pretože inak by sa mohol rozrásť a o to iste nikto nestojí. So psom si zvyknete na to, že každý deň šliapnete na nejakú tú psiu hračku (ako neskôr budete šliapať na hračky vašich detí). Jediný rozdiel je, že dieťa vám, pravdepodobne, pri tom robení neporiadku nezje celú večeru, na ktorú ste sa tak tešili...

Vyžadujú vašu pozornosť a váš priestor

Už to nebude pokojné posedenie pri televízii. Psi (hlavne šteňatá) vyžadujú vašu pozornosť v tých najmenej vhodných chvíľach. Rozhodnete sa, že si na chvíľku zarelaxujete? Garantujem vám, že nie. Psy aj deti, ako by vedeli, kedy si chcete oddýchnuť a v tej chvíli začnú najviac vyčíňať. Okrem toho, hneď ako sa stihnete na gauči rozvaliť, zrazu je na ňom niekto navyše. To isté v posteli. Ľahnú si tam a odmietajú odísť. Odteraz je to ich miesto, či už dieťaťa alebo psa.

Výchova je základ

Áno, je to tak, ako u detí, tak i u psov. Ak nebudete schopní vychovať psa, ako na tom asi bude vaše dieťa? Síce dieťa nebudete učiť "sadni, ľahni a zostaň" (aj keď v istom slova zmysle tiež), ale musíte ho naučiť, kam sa "kaká", ciká, skrátka aby vás vždy poslúchlo. A to nie je najľahšie u psa, nieto u dieťaťa. Ale keď sa to naučia obaja, budete mať krásnu, vychovanú rodinku.

Súhra partnerov

Konečne sme sa k tomu dostali - obstaranie psa vám môže celkom dobre ukázať, ako budete schopní sa s vaším partnerom postarať o niečo živého, čo na vás bude závislé. Od prvého dňa uvidíte, ako sa partner k zvieraťu chová, či sa s ním mazná alebo si ho nevšíma, kontroluje, kedy sa mu má dať najesť alebo je mu to jedno, upratuje po ňom a vychováva ho. Ľahko sa z toho dá odvodiť, ako sa asi bude správať k svojmu budúcemu dieťaťu a či bude nápomocný. Na čo bude, že na dieťa bude robiť ňuňuňu, keď vám potom nepomôže po vašom veľmi náročnom dni venovanému starostlivosti o dieťa. Niekto má námietky, že pes a dieťa sa nemôžu porovnávať - ​​námietky ľudí, ktorí nikdy psa nemali alebo nemajú zrovna úzky vzťah k zvieratám. Ako je popísané vyššie, pes vás môže priučiť množstvu veciam a aj keď na dieťa sa väčšina prípadov bude aplikovať s istým rozdielom, podstata je rovnaká.

A teraz otázka druhá: Je zbytočné alebo dokonca nevhodné si zaobstarať psa pred dieťaťom?

Psa už máte, všetko klape, ako má, ale hovoríte si, že už by to chcelo ďalší krok. Tentokrát trochu väčší krok. Začnete plánovať dieťa. Môžu ale nastať isté komplikácie ...

Financie

Prvá vec, na ktorú prídete, budú istotne financie (ak nie ste "za vodou"). Veľa ľudí má čo robiť, aby zvládla uživiť seba a ešte dieťa (popr. seba a psa) a vy do toho máte ďalšie náklady na psa. Vychádzali ste doteraz s financiami "len tak tak"? Tak budete musieť niekde ubrať a šetriť. Na psovi? Ak ho máte radi, budete mu ďalej kupovať drahé kvalitné krmivo (ak ste to však robili do tej doby). Na dieťati? Toho väčšina rodičov (hlavne matiek) nie je schopná, je to predsa vaše dieťa! Na sebe? To sa nikomu veľmi nechce. Tak ako sa rozhodnete? Túto otázku by ste mali riešiť už predtým, než si psa zaobstaráte.

Znesie sa s novým prírastkom do rodiny?

Ďalšia otázka sa týka vzťahov medzi psom a vaším maličkým bábätkom. Dieťaťu asi bude jedno, že sa u vás doma pohybuje pes, ale pes si môže nárokovať byt a malý prírastok pre neho bude "votrelec". Aby ste sa tomu vyhli, je nutné mať dobre vychovaného psa. Takže ak viete, že na tom s počúvaním váš pes nie je práve najlepšie, začnite hneď s cvičením. Základné povely, ktoré je nutné psa naučiť - "sadni, ľahni, ku mne, zostaň, pusť, fuj" a naučiť psa neskákať na ľudí (aby nepovalil dieťa). Najlepšie bude, keď psovi zakážete vstup do izby, v ktorom sa nachádza dieťa, obzvlášť do toho, v ktorom spí. Nikdy neviete, čo sa môže stať, aj keby išlo len o rušenie dieťaťa zo spania.

Nedostatok času

Od narodenia bábätka už nebudete mať čas na veľa bežných vecí, ktoré ste predtým robili. Do toho tiež patrí čas starať sa o psa. Chodiť s ním von, nezabudnúť mu dať najesť, hrať sa s ním, skrátka mu venovať pozornosť. Do teraz bol zvyknutý, že ste sa venovali len jemu a zrazu na neho nemáte skoro čas. Niektorí psi to pochopia hneď a budú skôr takými "ochrancovia" malého drobca, ale tí druhí si budú musieť nejakú tú dobu zvyknúť.

Zaobstaranie psa je dosť veľká udalosť, aj keď to veľa ľudí tak neberie. Než si nejakého zaobstaráte a viete, že v budúcnosti budete plánovať deti (možno aj neplánovať), popremýšľajte, či zvládnete aj psa i dieťa bez toho, aby jeden z nich trpel. Na druhú stranu pes vám môže dať trochu istoty do rozhodnutia, či založiť rodinu s vaším súčasným priateľom/priateľkou.

[Lil]

Zdroje:

http://www.buzzfeed.com/mikespohr/ways-having-a-dog-will-prepare-you-for-kids

Zdieľajte tento článok na: