Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Odmietnutie žiadosti o ruku

11.august 2016
Odmietnutie žiadosti o ruku

Veľa vecí môže vzťah trochu skomplikovať. Jednou z nich je aj žiadosť o ruku.

O ruku žiada vo väčšine prípadov muž ženu. Život ale nie je romantický film, a tak očakávané jasanie a vrhanie okolo krku sa vôbec konať nemusí. Ani pre jedného z páru to potom nie je ľahká situácia. Ako sa zachovať?

Čo je dôležité?

Často ani tak nezáleží na tom, aký extra drahý prsteň s tým najkrajším a najväčším kameňom muž žene pri žiadosti o ruku ukáže, na akom mieste sa žiadosť uskutoční alebo či je akokoľvek romantická (nechcem tým ale povedať, že by muži mali na romantiku zabudnúť). Ak žena nie je zlatokopka a nejde vyložene po mužovej nabitej peňaženke alebo kreditných kartách, sú pre ňu dôležitejšie iné veci. Jednou z nich je napríklad v akej fáze sa vzťah nachádza, ako veľmi si obaja navzájom rozumejú a či spolu už hovorili o plánovaní spoločnej budúcnosti.

Ďalšou dôležitou vecou je si uvedomiť, či vôbec ono "nie" je nutné vyslovovať. Môžete tým narobiť veľa škody, aj keď si za týždeň uvedomíte, že ste to vlastne ani tak nemysleli, len ste si odpoveď nestihli dostatočne premyslieť. Tým, čo odpoviete, si musíte byť stopercentne istí a stáť si za tým, zamyslite sa nad tým teda dopredu.

"Zrovnajte" si to v hlave

Premýšľajte, v akom vzťahu sa nachádzate. Milujete svojho partnera? Je láska opätovaná? Sú veci, kvôli ktorým sa bojíte, že by váš vzťah ďalej nefungoval (napr. partnerovo správanie, názory, ...)? Sú základné piliere, na ktorých vzťah stojí, a ktoré by mali správne fungovať, než poviete svojmu partnerovi áno.

Cítite sa pripravení? Cítiť nepripravenosť je vo vzťahu normálne a nie je to dôvod na obavy o váš vzťah. Partneri by sa mali navzájom počúvať a to aj v týchto pocitoch. Povedzte mu o svojich pocitoch nepripravenosti ešte pred osudovou otázkou "Vezmeš si ma?", aby pochopil, že to nie je o tom, že ho nechcete, alebo že s ním nepočítate do budúceho života.

Ponuka na sobáš

Aj keď si to zatiaľ napríklad vôbec nepripúšťame, partner vás môže požiadať o ruku prakticky kedykoľvek a veľa vás tým prekvapiť. Čo robiť potom, aj keď ste zatiaľ ešte nikdy nepremýšľali, čo by ste mu odpovedali?

Prijatie prsteňa

Ak nemáte v pláne skákať do stropu a vrhať sa mu okolo krku, ale aj tak s priateľom plánujete zostať aj naďalej, len by ste ho ešte radi viac spoznali, doštudovali, chcete najskôr začať bývať spoločne alebo akékoľvek iné dôvody, povedzte mu to. Povedzte mu, že o neho naozaj stojíte, že svadbu s ním chcete a plánujete, ale najprv... (a povedzte svoje dôvody). Zásnuby môžu byť hneď, ale svadba môže byť až za 2 alebo 3 roky, tradícia svadby do jedného roka od zásnub sa dnes už veľmi nedodržiava. Navyše, čo si budeme klamať, keby vám to s partnerom náhodou nevyšlo, skrátka sa rozídete a viac neriešite.

Aj keď sa vlastne svadba nebude konať hneď, ale viac menej sa odkladá, nepovažujú to za odmietnutie. Muž si to ale aj cez všetko vysvetlenie tak vyložiť môže. Pokiaľ ho to raní, snažte sa mu to aspoň nejako vynahradiť, urobte si spoločný víkend, peknú večeru a ukážte mu, že sa nič nezmenilo a vaše city k nemu sú stále rovnaké.

odmítnutí žádosti o ruku

Odmietnutie

Keď si myslíte, že váš partner naozaj nie je ten pravý, je lepšie ho "natvrdo" odmietnuť, čo ale väčšinou vedie k rýchlemu koncu vášho vzťahu. Taký rozchod je ale väčšinou lepším riešením, než sa zo "slušnosti" vziať a mesiac po svadbe sa rozvádzať a ešte si pri tom hovoriť vety typu "Ja som vedela, že to tak dopadne".

V prípade, že viete, že by váš partner niesol "tvrdé" odmietnutie veľmi zle, môžete si vymyslieť výhovorku (ak sa zlepší vaša finančná situácia, teraz by to bolo veľmi na rýchlo,...). Potom počkať, až rozchod vyplynie "sám" počas nasledujúcich mesiacov. Je ale nutné mať na pamäti, že takýto človek ponesie rozchod zle tak, či tak.

Čo by mali mať muži na pamäti

Väčšina žien netúži po nejakom teatrálnom požiadaní o ruku. Mnoho z nich sú síce romantičky, ale stačí im večera, kvetina, prsteň a slušné požiadanie. Najlepšie je urobiť túto romantickú atmosféru v súkromí. Keď na ženu pozerá celá reštaurácia alebo celé námestie ľudí, žena je "nútená" povedať áno, aby nestrápnila ako muža, tak seba. V súkromí môžete všetko v pokoji prebrať a pohovoriť si. Požiadanie o ruku by malo vychádzať z vášho srdca a rozhodne by nemalo byť odbyté. Vyvarujte sa teda písania sms alebo opýtania sa len tak z nudy.

Rada pre obe pohlavia

Opakuje sa to neustále dokola. Aby partneri nemuseli riešiť žiadne vážne problémy, komunikácia je kľúč, ktorý to umožní. Aj o svadbe sa dá porozprávať dopredu - "Až ma raz budeš žiadať o ruku,..." Hovorte o tom, ako si partner váš budúci život predstavuje, či svadbu vôbec chce a približne kedy, či chce najskôr svadbu a až potom deti alebo naopak. Ženy sa muž môže pokojne opýtať, ako by si si predstavovala žiadosť o ruku. Hovorte v pokoji a nenásilne a z odpovedí si urobte celkový obrázok. Môžete "nenápadne" robiť aj narážky, aby ste zistili, ako na tom váš partner je alebo sami upozornili na to, čo by sa vám nepáčilo - "Môj kamarát teraz žiadal svojou priateľku o ruku v reštaurácii plnej ľudí, povedala áno a všetci im tlieskali, tiež by sa ti to páčilo takto? " alebo "Kolegyňa z práce sa bude vydávať a je so svojím priateľom ešte len pol roka. Takto skoro by som sa teda vydávať nechcela." Naznačujte skrátka svoj zámer dopredu, aj keby ste to hovorili napríklad len v žarte.

Rozhodujte sa vždy podľa svojho srdca a svojich rozhodnutí neľutujte.

[Lil]

Zdieľajte tento článok na: