Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Je flirt cez internet nevera, alebo nevinnosť?

13.november 2020
Je flirt cez internet nevera, alebo nevinnosť?

Posielanie správ iným ľuďom na internete, zatiaľ čo sa váš partner nachádza v práci alebo v inej miestnosti, môže vyzerať ako nevinnosť, ale naozaj to tak vždy je? Niekto tvrdí, že kým nedôjde na fyzický kontakt, o neveru nejde. Iný zase, že sa jedná o neveru úplne porovnateľnú s tou "klasickou". Tak ako to je naozaj?

Dvaja sa môžu na internete stretnúť úplnou náhodou. Môže to byť naozaj kdekoľvek na internete - online zoznamky, diskusné fóra, komentáre pod článkami, na sociálnych sieťach a na mnohých ďalších stránkach. Často to ani neplánovali a zrazu sa ocitajú vo virtuálnom pomere. Ten môže byť buď založený na kamarátstve, vzťahu, alebo sexe. Väčšinou to začne úplne nevinne... Ale ak je daný človek okrem internetového vzťahu aj v tom reálnom, koniec býva katastrofálny.

Sú ľudia, ktorým to nevadí. Nevadí im chatovanie, posielanie emailov a esemesiek s erotickým textom. A tí najotrlejší sa dokážu povzniesť aj nad virtuálnou sexuálnou aktivitou prostredníctvom webových kamier. Takzvaný kybersex neberú skrátka vážne. Väčšinu ľudí ale podobné správanie raní rovnako ako skutočná nevera. Až tak veľmi, že virtuálne sexuálne hry alebo aj len laškovanie môžu viesť k rozchodu.

Smutný príbeh zo života

Monika prišla svojmu mužovi na virtuálne sexuálne kontakty náhodou. Jej prvou reakciou bola ľahostajnosť a irónia. "U nás doma sú častejšie Vianoce ako sex, tak nech si chlapec užije, ja mu brániť nebudem." Situácia sa ale začala vyvíjať a nie práve dobrým smerom. Klasické sexuálne hry cez internet prerástli v skutočný vzťah. Monika bola vydesená: "Predstavte si, že ju nikdy nevidel v reáli, a pritom mi hovorí, že ju miluje. Keď som namietla, že fotky, ktoré mu posiela, ani nemusia byť jej, povedal, že tomu nerozumiem. A že jej verí." Aj keď mu virtuálny vzťah nakoniec nevyšiel, tak sa rozviedli. Dôvera bola už hlboko narušená. "Bola by som mu možno ochotná tolerovať sexuálny úlet. Ale to, že sa zamiloval do virtuálnej chiméry, a že kvôli tomu zahodil dvadsaťtri rokov manželstva a rodinu, to ma dostalo," zverila sa Monika.

Každý si môže vytvoriť novú identitu

Na začiatku býva odcudzenie manželov, možno nuda alebo kríza, obzvlášť pri dlhšom spolužití. To je tá chvíľa, v ktorej začnú ľudia riešiť v dnešnom pretechnizovanom svete svoje frustrácie a citové problémy práve na internete. Stačí sa prihlásiť na chat, zaregistrovať sa, vytvoriť si novú, atraktívnu identitu, a ide sa na vec!

Nevinné flirtovanie vám pravdepodobne zvýši sebavedomie. S počítačovým milencom alebo milenkou nemusíte riešiť starosti o deti, plnú chladničku ani teplé večere. V takomto vzťahu vás čaká len pochopenie, uznanie, obdiv a vzrušenie z niečoho nového, tajomného a pritom bezproblémového. Nesmieme zabudnúť, že veľkú dávku vzrušenia pridáva aj pocit zakázaného ovocia. "V poriadku, ale vy naozaj nikdy neviete, kto je naozaj na druhej strane, s kým rozoberáte svoje najintímnejšie veci. Sexy blondína s nebeskýma očami môže v skutočnosti byť zakomplexovaná postaršia žena, ktorá si v reálnom živote partnera nedokáže nájsť. A obrátene: nasvalený Ryan Gosling je napríklad v reáli neduživý blbec, ktorý nie je schopný osloviť ani servírku," varuje psychologička Simona Králová.

Nepodvádí vás váš partner online?

Všímajte si detaily

Nutné ale podotknúť, že v dnešnej dobe sa už toto dá aspoň trochu ovplyvniť. Zapvé spolu môžete hovoriť cez webkameru, takže vidíte, kto je reálne na druhej strane. Áno, môže to byť niekto iný ako na fotografii, ale budete to vedieť. Tiež sa domnievame, že po dlhšom písaní spoznáte, že si nepíšete s mladou dvadsiatkou, ale starou päťdesiatničkou, u mužov to platí rovnako. Štýl, akým sa vyjadrujú, alebo názory, aké majú - to si strážia na začiatku konverzácie, ale po mesiaci písania budú stále viac sami sebou. Pomôcť v tomto prípade môže tiež hovor po telefóne, keď podľa hlasu máte šancu spoznať, ako na tom ste.

Vraj o nič nejde, hovoria záletníci

Veď som ti verný/á, o nič nejde, je to len hra: takto často argumentujú tí, ktorých partner alebo partnerka pristihnú pri virtuálnej nevere. Áno, na prvý pohľad sa naozaj môže zdať, že ide o nevinné flirtovanie. Odborníci sa ale zhodujú v názore, že od počítačovej nevery je len krôčik k nevere v reálnom živote, a takzvane nevinná zábava na chate už zničila more do tej doby relatívne fungujúcich vzťahov. Začiatkom konca reálneho partnerstva potom dosť často býva predovšetkým schôdzka s virtuálnym partnerom, kedy sa nabudenie fantázie môže stať skutočnosťou.

Dokážete nájsť cestu späť?

Dlhodobé virtuálne vzťahy majú ale ešte ďalšie úskalia - existuje riziko, že v reálnom svete budete hľadať vzťah bez hádok, kompromis, skrátka taký, ktorý neexistuje, pretože ideálne nie je nič. Môže sa pokojne stať, že už nebudete schopní žiť v reálnom partnerstve. Zostanete sami. Len s počítačom.

I ženy se mohou uchýlit k online nevěře

Aké sú výhody flirtu na internete?

Určite to, že je anonymný a nemusíte sa teda hanbiť. Ak podvádzate svojho partnera, tak vás tiež nikto zo známych nevidí a ste tak trochu krytí. Samozrejme si ale o to väčší pozor musíte dávať na telefón alebo počítač. Nájsť si niekoho na flirt na internete je finančne rozhodne menej náročné, ako keby ste niekoho hľadali v bare. Navyše po bare prichádzajú aj reálne stretnutia, kedy tu a tam druhému niečo kúpite alebo posedíte pri poháriku. Žerie to čas, ktorý nijako doma nevysvetlíte, aj dosť peňazí, takže internet je lepšia voľba. Ak máte nejaké divoké sexuálne fantázie a vášmu partnerovi sa do ich skúšania nechce, môžete si nájsť niekoho aspoň na písanie si o tom. Tým sa tiež skvele vyhnete pohlavným chorobám.

Existujú aj nejaké nevýhody flirtu na internete?

Ale áno, samozrejme ich existuje veľa, a to predovšetkým v prípade, že máte už reálny vzťah. Ten budete totiž dosť pravdepodobne zanedbávať a nielen tým ho ohrozíte. Musíte si rozmyslieť, či vám naozaj táto zábava na internete stojí za to, že by sa celý váš vzťah mohol rozpadnúť. Vedeli ste, že sa na tomto flirtovaní môžete stať závislí? Budete sa točiť v bludnom kruhu, pretože si už nebudete vedieť nájsť partnerov inak ako cez internet, nebudete s nimi vedieť v reálnom živote hovoriť. Tiež sa môžete stať závislí na tom, že sa vám bude páčiť pocit, že podvádzate svojho partnera. Je to zakázané ovocie, ktoré najlepšie chutí...

Ak si to nejako nezistíte, vždy existuje možnosť, že človek na druhej strane nie je ten, za ktorého sa vydáva - či už to nakoniec bude osoba rovnakého pohlavia, alebo nejaký slizký úchyl. Pretože na internete môžete stretnúť normálnych ľudí, ako ste vy, ale aj všemožných psychopatov, pedofilov, sadistov a iných úchylov všetkého druhu. A až vás táto hra prestane baviť, budete sa ich len ťažko zbavovať. Obzvlášť ak ste im dali aj vaše osobné údaje, napríklad telefón či adresu bydliska alebo ste prezradili, kde pracujete. Ešte jedna nepríjemná situácia sa môže stať. Za normálnym profilom sa môže skrývať aj dieťa a na to byte si mali dať obzvlášť pozor.

Flirtujete s někým po internetu, i když doma máte partnera?

Keď chatujete, berte vždy ohľad na partnera

Predstavte si situáciu, že si len pár metrov od svojho partnera užívate s kybernetickým milencom. Možno vás vôbec nenapadne, že robíte niečo zle. Pravda je ale iná. Tú druhú, hoci len virtuálne podvádzanú stranu prípadné odhalenie bolí rovnako, ako by išlo o naozajstnú aféru. V takej chvíli nepomôže hádka ani mlčanie. Ak vám na vašom reálnom vzťahu ešte záleží, otvorene sa s partnerom porozprávajte o tom, čo vám chýba, prečo ste hľadali práve takéto spestrenie svojho citového alebo sexuálneho života. Keď nájdete príčinu situácie, do ktorej ste sa dostali, nájdete väčšinou vždy aj riešenie, ako sa zo šlamastiky vymotať.

A čo na to odborník?

Považuje psychológ a poradca pre manželstvo a rodinu PhDr. Petr Šmolka kybersex za naozajstnú neveru?

"Odpoviem takto: každopádne by hriešnici nemali očakávať od svojich partnerov zhovievavé odpovede a postoje. Prinajmenšom ide o emočne zraňujúce správanie. Aby som to trochu zľahčil: 'zatĺkať, zatĺkať, zatĺkať' by bolo v dnešnej dobe asi nahradené formulkou 'mazať, mazať , mazať'. A stále platí jedno pravidlo, a na to si dajte pozor: čo do kyberpriestoru raz vstúpi, to už tam zostane."

V prvom rade by ste si mali rozmyslieť hlavne to, či si chcete s akoukoľvek neverou začínať. Potom tiež myslite na to, že akékoľvek nevinné písanie s kamarátkou či kamarátom sa môže neskôr stať niečím viac, a to predovšetkým preto, že na internete neexistujú medzi ľuďmi často žiadne problémy (často píšeme len to, čo chce ten druhý počuť) a navyše vám druhý bude pripadať ako veľká opora a že vám ako jediný na svete naozaj rozumie. Na internete to naozaj môže fungovať, ale realita môže byť úplne iná. Možno, že by ste sa s touto "dokonalou" osobou hádali vo vzťahu úplne o rovnakých veciach, ako sa hádate s momentálnym partnerom. Nenechajte sa internetom úplne pohltiť a vždy najprv rozumne myslite.

Pokiaľ ale nemáte partnera, môže pre vás byť flirt na internete zaujímavou skúsenosťou. Nebude vás nič obmedzovať, nebudete sa musieť skrývať, ani mazať konverzácie alebo prihlasovacie účty. Budete tak mať oveľa väčšiu šancu sa s niekým naozaj zoznámiť. Ak to chcete vyskúšať, zaregistrujte sa na online zoznamke a nájdite si partnera, s ktorým si budete vedieť predstaviť spoločný život.

[Lil]

Zdieľajte tento článok na: