Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Nevera, zachráň nás!

28.júl 2021
Nevera, zachráň nás!

Vedci tvrdia, že len 4% ľudí žijú v monogamnom partnerskom vzťahu. Mnoho z nás zažilo ten hrozný pocit zo zistenia, že milovaný partner alebo manžel nám "zahol" s inou. Alebo naopak, nevery sa dopustila žena. Počiatočné vzrušujúci pocit zo zakázaného ovocia vystriedal strach, že náš úlet nezostane dlho utajený. Musí nevera vzťah okamžite pochovať alebo ho, naopak, vie nakopnúť?

Ružové začiatky a sivá rutina

Vaše zoznámenie nesprevádzala povestná iskra, ale hneď medzi vami vzplanul oheň. Pamätáte si na prvé rande? Dotyky? Vôňu? Sex? So zamračeným výrazom v tvári si spomínate na to, keď vám posielal do práce ruže a všetky ženské duše vo firme závideli toho vždy dobre vyzerajúceho elegána, ktorý galantne otváral dvere, vyberal tie najromantickejšie filmy, pri ktorých ste sa k nemu nežne túlili... A zrazu je všetko inak. Ružu nečakáte už ani na narodeniny, romantiku zažívate maximálne pri čítaní "steelovky", všetko sa točí okolo domácnosti a detí.

A už aj ten kedysi dobre vyzerajúci fešák sa často zabudne oholiť, alebo po príchode z práce zaspí rovno na gauči. Niet divu, že zbystríte pozornosť, keď vám príťažlivý kolega pochváli novú sukňu alebo navrhne spoločný obed - a neskôr aj večeru... Cítite sa žiadaná, krásna a dokonalá. Záver asi dobre poznáte.

Definícia nevery

Ľudia chápu neveru často len ako fyzické zblíženie sa dvoch ľudí. Je možné tento prehrešok vnímať len v takom úzkom vnímaní? Podstatou nevery nie je sexualita. Pri nevere je narušená hlavne "primárnosť" - presvedčenie, že pre svojho partnera sme jediní, nenahraditeľní, špeciálni, že máme jeho plnú pozornosť. Zpreneverovanie sa primárnosti môže prebehnúť na mnohých vzťahových úrovniach: emočná intimita, dotyky, sex, zverovanie myšlienok, zdieľanie zážitkov, spoločne trávený čas.

Monogamia a exkluzivita sú vlastne prostriedky, ako si primárnosť poistiť a garantovať. Samozrejme je na každom z nás, čo už považujeme za neveru a čo nie. Niekedy je striktný a za neveru považuje úplnú maličkosť. Obedujete s manželom v reštaurácii a ani si nevšimnete, že vám spadol sveter na zem. Okoloidúci sympatický pán vám ho podá s nevinným úsmevom. A vy viete, že manžel to pochopí ako jasný signál pre vaše nemravné myšlienky. Ak zdieľate spoločný život sa žiarlivým partnerom, je potrebné byť obozretná a myslieť vždy o krok dopredu ako váš žiarlivý partner.

No a potom sú medzi nami páry, ktoré majú hranice nevery posunuté zase na druhú stranu od pomyselného bodu toho, čo je obvyklé.

Množstvo príčin

Vznik nevery býva spájaný s viacerými podnetmi. Prvým a najčastejším je nespokojnosť vo vzťahu. Tá pramení z nevšímavosti partnera, z problémovej alebo takmer žiadnej vzájomnej komunikácie, v neaktívnom sexuálnom živote.

Chcete svoj vzťah aj po nevere zachrániť?

Paradoxne sa nevera vyskytne aj na prvý pohľad v pokojnom a bezproblémovom vzťahu. Možno ste tiché nekonflitné povahy. Radšej vždy ustúpite, pretože hádky vás vyčerpávajú. Váš partner je presný opak - vždy si povie svoj názor, je impulzívny. Práve vďaka týmto odlišnostiam je váš vzťah takmer bez hádok. Preto vás šokuje, keď sa dozviete o partnerovej nevere. Aj prílišné prispôsobovanie sa partnerovi a vyhýbanie sa hádkam môže tiež viesť k nevere. Partner alebo partnerka strácajú svoje čaro a ten druhý začne túžiť po vzrušení, nepredvídateľnom správaní druhého a dobývania partnera.

Častou príčinou nevery je aj pomsta napríklad za partnerovu neveru v minulosti. A tiež zvýšenie si sebavedomia. Platí to rovnako pri neverných mužoch aj ženách. Veď čo najlepšie zdvihne ego, aby sme sa cítili príťažlivejšie a obdivovaní druhým pohlavím? Často sa ľudia cez neveru dostávajú do kontaktu s nejakou svojou stratenou alebo zanedbávanou časťou. Zodpovedný muž nájde v sebe zmysel pre dobrodružstvo, empatická starostlivá manželka sa konečne sústredí na svoje potreby, starnúci muž sa opäť cíti mlado.

Zatĺkať, zatĺkať, zatĺkať! Alebo sa priznať?!

Výrok psychiatra a sexuológa Miroslava Plzáka na tému priznanie sa k nevere doslova stvrdol. Naozaj je ale správne "zatĺkať, zatĺkať, zatĺkať?" Odpovede na túto otázku sa hľadajú ťažko. V prípade, že sa váš vzťah ocitol v kríze a vy cítite, že nemáte chuť o vzťah bojovať, tak partnerovi citlivo oznámte svoje pocity a vzťah radšej ukončite. Nič nie je horšie ako situácia, keď žena alebo muž udržiavajú paralelne dva vzťahy. Je to nielenže vyčerpávajúce, ale predovšetkým necitlivé voči obom partnerom.

Nechceme, aby to vyznelo cynicky, ale asi najdôležitejšie je neveru dobre utajiť. Ak vznikne podozrenie, že sa manžel či partner zahľadel do pôvabnej kolegyne, vtedy je na mieste podozrenie vyvrátiť, neveru tajiť a mimopartnerský vzťah ihneď ukončiť. Ak sú však dôkazy jednoznačné, potom je čestné a správne priznať sa. Len vtedy má váš vzťah nádej na záchranu. Samozrejme treba brať ohľad na situáciu, v ktorej sa nachádzate. Ak máte rodinu, v ktorej spoločne vychovávate deti, je potrebné brať ohľad predovšetkým na ne.

V takom prípade sa aj jednorazová nevera lepšie "prepečie" neverníkmi. Pretože vás už nespája len spoločná domácnosť alebo majetok, ale predovšetkým vaši drobci, ktorí by rozchodom trpeli najviac. V prípade, že ide len o vás dvoch, rozhodujete sa len za seba. Či partnerovu neveru odpustíte alebo nie, je len na vás.

Podvádí vás manžel? Vyřešte to!

Nevera ako korenie vzťahu

Nevera ale môže vzťah aj zachrániť. Zdá sa vám to absurdné? Nevera môže vzťah posilniť, zmeniť alebo aj zničiť. Lepšie povedané, nie nevera, ale to, čo sa medzi partnermi deje po nej. Strach zo straty partnera môže dokonca oživiť sexualitu. Posilnenie vzťahu je možné vtedy, keď nastane úprimná komunikácia medzi partnermi. Dôležité je aj byť úprimný sám k sebe. Deštruktívne naopak pôsobí nekončiaca hra na obeť a páchateľa, neustále vyvolávanie pocitov viny, ponižovanie a vyšetrovanie.

Ak sa už dostanete do situácie, že odhalíte partnerovu neveru, dôležitejšie ako samotný čin je postoj neverníka. Ľutuje sa? Sľubuje, že to bol len jednorazový úlet? Doprajte si čas na premýšľanie. Zamyslite sa, či vaše partnerstvo bolo ideálne alebo sa vám takýmto len zdalo. Trávili ste spolu dostatok voľného času? A čo váš sexuálny život? Možno práve skúsenosť s neverou prinúti oboch partnerov zamyslieť sa, či ich na prvý pohľad ideálny vzťah nemal vážnejšie trhlinky.

Ak majú obe strany záujem o pokračovanie vzťahu, práve neveru budú vnímať ako zdvihnutý prst. Možno stačí rozšíriť si svoje spoločné hobby. Ak vidíte problém vo vašom sexuálnom živote, nehanbite sa vyskúšať napríklad partnerskú tantrickú masáž. Pomôcť vám môže aj partnerská poradňa. Dôležité je, že obaja partneri majú záujem o pokračovanie ich vzťahu a snažia sa ho zachrániť.

Nevernejší muži, emotívnejšie ženy

Štatistiky ukazujú, že muži bývajú častejšie neverní ako ženy. A paradoxne, práve páni tvorstva znášajú neveru partnerky horšie, než ich nežnejšie polovičky. Žena sa s neverou manžela snaží vyrovnať a zabudnúť, muž ale robí pravý opak. Nevedia sa stotožniť s predstavou, že ho zatienil iný muž a stále premýšľa nad všetkými detailmi okolo partnerskej nevery. Nejde tu až tak o vnútorné citové prežívanie tohto skutku, ale o pocit poníženia a zranenia ega.

Aj neverníci trpia

Samozrejme, ani nevera zo strany ženy nie je ojedinelá. Ale v tomto prípade vstupujú do hry často emócie. Neverný muž sa vie od milenky citovo odpútať, u žien je to naopak. Stáva sa, že milenec mal pôvodne len uspokojiť partnerkyne telesné túžby, ale z jej strany vstupujú do hry city.

Nevera v minulosti a nevera v súčasnosti... Aké sú následky?

Ako bola nevera vnímaná v minulosti? Bol rozdielny pohľad na neverných mužov a neverné ženy? Pred prijatím kresťanstva na našom území, fungovala u Slovanov polygamia - mnohoženstvo. Toto ale bolo závislé na finančných možnostiach muža, takže polygamia bola hlavne rozšírená u kniežat. Po prijatí kresťanstva sa prijala monogamia a vzťah muža a ženy bol posvätný. Šľachta si ctila detí, ktoré prišli na svet zo zákonného manželstva, hlavne z dôvodu dedičského práva. Ale väčšina šľachticov mala aj nemanželské deti.

Aj ženy boli neverné, ale boli za to trestané domácim väzením, fyzickými trestami, nosením pásu cudnosti. Aj dnes sme častejšie pobúrení, keď sa dozvieme, že neverná je manželka a nie manžel. Mužov nejako prirodzenejšie spájame s tým, že sa obzrú za príťažlivou kolegyňou. Dokonca aj náš materinský jazyk ponúka množstvo ekvivalentov, ktorými sa označujú prelietaví muži - záletník, sukničkár, donchuan. Priznajte sa, že aj vy sa pousmejete, keď sa dozviete, že sused nemá jednu, ale hneď dve milenky. To je ale kanec! Ako však označíte ženu, ktorá vedie rovnaký štýl života?

Netreba zabúdať ani na zdravotné riziká spojené s neverou. Štatistiky ukazujú, že "vzťahy na jednu noc" sú v súčasnosť najrozšírenejšie. Tak ako v minulosti aj v súčastnosti má promiskuitné správanie mnohokrát následky v podobe pohlavných chorôb. No a keď už príde k náhodnému sexuálnemu styu, je nutné použiť kondóm.

Takže, nevera bola a je často rozšíreným javom, nesiahajte po prečítaní tohto článku po partnerovom telefóne a nečítajte mu sms správy so stiahnutým žalúdkom. Stále sú a budú páry, ktorým to vo vzťahu klape aj bez milencov a mileniek. Nezabudnite, že spúšťačom necudných myšlienok môže byť nielen partnerov nezáujem o vás, ale naopak, aj jeho prehnaná kontrola, žiarlivosť a nedôvera.

Rešpektujte súkromie. Ak vám ale pripadá, že sami krízu prekonať nedokážete, skúste sa obrátiť na manželskú poradňu v okolí - v Bratislave, PrešoveKošiciach alebo Nitre.

[ivi]

Zdieľajte tento článok na: