Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Nevera poskytne nový priestor na porozumenie

29.december 2021
Nevera poskytne nový priestor na porozumenie

Vianočný čas prináša zrýchlenie, ale aj možnosť vydýchnuť si. S krátkou výdržou prečkáme všetky prípravy a potom prichádza (zakázané) uvoľnenie. Zrazu sa pozeráme do očí svojho partnera ako do očí cudzieho človeka, ku ktorému cítime všetky možné pocity. Zmes, ktorá je nám odhalená, ale nie je vždy jednoznačná. Čo sa tak na ňu pozrieť bližšie?

Vymyslený príbeh

Peter a Lucia majú úžasný vzťah, skvelé deti, žiadne finančné stresy, životy a prácu, ktorú milujú a benefitom sú im spoľahliví priatelia. Toto je určite fenomén. Spokojný život bez závažných chorôb a zbytočného stresu. Peter je ojedinele pracovitý a výkonný, je hriešne dobrý a pozorný milenec a stará sa o seba, je veľkorysý k Lucii aj k svojim rodičom. Luciin život je jednoducho dobrý. Ale ona má milenca. Nie je to nikto, s kým by niekedy išla niekam na rande. Je vodičom nákladného automobilu a je potetovaný. Je to také klišé, ale bolí ju si to priznať a pustiť to zo seba von. Môže to zničiť celý jej život, ktorý si s manželom vytvorili.

Zničujúca sila

Je to pravda. Len málo udalostí v živote páru, okrem choroby a smrti, má takú zničujúcu silu. Rozhovory o neverách sa ale neobmedzovali len na ohováranie medzi kamarátkami, zachytíte ich aj v lietadlách, na večierkoch, konferenciách, v nechtovom salóne, u kaderníka, medzi kolegami a samozrejme na sociálnych sieťach. Otvorený prieskum nevery. Každý o nej vie, len vy nie? Pokiaľ sa chcete pozrieť na dobrý film na tému: obsah mobilných telefónov verzus vzťahy, odporúča sa určite film "Úplní cudzinci" od Paola Genoveseho z roku 2016, počas ktorého sa miestami pristihnete pri úsmeve s trpkou príchuťou.

Reakcia vo svete

Hovorí sa, že cudzoložstvo existuje už od čias prvého manželstva, ale tento extrémne bežný akt zostáva nesprávne pochopený. Po celom svete reagujú ľudia na neveru veľmi intenzívnymi emóciami: od horlivého a rýchleho odsúdenia k rezignovanému predpojatému prijatiu až k opatrnému súcitu s cynizmom alebo nadšením. Áno, nadšením. Ľudia sú rôzni, ich hĺbka sebapoznania a náhľadu do situácie sa odlišuje a ich prejavy emócií tiež.

V Paríži táto téma prináša okamžitú odozvu a zaplní celý čas rozhovoru počas večere s veľkou účasťou prítomných na oboch stranách príbehu. V Bulharsku sa zdá, že niektoré ženy považujú podvádzanie svojich mužov za nešťastie, ale zároveň aj za niečo nevyhnutné. V Mexiku ženy s hrdým pohľadom na vec tvrdia, že vidia rast ženských aférok a vnímajú ich ako formu sociálnej vzbury proti šovinistickej kultúre, ktorá dlho umožňovala mužom mať "dva domy". Jeden pre milenku a druhý pre svoju manželku.

Zachráňte svoj vzťah

Nesprávnosť výkladu môže byť všadeprítomná, ale spôsob, akým jej dáme zmysel, ako ju definujeme, prežívame a hovoríme o nej, je nakoniec spojený s konkrétnym časom a priestorom, práve tam, kde sa táto dráma odohráva.

Z druhého brehu

Na porovnanie: špeciálne výskumy v Spojených štátoch poukázali na pohľad ich obyvateľov na túto tému predovšetkým z hľadiska spôsobených škôd. Všeobecne pramení predovšetkým z obáv agónie, ktorú okúsi ten zranený. A bolesť - to dnes nie je len neverou spôsobené porušenie dôvery. Sú to predovšetkým na milióny kúskov rozbité ambície a viera v romantickú lásku. Šok, ktorý nás spochybňuje v našej minulosti, budúcnosti a dokonca aj v našej identite. V dnešnej dobe väčšina mužov a žien uzavrie manželstvo nie kvôli tomu, aby si udržali majetok, ale kvôli viere v romantickú lásku, jej trvanlivosti a v akúsi ochranu pod jej krídlami na celý život pre oboch partnerov.

Skutočnosť je taká, že emócie, ktoré sa vyplavia na povrch v dôsledku odhalenia aféry, môžu byť tak ohromujúce a intenzívne, že podľa rovnakých výskumov sú prejavy podobné traumy. Prejaviť sa môžu rôzne obsedantné sklony, necitlivosť, nevysvetliteľná zúrivosť alebo panika, ktorú nemáte pod kontrolou. Intímna zrada bolí. A bolí veľa. Ak by manžel Lucky natrafil na text, fotku alebo e-mail, ktorý by odhalil, čo ona skrýva, bol by určite zničený. A vďaka modernej technológii by bola jeho bolesť pravdepodobne zvečnená archívom elektronických dôkazov. Škody spôsobené poškodenému partnerovi sú jednou stranou príbehu.

Po stáročia, keď vytváranie milostných trojuholníkov bolo doménou predovšetkým mužskej populácie – aspoň na verejnosti, bola táto bolesť a všetko, čo so sebou prinášala, viac ako priehľadná. Bola dokonca potlačovaná. Súčasná spoločnosť a kultúra je oveľa viac súcitná k tým, ktorým bolo dané košom. Pokiaľ ale máme vrhnúť nové svetlo na jeden z našich najstarších spôsobov správania, musíme ho preskúmať zo všetkých strán. Tak málo pozornosti sa venuje zameraniu sa na traumu a zotavenie a ešte menej na význam celého motívu afér a tomu, čo si z nich môžeme brať ako ponaučenie. Môže sa to zdať zvláštne, ale nevera nás môže o manželstve či partnerstve veľa naučiť.

Trebárs vám nevera zachráni vzťah

Čo očakávame, čo si myslíme, čo chceme a na čo pocitového hľadiska chceme mať nárok. Nevera a šok z nej dokážu odhaliť naše osobné a kultúrne názory na lásku, flirtovanie a odhodlanie – atribúty správania sa a postojov, ktoré sa za posledných sto rokov spoločensky celosvetovo radikálne zmenili.

Ako to vlastne je...

Nikdy predtým naše očakávania o partnerstve neboli takto abstraktne dohnané do podobných epických rozmerov. Stále túžime po všetkom, čo by mala tradičná rodina zabezpečiť – pocit bezpečia, úctyhodnosť, majetok a deti ak tomu ešte, aby nás partner miloval a nikdy neprestal baviť. Podľa výskumov partneri očakávajú, že si budú dôveryhodnými dôverníkmi, vášnivými milencami ak tomu všetkému učitelia. Dr. Chapell z Cambridgskej univerzity, ktorý sa tejto problematike venuje už dlhé roky, uvádza: Toto sú veľmi protichodné ideály. Chceme, aby nám vzťah ponúkol stabilitu, bezpečie, predvídateľnosť a spoľahlivosť. Zároveň úctu, tajomstvo, dobrodružstvo a riziko.

Očakávame pohodlie, dôveru a zároveň pocit niečoho nového, prekvapujúceho. Vytvorili sme nový Olymp, kde je láska bezpodmienečná, intimita fascinujúca a sex vzrušujúci – a to všetko s jednou osobou najlepšie naveky. A tak sa "naveky" stáva skutočne dlhou a neznesiteľnou cestou. V dnešnej dobe je pohlavie pravou väzbou na našu individualitu, sebarealizáciu a dokonca aj slobodu. Možno preto väčšina z nás dnes príde k oltáru po rokoch bez sexu. Dnes sa berieme a prestávame mať sex s ostatnými. Nebolo to tak dávno, keď sa ľudia vzali a sex zažili prvýkrát počas svadobnej noci. Vedomá voľba, ktorou sa snažíme udržať našu sexuálnu slobodu, je dôkazom vážnosti nášho záväzku.

Tým, že sme sa obrátili chrbtom k iným príležitostiam, potvrdzujeme jedinečnosť nášho významného „Áno“. A naša túžba po opačnom pohlaví sa má zázračne vypariť, splnomocnená silou tejto jedinečnej príležitosti. To vytvára tlak ruka v ruke s veľkým rozporom so slobodou. Na toľkých svadbách počujete dojemné vyznania ľudí s ružovými okuliarmi na očiach. "Sľubujem..., že budem tvoj najväčší fanúšik a zároveň protivník, útecha v sklamaní," a ďalej: "Sľubujem...vernosť, rešpekt a sebavzdelávanie. Budem ťa milovať aj so zlyhaniami, nielen kvôli úspechom. A tiež sľubujem, že nikdy nebudem nosiť podpätky, aby si sa so mnou necítil malý."

Nezúfajte a uzdravte sa...

No, nezbláznili by ste sa v takom blaženom partnerstve? Kvôli rôznym dôvodom veríme, že nevera by sa nikdy nemala odohrať, pretože predsa všetky dôvody boli odstránené. Dokonalá rovnováha slobody a bezpečnosti bola predsa dosiahnutá...

A napriek tomu...

Ak máte všetko, čo potrebujete doma - ako sľubuje moderné manželstvo - nemali by ste mať dôvod ísť inam. Cudzoložstvo by malo byť príznakom nefunkčnosti vzťahu. Lucka ale napriek tomu všetko nepriznáva, že by vo svojom manželstve bola nespokojná. Naše očakávania posilňujú myšlienky, že existuje taká vec ako dokonalé manželstvo, ktoré nás naočkuje proti túlaniu. Ale ako vidíme, náš manželský ideál neznížil počet mužov a žien, ktorí sa túlajú. V skutočnosti je to práve očakávanie domácej blaženosti v dokonalosti práve to, čo nás môže dohnať k nevere. Kedysi sme podvádzali, pretože manželstvo nemalo dodávať lásku a vášeň.

Dnes to robíme práve kvôli tomu, že manželstvo nedokáže naplniť naše dokonalé predstavy o ňom. Nie sú to teda naše túžby, ktoré by sa líšili od minulosti, ale skutočnosť, že máme pocit na nárok a dokonca aj povinnosť pokračovať v ňom. Nevera nemusí vždy súvisieť s manželskou dysfunkciou. Nezabezpečená pripútanosť, vyhýbanie sa konfliktom, dlhotrvajúci nedostatok styku s opačným pohlavím, pocit osamelosti alebo len roky s rovnakým dejovým systémom – aj takto vyzerajú dôvody modernej nevery. V ich tieni momentálne stoja tí, ktorí beztrestne podvádzajú jednoducho preto, že im to prejde.

Z očí do očí pravde

Mnohí partneri s aférkami boli verní svojej druhej polovičke niekedy aj desaťročia. Na prvý pohľad by sa zdalo, že ich vzťahy sú dobre vyvážené a bolo do nich starostlivo investované. Jedného dňa ale niekto z nich prekročí hranicu... Hneď ako ustúpi počiatočná kríza, nastáva priestor na skúmanie subjektívnych skúseností cez bolesť. Áno, správne. Práve vytvorením milostného trojuholníka. Jedna z najmenej príjemných právd o neverách je, že to, čo môže byť pre partnera A agresívna zrada, môže byť veľkým transformačným procesom pre partnera B. Či sa pár rozhodne ukončiť vzťah alebo ďalej zostane spolu a revitalizuje sa – záleží na oboch partneroch a ich miery pochopenia pre celú túto situáciu.

Venujte sa spolu rôznym zábavným aktivitám, aby ste podporili svoj vzťah. Skvelé vzťahy nenájdeme na ulici, ale vytvárame ich. Čo však nájsť môžete, je človek, s ktorým si budete rozumieť a ďalej s ním rozvíjať svoj vzťah. Tohto človeka môžete spoznať aj na zoznamke.

[ivi]

Zdieľajte tento článok na: